Προς το περιεχόμενο

OS X Yosemite


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω αν έχετε χάσει και εσείς τα εικονίδια των σελίδων στα αγαπημένα του safari ..... ? Και αν ναι πως τα γυρίζουμε πίσω στη θέση τους ?  ..... 

View-> Show Favorites Bar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 560
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα . δεν ρωτώ  πως θα βλέπω τα favorites αριστερά από το  safari ...... ρωτώ αν κάποιος ξέρει , πως θα ξαναβγούν τα εικονίδια που είχαν οι σελίδες στην αρχή . Δηλαδή στο insomnia  π.χ.  υπάρχει το εικονίδιο με τα νυσταγμένα μπλε μάτια και μετά αναγράφετε ο τίτλος της σελίδας . Και το περίεργο είναι ότι έτσι μου το δείχνει σε ένα φάκελο που έχω κάποια αγαπημένα στο tool bar ενώ αριστερά που είναι όλα συγκεντρωμένα μαζί και τα  favorites τα εικονίδια των bookmarks έχουν κάνει φτερά ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, με  yosemite πια, το mbp αργει να μπουταρει χαρακτηριστικα.

Δεν ξερω γιατι.

το μπουτάρισμα είναι πιο αργό σε mbp2010 8gb και ssd αλλά δεν με πολυαπασχολεί.

εχει πολύ γρήγορο shutdown.

 

Γενικά όλα αποκρίνονται όπως πρέπει και γρήγορα όπως και στα mavericks φυσικά.

Το interface για το γούστο μου το θεωρώ καλύτερο απο του mavericks .

Εχω την αίσθηση οτι παίζω με χαμηλότερη θερμοκρασία αλλά ίσως φταίει και ο καιρός θα δείξει ..Τώρα είμαι idle 32-33 βαθμούς..

 

Επίσης δεν εχω δεί glitches σε java περιεχόμενο videos etc . Θέλει όμως χρόνο να το δοκιμάσω.

 

Επίτέλους για εμας με mbp2010 το utorrent ΔΕΝ χρησιμοποιεί την nvidia κάρτα αλλά την intel ! αλλιλούια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασα κι εγώ τα yosemite με clean install μιας και είχα τρία χρόνια να κάνω format. Όλα καλά το λειτουργικό πετάει αλλά ένα μικρό πρόβλημα που έχω είναι ότι η ταινίες μου δεν έχουν thumbnails και δεν μπορώ να κάνω αρχεία avi και mkv preview όπως στα mavericks. Ξέρει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό; Μάλλον πρέπει να περάσω τίποτα codecs που είχα και πριν το format αλλά δε μπορώ να θυμηθώ τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα . δεν ρωτώ  πως θα βλέπω τα favorites αριστερά από το  safari ...... ρωτώ αν κάποιος ξέρει , πως θα ξαναβγούν τα εικονίδια που είχαν οι σελίδες στην αρχή . Δηλαδή στο insomnia  π.χ.  υπάρχει το εικονίδιο με τα νυσταγμένα μπλε μάτια και μετά αναγράφετε ο τίτλος της σελίδας . Και το περίεργο είναι ότι έτσι μου το δείχνει σε ένα φάκελο που έχω κάποια αγαπημένα στο tool bar ενώ αριστερά που είναι όλα συγκεντρωμένα μαζί και τα  favorites τα εικονίδια των bookmarks έχουν κάνει φτερά ...

οκ, ιδέα δεν έχω, δε το πρόσεξα, εμένα μου την δίνει που δεν φαίνεται ολόκληρο το url και δίχνει μόνο το domain

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι απο μένα,

Λέω να κανω clean install τα yosemite μιας κι εχω δυο χρονια να κανω...

Ερώτηση: επειδή εχω και τα windows 8.1 σε ξεχωριστό partition αν προχωρήσω με το clean install. Θα τα χασω; Ή θα συνεχίσουν κανονικά με πατημένο το alt στην αρχή να μπορω να τα επιλέξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ, ιδέα δεν έχω, δε το πρόσεξα, εμένα μου την δίνει που δεν φαίνεται ολόκληρο το url και δίχνει μόνο το domain

Safari>Προτιμήσεις>Προηγμένα>Εμφάνιση πλήρους διεύθυνσης ιστότοπου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλικάρια δεν έχω χρόνο να διαβάσω από την αρχή γιαυτό συγχωρέστε με αν έχει αναφερθεί!

όταν ανοίγω μια photo για preview "space bar" ανοίγει αλλά είναι διάφανη η photo!

τι θα μπορούσε να φταίει? το ίδιο και στα pdf, video και οτιδήποτε ανοίγω με space bar :-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι ακόμα σε beta;

 

Αυτό το πρόβλημα το είχα εγώ με τις μπετά του Γιοσεμιτ!

 

Όπως και να έχει, για προσπάθησε από μπακ απ (έξωτερικο σκληρο η time machine) να τραβήξεις την εφαρμογή 'πριβιου', και να την 'πεταξεις' μεσα στο φάκελο εφαρμογές του Μακ σου. 

 

Ένα παλαιότερο πριβιου δλδ, το οποίο αλλάζεις με το τωρινό. 

 

Για δες μήπως γίνεται κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι ακόμα σε beta;

 

Αυτό το πρόβλημα το είχα εγώ με τις μπετά του Γιοσεμιτ!

 

Όπως και να έχει, για προσπάθησε από μπακ απ (έξωτερικο σκληρο η time machine) να τραβήξεις την εφαρμογή 'πριβιου', και να την 'πεταξεις' μεσα στο φάκελο εφαρμογές του Μακ σου. 

 

Ένα παλαιότερο πριβιου δλδ, το οποίο αλλάζεις με το τωρινό. 

 

Για δες μήπως γίνεται κάτι...

 

δεν είμαι σε beta... έκανα κανονικό update απο appstore!

δυστυχώς δεν έχω ουτε time machine ουτε σκληρο για το preview app :/

 

ακομα κατι αλλο κουλο που μολις πηρα χαμπαρι!

οι τονοι στα Ελληνικα μια μπαινουν μια δεν μπαινουν!!

επιστευτα πραγματα με του σατανα τα μηχανηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην δημιουργία νεου mail account απο το "mail" τρώει κόλλημα..  Προς το παρών μπαίνω στο gmail απο τον safari..

manual το φτιάχνει αλλά βαριέμαι να φτιάχνω ρυθμίσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με 3rd party software, πχ Google Chrome , μαλλον χρειάζεται αναβάθμιση γιατί νομίζω πως αυτό καθυστερούσε τρομερά το σύστημα. Επέστρεψα πίσω στον Safari και βλέπω το iMac να είναι ελαφρώς πιο γρήγορο απο το Mavericks. Ίσως να ειναι ιδέα μου αλλά σίγουρα δεν εχει καμία σχέση με την καθυστέρηση που παρατηρούσα όταν έτρεχα το google chrome. 

 

Οπότε θα χρειαστεί χρόνο μέχρι να βελτιστοποιηθούν όλα τα υπόλοιπα προγράμματα για το yosemite. 

 

Στο Safari (ver. 8) όταν πατάτε πάνω σε link για να ανοίξει νεο παράθυρο , υπάρχει καθυστέρηση στο άνοιγμα νέου παραθύρου (όχι tab) 3 δευτερολέπτων; Μπορεί να διορθωθεί ωστε να γινεται άμεσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...