Προς το περιεχόμενο

OwnCloud O δικός μας cloud server


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό λέω ότι στην dekstop έκδοση του προγράμματος κάνεις ακριβώς αυτό που λέει ο jim_p οτι συχρονίζετε ο server με τον φάκελο /home/spiros/owncloud. Δεν έχω βρει πως γίνετε να  συγχρονίζεται μόνο ένας φάκελος πχ /home/spiros/Documents με /owncloud/Documents του server. Δεν μπορώ να το βρω αυτό το πράγμα με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 284
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ε πες ετσι! Δεν γινεται :P

 

Στην ουσια, συγχρονιζει οτι εχει μεσα ο φακελος του χρηστη σου στο owncloud με τον φακελο που του εχεις ορισει εσυ τοπικα, δεν κοιταει για φακελους κλπ. Οτι ειναι στον ενα φακελο, παει και στον αλλο, σαν να λες "οτι ειναι στο /home/spiros/ να παει και στο /home/jim/".

Εγω νομιζα ηθελες πχ να συγχρονιζει οτι εχει ο φακελος /home/spiros/owncloud ΚΑΙ ο φακελος /home/spyros/downloads ΚΑΙ o /home/spyros/documents κλπ.

 

Να αναφερω εδω οτι το owncloud εχει και δυνανοτητες webdav. Σε windows πχ μπορεις να βαλεις το φακελο του owncloud σαν εναν ακομα δικτυακο σκληρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θέμα του client.

Δες εδώ http://doc.owncloud.org/desktop/1.5/visualtour.html#account-settingsεκεί που λέει για επιπλέον folders μήπως και το ρυθμίσεις.

Νομίζω με κλικ στο εικονίδιο που ειναι στο systemtray και settings. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει το βρήκα και αυτό. Το λάθος που έκανα ήταν ότι πρόσθετα έναν καθολικό πρώτα φάκελο όλου του Server και μετά πρόσθετα άλλους φακέλους να συγχρονίζονται μέσα εκεί. 

Να κάνω άλλη μια ερώτηση. Εχει δουλέψει κανείς το share? Αν και το link δουλεύει μια χαρά καθώς και το pass δεν δουλεύει το να θέλεις να στείλεις κάποιο email γαι πρόσκληση. 

Φαντάζομαι θα είναι λόγο ότι πρέπει να υπάρχει στον server που φιλοξενείτε το owncloud και ένας mail server?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασα το email και δουλεύει.
Πρέπει να πας να το ρυθμίσεις από τη "σελίδα" του admin (κάνεις κλικ στο όνομα του χρήστη πάνω δεξιά), καθώς και να δηλώσεις email χρήστη (personal).
Πρέπει να δηλώσεις κάποιον email server εκεί.
Αν στον server σου δεν έχεις κάποιον email server (php/sendmail) μπορείς να δηλώσεις κάποιον άλλο εξωτερικό smtp server

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο personel έχει μόνο email ανάκτησης και δεν βλέπω πουθενά να μπορείς να προσθέσεις τον δικό σου smtp εξωτερικό server. 
Και στο update έχω πρόβλημα μέσω από το interface του προγράμματος γιατί μου βγάζει failed to create backup αλλά έτσι και αλλιώς το update δεν γίνετε μέσω των repositories?
Αυτό με το update είδα ότι μου βγάζει το εξής error
 
Unable to move /usr/share/owncloud/3rdparty/aws-sdk to /usr/share/owncloud/backup/tmp/3rdparty/aws-sdk

 

σαν λύση να αλλάξω τα permission του φακέλου backup?

Επεξ/σία από chek2fire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εμένα γενικότερα με είχε ταλαιπωρήσει στο παρελθόν αρκετά το owncloud.

Κύριοι λόγοι 2, ο πρώτος ότι ακόμα και με turnkey linux να το στήσεις δεν έχει μετά εύκολα updates.

Ο δεύτερος λόγος είναι ότι ο linux client, τον δοκίμασα σε arch και ζήταγε κάθε φορά που έκανα login κωδικό....πολύ σπαστικό.

 

Τελικά κατέληξα στο btsync για λύση αρχείων...νομίζω είναι αρκετά πιο straightforward και παίζει αρκετά καλά θα έλεγα.

Το update πρόβλημα στο btsync λύνεται εύκολα αφού υπάρχει σχετικό package στο AUR που γίνεται συχνά update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

check2fire, στο personal βάζεις μόνο email χρήστη για ειδοποιήσεις, επανάκτηση κωδικού κτλ

Στο admin πήγαινε να δηλώσεις smtp email serve

Αν δεν το βρίσκεις ίσως είναι παλιά ή έκδοση σου. Π.χ. τώρα έβαλα στο raspberry, σε xbian και μπήκε η 4.0.4 ενώ στο arch εχω την 7.0.2

Ακόμα κι ετσι να είναι μπορείς να ρυθμίσεις χειροκίνητα τον smtp server στο αρχείο config.php

(στο arch ειναι /usr/share/webapps/owncloud/config/config.php)

π.χ. για yahoo:

 'mail_from_address' => 'to login sou', 
 'mail_smtpmode' => 'smtp',
 'mail_domain' => 'yahoo.gr',
 'mail_smtpsecure' => 'tls',
 'mail_smtpauthtype' => 'LOGIN',
 'mail_smtpauth' => true,
 'mail_smtphost' => 'smtp.mail.yahoo.com',
 'mail_smtpport' => '587',
 'mail_smtpname' => 'to email sou',
 'mail_smtppassword' => 'pass',

 

 

Για το backup δεν ξερω.  Permissions λογικά θα θέλει πρόσβαση από τον χρήστη http ή www κτλ

Επεξ/σία από capthookb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά έχω την παλιά έκδοση γιαυτό δεν έχω και τις ρυθμίσεις που λές. Κοίταξα τον server και τρέχει την 12.04 lts. Κάνω upgrade τώρα στον server και πάω στην καινούργια lts που έχει και την τελευταία έκδοση του owncloud.

 

edit: Εκανα το upgrade και μιλάμε καμία σχέση. Χίλιες φορές καλύτερο και το interface και γενικά ο server! Πάρα πολύ καλή δουλειά!

Επεξ/σία από chek2fire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την 6 πηγες στην 7 δηλαδη? Αν ναι, δοκιμασε αυτο που λεω για το external storage αν θες. Ευχαριστω προκαταβολικα :)

Εδω το ξαναδοκιμασα, μετα απο (minor) updates σε apache και php, ακομα και στο ιδιο το owncloud, αλλα και παλι τα ιδια. Απο την αλλη σκεφτομαι μηπως μου λειπει καμια εξαρτηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα το δω και αυτό πάντως αυτή η 7 έκδοση δείχνει να έχειν αρκετά bug. Δεν ξέρω η προηγούμενη φαινόταν αρκετά ποιο σταθερή. Να δώσω ένα παράδειγμα ξαφνικά με πέταξε έξω και με έβαλε στην σελίδα δημιουργίας νέο λογαριασμού χρήση. 

Πάλι καλά δλδ που έδωσα απλά το όνομα και το login για να μπω και δεν δημιούργησα λογαριασμό από την αρχή.

Μετά βλέπω σταματάει στα καλά καθούμενα ο συγχρονισμός με error χωρίς να υπάρχει προφανής λόγος. Γενικά την βλέπω αρκετά προβληματική αυτή την έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

owncloud 7.0.2-1
php 5.6.0-6
mariadb 10.0.14-1
apache 2.4.10-1
 
Εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα. 
Και το external storage δουλεύει κανονικά χωρίς θέματα (δοκίμασα local και google drive)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...