Προς το περιεχόμενο

OwnCloud O δικός μας cloud server


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 284
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρέπει στους φακέλους που συγχρονίζει το owncloud να έχει και δικαιώματα εγγραφής οπωσδήποτε? Θέλω να κάνω συγχρονισμό ενός φακέλου που έχω στον nasserver και τον έχω κάνει mount στο desktop μέσω samba με εγγραφή στο fstab. Το θέμα είναι ότι σε αυτό τον φάκελο έχει δικαιώματα εγγραφής μόνο ο root χρήστης είναι μόνο για ανάγνωση δηλαδη και όταν πάω να τον προσθέσω για συγχρονισμό στο owncloud μου γράφει ότι δεν έχω δικαιώματα εγγραφής.

Στο qnap που είναι ο nasserver δεν έχω βρει και κάποιο owncloud client να είναι διαθέσιμο να το έκανα από εκεί μόνο server υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε παραπάνω πληροφορίες.

Μιλάμε για 1 μηχάνημα; 

Mount ποιας συσκευής ή υπηρεσίας θες να κάνεις και που βρίσκεται; 

Αν το nas είναι ξεχωριστή δικτυακή συσκευή, πως συνδέεται στο υποτιθέμενο home; Μεσω ποιας υπηρεσίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε παραπάνω πληροφορίες.

Μιλάμε για 1 μηχάνημα; 

Mount ποιας συσκευής ή υπηρεσίας θες να κάνεις και που βρίσκεται; 

Αν το nas είναι ξεχωριστή δικτυακή συσκευή, πως συνδέεται στο υποτιθέμενο home; Μεσω ποιας υπηρεσίας;

 

Το nas είναι ξεχωριστό μηχάνημα και το έχω στο οικιακό δίκτυο πάνω στο router και τον κάνω mount σε φάκελο στο home με καταχώρηση στο fstab. Ο root χρήστης έχει δικαιώματα εγγραφής σε αυτό τον φάκελο αλλά δεν έχει ο κανονικός user.

Αυτό έχω στο fstab

 

//192.168.1.34/Qmultimedia /home/spiros/NasServer cifs username=***,password=***,iocharset=utf8,sec=ntlm  0  0

 

edit: ψάχνω για qnap που είναι ο nasserver μήπως και υπάρχει owncloud client όμως αλλά δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιο μόνο server έκδοση βρίσκω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αλλο pc απο το δικο σου λογαριασμο σαν απλος χρηστης, μπορεις να γραψεις κανονικα σε αυτο το share? Αν ναι, προσθεσε και την παραμετρο rw εκει στα mount options

username=***,password=***,iocharset=utf8,sec=ntlm,rw
Γιατι δεν βαζεις τον owncloud server στο qnap να τον δουλεψεις απο τον client στο pc σου?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ψάχνεις δηλαδή είναι να έχει δικαιώματα εγγραφής ο χρήστης σου, σε φάκελο που είναι mounted από υπηρεσία samba. 

Και μέχρι τώρα τον είχες read only ή έγγραφες μόνο ως root εκει;

Δοκίμασε αυτό που λέει ο jim_p, αν και δεν ξερω αν θα δουλέψει. Ποτέ δε μπόρεσα να το σετάρω σωστά και το εχω παρατήσει. Χρησιμοποιώ nfs αντί για samba ή ακόμα και sshfs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αλλο pc απο το δικο σου λογαριασμο σαν απλος χρηστης, μπορεις να γραψεις κανονικα σε αυτο το share? Αν ναι, προσθεσε και την παραμετρο rw εκει στα mount options

username=***,password=***,iocharset=utf8,sec=ntlm,rw
Γιατι δεν βαζεις τον owncloud server στο qnap να τον δουλεψεις απο τον client στο pc σου?

 

 

Γιατί το έχω σε vps. Πολύ ποιο καλύτερες συνθήκες να βάλεις ένα cloud σύν ότι αυτά τα οικιακά nas server δεν είναι και ότι καλύτερο από θέμα ασφάλειας.

Θα δοκιμάσω να βάλω το rw. Σε nfs πως το κάνετε mount τι έχετε βάλει στο fstab?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O server μου ειναι 192.168.1.4 ενώ ο client 192.168.1.2

 

Στον server, το /etc/exports

/srv/nfs4/1TB 192.168.1.2(rw,insecure,no_subtree_check,nohide,all_squash,anonuid=1001,anongid=1001)

Το /srv/nfs4/1TB έχει δικαιώματα εγγραφής από τον χρήστη test στο μηχανημα που ειναι nfs server. O χρήστης test, έχει userid=1001, και groupid=1001. Όταν κάποιος από το δίκτυο πάει να γράψει ένα αρχείο στο nfs έχει τα δικά του userid,groupid. Επειδή πολλές φορές τα userid,groupid μεταξύ server και client δεν είναι ίδια, τα anonuid=1001,anongid=1001 αλλάζουν τα userid,groupid του client, σε αυτά που δηλώνονται στη γραμμή, ώστε να υπάρχει πλήρης πρόσβαση και να μην υπάρχει θέμα με permissions. 

 

Στον client τώρα το fstab που έχω είναι

192.168.1.4:/srv/nfs4/1TB /home/capthookb/share nfs rw,rsize=8192,wsize=8192,timeo=14,intr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H προσθήκη του rw δεν άλλαξε τίποτα ακόμα δεν έχω δικαιώματα εγγραφής με τον κανονικό user. Αυτά τα δυο 0  0 παίζουν κανά ρόλο στο τέλος της καταχώρησης? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...