Προς το περιεχόμενο

Ποιο πολυμηχάνημα να διαλέξω?


aer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω τη βοήθειά σας κι εγώ! Χρειάζομαι ένα πολυμηχάνημα για το σπίτι που να έχει εκτυπωτή, scanner και FAX. Κατά προτίμηση θα ήθελα σύνδεση μέσω WiFi και αυτόματη duplex εκτύπωση, μιας και κάνουν τη διαφορά σε καθημερινή χρήση. Έχω βρει 4 μηχανήματα που νομίζω μου ταιριάζουν. Τα 2 πρώτα είναι τα "οικονομικά" που δεν έχουν αυτόματη duplex εκτύπωση αλλά ο Canon έχει WiFi και είναι αυτά:

 
 
Τα επόμενα δύο είναι πιο ψηλά στην γκάμα της HP και της Canon, έχουν και τα δύο ο,τι χρειάζομαι. Το μόνο αρνητικό είναι ότι το Canon δεν έχει κριτικές από αγοράστες (βέβαια το πιο φθηνό μοντέλο έχει πολύ καλές κριτικές) και το HP έχει πολύ καλές εκτός από μια που το χαρακτηρίζει ως "ψεύτικο". Επίσης κάτι λένε για κενό περίγραμμα στην σάρωση του HP.
 
 
Γενικότερα τείνω να αγοράσω ένα απ' τα δυο τελευταία και μάλλον το Canon. Εμπιστεύομαι περισσότερο την εταιρία, έχει 2 χρόνια εγγύηση αντί 1 του HP και μ' αρέσει πολύ εμφανησιακά. Τι λέτε εσείς; Να κοιτάξω κάτι άλλο; Έχετε κάτι καλύτερο υπ' όψη;
Επεξ/σία από Mitseas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφήνω κατά μέρος τους φθηνούς (αν και ο 2645 είναι απο τους αγαπημένους μου φθηνούς) αφού είπες ότι σε ενδιαφέρει η δεύτερη κατηγορία. 

 

Μεταξύ των MX455 και HP 3525 υπάρχει μια ουσιαστική διαφορά αν εξαιρέσεις ότι κάνουν πάνω κάτω τα ίδια πράγματα (αν και μόνο ο ένας έχει ADF). Είναι ο τύπος μελανιών. Ο ένας παίρνει δύο μελάνια (ΜΧ455) το ένα μαύρο και το άλλο τριπλό έγχρωμο με κεφαλή πάνω στα μελάνια, ενώ ο άλλος (HP 3525) παίρνει τέσσερα ξεχωριστά μελάνια ενώ έχει την κεφαλή πάνω στον εκτυπωτή.

 

Στον Canon  το μειονέκτημα είναι  ότι θα σου βγαίνουν συγκριτικά με τον HP ακριβότερες οι εκτυπώσεις ανα σελίδα και θα πετάς το έγχρωμο μελάνι αν σου τελειώσει το ένα από τα τρία χρώματα κι ας έχεις απόθεμα στα άλλα δύο, αλλά το πλεονέκτημα είναι ότι δεν χρειάζεται συντήρηση ούτε συχνή χρήση για να μην βουλώσει η κεφαλή, ενώ ακόμη και να βουλώσει, επειδή είναι πάνω στο μελανοδοχείο, το πετάς και ο εκτυπωτής σου είναι και πάλι μάχιμος με ένα καινούριο.

 

Στον HP είναι αντίθετα τα πράγματα. Το μειονέκτημα είναι ότι χρειάζεται σχεδόν καθημερινή χρήση για να μην σου βουλώσει η κεφαλή με ξερό χρώμα, ενώ αν σου βουλώσει, η επισκευή εκτός από χρονοβόρα είναι και ασύμφορη συνήθως. Το πλεονέκτημά του είναι ότι συγκριτικά με τον Canon με τα ίδια χρήματα βγάζεις περισσότερες εκτυπώσεις και επίσης ότι αν σου τελειώσει το ένα χρώμα από τα τέσσερα, αντικαθιστάς μόνο αυτό, γλυτώνοντας και από εκεί κόστος χρήσης.

 

Σαν ποιότητα κατασκευής δεν έχουν ουσιαστικές διαφορές. Εγώ επειδή τα βλέπω καθημερινά δεν μπορώ να δώσω βάση στα σχόλια αγοραστών που είτε τα παινεύουν με 5 αστέρια ότι βρήκαν το πολυμηχάνημα της ζωής τους , ούτε που τα θάβουν με ένα αστέρι ότι είναι παντελώς άχρηστα. Πρόκειται για απλά, φθηνά πολυμηχανήματα στο κάτω άκρο της κατηγορίας, ελάχιστα πιο πάνω από τις βασικές εκδόσεις. Ως εκεί.

Μεταξύ των δύο θα προτιμούσα αυτό με την μεγαλύτερη εγγύηση, καθαρά λόγω εγγύησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές highpriest! Γνωρίζω ότι τα μηχανήματα που παρέθεσα δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά πρόκειται για ελαφρά οικιακή χρήση. Το θέμα με τα μελάνια που θίγεις είναι πολύ σημαντικό γιατί δεν κάνω καθημερινή χρήση. Μπορεί να περάσει εβδομάδα και να μην εκτυπώσω τίποτα. Οπότε σύμφωνα με όλα αυτά, πάω κατευθείαν για τον Canon... Ψάχνοντας όμως χθες λίγο κάποια reviews, αναφέρουν ότι σε αυτή την τιμή ο παρακάτω Epson είναι καλύτερος. Το θέμα είναι ότι κι αυτός έχει ξεχωριστά μελάνια και 1 χρόνο εγγύηση καθώς και ότι διάβασα πως με χαμηλή στάθμη μελανιών δεν εκτυπώνει καθόλου. Η γνώμη σου;

 

http://www.skroutz.gr/s/2372810/Epson-WorkForce-WF-2540WF.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Ζητώ τα φώτα σας! Πλήρωσα στο simple pay μια ασφάλεια το πρωί και εκεί που πήγα να εκτυπώσω την απόδειξη συνειδητοποιώ ότι τα' παιξε το πολυμηχάνημα!! Είμαι άσχετη από πλυμηχανήματα! Δεν ξέρω τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει!! Διαθέτω το πολύ μέχρι 80 ευρώ! Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο ποιοτικό σε αυτή την τιμη?? Παραθέτω το σκρουτζολινκ!

http://www.skroutz.gr/c/119/printers.html?keyphrase=fax+%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%B1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η "συνεχής" χρήση ορίζεται ως 3-4 φορές την εβδομάδα δηλαδή; 1 φορά ανά 7-10 μέρες θα δημιουργήσει πρόβλημα πιστεύεις;

 

Αφροδίτη, δες αυτά που έχω βάλει πιο πάνω. Στην ίδια περιοχή τιμής κυμαινόμαστε. ;)

Επεξ/σία από Mitseas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η "συνεχής" χρήση ορίζεται ως 3-4 φορές την εβδομάδα δηλαδή; 1 φορά ανά 7-10 μέρες θα δημιουργήσει πρόβλημα πιστεύεις;

 

 

Ναι. Επειδή αν λες ότι είσαι στο σημείο των 7-10 ημερών, στην πραγματικότητα είσαι σε παραπάνω. Θα το ξεχνάς να τραβάς εκτύπωση κάθε 7-10 μέρες.  ;)

 

Είναι πολύ ειδικές οι κατηγορίες που τυπώνουν πχ μια φορά την εβδομάδα σαν ελβετικά ρολόγια. Οι περισσότεροι απλά βγάζουν έναν μέσο όρο του στυλ:

-Πόσες φορές θα εκτυπώσω τον μήνα μέσο όρο;

-4 με 5 φορές

-Αρα μια φορά την βδομάδα σίγουρα (σκέφτονται)

 

μετά το ξεχνάνε για κανα εικοσαήμερο και πάει! :P

 

Με δύο λόγια: Αν βάλεις υπενθύμιση στο κινητό σου να σου λέει να εκτυπώνεις μια φορά την βδομάδα σίγουρα, δεν θα έχεις θέμα. Αν το ξεχάσεις έστω και μια φορά για 3-4 βδομάδες θα έχεις πρόβλημα κατα πάσα πιθανότητα (αν και όχι σίγουρα. Μπορεί να την γλυτώσεις κιόλας. Παίζουν ρόλο και τα μελάνια που θα βάζεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα πως το λες... Οπότε, δεν βολεύει ο epson δυστυχώς, αν και φαίνεται καλύτερος. Αν έχεις κάποια άλλη πρόταση με βάση τα χαρακτηριστικά που ζητάω και γύρω στην τιμή των 100 ευρώ, let me know αλλιώς παραγγέλνω τον canon.

 

Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου και τη βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η "συνεχής" χρήση ορίζεται ως 3-4 φορές την εβδομάδα δηλαδή; 1 φορά ανά 7-10 μέρες θα δημιουργήσει πρόβλημα πιστεύεις;

 

Αφροδίτη, δες αυτά που έχω βάλει πιο πάνω. Στην ίδια περιοχή τιμής κυμαινόμαστε. ;)

 

 

Μάλλον γι' αυτό πάω! Δύο ερωτησούλες:

 

1. Είναι καλά τα χαρακτηριστικά του, γιατί δεν είμαι πολύ ενημερωμένη σχετικά με πολυμηχανήματα...?

2. Λέω να το πάρω από public και θέλω να πληρώσω με virtual της ΕΤΕ... Mastercard είναι, παίζει να έχω πρόβλημα?? Ρωτάω επειδή ακόμα η virtual είναι καινούρια έννοια και δεν είμαι σίγουρη ότι τη δέχονται παντού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον γι' αυτό πάω! Δύο ερωτησούλες:

 

1. Είναι καλά τα χαρακτηριστικά του, γιατί δεν είμαι πολύ ενημερωμένη σχετικά με πολυμηχανήματα...?

2. Λέω να το πάρω από public και θέλω να πληρώσω με virtual της ΕΤΕ... Mastercard είναι, παίζει να έχω πρόβλημα?? Ρωτάω επειδή ακόμα η virtual είναι καινούρια έννοια και δεν είμαι σίγουρη ότι τη δέχονται παντού...

Καλησπέρα . Πιστεύω οτι το Hp είναι καλύτερο απο το Epson . Eγω έχω τον Hp 1515 πιο φτηνή έκδοση. Είμαι ευχαριστημένος . Θέλεις να έχει fax? Την χρεωστική της Εθνικής εννοείς? Τελευταία είχα ψωνίσει απο πλαίσιο και δεν είχα πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα . Πιστεύω οτι το Hp είναι καλύτερο απο το Epson . Eγω έχω τον Hp 1515 πιο φτηνή έκδοση. Είμαι ευχαριστημένος . Θέλεις να έχει fax? Την χρεωστική της Εθνικής εννοείς? Τελευταία είχα ψωνίσει απο πλαίσιο και δεν είχα πρόβλημα.

 

 

Όχι, για το φαξ δεν καίγομαι! Απλά μου φάνηκε καλός και στην τιμή που υπολόγιζα! Δεν είναι χρεωστική, άυλη prepaid είναι και δεν την έχω τσεκάρει στο public, γι' αυτό ρωτάω..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...