Προς το περιεχόμενο

Ανάκτηση αρχείων ?


adtakhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Εχω μπροστά μου ένα σύστημα που εδώ και καιρό έτρεχε UBUNTU 12.04 LTS και Windows 7 ultimate !

 

Όλα ήταν εγκατεστημένα σε έναν σκληρό δίσκο του 1tb .  Ο δίσκος είχε χωριστεί σε partitions για SWAP, WINDOWS , UBUNTU και αποθήκη αρχείων.

 

Κάθε παρτίσιον είχε εγγραφεί με NTFS ή ext4 αντίστοιχα .

 

Εχτές μου ζητήθηκε να διαγράψω τα παρτίσιονς και να περάσω μόνο windows , το οποίο και έκανα !

 

Στην πορεία όμως κατάλαβαν (οι χρήστες) πως στο παρτισιον του ubuntu υπήρχαν αρχεία πτυχιακής εργασίας .

 

Εν ολίγης, υπάρχει πρόγραμμα ανάκτησης αρχείων από φορμαρισμένο από ext4 σε ntfs δίσκο ?

 

Είδη μέσα από windows (που τρέχουν από άλλο δίσκο)  έχω ξεκινήσει με τα recover my files και recuva μπας και βγάλω άκρη, αλλά δεν το βλέπω  ....

 

Εχει κανείς ανάλογη εμπειρία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να προσπαθήσουν να γλυτώσουν τα χρήματα (που όντως κόβουν κώλους οι εταιρίες ανάκτησης δεδομένων), δοκιμάστε το TestDisk. Ένα από τα καλύτερα και πιο αξιόπιστα προγράμματα ανάκτησης δεδομένων, είναι δωρεάν και είναι και open source. 

Σελίδα εδώ, επίσης υπάρχει και οδηγός βήμα-βήμα στο wiki.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να προσπαθήσουν να γλυτώσουν τα χρήματα (που όντως κόβουν κώλους οι εταιρίες ανάκτησης δεδομένων), δοκιμάστε το TestDisk. Ένα από τα καλύτερα και πιο αξιόπιστα προγράμματα ανάκτησης δεδομένων, είναι δωρεάν και είναι και open source. 

Σελίδα εδώ, επίσης υπάρχει και οδηγός βήμα-βήμα στο wiki.

 

 

Φαίνεται να τα πηγαίνουμε καλά ! Τουλάχιστον για αρχή !

 

Κανένα άλλο δεν μου δείχνει partitions του linux ext4 αλλά εδώ φαίνεται να τα αναγνωρίζει !

 

1zqeqmx.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν επανέρθει κανονικά το linux διαμέρισμα πανεύκολα θα τα «εξάγει» ένα boot με ένα livecd και copy/paste σε εξωτερικό δίσκο,δεν είναι επιστήμη, το θέμα είναι αν επανέρθει ή όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πρώτο screen έχω ζητήσει να σκανάρει τον σκληρό για partitions !

 

Με ένα δεύτερο σε βάθος σκανάρισμα μου βγάζει τα παρακάτω

 

fx5jqh.jpg

 

 

Κάτι δεν μου πάει καλά . Αν τα partitions ήταν κατακερματισμένα θα έπρεπε όπως γράφεται στις παρατηρήσεις του προγράμματος να ταιριάζουν μεταξύ του τα parts. Εδώ δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο.

 

Τι προτείνετε να θέσω τα διαμερίσματα ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέρμα κάτω σου λέει πόσα gb είναι το κάθε διαμέρισμα,πρέπει να ξέρεις πόσα gb ήταν τα παλιά που χάθηκαν για να επαναφέρεις μόνο αυτά και όχι τίποτα αρχαία διαμερίσματα από 5 φορμάτ πριν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέρμα κάτω σου λέει πόσα gb είναι το κάθε διαμέρισμα,πρέπει να ξέρεις πόσα gb ήταν τα παλιά που χάθηκαν για να επαναφέρεις μόνο αυτά και όχι τίποτα αρχαία διαμερίσματα από 5 φορμάτ πριν...

 

 

Ελα που δεν ξέρω πόσο ήταν το κάθε ένα .

 

Στην πρώτη αναζήτηση μου έβγαλε ένα για swap και ένα για linux ext4.

 

Με τον βαθύτερο έλεγχο μου πέταξε 2 swap και όλα  τα υπόλοιπα.

 

Δεν ξέρω τι να διαλέξω .... και πως να κινηθώ.

 

Λογικά τα πρώτα δεν πρέπει να είναι και τα πιο πρόσφατα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δοκιμάσεις το P:list files για να σου δείξει τι αρχεία έχει στο διαμέρισμα ,αν είναι σε αρκετά καλή κατάσταση για να τα δείξει,ίσως έτσι βγάλεις άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...