Προς το περιεχόμενο

Ποιο πολυμηχάνημα να διαλέξω?


aer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ!

 

Ψάχνω για πολυμηχάνημα για οικιακή χρήση και έχω καταλήξει στα παρακάτω:

 

Link.png Site: Canon Pixma MX475 78€

 

Link.png Site: HP Deskjet 2645 80€

 

Link.png Site: Canon Pixma MX535 105€

 

Link.png Site: HP Deskjet 4645 109€

 

Τα πρώτα δύο έχουν χειροκίνητη εκτύπωση σε δύο όψεις ενώ τα 2 τελευταία αυτόματη. Άλλη διαφορά δεν βλέπω. Υπάρχει?

 

Θα ήθελα την γνώμη σας ως προς την επιλογή ενός εκ των παραπάνω (ή κάποια άλλη πρόταση στα ίδια χρήματα).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εάν δεν σε ενδιαφέρει το φαξ και ο αυτόματος τροφοδότης, δες και το Canon MG5550. Αντί για αυτά τα δύο έχει ξεχωριστά μελάνια. Επίσης έχει αυτόματη εκτύπωση διπλής όψης. Είναι στην τιμή του 475.

Επεξ/σία από arxaggelos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς όπου και να καταλήξεις θα σε φάνε τα μελάνια. Εγώ από τότε που πήρα laser σώθηκα, βέβαια για οικιακή χρήση είναι υπερβολή να δώσεις τόσα λεφτά.

 

Η μόνη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω είναι μακριά από HP, εγώ δεν ακουμπάω ποτέ πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σε πειράζουν τα συμβατά αντί για γνήσια, τα μελάνια του 5550 που ανέφερα παραπάνω ξεκινούν από 4 ευρώ το ένα. Δεν τα έχω δοκιμάσει όμως να σου πω γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω το φαξ και τον αυτόματο τροφοδότη (οπότε ο Canon MG5550 είναι εκτός), τα μελάνια είναι πρόβλημα αλλά για οικιακή χρήση που το θέλω δεν νομίζω να αλλάζω πάνω από μια φορά το χρόνο.

 

Laser κοιτούσα αρχικά αλλά για τη χρήση που το θέλω είναι υπερβολή νομίζω (και είναι και πιο ακριβά, οπότε εκτός και αυτό).

 

Μαλλον θα πρέπει να τα δω και από κοντά για να αποφασίσω τελικά, αφού δεν βλέπω κάποιες σοβαρές διαφορές ανάμεσά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θέλω το φαξ και τον αυτόματο τροφοδότη (οπότε ο Canon MG5550 είναι εκτός), τα μελάνια είναι πρόβλημα αλλά για οικιακή χρήση που το θέλω δεν νομίζω να αλλάζω πάνω από μια φορά το χρόνο.

 

Laser κοιτούσα αρχικά αλλά για τη χρήση που το θέλω είναι υπερβολή νομίζω (και είναι και πιο ακριβά, οπότε εκτός και αυτό).

 

Μαλλον θα πρέπει να τα δω και από κοντά για να αποφασίσω τελικά, αφού δεν βλέπω κάποιες σοβαρές διαφορές ανάμεσά τους.

 

Αν αλλάζεις μελάνια μια φορά τον χρόνο, υποθέτω ότι δεν θα τυπώνεις πολύ. Αν δεν τυπώνεις συχνά, θέλει προσοχή γιατί ξεραίνονται τα μελάνια, αλλά και τα υπολλείματα τους μέσα στις κεφαλές, με ασύμφορο κόστος επισκευής.

Σε περιπτωση λοιπόν που θα εκτυπώνεις λίγο, σου προτείνω εκτυπωτή που έχει τις κεφαλές πάνω στα μελάνια, ώστε ακόμη και να βουλώσει, πετώντας το μελάνι να πετάς και την κεφαλή μαζί. Ετσι με κάθε αγορά νέου μελανιού θα έχεις πάντα και νέα κεφαλή.  Για αυτή την περίπτωση ο HP 4645 είναι μια καλή επιλογή.

 

Εναλλακτικά για όσους δεν εκτυπώνουν πολύ, προτείνω και αγορά laser πολυμηχανήματος. Μπορεί εκ πρώτης όψεως να φαίνεται ασύμφορο, μακροπρόθεσμα όμως βγαίνει πιο οικονομικό. Εχει το πλεονέκτημα οτι ακόμη και μετά απο μεγάλες περιόδους μη χρήσης, ο γραφίτης δεν χαλάει, ενώ παράλληλα με παραπλήσιο κόστος αναλώσιμου βγάζει εξαπλάσιες εκτυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αλλάζεις μελάνια μια φορά τον χρόνο, υποθέτω ότι δεν θα τυπώνεις πολύ. Αν δεν τυπώνεις συχνά, θέλει προσοχή γιατί ξεραίνονται τα μελάνια, αλλά και τα υπολλείματα τους μέσα στις κεφαλές, με ασύμφορο κόστος επισκευής.

Σε περιπτωση λοιπόν που θα εκτυπώνεις λίγο, σου προτείνω εκτυπωτή που έχει τις κεφαλές πάνω στα μελάνια, ώστε ακόμη και να βουλώσει, πετώντας το μελάνι να πετάς και την κεφαλή μαζί. Ετσι με κάθε αγορά νέου μελανιού θα έχεις πάντα και νέα κεφαλή.  Για αυτή την περίπτωση ο HP 4645 είναι μια καλή επιλογή.

 

Εναλλακτικά για όσους δεν εκτυπώνουν πολύ, προτείνω και αγορά laser πολυμηχανήματος. Μπορεί εκ πρώτης όψεως να φαίνεται ασύμφορο, μακροπρόθεσμα όμως βγαίνει πιο οικονομικό. Εχει το πλεονέκτημα οτι ακόμη και μετά απο μεγάλες περιόδους μη χρήσης, ο γραφίτης δεν χαλάει, ενώ παράλληλα με παραπλήσιο κόστος αναλώσιμου βγάζει εξαπλάσιες εκτυπώσεις.

Highpriest, τι θα προτεινες για laser πολυμηνχανημα + wifi; Ειδα κατι τετοιο Link.png Site: Samsung και το Link.png Site: Hp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Highpriest, τι θα προτεινες για laser πολυμηνχανημα + wifi; Ειδα κατι τετοιο Link.png Site: Samsung και το Link.png Site: Hp

 

Και τα δύο που έβαλες, είναι ακριβά για τις δυνατότητες που έχουν. Το HP τουλάχιστον είναι οικονομικό σε συμβατά μελάνια.

Απο τα δύο που έβαλες καλύτερη επιλογή το HP.

 

Για πιο στοχοποιημένη επιλογή γράψε τι εργασίες θέλεις να κάνε ακριβώς,κάθε πότε θα εκτυπώνεις, καθώς και το ποσο που διαθέτεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι είχα αποφασίσει μετά και από δίκη σου βοήθεια να πάρω τον hp 4645, στο θέμα πολυμηχάνημα + wifi. Είπα να δω για laser μετά από το δικό σου σχόλιο προτροπής για αγορά laser. Δεν τυπώνω πολύ και είχα στο μυαλό μου για κάποιον που δεν θα ξεραίνονταν τα μελάνια. Το wifi το χρειάζομαι καθώς μάλλον δεν θα τοποθετηθεί κοντά στον υπολογιστή, τουλάχιστον στο μέλλον. Κατανάλωση ελάχιστη καμία εκτύπωση βιογραφικού, καμία αίτηση, κανα κουπόνι κλπ. Θα υπάρχουν περίοδοι μη χρηςης. Χρήματα μέχρι 300, για να τα βγάλουμε καμία στιγμή αν δεν χαλάσει.. Δεν ξέρω και αν αξίζει να δώσω και τόσα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τόσο λίγες εκτυπώσεις τον χρόνο, το να δώσεις λεφτά για καλό έγχρωμο πολυμηχάνημα laser είναι overkill! Τα περισσότερα ξεκινάνε γύρω στα 250 ευρώ. Τι να το κάνεις που έχουν τόσο πολλά χαρακτηριστικά που εσένα θα σου είναι άχρηστα;  Ξέχνα τον Laser για την χρήση που θες.

 

Κανα βιογραφικό και καμιά αίτηση, μιλάμε για 100 σελίδες τον χρόνο και αν! Ο laser είναι καλός για όσους δεν τυπώνουν μεν πολύ συχνά, αλλά όταν τύχει να τυπώσουν θα πετάξουν και 400 σελίδες μονοκοπανιά. Εκει ξεδιπλώνει τα πλεονεκτήματα του.

Ο 4645 είναι ιδανικός για την περίπτωση σου, αν και νομίζω ότι και αυτός είναι too much!

 

Φρόντισε να εκτυπώνεις το αργότερο μια φορά το δεκαπενθήμερο κάτι και θα είσαι οκ λογικά. Τα μελάνια με ενσωματωμένες κεφαλές ξεραίνονται αρκετά πιο αργά από τα μελάνια χωρίς κεφαλές και έχεις και το πλεονέκτημα ότι με κάθε καινούριο μελάνι έχεις και καινούρια κεφαλή.

Αν δεν μπορείς να τυπώνεις τουλάχιστον μια στις δεκαπέντε, μην πάρεις εκτυπωτή. Πάρε ένα καλό στικάκι usb και κάνε τις εκτυπώσεις σου σε φωτοτυπάδικο. Δεν αξίζει να πετάς λεφτά σε ξεραμένα μελάνια επειδή θα τυπώνεις μια φορά το δίμηνο/τρίμηνο κάτι, ούτε να δεσμεύσεις 100-120 ευρώ σε ένα μηχάνημα πρακτικά άχρηστο για τις ανάγκες σου. ;)

 

Διάβασε και αυτό: http://h20435.www2.hp.com/t5/The-Next-Bench-Blog/Keep-Your-Ink-Cartridge-Healthy-and-How-HP-Prevents-Ink-Drying/ba-p/79703#.VGKknfmsUgs

Για τόσο αραιή χρήση σου προτείνω τα ΟΕΜ μελάνια της HP

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθείς είναι πως με τις τωρινές συνθήκες, συμφωνώ πως δεν υπάρχει λόγος για laser. Η μόνη σκέψη για να τον χρειαστώ θα είναι κανα φροντιστήριο/ιδιαίτερο αν εξασκήσω το επάγγελμα μου προς αυτήν την κατεύθυνση γιατί τώρα είμαι άνεργος. Αν και ακόμα και τότε 400 σελ μπαμ και κάτω πάλι δεν πρόκειται να εκτυπωθούν. Λογικά θα είναι καμία 100/μήνα. Πρότεινε μου απλά κάτι έτσι απλά να το ρίξω μια μάτια. Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια και τις συμβουλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τους παραπανω inkjet και γω στην ιδια περιπου θεση με σενα, διαλεξα τον HP 4645, λογω σαφως χαμηλοτερου κόστους χρήσης. It does the job. Δε με προβληματισε καπου ως τωρα. Το software επαιξε απροβληματιστα σε Win 8, το Wifi συνδεθηκε μια χαρα, εχει καλυτερο onscreen menu σε σχεση με αλλες προτάσεις. Σε οτι αφορα την αντοχή ο χρόνος θα δείξει. Παντως απο πολυμηχανημα HP laser που επίσης έχω καποια χρονια τώρα, αποδειχτηκε αριστο στην αξιοπιστια συγκριτικα κιολας με τα φραγκα που ζητησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Πρότεινε μου απλά κάτι έτσι απλά να το ρίξω μια μάτια. 

Oki MC332. Είναι ότι πιο πλήρες σε χαρακτηριστικά μπορείς να αγοράσεις σε εγχρωμο πολυμηχάνημα στην γειτονιά των 300 ευρώ. Τα μελάνια του σε συμβατά έχουν καλές τιμές και αντέχει για πολύ μεγάλο κύκλο εργασιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...