Προς το περιεχόμενο

OS X Yosemite


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραια. Και πως θα κανω το app store να μου το δειξει ξανα;

Ή θα παω κάτω στη λιστα στις παλιες εγκαταστασεις, και να κανω τι;

 

App-Store > καρτέλα αγορές > και εκεί θα δεις ότι έχεις κατεβάσει η αγοράσει ήδη. 

 

Θα δεις το λειτουργικό OS X Yosemite Apple, και θα το ξανακατεβάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 560
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

στης κοπέλας μου το air κατά την εκκίνηση, η loading bar είναι λευκη με μαυρο background ενώ εμενα λευκη με γκρι background βεβαια εκείνης μπαίνει κατυθειαν στο λειτουργικό δε μπαίνει σε login screen όπως το δικό μου (retina) αυτό φταίει;

 

Ναι ισχύει, στο retina βγάζει μπάρα, στο air όχι, στα δικά μου τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλημερα. λοιπον θελω λιγο βοηθεια να μου λυσετε καποιες αποριες!

Εχω macbook pro 13" mid 2012 δεν το εχω πειραξει καθολου, αγορασμενο απο Apple Store στην USA.

i5, 4GB etc. Θελω να βαλω τα Yosemite αλλα δν ξερω αν θα ειναι ενταξει με την RAM που εχει. Επειδη κανω δουλεια με το macbook δν μπορω να το διακινδινεψω ακομα. υπαρχει καποιος που το εχει κανει με το ιδιο macbook κ αν αντιμετωπισε καποιο προβλημα στην RAM?

 

Ευχαριστω πολυ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να το εγκαταστήσεις σ’εναν εξωτερικό σκληρό δίσκο και να το testareis το σύστημα απο εκεί.

Θα έχει βέβαια μια μικρή καθυστέρηση επειδή θα τρέχει το λειτουργικό απο τον εξωτερικό σκληρό δίσκο αλλά εαν δεν ειναι αισθητή ή αντιπαραγωγική η καθυστέρηση τότε σίγουρα δεν θα εχεις πρόβλημα εαν την περάσεις κανονικά στον εσωτερικό σκληρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλημερα. λοιπον θελω λιγο βοηθεια να μου λυσετε καποιες αποριες!

Εχω macbook pro 13" mid 2012 δεν το εχω πειραξει καθολου, αγορασμενο απο Apple Store στην USA.

i5, 4GB etc. Θελω να βαλω τα Yosemite αλλα δν ξερω αν θα ειναι ενταξει με την RAM που εχει. Επειδη κανω δουλεια με το macbook δν μπορω να το διακινδινεψω ακομα. υπαρχει καποιος που το εχει κανει με το ιδιο macbook κ αν αντιμετωπισε καποιο προβλημα στην RAM?

 

Ευχαριστω πολυ!!!

 

 

 

Αντί για σκληρό που λέει ο φίλος παραπάνω, φτιάξε ένα παρτιτιον και στέκαρε το από εκεί. Ούτε σκληρούς εξωτερικούς δίσκους ούτε τίποτα.

Μπουταρεις κατευθείαν από τον Μακ σου ανά πασα στιγμή σε οποιο OS θέλεις. Και αν δεν σου κάνει, η αν κάτσει και καμια στραβή, απλώς το σβήνεις, και έχεις τον Μακ σου όπως ήταν πριν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να γνωρίζουμε τι συμβαίνει με τα θέματα απορρήτου στο καινούργιο OSX...

 

http://www.washingtonpost.com/posttv/business/technology/how-apples-os-x-yosemite-tracks-you/2014/10/22/66df4386-59f1-11e4-9d6c-756a229d8b18_video.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα το ξανακατεβασα και μπορεσε επιτελους το diskmakerx να μου το περασει στο φλασακι.

Ευχαριστω ολους για την βοηθεια πανω σε αυτο το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το onyx μου εβγαλε μηνυμα οτι δεν λειτουργει το 'smart' στον δισκο μου.

Επειδη δυσκολευομαι να πιστεψω οτι εχει να κανει με 'αληθινη' δυσλειτουργια, μηπως στους ssd δεν υπαρχει το smart? Ή μηπως ειναι παλι κανενα bug του yosemite?

Ξερει κανεις τι ισχυει;

 

-----

 

Εντωμεταξυ, μαλλον επεσα και σε αλλο bug.

Αργησα να δωσω κωδικο στο login screen (συνηθως τον δινω αμεσως, αλλα κατι ετυχε κι εφυγα απο το mac για λιγο), κι οταν τον εδωσα μετα απο λιγο, οταν εκανα login, με εβγαλες στο desktop με μια αναλυση που δεν την εκοψα για παραπανω απο 800-600!!!!!

Απιστευτο.

Βαρεθηκα να δω γιατι, και πως, εκανα ενα restart, εδωσα κωδικο, μπηκα κι ολα κανονικα, με υψηλη αναλυση εντος του osx, οπως την εχω ρυθμισμενη.

Ας το δοκιμασει καποιος (να καθυστερησει να κανει login) να δουμε αν οντως ειναι bug.

 

-----

 

Σπαστικο το βρισκω το 1 ολοκληρο λεπτο για boot, οταν το ιδιο μηχανημα με mavericks μπουταρε σε 15 seconds....

 

 

------

 

Με αυτα και με αυτα, η apple μεγαλωνει την δυσαρεσκεια των χρηστων της. Προχειροδουλειες....

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξυ, μαλλον επεσα και σε αλλο bug.

Αργησα να δωσω κωδικο στο login screen (συνηθως τον δινω αμεσως, αλλα κατι ετυχε κι εφυγα απο το mac για λιγο), κι οταν τον εδωσα μετα απο λιγο, οταν εκανα login, με εβγαλες στο desktop με μια αναλυση που δεν την εκοψα για παραπανω απο 800-600!!!!!

Απιστευτο.

Βαρεθηκα να δω γιατι, και πως, εκανα ενα restart, εδωσα κωδικο, μπηκα κι ολα κανονικα, με υψηλη αναλυση εντος του osx, οπως την εχω ρυθμισμενη.

Ας το δοκιμασει καποιος (να καθυστερησει να κανει login) να δουμε αν οντως ειναι bug.

 

Δοκίμασα αυτό που λες (3 λεπτά) και δεν αντιμετώπισα το πρόβλημα που γράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τελικά τι παίζει με το Trim? Δουλεύει στο Yosemite? Εαν οχι, τι μπορούμε να κάνουμε όσοι έχουμε SSD πάνω;

 

Nαι δουλεύει.

 

Προσπαθησε κάνα δυο φορές. Ακόμα  και αν σου βγάλει ότι δεν το δέχτηκε, λογικά μετά από κάνα δυο ριμπουτ (και ενεργοποίηση εννοείται) θα το δεχτεί στο τέλος.

 

 

Το onyx μου εβγαλε μηνυμα οτι δεν λειτουργει το 'smart' στον δισκο μου.

Επειδη δυσκολευομαι να πιστεψω οτι εχει να κανει με 'αληθινη' δυσλειτουργια, μηπως στους ssd δεν υπαρχει το smart? Ή μηπως ειναι παλι κανενα bug του yosemite?

Ξερει κανεις τι ισχυει;

 

-----

 

Με αυτα και με αυτα, η apple μεγαλωνει την δυσαρεσκεια των χρηστων της. Προχειροδουλειες....

:(

 

 

 

Πιο πολύ το Onyx το κόβω να μην είναι έτοιμο ακόμα, παρα το Yosemite. ;-)

(δεν θα το ονόμαζα και προχειροδουλειά το Yosemite) !

 

 

 

Kαι κάτι που πολύς κόσμος το περίμενε ... ! :-)

 

cDock

 

 

post-239756-0-55523500-1415036173_thumb.jpg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...