Προς το περιεχόμενο

D3300 vs D5200 (+D5100). Διαφορές+Focus points?


newtech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι ανάμεσα από την D3300 και την d5200.

Την πρώτη την βρήκα στα 475 euro και την 2η στα 550 (και τις 2 με φακό VR II).

Το βασικό + τις D3300 είναι ότι είναι πολύ πιο νέο μοντέλο και φυσικά η τιμή (ήδη 475 euro για μια φωτογραφική είναι πολλά πιστεύω).

 

 

Στα + τις D5200 είναι η πλήρως ρυθμιζόμενη οθόνη (μου έχει χρειαστεί στο παρελθόν) και βλέπω στα υπέρ τις και focus points.

Αυτό είναι που θέλω ουσιαστικά να σταθώ.. τι ακριβώς είναι αυτά? (και τα cross).. μπορεί κάποιος να μου τα εξηγήσει?

 

 

Άρα γεννάται το ερώτημα

 

Επεξ/σία από newtech
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φιλε μου με απλα λογια το ηθελα... τετοια κειμενα βρήκα και εγω.

η σειρα 3 ειναι γελοια για οσους εχουν χρησιμοποιησει την 5 και πανω.

παρε τη 5200.

 

εχει μια διαφορά όμως φίλε μου στην τιμή 25% πάνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η 3300 εχει 500 ευρω και η 5200 εχει 558

10% διαφορα ειναι περιπου!

 

 

 

Μαλλον δεν εκανα καλη ερευνα αγορας για την 5200

Την 3300 την εχει το αμαζον 475

την 5200 αδερφέ που την εχει 558? (οχι απο το Buymore εύχομαι καθώς ειναι μαγαζί χωρις καν φυσική παρουσία)

(μιλάμε πάντα για τον DX VR II)

Edit:

την βρήκα και στα 550 (black Import)

Οσο βλεπω τα reviews στο ιντερνετ και οι 2 μου φαίνονται αρκετά καλές με την d3300 να εχει καλύτερη ποιότητα και την 5200 να εχει more focus points + tilt screen

Επεξ/σία από newtech
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει ευκολος τρόπος να εξηγήσει κάποιος τον μηχανισμό af. Πρέπει να διαβάσεις για να το καταλάβεις.

Εν συντομία πάντως ο αισθητήρας μια dslr έχει af points κάποια από αυτά ελέγχουν κάποια κάθετα τμήματα και κάποια χιαστή. Επίσης έχει σημασία και το διαφραγμα ελεγχου άλλα είναι f2.8 αλλα f4 αλλα f5.6. Γενικα όταν μιλάμε για μηχανισμό af θα πρέπει να αναφέρετε και ο φακός που χρησιμοποιείτε. Οπότε για να το πω όσο πια απλά γίνεται όταν μιλάμε για pd af αισθητήρες αν το απλό σημείο είναι ένας αισθητήρας που αντιλαμβάνεται την διαφορά στο φως που υπάρχει στο ευθύγραμμο τμήμα που ελέγχει ώστε να αποφασίσει αν πρέπει να εστιασει το cross-type είναι ουσιαστικά 2 σε 90μοίρες(σταυρός) που κάνουν τον ίδιο ελεγχο στο παραλληλογραμμο που ορίζει ο σταυρός, αρα καλύπτουν με ακρίβεια πολύ μεγαλύτερη επιφάνεια. Εννοείτε ότι έχει σημασία και το διαφραγμα αλλά ας μείνουμε στα βασικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπάρχει ευκολος τρόπος να εξηγήσει κάποιος τον μηχανισμό af. Πρέπει να διαβάσεις για να το καταλάβεις.

Εν συντομία πάντως ο αισθητήρας μια dslr έχει af points κάποια από αυτά ελέγχουν κάποια κάθετα τμήματα και κάποια χιαστή. Επίσης έχει σημασία και το διαφραγμα ελεγχου άλλα είναι f2.8 αλλα f4 αλλα f5.6. Γενικα όταν μιλάμε για μηχανισμό af θα πρέπει να αναφέρετε και ο φακός που χρησιμοποιείτε. Οπότε για να το πω όσο πια απλά γίνεται όταν μιλάμε για pd af αισθητήρες αν το απλό σημείο είναι ένας αισθητήρας που αντιλαμβάνεται την διαφορά στο φως που υπάρχει στο ευθύγραμμο τμήμα που ελέγχει ώστε να αποφασίσει αν πρέπει να εστιασει το cross-type είναι ουσιαστικά 2 σε 90μοίρες(σταυρός) που κάνουν τον ίδιο ελεγχο στο παραλληλογραμμο που ορίζει ο σταυρός, αρα καλύπτουν με ακρίβεια πολύ μεγαλύτερη επιφάνεια. Εννοείτε ότι έχει σημασία και το διαφραγμα αλλά ας μείνουμε στα βασικά

 

... Κατι καταλαβα.. :) 

 

Να σε ρωτισω λοιπον στα ισα γιατι εγω ακρη δεν θα βγαλω Ειμαι αναμεσα στην D3300 και την D5200

 

Εδω να σου πω (δεν θελω να ρωταω ποια ειναι καλυτερη) οτι την θελω για INDOOR photography (portraits και boudoir) και για OUTDOOR (κατα κυριο λογο landscapes)

Βλεποντας καποια πραγματα εχω καταλιξει στα παρακατω (με τον ιδιο φακό παντα!)

 

D3300 +

Πιο ελαφριά και compact (430gr vs 555gr)

Πιο καινούριο μοντέλο (2014 vs 2012)

Exspeed 4 (vs Exspeed 3)

75€ πιο οικονομική (475 vs 550)

 

 

D5200 +

39 focus points (vs 11) απο αυτα 9 cross focus (vs 1 λογικά το center)

Flip out screen

 

Η D3300 τελος δεν εχει AA filter ενω η d5200 εχει. Εδω δεν μπορω να το βαλω + γιατι χωρις φιλτρο οι φωτο είναι πιο SHARPER αλλα απο την αλλη το φιλτρο αφερει το photo moire..

 

Αρα ουσιαστικα.. τα focus points/cross points θα δω διαφορα εγω? Στις φώτο που θελω να κανω το AA φιλτρο ειναι προτιμότερο?

Επεξ/σία από newtech
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Άσε τα focus points, δεν θα δεις καμια τρελή διαφορά σε τέτοια κατηγορίας μοντέλα

2) Το moire ειναι για το βίντεο

3) Η D5200 έχει ελαφρώς καλύτερη ποιότητα εικόνας 

4)  Για αυτου του τύπου τις φωτογραφίες που θές ( αν και δεν καταλαβαίνω τι εννοείς οτι θα βγάζεις boudoir) τον μεγαλύτερο ρόλο παίζει ο φακός και ο φωτισμός.... ο 18-55 δεν κάνει

5) μην τρελένεσαι με τον VR1-VR2 δέν έχουν διαφορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Άσε τα focus points, δεν θα δεις καμια τρελή διαφορά σε τέτοια κατηγορίας μοντέλα

2) Το moire ειναι για το βίντεο

3) Η D5200 έχει ελαφρώς καλύτερη ποιότητα εικόνας 

4)  Για αυτου του τύπου τις φωτογραφίες που θές ( αν και δεν καταλαβαίνω τι εννοείς οτι θα βγάζεις boudoir) τον μεγαλύτερο ρόλο παίζει ο φακός και ο φωτισμός.... ο 18-55 δεν κάνει

5) μην τρελένεσαι με τον VR1-VR2 δέν έχουν διαφορές

 

 

1)Τι θελεις να πεις τετοια κατηγορια? Οταν εχω 4χ περιπου focus points λογικα θα παιζουν τον ρολο τους

2)Και στο photo moire (color moire)

3)Ναι λογικα εχει ενα click

4)Ισα ισα πιστευω οτι ο 18-55 ειναι οτι καλύτερο.. δεν θελω zoom. Ta close-ups με ενδιαφέρουν. (boudoir = modeling pics)

5)Διαβασα αρκετες για αυτο και ειναι απο τους λιγους που εβγαλαν 2 μοντέλο ουσιαστικα (κανεις δεν εχει ουτε ο 18-105 ουτε ο 55-χ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Η κατηγορία που κοιτάς ειναι Entry Level, δεν έχουν focus system της προκοπής. Απο όλα αυτα τα μόνα που σε ενδιαφέρουν ειναι τα cross type και η διάταξη τους στο viewfinder.

 

- Δεν φαίνεται το Moire τόσο στην φωτογραφία αλλα το βίντεο. Δεν πρόκειται να σε απασχολήσει

 

- Κακώς το πιστευεις, Πορτραίτα τραβάς με zoom λόγω των παραμορφόσεων, μικρότερου βάθος πεδίου κτλπ κτλπ ... Βoudoir ειναι κρεβατοκάμαρα και σαν έννοια συνήθως σημαίνει οτι κάνουν φωτογράφηση εσωρούχων για κάποιο brand ή book. Δεν ενδείκνυται για αρχάριους

 

- VR σημαινει Vibration Reduction ή αλλιώς Οπτικός σταθεροποιητής, Ο 18-55 ειναι κακός οπτικά με κακή ποιότητα εικόνας, το VR δέν προκειται να σου δώσει κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Η κατηγορία που κοιτάς ειναι Entry Level, δεν έχουν focus system της προκοπής. Απο όλα αυτα τα μόνα που σε ενδιαφέρουν ειναι τα cross type και η διάταξη τους στο viewfinder.

 

- Δεν φαίνεται το Moire τόσο στην φωτογραφία αλλα το βίντεο. Δεν πρόκειται να σε απασχολήσει

 

- Κακώς το πιστευεις, Πορτραίτα τραβάς με zoom λόγω των παραμορφόσεων, μικρότερου βάθος πεδίου κτλπ κτλπ ... Βoudoir ειναι κρεβατοκάμαρα και σαν έννοια συνήθως σημαίνει οτι κάνουν φωτογράφηση εσωρούχων για κάποιο brand ή book. Δεν ενδείκνυται για αρχάριους

 

- VR σημαινει Vibration Reduction ή αλλιώς Οπτικός σταθεροποιητής, Ο 18-55 ειναι κακός οπτικά με κακή ποιότητα εικόνας, το VR δέν προκειται να σου δώσει κάτι

 

-Η βασικη διαφορά (και το ερωτιμα) ειναι αν τα 9 cross points θα μου κανουν διαφορα με το 1 cross. 

-Οκ :)

-Το ζοομ λογικα θα ειναι σε short distance. Ισως το βλεπω λαθος τι να πω. Κατα κυριο λογο βγαζω boudoir εχω κανει πολλες φωτογραφισεις τετοιες δεν ειμαι τελείως αρχάριος!

-Με αυτον ομως βγαινει και η d3300 και η d5200.. τι να κανω δλδ? Οσο για το κακη .. δεν ξερω απο που πηγαζει αφου ολοι λενε οτι ειναι απο τους πολυ καλους. Οπως και να εχει οταν το ταβανι ειναι τα 550€ αυτος ειναι ο φακος που παιρνω με αυτα τα χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σειρα 3 ειναι γελοια για οσους εχουν χρησιμοποιησει την 5 και πανω.

παρε τη 5200.

Μια χαρά είναι η d3xxx.

 

Δες το παρακατω λινκ απο πίσω προς μπροστά.Ο τύπος είχε μια d3200 και μετά πήρε μια sony a7 ff πουλώντας τις φωτο που έβγαλε με την d3200.

 

https://m.flickr.com/#/photos/100018714@N02/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Οχι δεν θα σου κάνουν. Και πάλι θα πρέπει να μάθεις να κάνεις focus & recompose

 

- Oι φακοι έχουν παραμορφώσεις, οι ζουμ φακοι συμπιέζουν οπότε κάνουν το πρόσωπο πιο όμορφο, επίσης θολώνουν πιο πολύ το background που ειναι αυτό που θέλουμε σε πορτραίτα....δές αυτο 

 

- Ο καλύτερος που μπορείς να πάρεις αντι για τον 18-55 ειναι ο Nikon 50mm 1.8 G. Ειναι οτι πιο φτηνό μπορεις να πάρεις για την χρήση που θές να κάνεις με μέτρια ποιότητα εικόνας


Μια χαρά είναι η d3xxx.

Δες το παρακατω λινκ απο πίσω προς μπροστά.Ο τύπος είχε μια d3200 και μετά πήρε μια sony a7 ff πουλώντας τις φωτο που έβγαλε με την d3200.

https://m.flickr.com/#/photos/100018714@N02/

 

Δεν λέει κάτι αυτό. Και ο άλλος http://www.jerryghionis.com/the-wedding-of-josh-and-amber-select-shots-taken-with-the-iphone/

έβγαλε γάμο με iphone το έστειλε σε παγκόσμιο διαγωνισμό φωτογραφίας και βγήκε τέταρτος...  Δεν σημαινει αυτο οτι το iphone έχει καλη φωτογραφική μηχανή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Οχι δεν θα σου κάνουν. Και πάλι θα πρέπει να μάθεις να κάνεις focus & recompose

 

- Oι φακοι έχουν παραμορφώσεις, οι ζουμ φακοι συμπιέζουν οπότε κάνουν το πρόσωπο πιο όμορφο, επίσης θολώνουν πιο πολύ το background που ειναι αυτό που θέλουμε σε πορτραίτα....δές αυτο 

 

- Ο καλύτερος που μπορείς να πάρεις αντι για τον 18-55 ειναι ο Nikon 50mm 1.8 G. Ειναι οτι πιο φτηνό μπορεις να πάρεις για την χρήση που θές να κάνεις με μέτρια ποιότητα εικόνας

 

Αρκετα ενημερωτικό το video.. ευχαριστώ καταρχάς.

Απλα αν εγω κανω portrait σε indoor τοτε ουσιαστικα η παραμορφοση δεν μου ειναι απαραίτητη.. σωστά?

Αντιλαμβανομαι αυτο που μου λες αλλα αφου βγαινουν οι d3300 και 5200 σε αυτα τα χρηματα με 18-55 τότε δεν εχω και πολλες επιλογες.. και εγω θα ηθελα 18-105.. αλλα too much money.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...