Προς το περιεχόμενο

Θέλω ένα ελαφρύ distro


brute-force

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

είχα δουλέψει παλιότερα σε διάφορα distros είτε ως κύριο λειτουργικό (Crunchbang, Bodhi, Mint) είτε πάνω σε VM (Zorin) αλλά όλο τραβιόμουν μετά από καιρό [1] πίσω στα Windows κυρίως λόγω προβλημάτων με drivers. Η αλήθεια είναι ότι σιχαίνομαι τα Windows και όλη μέρα τη βγάζω μέσα στο git-bash οπότε θα προτιμούσα να αλλάξω σε ένα distro το οποίο:

 

1) είναι σταθερό και έχει όσο το δυνατόν λιγότερα προβλήματα με drivers γνωστών και μη λογισμικών

2) έχει μινιμαλιστικό desktop (τύπου Openbox το οποίο λάτρεψα όσο καιρό χρησιμοποιούσα Crunchbang)

3) προέρχεται κατά προτίμηση από την οικογένεια των Ubuntu ώστε να χρησιμοποιώ out-of-the-box το apt package manager μιας και είναι το μόνο με το οποίο νιώθω μια άλφα οικειότητα

 

Σκεφτόμουν να δοκιμάσω τα Lubuntu αλλά γενικά με OSes είμαι πολύ άμπαλος και δεν δίνω μεγάλη σημασία, απλά ψάχνω ένα που να χωράει στην παραπάνω περιγραφή. Τι μου προτείνετε;

 

Ευχαριστώ

 

[1] από βδομάδες έως και αρκετούς μήνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mint με kde.

Λεει ο ανθρωπος:

 

έχει μινιμαλιστικό desktop (τύπου Openbox το οποίο λάτρεψα όσο καιρό χρησιμοποιούσα Crunchbang)

 

3) προέρχεται κατά προτίμηση από την οικογένεια των Ubuntu ώστε να χρησιμοποιώ out-of-the-box το apt package manager μιας και είναι το μόνο με το οποίο νιώθω μια άλφα οικειότητα

Tο apt δεν ειναι του ubuntu.

 

1) και έχει όσο το δυνατόν λιγότερα προβλήματα με drivers γνωστών και μη λογισμικών

 

Δεν ειναι θεμα διανομης αμα ο driver upstream ειναι η οχι για τα μπαζα.

 

Να προτεινω debian (testing)+openbox

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To openbox είναι αυτόνομο desktop που μπορεί να αντικατατήσει ή να συνυπάρχει με το gnome - kde.

Είναι πολύ πιο ελαφρύ και έχει τους δικούς του θαυμαστές. Σίγουρα σε έναν παλαιάς τεχνολογίας υπολογιατή ταιριάζει γάντι.

 

Σχετικά με το distro, αν και μπορεί να βγω λίγο εκτός προδιαγραφών σου θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και το manjaro openbox (http://manjaro.org/). Ενώ είναι βασισμένο σε ArchLinux βοηθάει αρκετά νέους χρήστες δίνοντας την επιλογή εγκατάστασης AUR εύκολα και από εκεί και πέρα η εγκατάσταση προγραμμάτων γίνεται παιχνιδάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν χρησιμοποιείς το Crunchbang αφού το ξέρεις και το έχεις δοκιμάσει;

Ταιριάζει απόλυτα στην περιγραφή σου...

Moυ είχε βγάλει πολλά προβλήματα από τα οποία δεν κατάφερα ποτέ να διορθώσω 1) το driver του μικροφώνου και 2) όταν έβαζα ακουστικά, ο ήχος συνέχιζε να παίζει και από τα ηχεία.

Σχετικά με το distro, αν και μπορεί να βγω λίγο εκτός προδιαγραφών σου θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και το manjaro openbox (http://manjaro.org/). Ενώ είναι βασισμένο σε ArchLinux βοηθάει αρκετά νέους χρήστες δίνοντας την επιλογή εγκατάστασης AUR εύκολα και από εκεί και πέρα η εγκατάσταση προγραμμάτων γίνεται παιχνιδάκι.

To γνωρίζω και το έχω στα υπόψιν αλλά φοβάμαι ότι θα έχω παρόμοια προβλήματα με τα Crunchbang.

Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς πάνω σε Dell ultrabook ώστε να πει εντυπώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με τα ακουστικα που δεν αναγνωριζονται, ισως και το μικροφωνο που λες, ειναι γνωστο bug του autodetection του snd-hda-intel. Ευτυχως λυνεται με τον ιδιο τροπο παντου.

 

http://www.adslgr.com/forum/threads/404258-ubuntu-10-04-πρόβλημα-με-ακουστικά

 

Τι αλλα προβληματα ειχε? Ποσταρε τωρα που γυριζει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με τα ακουστικα που δεν αναγνωριζονται, ισως και το μικροφωνο που λες, ειναι γνωστο bug του autodetection του snd-hda-intel. Ευτυχως λυνεται με τον ιδιο τροπο παντου.

 

http://www.adslgr.com/forum/threads/404258-ubuntu-10-04-πρόβλημα-με-ακουστικά

 

Τι αλλα προβληματα ειχε? Ποσταρε τωρα που γυριζει :P

Πάνε κάμποσοι μήνες από όταν γύρισα σε Windows και δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά νομίζω είχα δοκιμάσει το συγκεκριμένο fix (η κάρτα μου έβγαινε ώστε να βάλω auto) και δεν δούλευε. Πάντως χθες ξεκίνησα να γράφω ένα bash σκριπτάκι τρέχοντας διάφορα λειτουργικά πάνω σε VM με ένα από αυτά να είναι και το Crunchbang... Πόσο γαμάτο λειτουργικό παίζει να είναι, ακριβώς ό,τι θέλω! Είμαι πολύ ιντριγκαρισμένος αυτή τη στιγμή να τα ξαναεγκαταστήσω αλλά το θέμα είναι ότι το bug με το μικρόφωνο μου κοστίζει λόγω κυρίως Skype συνεντεύξεων που δίνω και το χρειάζομαι fully functional.

 

Τα μόνα προβλήματα που θυμάμαι είναι και αυτά που δεν είχαν λύση για την περίπτωση μου και ανέφερα πιο πάνω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε το KaOS linux

 

http://kaosx.us/

 

σε δικό μου υπολογιστή 7ετίας πετάει. Πολύ πιο όμορφο, γρήγορο και σταθερό από Kubuntu, Manjaro, Chakra, Mint με KDE. 

Αλλιώς Elementary OS Freya όταν βγει, πιστεύω θα είναι αρκετά ελαφρύ. Προς το παρόν δεν είναι.

Όσο για XFCE, Gnome, Openbox είτε δεν είναι αποκρίσιμα είτε θυμίζουν παλιότερες εποχές.

Πιστεύω πλέον ότι το KDE έχει γίνει πολύ γρήγορο και θα γίνει ακόμα ταχύτερο και ομορφότερο με το Plasma 5. Άσε που το φτιάχνεις όσο πιο μίνιμαλ θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε το KaOS linux

 

http://kaosx.us/

 

σε δικό μου υπολογιστή 7ετίας πετάει. Πολύ πιο όμορφο, γρήγορο και σταθερό από Kubuntu, Manjaro, Chakra, Mint με KDE. 

Αλλιώς Elementary OS Freya όταν βγει, πιστεύω θα είναι αρκετά ελαφρύ. Προς το παρόν δεν είναι.

πλακα εχεις τελικα ... το KaOS δεν υποστηριζει skype :P ειναι μονο για 64biτ και δεν εχει 32lib ..

Ο TS θελει skype

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλακα εχεις τελικα ... το KaOS δεν υποστηριζει skype :P ειναι μονο για 64biτ και δεν εχει 32lib ..

Ο TS θελει skype

Σε έκανα και γέλασες ε; Χαίρομαι.

Το γνωρίζω ότι δεν υπάρχουν 32libs αλλά δεν είδα αρχικά να αναφέρει τίποτα για skype. Υπάρχει λύση και για αυτό μέσω outlook.com και plugin για firefox ή chrome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...