Προς το περιεχόμενο

OwnCloud O δικός μας cloud server


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@chek2fire

 

κοιτα , εγω προσωπικα εχω και dropbox και google drive και χρησιμοποιω το 1ο μονο αυτην την στιγμη μιας που επι του παροντος με τα 50γιγα με καλυπτει...οταν πεσει στα 2γιγα..θα παιζω με το google drive.

 

Δεν το χρησιμοποιω για αποθηκευση παρα για προσωρινη κατασταση..μου ζηταει ο ταδε ενα αρχειο χ mb ή y gb , το πεταω στο dropbox , του στελνω το λινκ , το σβηνω.

Θα μου πεις οτι νομιζω οτι το σβηνω και το κραταει το dropbox και χαιρεται...πολυ πιθανο εως σιγουρο..η αληθεια ειναι οτι ψιλοχεστηκα.

Ουτε κρατικα μυστικα ανεβαζω ουτε γυμνες φωτος καποιου να αγχωθω.

 

Οκ κρατανε τα δεδομενα μας αλλα αν καποιος δεν ασχολειται με "ευαισθητα" δεδομενα , απο κει και περα ολα ειναι θεμα εγωισμου (γιατι να κραταει τα αρχεια μου η παλιοεταιρια) και θεμα συνομωσιολογιας (οπως καποτε ενας φιλος μου δεν εδινε το πραγματικο του ονομα ουτε στην πιτσαρια που παραγγελνε...)

 

Απο την αλλη εχω dedicated server και θα ψηνομουν να στησω εκει το owncloud και να κανω ο,τι κανω με το dropbox με το εξτρα της ασφαλειας των δεδομενων μου..αλλα αξιζει ο κοπος ? και μιλαμε σοβαρα και οχι συνομωσιολογικα ή εγωιστικα?

 

Αν μιλαμε για αποθηκευση..στηνεις και ενα απλο ftp στο σπιτι + scheduled backup...ανοιγεις και πορτα στο ρουτερ και βουαλα..προσβαση απο παντου...

 

Ο μονος λογος να ασχοληθει καποιος οπως το βλεπω εγω ειναι για την εκμαθηση και για ενα γρηγορο backup στο σπιτι...πετας τα αρχεια σε εναν φακελο και μπαμ συγχρονιζονται σε αλλον..καπου στο δικτυο...σε νας/πισι/κλπ...

 

Απλα αυτο που λεω και πιστευω οτι σαν εννοια "cloud" αν δεν παιξει σε vps/dedicated δεν εχει νοημα....

 

 

ΥΓ : αν μαζευτειτε πολλοι θα σας κανω μια φιλικη τιμη και θα το στησω στον dedicated :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 284
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ τα έχω σε ένα vps και νομίζω αξίζει και με το παραπάνω. Ιδίως αν έχεις κινητό η tablet που υπάρχει και owncloud client πετάς ότι αρχείο θέλεις και απλά συχρονίζεται με τους φακέλους που έχεις βάλει στο dekstop σου. 

Και εγώ δεν έχω κανα αρχείο παράξενο η μυστικά του κράτους αλλά γιατί να μην φτιάξω ένα cloud που θα διαχειρίζομαι μόνος μου?

Μια άλλη πολύ καλή δυνατότητα είναι ότι μπορείς να μοιράσεις και αρχεία με φίλους και γνωστούς απλά στέλντοντας τους ένα link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και με καποιο backup προγραμμα κανω το ιδιο... το cloud , ειτε ειναι στην γοογλε ειτε στην dropbox ειτε στον σερβερ της γειτονιας εχει την εννοια "να εχω προσβαση στα δεδομενα μου απο παντου".

Με τον σερβερ στο σπιτι γινεται αυτο αλλα αν μιλαμε για σοβαρου μεγεθους αρχεια..το bandwidth δεν τραβαει...μην κοροιδευομαστε..

Περα απο τα συνομωσιολογικα και κρυψινους συναισθηματα και "για το γαμωτο" του να μην εχει ο καθεις την κυριοτητα των δεδομενων μας... δεν αποζηταμε μονο αυτο απο αυτες τις υπηρεσιες αλλα και οτι θα κατεβασεις το αρχειο σου απο παντου στην φουλ ταχυτητας της γραμμης που σαι εκεινη την στιγμη.

 

 

Θεωρητικά η ταχύτητα δεν είναι χαρακτηριστικό του Cloud. Βέβαια σου ξαναλέω ότι είναι θέμα προτεραιοτήτων και αναγκών. Εμένα με βολεύει πχ. γιατί βγάζω μια φωτογραφία με το κινητό μου και αμέσως την κάνει backup σε ένα vps. Κάτι σαν το camera roll των εταιρειών. Απλά δεν θέλω οι φωτογραφίες μου να βρίσκονται κάπου όπου έχουν άλλοι πρόσβαση.

Δεν προσπαθώ να σε πείσω για κάτι. Προφανώς είναι υποκειμενικό.

Πρακτικά το bandwidth θα το χρειαστείς όταν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία όπως βίντεο. To Cloud δεν είναι μόνο storage. Είναι και calendars, επαφές και άλλα που δεν απαιτούν να μεταφερθεί μεγάλος όγκος δεδομένων.

 

 

Όσον αφορά τα συνομοσιολογικά σκέψου ότι βρισκόμαστε στην αρχή μιας εποχής. Πολύ λίγοι έχουν πάρει χαμπάρι τι γίνεται, πως λειτουργούν κάποια πράγματα και που οδεύουν, και δεν συμπεριλαμβάνω τον εαυτό μου σε αυτούς. Απλά αποφεύγω να χρησιμοποιώ υπηρεσίες που δεν προσφέρουν διαφάνεια στην λειτουργία τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το dropbox αποθηκευει τα αρχεια μας στους σκληρους του dropbox server.

 

To owncloud που αποθηκευei τα αρχεια μας? σε ποιον remote server?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να έχεις ενα 2ο pc είτε ενα rasberry που θα στήσεις πάνω του μια linux διανομη ... και θα φιλοξενεί το owncloud server...

 

σε αυτόν θα χεις προσβαση απο παντου, κινητα ,λαπτοπ  κλπ είτε με app (android,IOS) είτε απ τη weboselida που φτιάχνει ο server... (στην ουσία θα πρέπει να ανοίξεις απο το ρουτερ σου την πορτα 80 ή 443)


να και μια καλή εικόνα

 

Owncloud-Setup-Graphic.png


το crashplan δεξια αγνοήσέ το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.

 

Το κατανοησα, το θεμα ειναι γιατι να χρειαζεται σωνει και καλα 2ος υπολογιστης και να μην τρεχει το owncloud στο ιδιο το λαπτοπ απο το οποιο γραφω τωρα?

 

p.s. to rasprberry τι ειναι ενα ειδος minix?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το raspberry είναι λιλιπούτιος υπολογιστής των 50 ευρώ

 

http://www.raspberrypi.org/

 

αν έχετε vdsl στο σπίτι αξίζει να φτιάξεις έναν home server. Αλλιώς όπως έχω πει και σε προηγούμενα post πάτε για vps και το στήνετε εκεί. Υπάρχουν προσοφορές όπως στο weloveservers που αγοράζεις vps με μόλις 19 δολάρια τον χρόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ADSL εχω στο σπιτι με 1,2 ΜΒ/sec μεγιστο download και μονο 1 λαπτοπ.

 

Γινεται με αυτα τα εργαλεια να το στησω στο ιδιο λαπτοπ απο το οποιο γραφω και με αυτην την ταχυτητα γραμμης?

2ο pc γιατι χρειαζεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έκανα mount τους φακέλους με read write permission βάζοντας απλά στο τέλος της καταχώρησης για samba στο fstab αυτό εδώ

 

uid=spiros

 

δοκίμασα πρίν από αυτό να κάνω mount τους φακέλους μέσω nfs αλλά και εκεί ενώ τους έβλεπα κανονικά είχα δικαιώματα μόνο read.

Να ρωτήσω γιατί το διαβάζω συχνά. Δεν είναι τόσο ασφαλες να έχουμε τα password στον fstab έτσι φόρα παρτίδα? Και πως το κάνουμε ώστε να μην τα έχουμε εκεί?


ADSL εχω στο σπιτι με 1,2 ΜΒ/sec μεγιστο download και μονο 1 λαπτοπ.

 

Γινεται με αυτα τα εργαλεια να το στησω στο ιδιο λαπτοπ απο το οποιο γραφω και με αυτην την ταχυτητα γραμμης?

2ο pc γιατι χρειαζεται?

 

Θα πρέπει να έχεις ένα μηχάνημα που να τρέχει συνέχεια και να βλέπει δύκτιο όλη την ώρα ώστε να έχεις πρόσβαση στα αρχεία σου όλο το 24αωρο. Να σου δώσω να καταλάβεις αν βγάλεις μια φωτογραφία από το κινητό σου θα πρέπει να την ανεβάσεις στο προσωπικό σου cloud που θα πρέπει να είναι ανοιχτό εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτομαι να το στησω σε ενα φορητο του κωλου που εχω για backup καταστασεις...αλλα ο δισκος του ειναι μικρος...

 

εχει δυνατοτητα να του ορισεις αλλον δισκο..π.χ. usb/nas κλπ?ρωταω πριν αρχισω να στηνω και φαω κανα ακυρο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έκανα mount τους φακέλους με read write permission βάζοντας απλά στο τέλος της καταχώρησης για samba στο fstab αυτό εδώ

 

uid=spiros

 

δοκίμασα πρίν από αυτό να κάνω mount τους φακέλους μέσω nfs αλλά και εκεί ενώ τους έβλεπα κανονικά είχα δικαιώματα μόνο read.

Να ρωτήσω γιατί το διαβάζω συχνά. Δεν είναι τόσο ασφαλες να έχουμε τα password στον fstab έτσι φόρα παρτίδα? Και πως το κάνουμε ώστε να μην τα έχουμε εκεί?

 

Θα πρέπει να έχεις ένα μηχάνημα που να τρέχει συνέχεια και να βλέπει δύκτιο όλη την ώρα ώστε να έχεις πρόσβαση στα αρχεία σου όλο το 24αωρο. Να σου δώσω να καταλάβεις αν βγάλεις μια φωτογραφία από το κινητό σου θα πρέπει να την ανεβάσεις στο προσωπικό σου cloud που θα πρέπει να είναι ανοιχτό εκεί.

 

 

πρεπει να φτιάξεις ένα αρχείο στο σημείο /home/spiros/.credentials

και θα γραψεις

 

username=spiros

password=12345

 

μετα στο fstab αντί για username=spiros,password=12345 θα γραψεις

 

credentials=/home/spiros/.credentials blablablabla 0 0

 

προφανώς είναι ελειψη ασφαλειας να εχεις τα στοιχεια στο fstab γιατι οποιοσδηποτε χρήστης στο συστημα σου μπορει να τα διαβασει γραφοντας nano /etc/fstab ...

ενω τώρα ο μονος που μπορει να τα δει ειναι ο spiros και ο root

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...