Προς το περιεχόμενο

OS X Yosemite


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανενας κατασκευαστής τυπου 'τρίτων εφαρμογών' δεν θα σου πει ότι όλα θα πανε καλά! 

 

Πας about this mac > system report > και μετά δες σκριν σοτ. (στο  Τριμ πρέπει να να λέει : Yes)

 

post-239756-0-82026300-1415044130_thumb.png

 

 

Επεξ/σία από iLuxus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 560
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βασικα υπάρχει κάτι ακόμα που πρέπει να κάνεις, για να ενεργοποιηθεί πράγματι το Trim Enabler, και δυστυχώς λίγος κόσμος το γνωρίζει.

 

Για αυτό τον λόγο έφτιαξα ένα οδηγό:

 

Καλη ενεργοποίηση. ;-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως λέω μήπως η καλή μας apple εβγαλε τον ηλίθιο περιορισμό που εχει για την εγκατάσταση windows σε μηχανήματα χωρίς superdrive; 

Δηλαδή στα μηχανήματα που έχουμε βγάλει το αχρηστο για πολλούς superdrive ή screwdrive( με τον θόρυβο που κάνει) και έχουν βάλει 2o σκληρό δίσκο..

 

Εχουμε κανένα νέο απο αυτό το μέτωπο για εγκατάσταση με usb; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, μονο σε μενα αργει να μπουταρει 1 ολοκληρο λεπτο, μεχρι να μπει στο osx, με το yosemite?

Με το mavericks εκανε 15-20 sec.

Με ssd!

Φαινεται σαν κατι να το κολαει, αλλα πριν που ειχα mavericks δεν υπηρχε τετοια καθυστερηση.

Θελω να πω, ιδιο συστημα, πριν εμπαινε σφαιρα, τωρα καθυστερει, αρα δεν εχω κανει κατι εγω λαθος.

Εκτος αν ειναι κανενα προγραμματακι που πλεον ειναι 'ασυμβατο' με yosemite και το κολαει?

 

Εχει κανεις καμια ιδεα τι να ψαξω? (στα login κοιταξα-καθαρο)

 

Συμβαινει σε αλλον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, μονο σε μενα αργει να μπουταρει 1 ολοκληρο λεπτο, μεχρι να μπει στο osx, με το yosemite?

Με το mavericks εκανε 15-20 sec.

Με ssd!

Φαινεται σαν κατι να το κολαει, αλλα πριν που ειχα mavericks δεν υπηρχε τετοια καθυστερηση.

Θελω να πω, ιδιο συστημα, πριν εμπαινε σφαιρα, τωρα καθυστερει, αρα δεν εχω κανει κατι εγω λαθος.

Εκτος αν ειναι κανενα προγραμματακι που πλεον ειναι 'ασυμβατο' με yosemite και το κολαει?

 

Εχει κανεις καμια ιδεα τι να ψαξω? (στα login κοιταξα-καθαρο)

 

Συμβαινει σε αλλον;

Welcome to the club...και να ήταν μόνο το boot time καλά θα ήταν! Ξαναβάλε Mavericks και περίμενε μέχρι να βγει update που να διορθώνει τα θέματα που έχει το Yosemite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, μονο σε μενα αργει να μπουταρει 1 ολοκληρο λεπτο, μεχρι να μπει στο osx, με το yosemite?

Με το mavericks εκανε 15-20 sec.

Με ssd!

Φαινεται σαν κατι να το κολαει, αλλα πριν που ειχα mavericks δεν υπηρχε τετοια καθυστερηση.

Θελω να πω, ιδιο συστημα, πριν εμπαινε σφαιρα, τωρα καθυστερει, αρα δεν εχω κανει κατι εγω λαθος.

Εκτος αν ειναι κανενα προγραμματακι που πλεον ειναι 'ασυμβατο' με yosemite και το κολαει?

 

Εχει κανεις καμια ιδεα τι να ψαξω? (στα login κοιταξα-καθαρο)

 

Συμβαινει σε αλλον;

 

Ρίξε μια ματιά εδώ:

 

Υπάρχει όντως κάποιο πρόβλημα (ίσως swap memory) σε ορισμένους χρηστες που περασαν σε Yosemite.

 

Μπορείς μέσω ντισκ-ουτιλιτι στο παράθυρο διαλογου, να πάρεις μια ιδέα στο ποια εφαρμογή σου καταναλώνει πέραν του δέοντος, και να την αφαιρέσεις αν μπορείς. 

 

Επίσης εφαρμογές clean my mac,   Onyx, Sofos Antivirus, είναι εφαρμογές που αποδεδειγμένα έχουν προκαλέσει κρασαρίσματα, και αργοπορήματα, κολλήματα στους Μακ.

 

Αν θες πιο λεπτομερή αναφορά, υπάρχει κώδικας μέσω τερμιναλ οπου σου δείχνει ακριβώς τις εφαρμογές στο ξεκίνημα του Μακ, και τα πιθανά logs και scripts. 

 

{ echo "Agents systemes:"; sudo launchctl list | sed 1d | awk '!/0x|com\.(apple|openssh|vix\.cron)|org\.(amav|apac|cups|isc|ntp|postf|x)/{print $3}'; echo \n'"Login hook:"; sudo defaults read com.apple.loginwindow LoginHook; echo \n'"Taches planifiees:"; sudo crontab -l; echo \n'"Log:"; syslog -k Sender kernel -k Message CReq 'GPU |hfs: Ru|I/O e|find tok|n Cause: -|NVDA\(|pagin|timed? ?o' | tail | awk '/:/{$4=""; print}'; } 2> /dev/null | open -ef 

 

 

Επίσης μια καθαρή εγκατάσταση ίσως και να βοήθαγε στο πρόβλημα σου.

 

Τέλος αναμένουμε επίσης 'σύντομα' αναβάθμιση του λειτουργικού (OS Yosemite), κάτι το οποίο θέλω να πιστεύω ότι θα δώσει λύση σε  αρκετά προβλήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εμένα εχει κάποια bugs ΑΛΛΑ δεν βγαίνει με τίποτα μιας και εξαφανίστηκαν τα προβληματα που είχε με java στα προηγούμενα λειτουργικά (artifacts κυρίως)

Οπότε αναμένω με υπομονή τα updates.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο θέμα που έχω μέχρι στιγμής με το Yosemite είναι κάποια κολήμματα του Safari.

Ας ελπίσουμε σε επόμενες versions να διορθωθούν.

Παραδοσιακά πάντως τα λειτουργικά της apple 'ωριμάζουν' μετά και το 2ο update, δηλάδη για το Yosemite στη version 10.10.3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ήμουν, αλλα παραδόξως δεν έχω λάβει τίποτα!

 

Δεν ξέρω αν φταίει μια καθαρή εγκατάσταση που έκανα (λόγο κακής απεικόνισης περιεχομένου φακέλων), αλλα από τότε γιοκ τα μειλ και η μπετά! : /

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εμένα κανονικά . Εκανα το update απο το applestore.. Ηλπιζα να διορθώσει το σετάρισμα του gmail μέσω της εφαρμογής "mail" αλλά τίποτα.. Αν εχει βρεί κανεις ακρη με αυτό ας το γράψει. Εχω βαρεθεί να μπαίνω απο browser για να δώ το gmail.

 

Τελικά βρήκα άκρη με το gmail κάποιο bug είναι που δεν βλέπει τον λογαριασμό παρα μόνο αν τον σετάρεις απο το accounts.. 

 

Βγήκε το final update 10.10.1 λίγες μέρες μετα την beta. Κατεβαίνει τώρα.

Επεξ/σία από Prof_Chaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...