Προς το περιεχόμενο

Ειναι εφικτο η παραμετροποιηση μεγεθους αρχειων, φακελων και parts 1024?


μπουρτζοβλαχος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστά. Δεν υπάρχει λάθος στα μεγέθη των αρχείων. Απλά κατά περίσταση η μονάδα είναι διαφορετική. 

Τα windows θα έπρεπε να γράφουν επίσης KiB, GiB κτλ, αλλά για κάποιο λόγο δεν το κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη παραλιγο θα τρελαινομουν :P εβγαλα και screen επειδη ειμαι σε xfce περιβαλλον και απο default χρησιμοποιω τον thunar διπλα διπλα dolphin με thunar

snapshot13.png

στο διπλα γραφει MB και στον dolphin MiB αλλα υποθετω το σωστο ειναι σε MB GB και οχι MiB GiB

ενα παρομοιο σε φλασακι

snapshot14.png

και σε περιβαλλον windows 

snapshot15.png

που αν παρατηρησετε τη πρωτη εικονα αριστερα που δειχνει το μεγεθος του iso (440.401.920 byte)=440MB δηλαδη τα μετραει με το 1000=1MB με την εικονα των windows δειχνει παλι ναι μεν (440.401.920 byte) αλλα 420MB γιατι μετραει 1024 που ειναι και το σωστο καθως και τα μεγεθη σκληρων και partitions αντιστοιχα για να μην ανεβαζω παλι screenshots το ιδιο ισχυει, αυτο ηταν το αρχικο μου ερωτημα δηλαδη πως και αν γινεται να παραμετροποιησω να μετρα το linux μεγεθη parts, φακελους και αρχεια 1024 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα windows είναι λάθος. Έπρεπε να γράφουν 420MiB!

 

στο διπλα γραφει MB και στον dolphin MiB αλλα υποθετω το σωστο ειναι σε MB GB και οχι MiB GiB

 

Δεν υπάρχει θέμα σωστού και λάθους.

 

Απλά είναι διαφορετικές μονάδες μέτρησης. Όπως τον όγκο τον μετράμε και σε λίτρα αλλά και σε γαλόνια.

Αυτό που ψάχνεις πάντως δε γίνεται. Εσύ θέλεις να σου εμφανίζει τα μεγέθη σε δύναμη του 1024 αλλά να γράφει GB ή MB.

 

Δηλαδή είναι σαν να λέμε έχουμε 10λίτρα ή 2.64γαλόνια και να λέμε πως έχουμε 10γαλόνια. Είναι λάθος.

Απλά προσπάθησε να συνηθίσεις τη διαφορά.

Πάντως πραγματικό πρόβλημα δεν υπάρχει μιας και ο file manager, χρησιμοποιεί πάντα το ίδιο σύστημα. 

Τα αρχεία και τα μέσα αποθήκευσης θα έχουν πάντα το ίδιο μέγεθος ανεξάρτητα από τη μονάδα μέτρησης. Δεν χάνεις ούτε κερδίζεις κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς δεν υπάρχει «σωστό». Αν κάτι το μετρήσεις σε ίντσες αντί για εκατοστά δεν θα αλλάξει το μήκος του.

 

Από εκεί και πέρα αν υπάρχει κάτι «λάθος» είναι στα windows που μετράνε MiB και γράφουν MB.

 

Στο προκείμενο τώρα, η επιλογή των μονάδων λογικά έχει να κάνει με το πρόγραμμα. Αν κάτι δεν σου δίνει επιλογή στα options τότε δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις και πολλά.

 

Αν σε ενδιαφέρει τρομερά το ζήτημα, μπορείς να πας στο bug tracker των εφαρμογών που χρησιμοποιείς και να κάνεις ένα feature request. Προσωπικά δεν θα ασχολιόμουν με κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα windows είναι λάθος. Έπρεπε να γράφουν 420MiB!

 

Δεν υπάρχει θέμα σωστού και λάθους.

το σεβομαι

 

Απλά είναι διαφορετικές μονάδες μέτρησης. Όπως τον όγκο τον μετράμε και σε λίτρα αλλά και σε γαλόνια.

Αυτό που ψάχνεις πάντως δε γίνεται. Εσύ θέλεις να σου εμφανίζει τα μεγέθη σε δύναμη του 1024 αλλά να γράφει GB ή MB.

ακριβως

 

 

Δηλαδή είναι σαν να λέμε έχουμε 10λίτρα ή 2.64γαλόνια και να λέμε πως έχουμε 10γαλόνια. Είναι λάθος.

Απλά προσπάθησε να συνηθίσεις τη διαφορά.

Πάντως πραγματικό πρόβλημα δεν υπάρχει μιας και ο file manager, χρησιμοποιεί πάντα το ίδιο σύστημα. 

Τα αρχεία και τα μέσα αποθήκευσης θα έχουν πάντα το ίδιο μέγεθος ανεξάρτητα από τη μονάδα μέτρησης. Δεν χάνεις ούτε κερδίζεις κάτι.

το ξερω απλα ειναι ο συνειρμος που μου δημιουργειται στο μυαλο και μου δινει την ψευδαισθηση οτι μου τρωει τις μοναδες του σκληρου :P

 

 

Καταρχάς δεν υπάρχει «σωστό». Αν κάτι το μετρήσεις σε ίντσες αντί για εκατοστά δεν θα αλλάξει το μήκος του.

 

Από εκεί και πέρα αν υπάρχει κάτι «λάθος» είναι στα windows που μετράνε MiB και γράφουν MB.

 

Στο προκείμενο τώρα, η επιλογή των μονάδων λογικά έχει να κάνει με το πρόγραμμα. Αν κάτι δεν σου δίνει επιλογή στα options τότε δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις και πολλά.

 

Αν σε ενδιαφέρει τρομερά το ζήτημα, μπορείς να πας στο bug tracker των εφαρμογών που χρησιμοποιείς και να κάνεις ένα feature request. Προσωπικά δεν θα ασχολιόμουν με κάτι τέτοιο.

με καλυψε ο απο πανω, καλα δεν με προβληματιζει και τοσο απλα ηθελα να δω τι επιλογες μου δινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-D καλως, για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα πως μπορω να λυσω το προβλημα με τη δημιουργια ελληνικων φακελων? σε thunar οταν παω να κανω με ελληνικους χαρακτηρες φακελο μου δειχνει αυτο Cannot convert filename "φακελος" to the local encoding. και με απορριπτει στη δημιουργια και σε dolphin οταν το φτιαχνω μου το εμφανιζει με ???????????? το παραξενο ειναι σε ελληνικους μετονομασμενους φακελους που ειναι απο τα windows μια χαρα τους εμφανιζει, ενω σε slackware να φτιαξω ελληνικους καταλογους και φακελους οχι, τι φταιει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...