Προς το περιεχόμενο

OwnCloud O δικός μας cloud server


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι. Απο το man fstab

       The fifth field (fs_freq).
              This field is used for these filesystems by the dump(8)  command
              to  determine which filesystems need to be dumped.  If the fifth
              field is not present, a value of zero is returned and dump  will
              assume that the filesystem does not need to be dumped.

       The sixth field (fs_passno).
              This field is used by the fsck(8) program to determine the order
              in which filesystem checks are done at reboot  time.   The  root
              filesystem  should be specified with a fs_passno of 1, and other
              filesystems should have a fs_passno of 2.  Filesystems within  a
              drive will be checked sequentially, but filesystems on different
              drives will be checked at the same time to  utilize  parallelism
              available in the hardware.  If the sixth field is not present or
              zero, a value of zero is returned and fsck will assume that  the
              filesystem does not need to be checked.
Μηπως το qnap τα κανει mount με δικαιωματα read only μονο?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 284
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τζίφος. Δεν του άλλαξαν τα permission αυτές οι δύο εντολές παραμένουν στον root. Θα δοκιμάσω να κάνω mount τους φακέλους μεσω nfs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια να ξαναρωτησω , γινοντας ενοχλητικος :)... εχει νοημα τετοιο σκηνικο αν δεν ειναι σε vps/dedi ? οκ για εκμαθηση...οκ για τοπικο δικτυο για γρηγορο και ευκολο backup..αλλα σαν "cloud" storage δεν χανει το νοημα του αν δεν ειναι καπου με bandwidth?

Aν μιλαμε για τοπικο δικτυο υπαρχουν ενα καρο real time backup προγραμματα που συγχρονιζουν μονοδρομα/αμφιδρομα φακελους/αρχεια/ρυθμισεις/κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τζίφος. Δεν του άλλαξαν τα permission αυτές οι δύο εντολές παραμένουν στον root. Θα δοκιμάσω να κάνω mount τους φακέλους μεσω nfs

ξεχασαν να πω οτι πρεπει να το τρεξεις σαν sudo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια να ξαναρωτησω , γινοντας ενοχλητικος :)... εχει νοημα τετοιο σκηνικο αν δεν ειναι σε vps/dedi ? οκ για εκμαθηση...οκ για τοπικο δικτυο για γρηγορο και ευκολο backup..αλλα σαν "cloud" storage δεν χανει το νοημα του αν δεν ειναι καπου με bandwidth?

Aν μιλαμε για τοπικο δικτυο υπαρχουν ενα καρο real time backup προγραμματα που συγχρονιζουν μονοδρομα/αμφιδρομα φακελους/αρχεια/ρυθμισεις/κλπ

 

Έχει νόημα από την άποψη ότι διατηρείς την κυριότητα των δεδομένων σου. Αν αυτό το θεωρεί κάποιος σημαντικό, τότε αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει νόημα από την άποψη ότι διατηρείς την κυριότητα των δεδομένων σου. Αν αυτό το θεωρεί κάποιος σημαντικό, τότε αξίζει.

 

και με καποιο backup προγραμμα κανω το ιδιο... το cloud , ειτε ειναι στην γοογλε ειτε στην dropbox ειτε στον σερβερ της γειτονιας εχει την εννοια "να εχω προσβαση στα δεδομενα μου απο παντου".

Με τον σερβερ στο σπιτι γινεται αυτο αλλα αν μιλαμε για σοβαρου μεγεθους αρχεια..το bandwidth δεν τραβαει...μην κοροιδευομαστε..

Περα απο τα συνομωσιολογικα και κρυψινους συναισθηματα και "για το γαμωτο" του να μην εχει ο καθεις την κυριοτητα των δεδομενων μας... δεν αποζηταμε μονο αυτο απο αυτες τις υπηρεσιες αλλα και οτι θα κατεβασεις το αρχειο σου απο παντου στην φουλ ταχυτητας της γραμμης που σαι εκεινη την στιγμη.

 

 

Ναι, έχει νόημα.

 

 

Ε αφου το λες εσυ , ετσι θαναι.Η επιχειρηματολογια σου με αποστομωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ε αφου το λες εσυ , ετσι θαναι.Η επιχειρηματολογια σου με αποστομωσε.

 

Δε φταίω εγώ αν εσύ δε μπορείς να διατυπώσεις τι ακριβώς θες να ρωτήσεις. Ρωτούσες αν έχει νόημα ή όχι, και όχι γιατί έχει νόημα.

Αντίθετα αρέσκεσαι στο να ειρωνεύεσαι, επειδή πήρες απάντηση διαφορετική από εκείνη που περίμενες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε φταίω εγώ αν εσύ δε μπορείς να διατυπώσεις τι ακριβώς θες να ρωτήσεις. Ρωτούσες αν έχει νόημα ή όχι, και όχι γιατί έχει νόημα.

Αντίθετα αρέσκεσαι στο να ειρωνεύεσαι, επειδή πήρες απάντηση διαφορετική από εκείνη που περίμενες.

 

ειρωνευομαι γιατι δεν ειδα επιχειρηματα.

 

ρωταω αν εχει νοημα..και συ λες πως εχει νοημα....αν κατεβαζες απο το dropbox με 100kb/sec θα ειχε νοημα?δεν νομιζω.

Γιατι με τοσο θα κατεβαζεις αν στησεις το owncloud σπιτι σου σε μια συνηθισμενη 24αρα γραμμη που χει η πλειοψηφια του κοσμου.

 

Καταλαβαινω , οτι μπορει καποιος να το στησει για να μαθει πως δουλευει , ισως και για να κραταει και καποιο backup τοπικα στο σπιτι του...αλλα σαν εννοια "cloud" αν δεν μπει σε vps/dedicated δεν αξιζει...δεν εχει νοημα...πως αλλιως να στο πω...

 

οταν λεμε cloud εννοουμε "προσβασιμοτητα" ΚΑΙ "ταχυτητα"...

 

και για αυτο ρωταω ΑΝ εχει νοημα , μπας και μου ξεφευγει κατι..μηπως κανει κατι παραπανω..μηπως η δουλεια του ειναι αλλη απο αυτην που καταλαβαινω ..

 

 

Δεν χρεωνει με την προταση το insomnia..γραψε λεξουλες..μην ντρεπεσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεχασαν να πω οτι πρεπει να το τρεξεις σαν sudo

 

 

ευνοείτε ότι το έτρεξα με sudo

ειρωνευομαι γιατι δεν ειδα επιχειρηματα.

 

ρωταω αν εχει νοημα..και συ λες πως εχει νοημα....αν κατεβαζες απο το dropbox με 100kb/sec θα ειχε νοημα?δεν νομιζω.

Γιατι με τοσο θα κατεβαζεις αν στησεις το owncloud σπιτι σου σε μια συνηθισμενη 24αρα γραμμη που χει η πλειοψηφια του κοσμου.

 

Καταλαβαινω , οτι μπορει καποιος να το στησει για να μαθει πως δουλευει , ισως και για να κραταει και καποιο backup τοπικα στο σπιτι του...αλλα σαν εννοια "cloud" αν δεν μπει σε vps/dedicated δεν αξιζει...δεν εχει νοημα...πως αλλιως να στο πω...

 

οταν λεμε cloud εννοουμε "προσβασιμοτητα" ΚΑΙ "ταχυτητα"...

 

και για αυτο ρωταω ΑΝ εχει νοημα , μπας και μου ξεφευγει κατι..μηπως κανει κατι παραπανω..μηπως η δουλεια του ειναι αλλη απο αυτην που καταλαβαινω ..

 

 

Δεν χρεωνει με την προταση το insomnia..γραψε λεξουλες..μην ντρεπεσαι...

 

 

εγώ πάντως το έχω σε vps και είναι μια χαρά σε ταχύτητα και στα πάντα. Δεν βλέπω κάποιο νόημα να έχω κάποιο από τα καθιερωμένα cloud όπως dropbox κτλ όταν με 12 ευρώ τον χρόνο μπορώ να νοικιάσω ένα vps και να κάνω ακριβώς την ίδια δουλειά.

Η κυριότητα πάντως των δεδομένων μας και ο συγχρονισμός με κινητά και άλλες φορητές συσκευές είναι και η βασική αιτία που κάποιος θα μπει στην διαδικασία να φτιάξει ακόμα και ένα home owncloud.

Φυσικά όλα τα παραπάνω είναι ακατανόητα για κάποιον που έιναι μυημένος στις σύχρονες κοινωνίες του φόρα παρτίδα όλη η προσωπική ζωή μέσω facebook και λοιπών "κοινωνικών" ρουφιάνων.

Στον χώρο τον δικό μου που δεν έχει μάλλον σχέση καθόλου με τον δικό σου καθημερινά ακούω διάφορους να δηλώνουν ότι πλέον περνάνε dark και εξαφανίζονται για πάντα από το διαδίκτυο.

Προσωπικά δεν είμαι έτοιμος ακόμα να κάνω αυτό το βήμα αλλά είναι το επόμενο λογικό μου βήμα στο διαδίκτυο έτσι όπως έχει καταντήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...