Προς το περιεχόμενο

OwnCloud O δικός μας cloud server


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα επρεπε δηλαδη να ειχα το λαπτοπ(dell) ανοικτο σε 24/7 βαση και στο ιντερνετ πρω/βραδυ?

 

εννοείται ... πως αλλιώς θα εχεις προσβαση αν ειναι κλειστο?

Εφόσον έχεις ένα μόνο μηχάνημα και μάλιστα λαπτοπ, δεν αξίζει. Μόνο με VPS ή σταθερό και καλή γραμμή.

 

σαυτο δεν συμφωνω παρολο που έχω γραμμη upload 1Mbit εξυπηρετώ 5 clients ... προφανως δεν σηκώνω ταινιες αλλα για απλα αρχειακια word , excel photos κλπ είναι μια χαρα

 

μην ξεχνατε οτι οταν κανετε upload χρησιμοποιείται το download στον σερβερ... το προβλημα είναι οταν τραβάς απ το σερβερ που χρησιμοποιείται το upload (1mbit)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 284
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

VPS εχω γιατι ασχολουμαι με Web Hosting. 

Αρα να στησω εκει το owncloud λετε ε?

 

Και καλο hardware εχει και σε γρηγορο  backend line ειναι. καλη σκεψη!

 

"μην ξεχνατε οτι οταν κανετε upload χρησιμοποιείται το download στον σερβερ... το προβλημα είναι οταν τραβάς απ το σερβερ που χρησιμοποιείται το upload (1mbit)"

 

Εδω λιγο σε εχασα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας υποθεσουμε οτι ο σερβερ βρισκεται σπιτι σου σε γραμμη 24mbit down / 1mbit up...

 

και έστω οτι ανεβάζεις αρχεια στο σερβερ απο τη δουλεια σου...

 

ο σερβερ σε αυτη τη περιπτωση κανει download χρησιμοποιεί δηλαδή 24mbit αρα ανεβαινει ταχυτατα

 

 

το upload που στη περιπτωση μας είναι αργο χρησιμοποιείται όταν τραβάς αρχεια απ το σερβερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α μπραβο τωρα σε καταλαβα!

 

Εχς μια μικρη ενσταση ομως, Οταν εγω απο το γραφειο ανεβασω αρχεια στον σερβερ του σπιτιοθ ειναι μεν αυτο downlaod για τον σερβερ του σπιτιου αφου τα κατεβαζει απο μενα, αλλα ομως αυτο δεν βοηθαει την κατασταση γιατι εγω απο το γραφειο εξακολουθω και ανεβαζω με 1mbit max τα αρχειο. Παλι upload ειναι στην ουσια αλλα απο τη μερια του γραφειου, οποτε τον ιδιο χρονο θα μου ξοδεψει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α μπραβο τωρα σε καταλαβα!

 

Εχς μια μικρη ενσταση ομως, Οταν εγω απο το γραφειο ανεβασω αρχεια στον σερβερ του σπιτιοθ ειναι μεν αυτο downlaod για τον σερβερ του σπιτιου αφου τα κατεβαζει απο μενα, αλλα ομως αυτο δεν βοηθαει την κατασταση γιατι εγω απο το γραφειο εξακολουθω και ανεβαζω με 1mbit max τα αρχειο. Παλι upload ειναι στην ουσια αλλα απο τη μερια του γραφειου, οποτε τον ιδιο χρονο θα μου ξοδεψει...

 

σωστός... όταν ανεβαζεις αρχεια κανεις τον ιδιο χρονο με το να τα ανεβαζεις πχ στο dropbox... γιατι στην ουσια το upload σου σε κόβει όχι ο σερβερ...

 

στο downloading είναι η διαφορά γιατι εκει ο σερβερ δινει/upload οπότε καθυστερεί συγκριτικά με το dropbox που έχει ασυγκριτη ταχυτητα upload με το σπιτι σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ακριβως!!! Δυστυχως μας κοβουν τα χερια οι περιροσμοι της ADSL.....

Μαλλον σιγα σιγα προς VDSL μερια πρεπει να προσανατολιζομεθα.

 

Αλλα βεβεαια ειναι και η αψογη λυση του VPS(τυχερος ειμαι γιατι εχω ηδη :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτομαι να το στησω σε ενα φορητο του κωλου που εχω για backup καταστασεις...αλλα ο δισκος του ειναι μικρος...

 

εχει δυνατοτητα να του ορισεις αλλον δισκο..π.χ. usb/nas κλπ?ρωταω πριν αρχισω να στηνω και φαω κανα ακυρο....

μια χαρα θα παιξει εδω το αντεχει to rasberry... και ναι μπορεις να ορισεις αλλο δισκο πχ εξωτερικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να κάνω upload και να συγχρονίσω έναν μεγάλο φάκελο που περιέχει δεδομένα των 13gb και δυστυχώς έχω όλο προβλήματα και ο server κρασάρει αλλά και ο client τρώει κολήματα και κρασάρει. Δεν είναι καθόλου σταθερό για τόσο μεγάλα αρχεία νομίζω. Θα προσπαθήσω να συγχρονίσω τα υπο folder 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά η βλακεία νομίζω έχει να κάνει με την sqlite που χρησιμοποιεί ο owncloud. Πρέπει να το αλλάξω με mysql. Υπάρχουν κάποιες οδηγίες να δω μήπως και αλλιώς πάω για fresh install.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρήκα άκρη και το έστησα από την αρχή το owncloud αλλά το καλό είναι ότι έχει κρατήσεις όλες σχεδόν τις ρυθμίσεις καθώς υπήρχε ήδη μια βάση δεδομένων στο mysql. 

Να δω τώρα πως θα τα πάει αυτη με μεγάλο όγκο δεδομένων γιατί η sqlite απλά κλατάρισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό έχω καταλάβει. Σύν ότι ανεβάζω τώρα μεγάλο όγκο δεδομένων και με την ταχύτητα που κάνει το βλέπω να ολοκληρώνετε μετά απο κανα χρόνο :P. Πάντως μέχρι στιγμής με την mysql δεν έχει κρασάρει και συνεχίζει κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι σε vps. Κοίτα τα αρχεία στο vps από κινητό να τα κατεβάσεις απλά πάνε σφαίρα η ακόμα και να τα διαμοιράσεις απλά τώρα προσπαθώ να ανεβάσω κάτι γίγα από το σπίτι στο cloud και πάει σαν χελώνα.

Το vps που έχω στο weloveserver πάει άψογα πάντως. Στον ίδιο server εκτός από το owncloud τρέχω και το openbazaar σαν node με πάνω από 100 συνδέσεις χωρίς κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...