Προς το περιεχόμενο

OS X Yosemite


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 560
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παντως, για πρωτη φορα απο τοτε που μεταπηδησα στον mac εδω και δεκα χρονια περιπου, ενιωσα καπως βλεποντας τα νεα χαρακτηριστικα των windows 10.
Ok, δεν ειμαι υπερ των πολλων bells and whistles και μενει να δουμε ποσο καλα θα τα υλοποιουν ολα αυτα (η υλοποιηση δεν ηταν ποτε απο τα δυνατα σημεια της ms), αλλα ομως, επειδη θελω να ειμαι αντικειμενικος και οχι με παρωπιδες, προσωπικα ενιωσα να εντυπωσιαζομαι. Βεβαια, δεν τα εχω δουλεψει, αλλα ξερω απο σκληροπυρηνικους λινουξαδες μεχρι πορωμενους με windows 7, και μου λενε ολοι τα καλυτερα....

Γιατι τα λεω ολα αυτα εδω;
Γιατι εδω και λιγα χρονια, ολοι το λεμε, φανερα ή...κρυφα, οτι η apple δεν φαινεται να δινει και τοση εμφαση στο osx. Ok, ειναι καλο, δεν λεω, δουλευει οπως πρεπει, αλλα οπως ειδατε, και τα προβληματα προβληματα, και απο νεα πραγματικα χρησιμα χαρακτηριστικα για τον χρηστη, sorry αλλα μαλλον...τζιφος! Νιωθω οτι λες κι εχει παγωσει ο χρονος στο osx, κι αυτο ειναι κακο.
Τωρα με κατι χαζολειτουργιουλες που προσθετουν σε καθε νεα εκδοση του osx, δεν λες οτι κατι ειναι groundbreaking.

Περιμενουμε ακομη να βαλουν το siri στο osx, οταν πχ το cortana θα ειναι εντος των win10. Ή δινει δωρεαν μεν το ilife νομιζω η apple για το osx (καθε νεο μηχανημα), οταν με win10 θα δινουν δωρεαν το ms office...
Καλα, για ολογραμματα και τετοια δεν συζηταω καν στο osx...
Εδω χειρισμο με γλωσσα συζητω σε ξενα φορουμ για το osx, και μου λενε 'βολεψου με dication!'...

Δεν ξερω, ολα αλλαζουν, αλλα βλεπω τα win να 'ανεβαινουν' παλι με τον νεο τους CEO, και εμεις ως apple users, και τον ανεπαναληπτο Jobs εχουμε χασει, και δεν ξερω ποσο ειναι το computing η εμπροσθοφυλακη της apple πλεον...

Βασικα νομιζω οτι πλεον η apple εχει και γενικοτερο θεμα με ελλειψη 'καινοτομιας'...

Μην βγει αληθινος το Ellison (oracle) που ειχε πει για την apple, οταν τον ρωτησαν για το πως βλεπει την apple μετα το θανατο του Jobs. "Ειδαμε την apple, πως ηταν οταν ειχε φυγει ο Jobs, 'κατω'. Και ειδαμε πως ηταν οταν επεστρεψε, 'πανω'"
https://www.youtube.com/watch?v=lqxYDZLalq0


Αυτα, μιας και το yosemite ειναι ....το καλυτερο osx που ειχαμε ποτε, υποτιθεται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη καταργήστε το να δεχόσαστε τις beta,από εδώ και κάτω δεν έχει κάποιο νόημα να γίνεται ο υπολογιστής beta tester,εκτός αν θέλετε να συμβάλετε στην εξέλιξη του osX.  :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη καταργήστε το να δεχόσαστε τις beta,από εδώ και κάτω δεν έχει κάποιο νόημα να γίνεται ο υπολογιστής beta tester,εκτός αν θέλετε να συμβάλετε στην εξέλιξη του osX.  :rolleyes:

Γιατι με τις Final Beta tester δεν είμαστε;  :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είναι απαράδεκτο να κολάει ο safari για 5 sec όταν σκρολάρεις σε μια σελίδα.Και έχω κάνει και clean install.

 

Δεν νομίζω ότι το clean install μπορεί να αντιμετωπίσει το θέμα.

 

Για δοκίμασε "Clear caches αnd website data" και διάγραψε το "caches db" του Safari.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι το clean install μπορεί να αντιμετωπίσει το θέμα.

 

Για δοκίμασε "Clear caches αnd website data" και διάγραψε το "caches db" του Safari.

που τα βρισκουμε αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως το bootcamp το έχουν παρατημένο. Μου φάνηκε ότι είναι πιο responsive αλλά ζεσταινόταν πολύ το λάπτοπ σε σχέση με yosemite που είναι συνέχεια κρύο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...