Προς το περιεχόμενο

OwnCloud O δικός μας cloud server


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι χρειαζεται για να ανοιγω τα αρχεια τυπου openoffice μεσα στο owncloud απο τον browser? Κατι σαν το office.live.com εννοω.

 

Long story short, εχω owncloud στον σερβερ ενος φιλου μου (apache + mysql σε καποια λινουξοδιανομη). Παω να συνδεθω με webdav και μου λεει οτι τα στοιχεια μου ειναι λαθος. Παω να συνδεθω με τον client και κανει τα ιδια.

 

Στο owncloud στο μπρικι μου (ενα παλιο συστημα που εχω να πειραματιζομαι) συνδεεται αμεσως με webdav αλλα με τον client λεει οτι τα στοιχεια μου ειναι λαθος! Ο client και η owncloud "share" τρεχουν σε περιβαλλον windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 284
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 Το webdav πέρα απο το σωστο configuration του απαιτει να υποστηρίζει ο web server (apache στη προκειμένη περίπτωση) κάποιες http methods παραπάνω(options,propfind,put και άλλες)  απο αυτές που υποστηρίζει by default(get, post) κτλ.

Google λίγο http methods for webdav και webdav configuration

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι χρειαζεται για να ανοιγω τα αρχεια τυπου openoffice μεσα στο owncloud απο τον browser? Κατι σαν το office.live.com εννοω.

 

 

 

Νομίζω ότι πρέπει να έχεις εγκαταστήσει στον server και openoffice γιατί κάτι τέτοιο μου λέει όταν πάων να ανοίξω ένα αρχείο openoffice στον vps server. μόλις βρω χρόνο θα το εγκαταστήσω να δω αν όντος είναι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το owncloud από την έκδοση 6 και μετά υποστηρίζει επεξεργασία εγγράφων με τη βοήθεια του webodf. Δε χρειάζεται να εγκατασταθεί κάτι επιπλέον.

http://www.webodf.org/news/2013-10-24.html

 

Εκεί που έχει το owncloud Files, Activities, Pictures, Documents κτλ πρέπει να πατήσεις στο Documents για να μπορέσεις να επεξεργαστείς κάποιο έγγραφο.

https://www.youtube.com/watch?v=xsqSLeppxm0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντος! Δουλεύει κανονικά έτσι όπως είπες και μπορείς να κάνεις ακόμα και επεξεργασία. Απλά φοβερο! Για πείτε τώρα κάποια ιδέα τι να κάνω καθώς όταν έκανα sync έναν φάκελο έπεσε το ρεύμα και από τότε όταν προσθέτω αυτόν τον συγκεκριμένο φάκελο με το που πάει να κάνει syn απλά κρασάρει ο owncloud client. Αν δεν τον βάλω αυτόν απλά δουλεύει κανονικά με τους υπόλοιπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μου ρθε αλλη ερωτηση τωρα.. πες οτι το πισι που χει τον owncloud server..ειναι κλειστο.. και ενα πισι με τον client προσθετει ενα αρχειο... τι γινεται?

 

το κραταει και το συγχρονιζει οταν "ανοιξει" ο σερβερ?βγαζει εξαρχης καποιο μηνυμα σε φαση "που 'σαι μαλακα ο σερβερ ειναι κλειστος τι πας να κανεις?" πως συμπεριφερεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και σου βγάζει ένα x στο εικονίδιο ότι ο server δλδ είναι κάτω αν προσθέσεις κάποιο αρχείο στο συγχρονίζει κανονικά όταν ξανανοίξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εστησα σε ενα λαπτοπ (ubuntu) λοιπον το owncloud , εφτιαξα εναν χρηστη , και του εβαλα external storage μεσω smb εναν φακελο σε ενα NAS που εχω.

Εστησα στο αλλο λαπτοπ (windows 8.1) τον owncloud client , συνδεθηκα στο account και του εβαλα ενα φακελο για συγχρονισμο.. 1300 αρχεια περιπου  / 750ΜΒ.

Estimated time == 1 μερα και κατι :)

Ειναι λογικο τωρα αυτο ??

Το λαπτοπ με τα windows που στελνει τα αρχεια (μεσω δικτυου) ειναι συνδεμενο ασυρματα στο δικτυο μεσω ac καρτας δικτυου με ταχυτητα ~650mbps

 

To NAS ειναι συδεδεμενο με καλωδιο στο δικτυο και εχει 1000αρα lan....

 

----

 

Σκεφτομαι αφου με τα πολλα μικρα αρχεια παιζει θεμα..ας συγχρονισω εναν φακελο με ενα μονο αρχειο 200mb.

Το περασε σε περιπου 3 λεπτα..και στο τελος κολλησε..και μετα απο καποια λεπτα εβγαλε "connection timeout"...

 

Επισης δεν βλεπω πουθενα συγχρονισμο δυο κατευθυνσεων....

 

 

Απογοητευτηκα :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι database έχεις βάλει? Μήπως έχεις βάλει καμιαα sqlite γιατί και μένα μου έκανε τέτοια προβλήματα.

 

οχι κανονικη mysql... το μεγαλο αρχειο των 200ΜΒ το παλεψα 2-3 φορες..λεω μπας και κανει κανα resume..μιας και το ειχε περασει σχεδον ολο...αλλα οχι εκει ..ετρωγε κολληματα...connection timeout..ενω το δικτυο δουλευε κανονικα..το NAS στο υψος του κλπ...

 

τι να πωω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως σου κράσαρε η έκανες καμία επανεκκίνηση καθώς συχγρονιζόταν γιατί αν συμβεί αυτό μετά με τους φακέλους που συγχρονίζει δεν τα πάει και πολύ καλά και κάνει διάφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το owncloud έχει θέματα με μεγάλα αρχεία.

Από το wiki του archlinux σχετικά με το owncloud: 

 

 

WebDAV isn't suitable for big files, because it fills up all the RAM and CPU.

With the current version, it looks like, there is no good way of copying huge amounts of data to your ownCloud.

Here's a Workaround:

Copy the files directly to your ownCloud and do a full re-scan of your database (you could use the Re-scan filesystem add-on for example).

But beware that this will not work as easily in the future, when end-to-end encryption gets added to ownCloud (this is a planned feature).

 

 

 

Και από το forum του owncloud.

https://forum.owncloud.org/viewtopic.php?f=8&t=10692

 

 

3) What: Activate serve static files option
Why: It should improve performance when transferring big files (>100mb)
How: Read here: http://doc.owncloud.org/server/5.0/admi ... dfile.html

 

 

 

 

Ζήτημα 2 λεπτών αναζήτησης στο google ήταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αλήθεια και εγώ αν και έχω συγχρονίσει περίπου στα 15 γίγα όλα είναι μικρά αρχεία γιαυτό δεν έχω δει τίποτα παράξενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον νέο client δεν κρασάρει πλέον και συγχρονίζει κανονικά αλλα.. Μου έβγαλε άλλο πρόβλημα καθώς δεν μπορεί να συγχρονίσει πλέον τα δεδομένο με το folder στο home που έχω κάνει mount το nasserver. Μου λέει ότι δεν έχει permission εγγραφής στον local folder. 

Παράξενο γιατί ο user του home έχει δικαιώματα εγγραφής σε αυτόν τον folder. Πρέπει να κάνω τίποτα άλλο? Μήπως στο fstab να έβαζα και τον user του owncloud? Και πως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...