Προς το περιεχόμενο

OwnCloud O δικός μας cloud server


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο φάκελος αυτός έχει permissions που αφορούν τον χρήστη του και το group του.

Μπορείς να προσθέσεις δικαιώματα εγγραφής στο group, αν δεν υπάρχουν ήδη και να προσθέσεις τον χρήστη του owncloud στο group αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 284
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μπορώ να προσθέσω στο fstab και άλλους χρήστες εκτός από αυτον που έχω ήδη ώστε να γίνετε κατά το mount?

 

 

καλύτερα να προσθέσεις group και να ρίξεις τους εν λόγω χρήστες μέσα σ αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Τι γραμμή έχεις στο fstab; samba/nfs/sshfs; Τι κάνεις mount;

 

Μια και μετά από μέρες βρήκα χρόνο να ασχοληθώ. Το fstab που κάνω mount τον server σε φάκελο στο home είναι κάπω έτσι

 

//*/Qmultimedia /home/spiros/NasServer cifs username=*,iocharset=utf8,sec=ntlm,rw,uid=*  0  0

 

στο uid έχω προσθέσει τον χρήστη του home. Μπορώ τώρα να προσθέσω και τον user του owncloud προσθέτοντας άλλο ένα uid η απλά προσθέτω άλλη μια καταχώρηση στο fstab?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πάω να κάνω τώρα upgrade στον server που τρέχω το owncloud και μου βγάζει το update για το owncloud αλλά και αυτό εδώ

 

mariadb-client-5.5 mariadb-client-core-5.5 mariadb-server mariadb-server-5.5
 
ότι δεν θα αναβαθμιστούν και θα παραμείνουν ως έχουν δλδ από τι καταλαβαίνω μάλλον πρόβλημα εξαρτήσεων? τι να κάνω να αναβαθμίσω η να περιμένω?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι από περιέργεια, στον owncloud server τι συγχρονίζετε; Αρχεία δουλειάς, μουσική, οικογενειακές φωτό; Για τι χωρητικότητες δίσκων μιλάμε στους υπολογιστές του δικτύου σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα είναι στα 60 γίγα αλλά συγχρονίζω μόνο κάνα αρχείο για την δουλειά μου και κάμια φώτο που θέλω να περάσω από το κινητό στο pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα είναι στα 60 γίγα αλλά συγχρονίζω μόνο κάνα αρχείο για την δουλειά μου και κάμια φώτο που θέλω να περάσω από το κινητό στο pc

 

ακριβώς την ίδια χρήση κάνω και εγώ/..

 

προφανώς δεν περνάω ταινίες και άλλα μεγάλα αρχεία γιατί το upload είναι αρκετά αργό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τρέχει μια χαρά γιατί όχι? Καλή γραμμή να έχεις και δεν θα έχεις πρόβλημα να το εγκαταστήσεις.


edit: ωραία φαίνονται αυτά τα optiplex. Οτι πρέπει για μικρούς οικιακούς server το βλέπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τρέχει μια χαρά γιατί όχι? Καλή γραμμή να έχεις και δεν θα έχεις πρόβλημα να το εγκαταστήσεις.

edit: ωραία φαίνονται αυτά τα optiplex. Οτι πρέπει για μικρούς οικιακούς server το βλέπω

 

Θα αντικαταστήσει το Rpi που δεν την παλεύει άλλο. Σκευτομαι να το βάλω στο γραφείο στο Πανεπιστήμιο για να εκμεταλλευτώ την ταχύτητα του δικτύου. 

 

Πολύ ωραία και να φανταστείς ότι κόστισε κάπου 60 ευρώ (χωρίς δίσκο) με τα μεταφορικά. Και η κατανάλωση τους είναι πολύ μικρή! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...