Προς το περιεχόμενο

OS X Yosemite


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αδερφέ δεν κατάλαβα με τι ξεκίνησες; snow leopard, lion ή mountain lion;

 

Επίσης τα τελευταία μηχανάκια της apple έχουν ούτως ή άλλως ssd οπότε και δε χρειάζεται αναβάθμιση. Εσύ ποιο μακ έχεις;

ξεκινησα με snow leopard καμια σχεση με τις σημερινες μλκς της αππλε. το μηχανακι που εχω ειναι το νεο μακ μινι 2014 το base model και ναι σε πληροφορω οτι δεν εχει ssd απο μαμα και βγαινει με 4 giga μνημη. δεν θελω να ακουσω για αναβαθμιση ραμ και δισκο ειναι νεο μοντελο και out of the box δεν δουλευει οπως θα πρεπε.  εγω παιρνω apple για να μην εχω στο νου μου αναβαθμισεις μοντες και τετοια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 560
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

και γιατί δεν του βάζεις mavericks να τελειώνεις;

ναι απο τη σκυλα στη χαριβδη. ουτως η αλλως δεν παιρνει μαβερικς καρδια μου ειναι το καινουργιο 2014

 

γ@μω τη παναγια τους το μονο που κερδισα ειναι η υποστηριξη 4κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι απο τη σκυλα στη χαριβδη. ουτως η αλλως δεν παιρνει μαβερικς καρδια μου ειναι το καινουργιο 2014

 

γ@μω τη παναγια τους το μονο που κερδισα ειναι η υποστηριξη 4κ

Δοκίμασες να περάσεις απο εξωτερικό στικάκι το Mavericks ή απλώς προσπάθησες να το τρέξεις μεσα απο Yosemite?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαναλέω και όποιος μπορει να μου το εξηγησει ειναι μάγκας.

 

 

πως μηχανήματα κατώτερων προδιαγραφών και χαρακτηριστικων (κοινώς PC) τρέχουν νεράκι τα Windows και εμείς πάμε μπουσουλόντας με high end μηχανηματα.

ΔΕΝ ΝΩΟΥΝΤΑΙ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ QUAD με 8GB RAMS SSDS ΚΛΠ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΣΧΕΤΙΚΗ ΑΝΕΣΗ ΑΚΟΜΑ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ. ΔΛΔ MAILS + SPOTIFYS + MAILS - SAFARIS CHROMES και κανα 2-3 APPS και το ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΤΕΝΤΑ.

ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΖΟΡΙΣΕΙΣ ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΑ ΡΑΔΙΚΙΑ ΑΝΑΠΟΔΑ.
ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΤΗΣ ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΚΑΤΙ ΑΠΛΟ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ ΜΕ ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΠΥΡΗΝΑ ΤΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΥ.

ΦΑΡΦΑΡΕΣ ΚΑΙ ΑΡΩΜΑΤΑ, ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥΣ (ΠΟΥ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΟΛΑΣ ΜΕΣΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝΕ ΝΑ ΠΕΙΣΟΥΝΕ ΟΤΙ ΤΑ ΜΑΚ ΕΙΝΑΙ ΓΑΜΑΤΑ.)

εταιρία αστέρι πριν 5-7 χρόνια και την κάνανε ότινανε.

όποιος δεν το παραδέχεται για μένα φοράει παροπίδες
(βλ χρήστεες με κάτι μακ τετραετίας κλπ να λένε πως ολα νεράκι..αφου τους εχουν φορτώσει κάτι SSDS και 8άρια μνημες. κατακαημενη αράχωβα).


Επίσης έχω να δηλώσω ως Κάτοχος iMac end 2013 μου έβγαλε σκιες στο Display κάτω αριστερά. (Πάλι καλά έχω Apple Care). υποτίθετε το λυσανε το προβλημα. 


Έχε χάρη έμαθα τόσα χρονια κοντα στα mac, αλλα δεν με βλέπω πλέον να κάθομαι και για πολύ με το ελειπες support, με ντεμεκ καλουδια που εντελη δεν βοηθάνε καπου κλπ.


ΜΕΤΑ ΤΟ SNOW LEOPARD ΗΡΘΕ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ.
(Τοιχαίο; κάπου τότε τα φτυσε και ο jobs).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαναλέω και όποιος μπορει να μου το εξηγησει ειναι μάγκας.

 

 

πως μηχανήματα κατώτερων προδιαγραφών και χαρακτηριστικων (κοινώς PC) τρέχουν νεράκι τα Windows και εμείς πάμε μπουσουλόντας με high end μηχανηματα.

ΔΕΝ ΝΩΟΥΝΤΑΙ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ QUAD με 8GB RAMS SSDS ΚΛΠ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΣΧΕΤΙΚΗ ΑΝΕΣΗ ΑΚΟΜΑ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ. ΔΛΔ MAILS + SPOTIFYS + MAILS - SAFARIS CHROMES και κανα 2-3 APPS και το ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΤΕΝΤΑ.

όποιος δεν το παραδέχεται για μένα φοράει παροπίδες (βλ χρήστεες με κάτι μακ τετραετίας κλπ να λένε πως ολα νεράκι..αφου τους εχουν φορτώσει κάτι SSDS και 8άρια μνημες.)

Μήπως υπερβάλεις? Σχετική άνεση και όχι τέντα με το παραπάνω μηχάνημα. Έχω και παλιό και καινούργιο σχετικά Mac και δεν πανε με σχετική άνεση αλλά νεράκι ειδικά το καινούργιο μπορώ να πω ότι πάει τέντα και ειμαι διατεθειμένος να στο δώσω για καμία εβδομάδα για να δεις ότι δε φοράω παρωπίδες ....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως υπερβάλεις? Σχετική άνεση και όχι τέντα με το παραπάνω μηχάνημα. Έχω και παλιό και καινούργιο σχετικά Mac και δεν πανε με σχετική άνεση αλλά νεράκι ειδικά το καινούργιο μπορώ να πω ότι πάει τέντα και ειμαι διατεθειμένος να στο δώσω για καμία εβδομάδα για να δεις ότι δε φοράω παρωπίδες ....

όχι τυπε δεν υπερβάλω και έχουν περάσει τα περισσότερα Mac από τα χέρια μου από 2006, από τους πρώτους που βάλανε τον postville εδώ μέσα και άλλα πολλά. καινουργια μακ έχω και εγώ τι θες να μου πεις δλδ; τα δικα μου ειναι μάπα και τα δικά σου καλά;

 

έσκασα ένα Χ ποσό για να είναι όλα ρόδινα και όχι να γκαρίζω και να ψάχνω σε forums γιατί το ένα γιατί το άλλο.

γιατί πάλι σκιες, γιατι ο safari τόσο resource squizer, γιατί να ξοδέψω 200ε σε 16ραμς και άλλα πολλά για μια μέτρια χρήση που κάνω.

το λειτουργικό έχει κάνει μεγάλη καμπή προς τα κάτω., αν θες να το παραδεχτείς καλός αν όχι keep on.

 

αν δεν θες να παραδεχθεις τη κατρακυλα της εταιρείας τόσο στο hardware κομμάτι της όσο και στο λειτουργικό της και τους σκοπους τους είναι δικό σου δικαίωμα, αλλά εγώ αυτά βιώνω και αυτά λέω.

 

εχεις δει σταθερο δλδ λειτουργικο μετά από Snow Leopard? όλο αχρείαστα πράγματα φορτώνουν που βαραίνουν το σύστημα. και όχι μονο καθε χρονο και λειτουργικα που ειναι τιγκα στα bugs τιγκα στα features (αχρείαστα τα περισσότερα.)

 

 

ανοίγω τώρα finder

 

3 tabs, ανοίγω φακέλους με εικόνες  (ψιλομεγάλους) και το scroll δεν ειναι smooth. 1sec να φορτώσει το preview του εικονιδιού της εικόνας και άλλα πολλα

 

άντε απάντα μου σε αυτο, γιατι; κάτι εχουν κάνει λαθος προφανώς. δίνουμ έμφαση οι μαλάκες στο trancparency (που καταναλώνει πόρους) καί όχι στο smothness.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι τυπε δεν υπερβάλω και έχουν περάσει τα περισσότερα Mac από τα χέρια μου από 2006, από τους πρώτους που βάλανε τον postville εδώ μέσα και άλλα πολλά. καινουργια μακ έχω και εγώ τι θες να μου πεις δλδ; τα δικα μου ειναι μάπα και τα δικά σου καλά;

έσκασα ένα Χ ποσό για να είναι όλα ρόδινα και όχι να γκαρίζω και να ψάχνω σε forums γιατί το ένα γιατί το άλλο.

γιατί πάλι σκιες, γιατι ο safari τόσο resource squizer, γιατί να ξοδέψω 200ε σε 16ραμς και άλλα πολλά για μια μέτρια χρήση που κάνω.

το λειτουργικό έχει κάνει μεγάλη καμπή προς τα κάτω., αν θες να το παραδεχτείς καλός αν όχι keep on.

αν δεν θες να παραδεχθεις τη κατρακυλα της εταιρείας τόσο στο hardware κομμάτι της όσο και στο λειτουργικό της και τους σκοπους τους είναι δικό σου δικαίωμα, αλλά εγώ αυτά βιώνω και αυτά λέω.

εχεις δει σταθερο δλδ λειτουργικο μετά από Snow Leopard? όλο αχρείαστα πράγματα φορτώνουν που βαραίνουν το σύστημα. και όχι μονο καθε χρονο και λειτουργικα που ειναι τιγκα στα bugs τιγκα στα features (αχρείαστα τα περισσότερα.)

Εισαι εδώ Αθηνα ? γιατι ούτε και εγώ υπερβάλλω.

Βέβαια το MacBook Pro ειναι με Mavericks , όποτε συμφωνώ εν μέρει, αλλά με 16 gb ram κολλημένη και 15" οθόνη, μπορώ να στο δώσω να δοκιμάσεις ότι τουλάχιστον σε κάποια θέματα έχεις ενα μικρό λάθος.

ΥΓ. ´Οχι τίποτα άλλο γιατι σε λιγο θα μας κάνεις και μυνηση ότι σε πήραμε στο λαιμό μας...

Φιλε δεν μπορώ να σου απαντήσω έτσι απο μακριά γιατι το ενα γιατι το άλλο σε κάποια προβλήματα που αντιμετωπίζεις. Μου ειναι πιο εύκολο να σου δώσω το MacBook Pro retina early 2013 να δεις πως παει το μηχάνημα παρά να κάτσω να ασχοληθώ με το δικό σου που δεν το έχω μπροστά μου.

Στην τελική βάλε windows και δες...αν φταίει το λειτουργικό και όχι τίποτε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω με τον itsgosu. εγω πηρα ενα απλο μηχανημα για δουλειες γραφειου για να μην καιω τον μεγαλο υπολογιστη δηλαδη πρεπει να του βαλω 16 giga ram και ssd για να βλεπω τα μαιλ μου πατε καλα ρε?

χαιρεται ο αλλος και καμαρωνει που κατσαβιδιαζει το μηχανημα και το γ@μει στη μοντα, αμ δε. φτανουμε στη φαση android που για να τρεξει λογο κακου προγραμματισμου θελει συσκευες τερατα ετσι συνεβει και με την apple στο κοματι με τους υπολογιστες το yosemity ειναι γεματο με αχρηστα features τα μενου βρε τι να τα κανω τα μενου τα διαφανη αφου βλεπεις δεν τραβαει.

ειναι γεματο με bugs τα οποια δεν λυνονται κιολας αυτο με το wifi  το ειχα απο παλια και ακομη βλεπω ατομα να ταλαιπωρουνται ελεος πια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω με τον itsgosu. εγω πηρα ενα απλο μηχανημα για δουλειες γραφειου για να μην καιω τον μεγαλο υπολογιστη δηλαδη πρεπει να του βαλω 16 giga ram και ssd για να βλεπω τα μαιλ μου πατε καλα ρε?

χαιρεται ο αλλος και καμαρωνει που κατσαβιδιαζει το μηχανημα και το γ@μει στη μοντα, αμ δε. φτανουμε στη φαση android που για να τρεξει λογο κακου προγραμματισμου θελει συσκευες τερατα ετσι συνεβει και με την apple στο κοματι με τους υπολογιστες το yosemity ειναι γεματο με αχρηστα features τα μενου βρε τι να τα κανω τα μενου τα διαφανη αφου βλεπεις δεν τραβαει.

ειναι γεματο με bugs τα οποια δεν λυνονται κιολας αυτο με το wifi δε το ειχα απο παλια και ακομη βλεπω ατομα να ταλαιπωρουνται ελεος πια

Έχε χάρη που το imac δεν ειναι εύκολο στην μεταφορά. Έχει core2duo και τέτοια θέματα με Yosemite κιόλας δεν έχει. Βέβαια ειναι fusion με 8 gb ram , αλλά αυτά που λέτε δεν τα βλέπω συγνώμη στο δικό μου το μηχάνημα και μπορώ να πω ότι κάνει πολύ περισσότερα απο δουλειά γραφείου. Είσαι εδώ Αθηνα για να μην λέμε πολλά μπας και καταφέρω και στον φέρω να δεις τι λέω?

δεν κάνω υπαινιγμούς και ούτε κοροϊδεύω κανέναν και δεν ανέχομαι να με κατηγορούν άμεσα ή έμμεσα ότι δεν ξερω τι λέω.

Πάρτε με τηλέφωνο και αν αυτά που λέω ειναι ψέματα ή μαλακιες εγώ δεν θα ξαναγράψω στο insomnia. 6937419525

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχε χάρη που το imac δεν ειναι εύκολο στην μεταφορά. Έχει core2duo και τέτοια θέματα με Yosemite κιόλας δεν έχει. Βέβαια ειναι fusion με 8 gb ram , αλλά αυτά που λέτε δεν τα βλέπω συγνώμη στο δικό μου το μηχάνημα και μπορώ να πω ότι κάνει πολύ περισσότερα απο δουλειά γραφείου. Είσαι εδώ Αθηνα για να μην λέμε πολλά μπας και καταφέρω και στον φέρω να δεις τι λέω?

δεν κάνω υπαινιγμούς και ούτε κοροϊδεύω κανέναν και δεν ανέχομαι να με κατηγορούν άμεσα ή έμμεσα ότι δεν ξερω τι λέω.

Πάρτε με τηλέφωνο και αν αυτά που λέω ειναι ψέματα ή μαλακιες εγώ δεν θα ξαναγράψω στο insomnia. 6937419525

πρωτα απο ολα βγαλε φιλε μου το τηλεφωνο σε πιστευω. απλα σε καποια μηχανηματα δεν παει καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτα απο ολα βγαλε φιλε μου το τηλεφωνο σε πιστευω. απλα σε καποια μηχανηματα δεν παει καλα

Οκ δεν διαφωνούμε. Θέλει διορθώση το Yosemite και έχω κάνει cases στην Apple για κάποια θέματα και περιμένω να λυθούν.

Κάποια έχουν θέματα που για μένα δεν γίνεται να εξηγήσω με βάση την δικιά μου εμπειρία, αλλά όποιος έχει προσωπικά προβλήματα με μένα ας μου κάνει pm αν δεν θέλει να με πάρει τηλέφωνο. Το τηλέφωνο ας το βγάλουν οι mods δεν με ενδιαφέρει και ας με κάνουν και ban. Δεν ειναι πρώτη φορά....

καλά που να ανοίξω 4PDFS preview, excel, pages κλπ. της κακομοίρας.

(δουλειά γραφείου ε.)Screen_Shot_2015_02_07_at_15_01_24.png

Περίμενε λιγο να σου στείλω τον imac όταν βρεθώ εκεί που όχι μόνο PDF θα ανοίξω αλλά και VMware θα σηκώσω και όλα θα τρέχουν νεράκι....

Ας ειναι καλά το logmein...

 

Sent from my iPad using Insomnia

post-183720-0-90800200-1423315674_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον ειμαι με mak mini 2014 entry level model 

1.4GHz dual-core Intel Core i5 (Turbo Boost up to 2.7GHz) 

500GB (5400-rpm) hard drive

4GB of 1600MHz LPDDR3 

ntel HD Graphics 5000

 

εχω ανοιχτα chrome 17 καρτελες,mail,spotify και skype και πραγματικα σερνεται και αλλα θεματα μικρα μεγαλα οπως οτι για 4κ δεν εχω επιλογες για μεγεθη γραμματοσειρων κουμπιων κλπ πηρα τηλ το ψαξαμε και καταληξαμε οτι δεν εχει και εχω εγω τωρα την απορια θα βγαλουν οντως imac 5k?

η σταθεροτητα παντως και η ασφαλεια του os παραμενει και αυτος ειναι ενας λογος που επιμενω και την ψαχνω, ειναι καλα μηχανηματα

επισης με chrome μεσα απο windows δεν καταφερα να ολοκληρωσω μια τραπεζικη συναλλαγη ενω με τον μακ και με κρομε παλι η δουλεια εγινε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή ειναι της μόδας τα βιντεάκια θα προσπαθήσω να ανεβάσω ένα με τον imac σε συνθήκες εντονης πιέσης.....

Επίσης καλό είναι και το windows μη φτάσουμε να λέμε οτι θέλουμε αλλα δεν καταλαβαίνω γιατί τα τέρατα οπως μου αναφέρεται κολλανε. Αν είναι έτσι δεν θα αξιζε κανείς να φτιάξει hackintosh αν το λειτουργικό είναι τόσο βαλούτα....

 

https://www.dropbox.com/s/4fuyvcnirh3qvx4/Untitled.mov?dl=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...