Προς το περιεχόμενο

OwnCloud O δικός μας cloud server


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε τι γραμμή το έχεις και σου κολλάει καθόλου? Μια και το έχεις σπίτι καλό είναι να το ασφαλίσεις και από επιθέσεις. βάλε fail2ban και https για να μην έχεις θέματα.

Δες τις οδηγίες εδώ

 

https://www.en0ch.se/fail2ban-owncloud/

 

https://www.digitalocean.com/community/tutorials/how-to-create-a-ssl-certificate-on-apache-for-ubuntu-12-04

 

και από default το owncloud δεν επιτρέπει να ανεβάζεις μεγάλα αρχεία. αλλαξε το και αυτό με τις οδηγίες εδώ

 

https://techandme.fsgo.se/increase-max-file-size/

 

άλλαξε μόνο το μέγεθος και όχι τα optinual value που έχει ο οδηγός και ούτε την μνήμη σε μένα όταν τα άλλαξα τα υπόλοιπα μου είχα βγάλει πρόβλημα. 

Το έχει κοιτάξει κανείς αυτό?

https://manandkeyboard.tk/2015/12/20/lets-encrypt-certificate-steps-for-owncloud/

Είναι για να χρησιμοποιήσεις certificate apo to Let's encrypt.

Έχει κάποιο ουσιαστικό πλεονέκτημα όταν πρόκειτα για προσωπική χρήση?

(Την περασμένη εβδομάδα πήρα και εγώ ένα raspberry pi 3 και το φτιάχνω σιγά σιγά όποτε βρω χρόνο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 284
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μα έχει κρυπτογράφηση απο μόνο του το owncloud. 


Το μέγεθος όντως το άλλαξα σήμερα αλλά για τις επιθέσεις δεν το είχα κάνει! Πολύ καλός οδηγός και αυτός! :D Το έχω σε FTTH (οπτική ίνα) είμαι απο τους τυχερούς της Αθήνας που περασε έξω απο το σπίτι μου η Inalan (βασικά εγώ τους έκανα αίτηση για 50 m δεν είχε περασει :P ). 100mbit upload και download. Οπότε καταλαβενετε...με βλεπω να φτιάχνω rack με raspberry serverακια :P Μέχρι στιγμής δεν φαίνεται να κολλάει με 2-3 δοκιμές που έκανα. Θα το δοκιμάσω περαιτέρω και θα σας ενημερώσω.

Λαμβάνω αυτό το μήνυμα στις ρυθμίσεις:

Η php δεν φαίνεται να είναι σωστά ρυθμισμένη για ερωτήματα σε μεταβλητές περιβάλλοντος του συστήματος. Η δοκιμή με την εντολή getenv("PATH") επιστρέφει κενή απάντηση.
Παρακαλούμε ελέγξτε την τεκμηρίωση της εγκατάστασης για τις σημειώσεις σχετικά με τη διαμόρφωση της php και τη διαμόρφωση της php στο διακομιστή σας, ειδικά όταν χρησιμοποιείτε php-fpm
Update: Εκανα ξανά καθαρό install και ακολούθησα τους οδηγούς. Όλα μια χαρά. Chek2fire thanks!!

 

 

τυχερός είσαι! μακάρι να είχα τέτοια γραμμή δεν θα πλήρωνα κανένα vps.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος βιάζεται σκοντάφτει λέει μια παροιμία. Νόμιζα πως είχα τελειώσει. Δυστυχώς δεν μπορω φτιαξω ενα αποδεκτό SSL Certificate όταν συνδεομαι εκτός LAN. Δοκιμασα διαφορους οδηγους αλλα ματαια. Δοκιμασα και με NGINX και με Apache2. Όταν φτιάχνω το κλειδί στο fqdn common name καθώς και στο αρχείο conf σαν server name ορίζω το no-ip domain που έχω φτιάξει.(xxxxxxxxx.hopto.org). Μήπως το free account δεν υποστηριζει ssl; Ο browser ενώ το βλέπει το πιστοποιητικό που φτιάχνω δεν μπαίνει secured. Τι λάθος κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πιστοποιητικά που φτιάχνουν οι χρήστες είναι λογικό να μην είναι αποδεκτά από τους broswer γιατί απλά δεν μας ξέρει κανείς. Η κρυπτογραφημένη σύνδεση δουλεύει δλδ αν πεις στον broswer ότι προχώρα και εμπιστεύομαι το πιστοποιητικό τότε συνδέεσε κανονικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Καλημέρα. Έκανα αναβάθμιση στο PC και έχω τα παλιά parts να "κοιμούνται" στην αποθήκη. Σκέφτομαι να δοκιμάσω να στήσω έναν File Server (π.χ. OwnCloud) στο σπίτι (για backup και streaming). Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι.

 

Ο επεξεργαστής μου είναι Intel Core 2 Duo E6800 με 6GB μνήμης DDR2. Έχω 2x320 WD δίσκους που θα τους κάνω RAID1 (αν δω ότι βολεύει κάποια στιγμή θα βάλω 2 μεγαλύτερους).

 

Αξίζει τον κόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το streaming θα το κανεις μεσω dlna, πχ με plex ή καποιον αλλο dlna σερβερ, ή απλα οτι θα βλεπει η εκαστοτε συσκευη μεσω samba?

Γιατι δυνατο συστημα θα χρειαστεις μονο αν το κανεις μεσω plex ΚΑΙ ορισεις τον plex media server να κανει και transcoding στα αρχεια οσο τα streamαρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το streaming θα το κανεις μεσω dlna, πχ με plex ή καποιον αλλο dlna σερβερ, ή απλα οτι θα βλεπει η εκαστοτε συσκευη μεσω samba?

Γιατι δυνατο συστημα θα χρειαστεις μονο αν το κανεις μεσω plex ΚΑΙ ορισεις τον plex media server να κανει και transcoding στα αρχεια οσο τα streamαρει.

 

Δεν το έχω σκεφτεί. Απλά για να μην τα πετάξω έλεγα μήπως τα χρησιμοποιούσα κάπως. Απλό streaming με ενδιαφέρει. Όχι transcoding. Γιατί να κάνω και transcoding?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι μπορει να πεσεις σε συσκευη ή player (= software) που δεν υποστηριζει τον τυπο αρχειου που streamαρει ο σερβερ, πχ playstation 3, οποτε να πρεπει να το αλλαξεις σε κατι που να παιζει.

 

Αν ειναι να τα πεταξεις, στειλε μου τον e6800 γιατι με τον e4500 που εχω τωρα δεν μπορω να κανω virtualization με 64αρια λειτουργικα, λογω ελλειψης virtualization extensions.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα σε επίπεδο lan καταρχάς ψάχνει να κάνει ότι ενδιαφέρεται να κάνει ο antirix024, χωρίς να μπλέκει θέμα virtualization (δεν έχει και resources...), Τι να το κάνει το openstack...Και τι σου κάνουν τα διαθέσιμα resources για virtualization και openstack ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...