Προς το περιεχόμενο

OwnCloud O δικός μας cloud server


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξαναέβαλα χθες το owncloud σε ubuntu server 14.04 αλλά δεν εγκατέστησε ούτε τον mariadb-server και mariadb-client... Επειδή με έβαλες σε υποψίες έκανα query τα πακέτα, αλλά τίποτα! Έκανα από εδώ εγκατάσταση deb http://download.opensuse.org/repositories/isv:/ownCloud:/community/xUbuntu_14.04/

 

Για όποιον ενδιαφέρεται, εδώ είναι οδηγίες πως να συνδέσεις και άλλες υπηρεσίες cloud πάνω στο owncloud, όπως dropbox και google drive- αυτή στην google μας τρολάρουν με μεγάλη επιτυχία, ακόμα να βγάλουν επίσημα client! Τώρα, όποιος δε θέλει να τρέχει 2 daemons, όπως εγώ, μπορεί να συνδέσει τους λογαριασμούς του απευθείας στο owncloud και με το app του owncloud στο λίνουξάκι και στο android να έχει πρόσβαση και στα 2. Προϋπόθεση βέβαια ο "σέρβερ" του να βγαίνει στο ίντερνετ με κάποια υπηρεσία όπως η no-ip.

 

To owncloud μου παραπονέθηκε για κενό ασφαλείας επειδή είναι στο http και όχι στο https, οπότε το επόμενο βήμα είναι να το μεταφέρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 284
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η μπορείς να δημιουργήσεις μόνος σου ένα πιστοποιητικό ασφαλείας και να δουλεύεις με αυτό η αν έχεις σταθερή ip να το περάσεις σε cloudflare που εκεί σου δίνουν free τέτοια πιστοποιητικά.

Την έκδοση που έχω είναι η τελευταία περασμένη από τα repositories του owncloud για ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για όποιον θέλει έτοιμες λύσεις το openshift δίνει έτοιμο το owncloud σε εγκατάσταση. Δεν ξέρω η free του έκδοση πόσο χώρο σου δίνει αν και νομίζω θα είναι στα 2gb όσο δίνει και στο wordpress.

 

https://hub.openshift.com/quickstarts/4-owncloud

 

πάντως τώρα που έφυγα από τον ρουφιάνο το android και πήγα σε blackberry το owncloud είναι φοβερό εργαλείο διαμοιρασμού αρχείων μεταξύ υπολογιστή και κινητού. Υπάρχει native client σε όλες τις πλατφόρμες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως τώρα που έφυγα από τον ρουφιάνο το android και πήγα σε blackberry το owncloud είναι φοβερό εργαλείο διαμοιρασμού αρχείων μεταξύ υπολογιστή και κινητού. Υπάρχει native client σε όλες τις πλατφόρμες. 

 

Μια χαρά είναι το android αν του κόψεις τα πάρε δώσε με τον έξω κόσμο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι το android αν του κόψεις τα πάρε δώσε με τον έξω κόσμο :P

Καπου εδω παρεμβαίνω εγω κ λεώ οτι κάτι τέτοιο γίνεται μονο με ρουτάρισμα της συσκευής για να βάλεις iptables αλλα αν το ρουτάρεις ανοίγεις μια τεράστια τρύπα ασφαλείας στο κινητό(Επειδή δεν έχει password ο root). Οποτε είναι μια  η άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου εδω παρεμβαίνω εγω κ λεώ οτι κάτι τέτοιο γίνεται μονο με ρουτάρισμα της συσκευής για να βάλεις iptables αλλα αν το ρουτάρεις ανοίγεις μια τεράστια τρύπα ασφαλείας στο κινητό(Επειδή δεν έχει password ο root). Οποτε είναι μια  η άλλη.

 

Τουλάχιστον μπορείς να χρησιμοποιήσεις εναλλακτικές τις google υπηρεσίες και να γλιτώσεις ένα μέρος ρουφιανίσματος.

Τον owncloud server που έχω τον χρησιμοποιώ περισσότερο για το ημερολόγιο και τις επαφές παρά για τα αρχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δοκιμάσω και τις δυνατότητες για ημερολόγιο και τις επαφές και θέλω να δω και για τους σελιδοδείκτες. Πολύ καλό εργαλείο πάντως το owncloud για όσους θέλουν να έχουν την διαχείριση στα χέρια τους και να μην την παραχωρούν σε τρίτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα σας. Επανέρχομαι στο νήμα διότι αποφάσισα να δοκιμάσω το owncloud με linux (ubuntu server 14.04.2). Έφτιαξα ένα vm στο virtualbox, εγκατέστησα openssl-apache2-php5-mariadb και το owncloud 8.0.4 αλλά πάλι έχω πρόβλημα με τους Ελληνικούς χαρακτήρες! Ενώ στο web interface του owncloud μου εμφανίζονται κανονικά, στο δίσκο (μέσω putty ή/και webmin) μου εμφανίζει άλλους χαρακτήρες στα filenames. Μπας και κάνω κάτι λάθος με php-mariadb;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δοκίμασα και το securecrt, η κωδικοποίηση είναι utf8 στο putty, το locale είναι en_US.UTF-8, δοκίμασα και με Ελληνικό locale αλλά τζίφος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω... Έκανα και ένα vm με Ubuntu Desktop και εκεί τα Ελληνικά εμφανίζονται και στο web interface και στην κονσόλα...!

 

Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει ποιον οδηγό εγκατάστασης χρησιμοποίησε για τον server του δω σε ποιο βήμα κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...