Προς το περιεχόμενο

Ειναι εφικτο η παραμετροποιηση μεγεθους αρχειων, φακελων και parts 1024?


μπουρτζοβλαχος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρατηρησα οτι ολες οι διανομες linux σε σχεση με τα windows στις μεταβλητες τιμες ογκου δεδομενων αρχειων, φακελων και parts σκληρων δισκων μετρανε με το 1000 1mb=1000, 1gb=1000 κ.ο.κ και οχι με το 1024 με αποτελεσμα σε μεγαλου ογκου δεδομενων αρχειων πανω απο 15gb=1024 σε linux τα δειχνει κατα 2gb αποκλιση μεγαλυτερα και οσο μεγαλυτερα αυξανεται το χασμα :P: υπαρχει τροπος μεσω τερματικου να παραμετροποιησω τον πυρηνα του και να αλλαξω (ορισω) τις τιμες ογκου δεδομενων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι και γι'αυτο αλλα και να ξερω το πραγματικο υπολοιπο ελευθερου μεγεθους σκληρου οταν τσεκαρω απο τα properties αλλη τιμη μου δινουν τα windows και αλλη τα linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για συνδεσε ενα φλασακι 16gb θα σου το εμφανισει 14.8 που ειναι το πραγματικο η 16gb η ενα σκληρο 1TB θα σου το εμφανισει 931gb η 1TB? στους browsers ιντερνετ η σε download managers μια χαρα τα μετραει στο αποθετηριο του filesystem linux δε τα μετραει σωστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες φίλε μου έχει να κάνει με την πραγματική χωρητικότητα των συσκευών, κανένας σκληρός με ονομαστική χωρητικότητα xTB δεν είναι ακριβώς xTB αλλά κάτι λιγότερο, παρόμοια ισχύει και για τα φλασάκια. Αυτό οφείλεται στο ότι οι εταιρείες υπολογίζουν την χωρητικότητα με βάση το 1000 και όχι το 1024.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτο ειναι το ζητουμενο στο αρχικο μου ερωτημα το οτι και τα λινουξ μετρανε με την ονομαστικη χωρητικοτητα των 1000 και οχι 1024 αλλα δε μετρανε μονο με το 1000 τη χωρητικοτητα αποθηκευτικων μεσων αλλα και το μεγεθος αποθηκευμενων χ αρχειων, αν εχεις windows

Κλικαρε δεξι κλικ και ιδιοτητες σε ενα μεγαλο μεμονωμενο χ αρχειο που εχεις και παρε screenshot και μετα με λινουξ στο ιδιο χ μεμονωμενο αρχειο και δες τα properties του μεγεθους του και συγκρινετο με το screenshot των windows, θα σου το εμφανισει μεγαλυτερο στα λινουξ λογο το οτι μετραει με το 1000 και οχι με το 1024 που μετρανε τα windows που ειναι και η σωστη αυτη η μεταβλητη τιμη, συνεπως πως θα κανω και αν γινεται να το διορθωσω, ακουω προτασεις :P:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από αυτό, νομίζω από το ext2 και μετά, τα filesystem δεσμεύουν ένα 5% της χωρητικότητάς τους για λόγους ασφαλείας, χρήση από deamons κτλ. Οπότε αν έχεις ένα σκληρό δίσκο 1ΤΒ, δηλαδή 931GB πραγματικά, τότε διαθέσιμα θα είναι 884GB και 47GB δεσμευμένα για λόγους ασφαλείας.

 

Από κει και πέρα οι μονάδες για τη χωρητικότητα των αρχείων νομίζω δε ρυθμίζεται κάπου γενικά, αλλά ειδικά σε κάθε πρόγραμμα.

Το ls στο τερματικό από default εμφανίζει την χωρητικότητα σε δυνάμεις του 1000 και όχι του 1024. Αλλάζει με το όρισμα --block-size

Π.χ.

 

[capthookb@pc ~]$ ls -lh  *iso
-rw-r--r-- 1 dimitris dimitris 1,3G Αύγ  29 16:20 neon5-latest.iso
1.3 G σημαίνει 1.3x1000x1000x1000 bytes

 

 

[size=13]
[capthookb@pc ~]$ ls -l --block-size=M *iso
-rw-r--r-- 1 dimitris dimitris 1323M Αύγ  29 16:20 neon5-latest.iso
[/size]
1323M=1323x1000x1000 bytes

 

 

[size=13]
[capthookb@pc ~]$ ls -l --block-size=MB *iso
-rw-r--r-- 1 dimitris dimitris 1388MB Αύγ  29 16:20 neon5-latest.iso
[/size]
1388MB=1388x1024x1024 bytes

 

Από το man ls: 

 

 

 

 

 

The SIZE argument is an integer and optional unit (example: 10K is 10*1024).  Units are K,M,G,T,P,E,Z,Y (powers of 1024) or KB,MB,... (powers of 1000)‐

Πάντως το μέγεθος των αρχείων δεν είναι λάθος σε καμία περίπτωση. Δεν είναι μεγαλύτερα όπως λες. Απλά εμφανίζονται με διαφορετική μονάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δεχτω οτι ισως να μην αλλαζει η διορθωθει γενικα η αλλαγη τιμη μοναδας αλλα να προσθεσω οτι η εμφανιση μεγαλυτερης μοναδας σε αρχεια δεν περιοριζεται μονο σε ext2-3-4 αλλα και σε ntfs, fat, fat32 και σε λοιπα filesystems

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην απάντησή μου πιο πάνω ανέφερα 2 διαφορετικά πράγματα που πιθανά να μπερδέψουν κάποιον.

Το ένα είναι η κατακράτηση χώρου από το filesystem >ext2 και πιθανά και σε άλλα, απλά δεν έχω εικόνα για τα υπόλοιπα. Αυτό δεν έχει σχέση με τις μονάδες με τις οποίες εμφανίζεται ένα αρχείο σε κάποιο πρόγραμμα, αλλά με τη συνολική διαθέσιμη χωρητικότητα ενός partition που εχει το συγκεκριμένο filesystem. Άσχετο ουσιαστικά με την ερώτησή σου αλλά δεν είχα καταλάβει ακριβώς και τι ρωτούσες. Τα γράφεις λίγο μπλεγμένα.

 

Το δεύτερο έχει να κάνει με το σύστημα μονάδων που έχει υιοθετήσει το κάθε λειτουργικό σύστημα. Δε γνωρίζω αν αλλάζει. Από όσο έψαξα, υποθέτω πως όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@TS

 

Δεν σε καταλαβαίνω... Επιλέγω ιδιότητες σε ένα αρχείο mkv μεγάλου μεγέθους, το οποίο σε bytes είναι 8,081,852,859 bytes (επέλεξα επίτηδες μεγάλο αρχείο για να γίνουν πιο αντιληπτές οι διαφορές). Το μέγεθος του αρχείου σε GB μεταφράζεται σε 7.52 GB. Ε αυτό ακριβώς (ok, παρά 20 MB) μου αναφέρει στις ιδιότητες του αρχείου ο dolphin: 7.5 GB. Αν μέτραγε τις χωρητικότητες με βάση το 1000 και όχι το 1024 θα έπρεπε να λέει 8.0 GB αντ' αυτού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δεν είναι το ίδιο.

Έχουμε συνηθίσει όμως να βλέπουμε το GB και να εννοούμε 10243 ενώ είναι 10003.

Γι'αυτό και το μπέρδεμα με τη χωρητικότητα των σκληρών. 

http://en.wikipedia.org/wiki/Gibibyte

image.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα κι έτσι όμως ο dolphin μου εμφανίζει από default αυτήν την τιμή (7.5 GiB δηλαδή) άρα δεν τίθεται θέμα "ξεγελάσματος" ή "απόκλισης" από την πραγματική τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...