Προς το περιεχόμενο

Το LIFX, ο πολύχρωμος LED λαμπτήρας έρχεται στη χώρα μας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Ρε παιδια οπως και να το κανουμε 89€ για 1 λαμπα ειναι υπερβολικα πολλα.Ξερουμε εαν υπαρχουν τιποτα κλωνοι;

 

Μιλάμε για λάμπρες led με rgb χρώματα και ενσωματωμενο wifi κλπ κλπ. Οπότε δεν τις συγκρίνουμε με τις απλές λάμπες! Εναλλακτικές λύσεις υπάρχουν αρκετές, άλλες φθηνότερες και άλλες ακριβότερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

"Ακόμα το LIFX μπορεί να συντονιστεί με τη μουσική που παίζει στο χώρο σας και να λειτουργήσει ως ένα μικρό φωτορυθμικό με αλλαγές χρωμάτων ανάλογα με τον ρυθμό"

 

ΑΑΑ δηλαδη διαθετουν και μικροφωνο! Δηλαδή αμα κάποιος χακέψει την λαμπα μου, θα μπορει να ακουει και στον χωρο τι γίνεται.

Ε ρε που φτάσαμε, να μας κατασκοπεύουν και απο τις ίδιες λάμπες φωτισμου μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για λάμπρες led με rgb χρώματα και ενσωματωμενο wifi κλπ κλπ. Οπότε δεν τις συγκρίνουμε με τις απλές λάμπες! Εναλλακτικές λύσεις υπάρχουν αρκετές, άλλες φθηνότερες και άλλες ακριβότερες.

 

Δεν εχω βρει καποια εναλλακτικη εκτος απο το philips hue

 

"Ακόμα το LIFX μπορεί να συντονιστεί με τη μουσική που παίζει στο χώρο σας και να λειτουργήσει ως ένα μικρό φωτορυθμικό με αλλαγές χρωμάτων ανάλογα με τον ρυθμό"

 

ΑΑΑ δηλαδη διαθετουν και μικροφωνο! Δηλαδή αμα κάποιος χακέψει την λαμπα μου, θα μπορει να ακουει και στον χωρο τι γίνεται.

Ε ρε που φτάσαμε, να μας κατασκοπεύουν και απο τις ίδιες λάμπες φωτισμου μας!

 

Δεν εχει η Lifx μικροφωνο αυτο γινεται μεσω app και του μικροφωνου του κινητου σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να σε πληγωσω αλλά υπάρχουν και κρεοπωλεια με φιλέτο των 45ευρω/κιλό. :P

Και καλα κανουν που το εχουν 45€/κιλο. Αυτο ομως τι σχεση εχει με τις συγκεκριμενες λαμπες; Ειναι γεγονος οτι ειναι πολλα λεφτα, οι περισσοτεροι δεν θα ασχοληθουμε καν, εσεις οι λεφταδες παρτε οσες θελετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι εκτος πραγματικοτητας. Το insomnia μπορει να παρουσιαζει/διαφημιζει οτι θελει, αλλα και τα μελη εχουμε το δικαιωμα να κρινουμε με το πορτοφολι μας και γραφοντας την αποψη μας εδω. Ποιο ακριβως ειναι το σημειο διαφωνιας μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εισαι εκτος πραγματικοτητας. Το insomnia μπορει να παρουσιαζει/διαφημιζει οτι θελει, αλλα και τα μελη εχουμε το δικαιωμα να κρινουμε με το πορτοφολι μας και γραφοντας την αποψη μας εδω. Ποιο ακριβως ειναι το σημειο διαφωνιας μας;

 

Σαφώς και διαφωνούμε. Απλά το σημείο διαφωνίας μας δεν αφορά το insomnia. :)

Δεν εχω βρει καποια εναλλακτικη εκτος απο το philips hue

 

 

Υπάρχουν αρκετά ΚΙΤ με ledοταινίες και δυνατότητες σύνδεσης με wifi κλπ αν ψάξεις στο ebay, amazon κλπ. Αλλά είναι έτοιμα για χρήση και άλλα απαιτούν επιπλέον δουλειά από σένα. Απλά όλα αυτά δεν έχουν την πρακτικότητα ενός κανονικού λαμπτήρα όπως είναι της Lifx και της philips, με αποτέλεσμα να έχουν μόνο διακοσμητική χρήση και όχι πρακτική όταν θες πιο έντονο φως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

για οποιον ενδιαφερεται ειχαμε ξεκινησει ενα θεμα εδω για ledοταινιες και δυνατοτητα να παιζουν με τη μουσικη
 

Link.png Site: κρυφος/ατμοσφαιρικος φωτισμος δωματιου/υπολογιστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας! θα ηθελα να ρωτησω εαν για να λειτουργησει αυτος ο λαμπτηρας χρειαζεται να υπαρχει router κ συνδεση στο internet ή εαν μπορει να γινει απ ευθειας απο το κινητο χωρις τπτ ενδιαμεσο..;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας! θα ηθελα να ρωτησω εαν για να λειτουργησει αυτος ο λαμπτηρας χρειαζεται να υπαρχει router κ συνδεση στο internet ή εαν μπορει να γινει απ ευθειας απο το κινητο χωρις τπτ ενδιαμεσο..;

Χρειάζεσαι wifi router, η σύνδεση στο internet δεν είναι απαραίτητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Lifx πάντως επειδή είναι opensource έχει ήδη προγράμματα για χειρισμό από το PC.

 

 

- Μιχάλη κλείσε το φως .... Θέλω να κοιμηθώ...

 

-Μισό ρε γυναίκα !!!!! Κράσαραν τα Windows  ...

 

:-D

Δεν θέλω να σε πληγωσω αλλά υπάρχουν και κρεοπωλεια με φιλέτο των 45ευρω/κιλό. :P

 

BLACK ANGUS είναι το φιλέτο  ?

 

Για να ξέρουμε και τι λέμε ....

 

GWPredestined701T_lg.jpg

 

 

Παίζει και Belgian Blue με 100€ /kg το φιλέτο....

 

 

 

 

Από μαλ@χία σε μ@λ@χ@α το πάει η ανθρωπότητα .... ξεκινώντας από τις Αμερικανιές με το black angus  και φτάνοντας στις λάμπες  με wifi ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν άντεξα, πήγα και τον πήρα σήμερα μαζί με 3-4 απλές LED λάμπες. Εντυπώσεις για όσους ενδιαφέρονται:

 

1) Η αγορά από τον Καυκά μάλλον είναι μονόδρομος την παρούσα στιγμή, αφού οι τιμές από αγγλικό Amazon, Ebay κλπ είναι παραπλήσιες (γύρω στα 90 ευρώ). Πάντως δεν έψαξα περισσότερο για αγορά από ΗΠΑ κλπ.

 

2) Το πρώτο που μου έκανε εντύπωση ήταν το βάρος και το μέγεθος του λαμπτήρα. Ειδικά το δεύτερο θα προκαλέσει αρκετά προβλήματα σε όσους θέλουν να τον τοποθετήσουν μέσα σε προστατευτικό, όπως τούτος εδώ. Για LED λάμπα φαίνεται να ζεσταίνεται αρκετά, άλλωστε η μέγιστη ονομαστική ισχύς του είναι 17W και η πραγματική λίγο κάτω από τα 18 (όσοι έχουν LED λάμπες θα έχουν διαπιστώσει ότι τουλάχιστον μέχρι τα 6-7W είναι σχεδόν κρύες όσες ώρες και να μείνουν αναμμένες). Η ποιότητα κατασκευής του, όπως και αυτή της συσκευασίας, θα έλεγα πως κρίνονται ικανοποιητικές. Είναι επίσης ενδιαφέρον ότι ακόμα και σβηστός, καταναλώνει 2,7W ώστε να διατηρεί την ασύρματη σύνδεση και να μπορεί να ανάψει ξανά μέσω εντολής. Αν κάποιος σκοπεύει να αγοράσει αρκετούς από δαύτους, μάλλον θα είναι καλή ιδέα να τους σβήνει από το διακόπτη αν έχει σκοπό να λείψει για καιρό (φυσικά έτσι δεν θα μπορεί να τους ανάψει μέσω cloud, για τυχόν προστασία του σπιτιού κλπ). Σε αυτή την περίπτωση όμως νομίζω ότι χάνεται η ρύθμιση χρώματος και επανέρχεται στο λευκό.

 

3) Η εφαρμογή είναι 6ΜΒ και μέχρι στιγμής δουλεύει σχετικά καλά (βλ. δεν κράσαρε αλλά ορισμένες φορές σκάλωνε για 1-2 δευτερόλεπτα μέχρι να αρχίσει να αποκρίνεται). Την δοκίμασα σε 2-3 αξιοπρεπή κινητά Android και γενικά έμεινα ευχαριστημένος. Το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν ίσως η ροδέλα της φωτεινότητας, που πραγματικά φαινόταν να δουλεύει όποτε της γουστάρει.

 

4) Το αρχικό σετάρισμα είναι πολύ απλό. Ο λαμπτήρας ανάβει, εμφανίζεται σε μια σχετική λίστα στην εφαρμογή (αν όχι, τότε ξανασκανάρουμε), σετάρουμε το password για να συνδεθεί στο wifi μας και πρακτικά έχουμε τελειώσει.

 

5) Οι δυνατότητες (όπως και οι περιορισμοί) του λαμπτήρα είναι μέσες άκρες γνωστές. Αρκεί να διαβάσει κάποιος τα σχόλια για την εφαρμογή στο Play market. Πιστεύω πως τα περισσότερα μειονεκτήματα ή bugs θα μπορέσουν εύκολα να διορθωθούν με μελλοντικό update (είτε της εφαρμογής, είτε του λαμπτήρα). Θα ήταν χρήσιμο επίσης να προστεθούν περισσότερες δυνατότητες παραμετροποίησης, πχ. να ανάβει αυτόματα ο λαμπτήρας όταν ανιχνεύει ότι γύρισα σπίτι αλλά μόνο από κάποια ώρα και μετά (δηλ. δεν έχει νόημα να ανάβει στις 1 το μεσημέρι). Φαντάζομαι πως κάποια στιγμή θα σκεφτούν να προσθέσουν και φωνητικές εντολές, πχ. "άναψε τα φώτα της κουζίνας".

 

6) Εντύπωση μου έκανε ότι για την αυτόματη ενεργοποίηση (πχ. να ανάβει στις 8 το πρωί) απαιτεί αναβάθμιση firmware σε v1.5. Την οποία δεν μπόρεσα να κάνω αφού το access points που χρησιμοποίησα για να κάνω τις δοκιμές δεν έχει πρόσβαση στο Internet αυτή τη στιγμή. Δεν φαίνεται να υπάρχει τρόπος να "στείλουμε" το firmware από την εφαρμογή στο λαμπτήρα, άρα υποθέτω ότι αυτός αναβαθμίζεται μόνος του μόλις ανιχνεύσει σύνδεση με τον έξω κόσμο.

 

7) Τα effect modes θα μπορούσαν να ήταν περισσότερα ή έστω ελαφρώς πιο προσεγμένα. Πχ. το candle mode όσο και να προσπάθησα δεν κατάφερα να το κάνω να έχει συμπεριφορά συγκρίσιμη με των Imageo candle lights της Philips (έχω καμια 20αριά τέτοια). Ήταν απλώς ένα βαθύ πορτοκαλοκόκκινο χρώμα που τρεμόπαιζε πολύ ελαφρά (ίσως λιγότερο από όσο θα ήθελα και μάλλον με όχι μεγάλη τυχαιότητα).

 

8) Ένα προφανές μειονέκτημα είναι ότι βγαίνει μόνο σε E27 ντουΐ (ή τουλάχιστον έτσι νομίζω), οπότε όσοι έχουν σκοπό να τον χρησιμοποιήσουν και σε Ε14άρια (τα μικρά) θα χρειαστούν αντάπτορες σαν αυτόν. Το οποίο προφανώς και είναι μείον, καθώς θα προσθέσουν όγκο στον ήδη ογκώδη λαμπτήρα.

 

9) Άσχετο με τον LIFX, πάντως η ποικιλία των "απλών" LED λαμπτήρων στον Καυκά είναι τουλάχιστον θλιβερή. Δεν ξέρω αν ήταν θέμα του συγκεκριμένου καταστήματος, αλλά ακόμα και σε μεγάλο σούπερ μάρκετ να πάει κάποιος (πχ. Carrefour του Γέρακα) θα βρει αρκετά είδη LED bulbs για κάθε τσέπη. Από Philips λάμπες των 5W στα 5 ευρώ (έχω κάμποσες τέτοιες) μέχρι αυτές των 17-20 ευρώ με ενσωματωμένο dimmer κλπ. Ο Καυκάς όμως είχε μόνο 2-3 διαφορετικά μοντέλα όλα κι όλα με το φθηνότερο να είναι στα 11 ευρώ (αν και υπάρχει περίπτωση να κόψει 1-2 ευρώ).

 

Αυτά τα ολίγα για αρχή. Σε βάθος χρόνου ίσως αγοράζω έναν LIFX κάθε τόσο, γιατί ένα από τα πλεονεκτήματα του προϊόντος είναι η ομαδοποίηση των λαμπτήρων ώστε να έχουν κοινή συμπεριφορά. Αν όμως για 10 από αυτούς θέλεις 900 ευρώ, τότε την παρούσα περίοδο μάλλον είναι υπερβολικό το πόσο. Στο μέλλον λογικά θα πέσει η τιμή. Φυσικά το όλο... εφέ αμβλύνεται αρκετά σε όσους έχουν την τύχη να μένουν σε "έξυπνα" σπίτια. Για άλλους όμως ακόμα και οι 3 πρίζες σε ένα δωμάτιο μπορεί να είναι πολυτέλεια, οπότε ο τηλεχειρισμός των φώτων μετράει άσχημα :P

 

ps: ζήσαμε για να δούμε λάμπα να θέλει firmware update, το είδε η γυναίκα μου και κουφάθηκε. Το τελειωτικό χτύπημα ήταν όταν στα καπάκια έκανα f/w update και στις... πρίζες (βλ. powerlines)

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ρύθμιση χρώματος χάνεται μόνο αν σβήσεις τον διακόπτη, τον ανάψεις για 3 δεύτερα και τον ξανασβήσεις. Είναι reboot σε λευκό χρώμα όταν βαριέσαι να βγάλεις το κινητό για να ψάξεις κάτι στο δωμάτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός, έτσι ακριβώς είναι, το δοκίμασα τώρα.

 

Κάτι άλλο που δεν είχα ελέγξει είναι αν υπάρχει τρόπος να αποθηκεύσεις ένα χρώμα. Απ' ότι φαίνεται γίνεται μέσω του scenes.

 

Υπάρχει ένα πρόβλημα όμως. Αν στο ενδιάμεσο έχεις αλλάξει χρώμα/φωτεινότητα και το wheel δείχνει κάτι διαφορετικό σε σχέση με αυτό του scene, τότε δεν βρήκα τρόπο να μπορέσω να επαναφέρω το χρώμα αυτό στο wheel (η τρέχουσα ρύθμιση δηλαδή δεν συμφωνεί με του scene). Άρα αν θελήσω να κάνω κάποια μικροδιόρθωση στο scene, θα πρέπει να ξαναθυμηθώ τι συνδυασμό χρώματος/φωτεινότητας είχα σετάρει. Νομίζω πως κάτι παρόμοιο γίνεται και με τα εφέ.

 

Μικρό το κακό θα μου πείτε αλλά ενδεχομένως σε σπίτι που κάποιος έχει σετάρει πολλές ομάδες λαμπτήρων να κάνουν διαφορετικά πράγματα, αυτά τα μικροπράγματα μπορούν να γίνουν ενοχλητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...