Προς το περιεχόμενο

D3300 vs D5200 (+D5100). Διαφορές+Focus points?


newtech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απαραίτητο δεν είναι τίποτα. Ο καθένας βγάζει οπως θέλει και του αρέσει

 

Αλλα αντικειμενικά δεν μπορείς να παραβλέψεις καποια πράγματα όπως το οτι άμα τραβήξεις πορτραίτο μια κοπέλα με τον 18-55 στα 18mm το κεφάλι της θα βγει σαν κουβάς επειδή την τραβάς με ευρυγώνιο.

 

Η λογική λέει οτι πορτραίτα βγάζεις ήτε με τηλεφακό ήτε με κοντό τηλεφακό με ανοιχτό διάφραγμα. 

 

Τώρα αν ρωτάς αν θα μπορεις να βγάλεις indoor πορτραίτα με τον 18-55 στα 5,6 διάφραγμα... Ναι θα μπορείς.... με τα όποια αρνητικά όμως θα έχει αυτός ο συνδυασμός ( ψιλο κακή ποιότητα εικόνας, μεγάλο βάθος πεδίου, μικρό compression στα 55 x1.5 crop factor και λογικά υψηλά ISO)

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα την Panasonic Lumix DMC-G3 με 14-45mm Mega IOS.

Δεν ξερω αν το 14 κάνει την διαφορα (αντι για 18) αλλα οτι φωτογραφίες εκανα ηταν υπεροχες.

 

βαζοντας τα σε μια σειρα..

1)3300 18-55 475€

2)5200 18-55 550€

 

 

Για φωτογραφιες closeups και φυσικα καμια βραδινή πάμε στην 5200 (18-55) σωστα? Η 3300 απο οτι ειδα εχει Exspeed 4 (αντι για 3 που ειχε η 3200) και δεν εχει και το φιλτρο.. δεν ξερω κατα ποσο ειναι υπερ τον portraits που κατα κυριο λογο θα κανω.

Επεξ/σία από newtech
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πραγματική Eστιακή απόσταση στην Lumix που είχες είναι ...28-90

 

Η πραγματική εστιακή απόσταση σε αυτές που κοιτάς με τον 18-55 θα είναι... 27-83

 

περίπου στα ίδια θα είσαι δηλαδή

 

Σαν ποιότητα εικόνας μην νομίζεις οτι θα δείς και τίποτα τρομερές διαφορές μέχρι τα 800 ISO και τον κιτ φακό σε σχέση με αυτήν που είχες. Μετά απο εκει η dslr θα τα πηγαίνει αρκετά καλύτερα

 

Μην τρελένεσαι με τους επεξεργαστές και τα φίλτρα, στο ξαναειπα.  Συνολικά η 5200 ειναι καλύτερη μηχανή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα την 5200 και πραγματικά  πιστευω πως ειναι καταπληκτική μηχανή.. Αυτο που θα πρέπει να κοιτάξεις ειναι οι φακοί εκεί είναι το ζουμί !Το κακό με τις cropped ειναι το iso αν πας να βγάλεις κατι βραδύ θα δεις οτι το iso εκτοξεύεται και παίρνεις αρκετό κόκκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν εκανα καλη ερευνα αγορας για την 5200

Την 3300 την εχει το αμαζον 475

την 5200 αδερφέ που την εχει 558? (οχι απο το Buymore εύχομαι καθώς ειναι μαγαζί χωρις καν φυσική παρουσία)

(μιλάμε πάντα για τον DX VR II)

Edit:

την βρήκα και στα 550 (black Import)

Οσο βλεπω τα reviews στο ιντερνετ και οι 2 μου φαίνονται αρκετά καλές με την d3300 να εχει καλύτερη ποιότητα και την 5200 να εχει more focus points + tilt screen

 

στο σκρουτζ την ειδα

αλλα μολις ειδα οτι δεν εισαι ελλαδα

.

παντως αν μπορεις πηγαινε σε ενα μαγαζι να τις πιασεις και τις 2 στα χερια

εμενα η σειρα 3 μου φαινεται ψευτικη τελειως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Προσωπικη μου αποψη: στο κοστος αγορας dlsr βαζεις παντα και φακο της προκοπης. Οι kit φακοι ειναι συνηθως για τα μπαζα. Πιστεύω πως καλύτερα να δώσεις 300€ για το σωμα της 3300 και να παρεις καλο φακο με 200€ παρα να δωσεις 500€ και να παρεις τη 5200 με Kit φακο.

Αυτο που θα κανω εγω που επανερχομαι στο αθλημα μετα απο 3 χρονια και ψαχνω την αγορα ειναι να παρω προηγουμενης γενιας σωμα και εναν καλο φακο.

 

Διαβασε πολυ πριν αγορασεις. Μαθε τι ειναι το διαφραγμα, γιατι τα οπτικα μετρανε και ειναι πιο διαχρονικα απο το σωμα, πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα ευρυγωνιου και τηλεφακου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιλαμβανομαι αυτο που μου λες αλλα αφου βγαινουν οι d3300 και 5200 σε αυτα τα χρηματα με 18-55 τότε δεν εχω και πολλες επιλογες.. και εγω θα ηθελα 18-105.. αλλα too much money.

 

D5200 σωμα και αγοραζεις μεταχειρισμενο τον 18-105 στο ~150ευρω αν τον θελεις.Στα ιδια βεβαια με τον 18-55 απλα με περισσοτερο ευρος το οποιο ειναι οντως χρησιμο.

Βεβαια μην σε πολυαπασχολει,εαν το βλεπεις σοβαρα, οπως και να εχει θα τα χωσεις συντομα σε ακριβους φακους.

Αντι του κιτ της νικον δες και 17-70 sigma 2.8-4 για ευρος η τους 17-50 2.8 απο sigma κ tamron.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελως αρχάριος και εγω πριν  6 μήνες ειχα και εγω το αντιστοιχο δήλημμα μεταξυ nikon d3200- D5100...και στο τελος εσπρωξα κατι παραπανω και πήρα την D5200!! με τον κιτ φακο 28-55 στα 550 (απο μεγαλο ελληνικο κατάστημα). Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος! κανει τα πάντα η μηχανη!οι λόγοι που με οδήγησαν σε αυτη την επιλογή ήταν οι μηχανισμοί εστίασεις που εχει τα mp (για ψυχολογικούς λόγους :P) και η σπαστεί οθονη (με την οποια εβγαζα φυτα οπου απο πίσω φλουτάριζε τοπίο και αντίστροφα ..πχ σε καποιο βουνό με θέα ) ! Την είχα μαζι μου διαρκώς στις διακοπές και την συνοδεύω με 55-200 vr (o φακός αυτος δουλεύει σαν κυάλια ..εβγαλα πανσέλινο που χαζέυεις .:P)  και τον prime 35mm 1,8 της nikon που τα σπάει ιδίος βράδι - πορτρέτα .. :) .

Δεν τον μετάνιωσα η λογική μου ήταν να δωσω κάτι παραπανω για να παρω ενα σώμα το οποιο να μπορω να το κρατήσω όσο περισσοτερο γίνεται και να μπορω να επανδρωθω με ενα σετ φακων.Το Χομπυ αυτο είναι ιδιαίτερα ακριβό..για αυτο θα πρεπει να ξεκαθαρίζεις λίγο πολυ τι θελεις και ποσα μπορεις να διαθέσεις.. Οι δικές μου ανάγκες καλυφθηκαν με το παραπάνω και εχω ενα εργαλείο το οποίο εχει την υποδομή να με βοηθήσει και να εξελιχθώ. (Οσο αναφορά τον κακομοιρο κιτ φακό 18-55mm που πολύ λενε οτι ειναι για πέταμα.. κτλπ..Παρακαλω ας μας προτείνουν αντίστοιχο  φακο με τετοιο ευρος σε αυτη τη τιμή... διοτι 500-800 ευρω για φακό.. ειναι δύσκολο στις μερες μας να διαθέσουμε.Τέλος μην ξεχνάμε οτι βρίσκομαστε σε DX Format..)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Ultimate ξεθαμα  :-)

 

Καλησπερα παιδες

 

Αρχαριος και εγω ,ενδιαφερομαι για μια DSLR μεχρι 500 ευρο για φωτογραφιση κοσμηματων σε εξωτερικους χωρους,αλλα και καποιες κοντινες ληψεις σε εσωτερικο..Βρισκω τα κιτ D3200-D3300 - D5200 κτλ με τον 18-55.

Θα μπορεσω να κανω τη δουλεια μου με μια τετοια μηχανη και με τον 18-55 η μηπως θα χρειαστω εναν αλλο φακο για κοντινες ληψεις?(Το να μαθω να φωτογραφιζω ειναι αλλο θεμα) :-D Οι φωτογραφιες προοριζονται για χρηση στο FB

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου ντινο!

 

Πανω σε μοντελα εννοω ..Κατεληξα σε Mirrorless καλως η κακως μιας και ειχανε και διακανονισμο με πιστωτικη σε γνωστο καταστημα αλυσιδας.Οι DSLR μου φανηκαν πολυ ογκωδης και περιπλοκες για μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...