Προς το περιεχόμενο

--The Frozen Skylake (TFS)--


Dinosfan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 202
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κατάλαβα πόσο είναι κομπλέ :P. Όσο πάει από ότι βλέπω η intel κόβει από παντού για να κερδίσει, σε λίγο καιρό οι cpu θα βρίσκονται σε κουτάκι μέγεθος σπιρτόκουτου σίγουρα :D.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ημουν αναμεσα σε G.Skill μνημες και σε Corsair νομιζω οτι και να περνα το ιδιο δεν θα ταν??..Απλα προτιμησα τις G.Skill λογο οτι ειναι η καινουργια σειρα και optimized για το καινουργιο Socket.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο θα ήταν αν ήταν ίδιες και οι corsair σε τεχνικά χαρακτηριστικά. Όταν οι ram είναι ίδιες σε τεχνικά χαρακτηριστικά επιλέγεις τις φθηνότερες. Τώρα τα optimized για το νέο socket είναι πιο πολύ marketing, δεν λέω υπάρχουν και ασυμβατότητες σε ορισμένες μητρικές με ορισμένες μάρκες μνημών αλλά το φαινόμενο αυτό κυρίως σπανίζει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγιναν καποιες μετατροπες στο κουτι:

 

Ανοιχτηκε μια μεγαλη τρυπα στο πατωμα για σωστο αερισμο των ανεμηστηρων το αλλο κομματι δεν γινοταν να κοπει γτ δεν θα μπορει να στηριζετε το ψυγειο:

 

 

ΠΡΙΝ

 

IMAG1011.jpg

 

ΜΕΤΑ

 

IMAG1012.jpg

 

να και το ψυγειο

 

P6200349.jpg

Επεξ/σία από Dinosfan
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και δω το ψυγειο

 

P6200349.jpg

 

Τι φάση το ψυγείο;Συναισθηματικά δεμένος ή χτύπησες άνθρωπο  :D

Πέρα απο την πλάκα,ψήσου για άσπρο για το ψυγείο που μένει εκτός cover.

 

Intake στο res θα κάνεις απο πάνω να φανταστώ;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι φάση το ψυγείο;Συναισθηματικά δεμένος ή χτύπησες άνθρωπο  :D

Πέρα απο την πλάκα,ψήσου για άσπρο για το ψυγείο που μένει εκτός cover.

 

 

Intake στο res θα κάνεις απο πάνω να φανταστώ;

Πολύ καλό σκέφτομαι και γω να βάψω τα δικά μου κίτρινο προς χρυσαφί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι φάση το ψυγείο;Συναισθηματικά δεμένος ή χτύπησες άνθρωπο  :D

Πέρα απο την πλάκα,ψήσου για άσπρο για το ψυγείο που μένει εκτός cover.

 

Intake στο res θα κάνεις απο πάνω να φανταστώ;

 

Κοιτα οχι συναισθημα δεμενος δεν ειμαι αλλα ειναι ενα πολυ καλο και αποδοτικο ψυγειο και επειδη θα το χω στο πατωμα δεν θα φαινεται..αν βρω κανα μεταχειρισμενο θα το αλλαξω αλλα δεν με με παιρνει και για πολλα εξοδο...

Δευτερον εχω δει πολλα βιντεο στο youtube που τα βαφουν αλλα ποτε δεν το επιχειρησα πολυ ωραια η ιδεα σου για να γινει ασπρο το ψυγειο της...φυσικα γιαυτο υπαρχει το forum για να δωσει ο καθενας τις ιδεες του..

 

Το γεμισμα θα γινεται οπως ειπες απο πανω

 

 

To ψυγειο ειναι το Aqua Computer Airplex XT (360) ειναι παρα πολυ καλο ψυγειο και με πολλα fins per inch (FPI) η φωτο που εβγαλα ξεγελα δες καλητερες φωτο

 

P9060400.jpg

 

P9060401.jpg

 

P9060403.jpg

 

P9060402.jpg

 

ειναι λιγο ταλαιπωρημο οκ την δουλεια την κανει και με το παραπανω... αλλα με εψησες και μεσα στην εβδομαδα θα τα βαψω και τα 2 ψυγεια.Μονο σε παρακαλω προτεινε μου σπρει

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βλέπω φωνάζουν εγκατέστησέ μας εγκατέστησέ μας :P. Πάντως η χαρά που υπάρχει όταν είναι να αγοράσεις ορισμένα pc parts δεν υπάρχει, όπως δεν υπάρχει και η χαρά να τα πιάνεις στα χέρια σου και να στήνεις έπειτα το pc. Μόλις το στήσεις δεν έχει και τόσο ενδιαφέρον όσο πριν το στήσεις, όλα αυτά τα είδα μόλις έφτιαξα το δικό μου μηχάνημα και την χαρά που είχα όταν το πήρα και το μόνταρα δεν την έχω τώρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ψυγείο δέν θα ταλαιπωρείται απο υπερύψηλες θερμοκρασίες για να πείς οτι θέλει χρώμα ειδικών προδιαγραφών,οπότε εκτιμώ οτι σου δώσει ο local πωλητής στο μαγαζί της γειτονιάς ή στο Praktiker.Σίγουρα να βάλεις πρώτα μια στρώση primer/αστάρι για να πιάσει και η μπογιά.

 

Για το reservoir ήθελα να πώ inlet βασικά (intake/inlet/whatever),απο πού θα εισέρχεται το νερό το κύκλωμα.Επειδή έβαλα και εγώ ένα Χ250,είναι μαρτύριο να φύγει ο παγιδευμένος αέρας αν τα συνδέσεις όλα στην βάση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βλέπω φωνάζουν εγκατέστησέ μας εγκατέστησέ μας :P. Πάντως η χαρά που υπάρχει όταν είναι να αγοράσεις ορισμένα pc parts δεν υπάρχει, όπως δεν υπάρχει και η χαρά να τα πιάνεις στα χέρια σου και να στήνεις έπειτα το pc. Μόλις το στήσεις δεν έχει και τόσο ενδιαφέρον όσο πριν το στήσεις, όλα αυτά τα είδα μόλις έφτιαξα το δικό μου μηχάνημα και την χαρά που είχα όταν το πήρα και το μόνταρα δεν την έχω τώρα.

 

 

ε σκεψου να τα χεις ολα μαζεμενα και να περιμενεις την γ@$%$ μητρικη..Αναγκαστικα θα περιμενω μεχρι τελος του μηνα να μ την φερει ενας φιλο απο εξωτερικο.Σε αυτο συμφωνω μεγαλητερη χαρα απο οταν τα παιρνεις δεν υπαρχει ειδικα οταν ξεκινας το στησιμο και μετα απο ωρες αφοτου εχεις τελειωσει καμαρωνεις!!!

Το ψυγείο δέν θα ταλαιπωρείται απο υπερύψηλες θερμοκρασίες για να πείς οτι θέλει χρώμα ειδικών προδιαγραφών,οπότε εκτιμώ οτι σου δώσει ο local πωλητής στο μαγαζί της γειτονιάς ή στο Praktiker.Σίγουρα να βάλεις πρώτα μια στρώση primer/αστάρι για να πιάσει και η μπογιά.

 

Για το reservoir ήθελα να πώ inlet βασικά (intake/inlet/whatever),απο πού θα εισέρχεται το νερό το κύκλωμα.Επειδή έβαλα και εγώ ένα Χ250,είναι μαρτύριο να φύγει ο παγιδευμένος αέρας αν τα συνδέσεις όλα στην βάση.

 

ακου να σου δωσω μια εικονα να καταλαβεις θα σου φτιαξω ενα προχειρο σχεδιο και πες μ αν ειναι λαθος 

 

Η αντλια και οι εισοδοι για τα ψυγεια βρισκονται πισω απο την καλυπτρα εκει θα παιξω με κανονικους σωληνες και εχουμε ως εξης

 

  1. Απο το ρεζερβουρ περνα την καλυπτρα και πηγαινει στην αντλια
  2. Απο την αντλια κατω στο ψυγειο
  3. Απο το ψυγειο αναμεσα απο την καλυπτα στην καρτα γραφικων
  4. Απο την καρτα γραφικων παλι προς την καλυπτρα και στελνω πανω στο τριπλο ψυγειο
  5. Απο το τριπλο ψυγειο αναμεσα απο την καλυπτρα πηγαινει στο μπλοκ
  6. Και απο το μπλοκ πηγανει πανω στο ρεζερβουαρ και πεφτει το νερο βαση βαρυτητας προς τα κατω.

 

Θα βαλω ενα connection πανω στο ρεζερβουαρ που εχει 3 εισοδους στην μια εισοδο θα ερχετε απο το ψυγειο και στην αλλη θα κανω το γεμισμα

 

Ελπιζω καπως να βοηθα η εικονα

 

11241803_942114679173819_871878985641746

καπως ετσι θα γινει 

 

 

24_0_547.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...