Προς το περιεχόμενο

[INFO] OpenBazaar εγκατάσταση, εντυπώσεις


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόνο να προσθέσω ότι αν το τρέχετε σε κάποιον απομακρυσμένο vps server η εντολή για να ανοιξει στον broswer είναι η

 

./openbazaar -q 8888 --disable-open-browser start

 

 

αν το τρέχετε τοπικά στον υπολογιστή σας κάντε ότι λένε οι οδηγίες στο blog τους για να ανοίξει. Χθές είχαμε και καινούργιο update που λένε ότι διορθώνει τα crash που συνεχίζουν να υπάρχουν αν τρέχετε το openbazaar 24/7

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To openbazaar εξασφάλισε ένα εκατομμύριο δολάρια χρηματοδότησης από επενδυτές! Απλά wow! :P

 

The developers behind the OpenBazaar decentralized marketplace project have announced a $1 million cash infusion from Union Square VenturesAndreesseen Horowitz, and William Mougayar. The money will be used to fund further development of the free, open-source platform for online commerce.

 
 
 
Nα προσθέσω ότι με το τελευταίο του update το market δουλεύει άψογα και χωρίς κρασαρίσματα. Τα μαγαζιά είναι ελάχιστα αλλά νομίζω αν υπάρχει σταθερή πλατφόρμα σιγά σιγά θα μαζευτούν  και άλλοι
Πάντως χαίρομαι γιατί ένας από τους co-founder είναι και ελληνας
Επεξ/σία από chek2fire
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ένα από τα λίγα καταστήματα που βρίσκονται στις φωτογραφίες για το OpenBazaar είναι και το δικό μου :)

 

http://startupmanagement.org/2015/06/11/openbazaars-peer-to-peer-ecommerce-vision/#oo

 

OpenBazaar2-300x225.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μόλις μπόρεσα και ολοκλήρωσα την πρώτη μου συναλλαγή. Η αγορά έγινε από το official shop της εταιρείας που ledger που δημιουργεί hardware bitcoin πορτοφόλια

 

https://www.ledgerwallet.com/

 

αν και θα μπορούσα να πληρώσω με bitcoin στο site τους προτίμησα να το κάνω μέσω openbazaar έτσι για να δοκιμάσω πως γίνονται οι αγορές εκεί.

Η πληρωμή έγινε με 0.085btc και αρχικά όσες φορές δοκίμασα να την ολοκληρώσω χωρίς να βάλω  κάποιο notary δεν μπορούσε ποτέ να πάει στον seller. Αν και λένε ότι μπορείς να κάνεις παραγγελίες χωρίς notary εγώ πάντως δεν μπόρεσα να το κάνω.

O notary είναι σαν κάποιος που λειτουργεί σαν ενδιάμεσος για να λύσει τις διαφορές σε περιπτώσεις που υπάρχει διαφωνία με μια παραγγελία. Για τις υπηρεσίες του παίρνει και ένα ποσοστό που ορίζει ο ίδιος βάση του ποσού που έγινε η συναλλαγή.

Αφού είδα και απόειδα τελικά επέλεξα έναν notary που είναι συνέχεια online και είδα ότι η παραγγελία έφυγε και ήταν σε status pending. Για να πληρώσω μετά την αξία της παραγγελίας έκανα κλικ πάνω στον αριθμό της και μου έβγαλε μαζί με τα υπόλοιπα στοιχεία και μια bitcoin διεύθυνση για να την πληρώσω.

Αν και την έχω πληρώσει μια μέρα τώρα αρχικά δεν είχα κάποια πληροφόρηση ότι έχουν λάβει τα χρήματα εκτός φυσικά από το ίδιο το bitcoin ledger blockchain που μου έδειχνε ότι τα χρήματα έχουν πάει κανονικά στην διεύθυνση. 

Αρχικά προσπάθησα να επικοινωνήσω μαζί τους μέσω του site αλλά δύστυχος δεν είχαν εκεί email και μάλλον η επικοινωνία μέσω openbazaar δεν λειτουργεί ακόμα.

Τελικά αποφάσισα να το κάνω μέσω του site τους και τους εξήγησα ότι έχω κάνει παραγγελία μέσω openbazaar με την διεύθυνση πληρωμής. Η απάντηση ήρθε άμεσα και μου είπαν ότι ήδη έχουν δει την παραγγελία και θα την στείλουν σε μια δύο μέρες :)

Θέλω να δω αν στο openbazaar όταν την στείλουν γίνει από pending σε complete. Νομίζω θα έπρεπε να υπάρχει και άλλο ένα status που να σε πληροφορεί κάπως ότι ο seller έπεξεργάζεται την παραγγελία η κάτι τέτοιο. 

Φυσικά ακόμα το market είναι σε pre-alpha και έχει πολύ ψωμί ακόμα για να φτιάξει. Φαντάζομαι το 1.5 εκατομμύριο χρηματοδότηση που έχουν πάρει πρόσφατα να βοηθήσει αρκετά να δημιουργήσουν κάτι καλό.

Για όποιον ενδιαφέρετε πάντως έχω ήδη φτιάξει ένα pc gaming shop που πουλάω steam key εκεί :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά να αναφέρω ότι αυτό που νόμιζα ότι πήγε μια χαρά εξελίχθηκε σε καταστροφή.. :P Είναι τεχνικό το τι έγινε και πρέπει καποιος να γνωρίζει την τεχνολογία του Bitcoin αλλά θα το περιγράψω όσο καλύτερα μπορώ. Αν και οι τρεις εμπλεκόμενοι με την παραγγελία notary, seller και buyer είχαμε την ίδια mutlisign adress για την πληρωμή η παραγγελία εμφανιζόταν με διαφορετικό αριθμό στον καθένα από τους τρεις με αποτέλεσμα να μην μπορεί να συγχρονιστεί. Και έτσι ενώ εγώ πλήρωσα κανονικά σε αυτή την διεύθυνση ο seller δεν μπορούσε να πάρει τα χρήματα και να ολοκληρώσει την παραγγελία. 

Μικρό το κακό γιατί σε συνεννόηση μαζί του του έδωσα το seed key της bitcoin adress και λόγο ότι είναι multisig σε συνδυασμό με το δικό του seed key τα χρήματα απελευθερώθηκαν και μου την στείλανε. Τώρα όμως πρέπει να κάνω reset την openbazaar καθώς πρέπει να δημιουργηθεί άλλο seed key που να μην το γνωρίζει κανείς εκτός από μένα γιατί ότι bitcoin θα βάζω εκεί μέσα θα μπορεί να μου το πάρουν :P

Με λίγα λόγια θέλει πολύ δουλειά ακόμα το openbazaar.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Νέο χρονοδιάγραμμα σήμερα από τους δημιουργούς του με υπόσχεση να βγει η πρώτη beta έκδοση κάπου τον Νοέμβριο

 

PTe8E3c.jpg

 

 

Since OpenBazaar began in April of 2014, it's been a group of volunteers all over the world contributing spare time to push out new releases every few months.

Altogether we put out five releases, and the fifth of these is what is in our github repo right now. It is usable, but still has bugs and isn't ready for real commerce yet.

Now that several of the core devs (myself included) have formed a company and received funding, we're changing our approach to development. We won't be doing incremental releases every few months, but instead put out a larger version 1 release later this year. Here's what the roadmap looks like.

This allows us, along with the community, to completely rework the networking, DHT, and UI. This process is well underway. Chris and Nikolas of OB1 have released two new libraries for review already, one is for the DHT and the other is the UDP networking. Mike Wolf is working on the UI now.

Since we have limited time and resources, we're dedicating it all towards making the new release something incredible. This means that issues that arise with the existing code and network won't be resolved, apart from minor maintenance such as keeping the seed servers running.

Testers are still free to run the existing code, but we won't be making changes to the UI or fixing anything other than catastrophic bugs. As always, we're happy to review pull requests to either the existing or the new code.

We will make sure to release new code as soon as possible to allow for testing the new client and networking. One part of this project that I've loved is having folks try out the code in real time and see what works and what doesn't, often talking over IRC or Slack (which you can join here). This is still very important, and we'll let everyone know as soon as we have new code to test out.

 

Το όραμα πάντως για το μελλοντικό κόσμο του internet είναι αυτό εδώ και νομίζω σιγά σιγά υλοποιείται. Πλέον μιλάμε για έναν p2p κόσμο αποκεντρωμένο που κανένας δεν θα μπορεί να ελέγξει

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 μήνες μετά...
είμαστε ένα βήμα πριν την πρώτη beta έκδοση και νομίζω την πρώτη σταθερή έκδοση του πρώτου p2p eshop στο inernet. To ibit έχει ένα αφιέρωμα άρθρο σε αυτό


Move over eBay: Countdown to OpenBazaar and the decentralised marketplace revolution

 


  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μόλις κυκλοφόρησε επιτέλους δλδ η πρώτη beta έκδοση του openbazaar. Μπορείτε να την εγκαταστήσετε είτε απευθείας στο dekstop σας και να δημιουργήσετε έναν server όπου θα τρέχετε το ψηφιακό σας κατάστημα η να εγκαταστήσετε τον server σε κάποιο απομακρυσμένο server και να συνδέεστε με τον client που έχετε στο desktop σας εκεί.

Η beta τρέχει στο bitcoin tesnet και είναι για δοκιμές.

Οδηγίες για την εγκατάσταση σε κάποιο vps μπορείτε να βρείτε εδώ

 

https://openbazaar.zendesk.com/hc/en-us/articles/207852873-Guide-to-Setting-up-OpenBazaar-Server-on-a-VPS

 

ενώ για να τρέξετε τον client μπορείτε να το κάνετε από εδώ

 

https://blog.openbazaar.org/openbazaar-user-tutorial/

 

έτοιμα πακέτα καθώς και .exe αρχεία μπορείτε να βρείτε εδώ

 

https://github.com/OpenBazaar/OpenBazaar-Installer/releases

 

Τώρα για να δοκιμάσετε αγορές και πωλήσεις στο tesnet πρέπει να έχετε και κάποια εικονικά bitcoin και εικονικό bitcoin wallet. 

Για wallet μπορείτε να δείτε εδώ

 

http://testnetwallet.com/wallet

 

Καταρχήν να πω ότι έχει τρελό γέλιο τι καταστήματα έχουν ήδη δημιουργηθεί στο openbazaar από χρήστε. Το δικό μου είναι αυτό εδώ και φυσικά πουλάει παντός είδους πρόβατα :D

 

bJ9KkLH.png

 

Να και ένα λεπτομερές listing του καταστήματος μου

 

5XHrcmz.png

 

Το μαγαζί πάει σφαίρα και έχει ήδη φοβερές πωλήσεις :D

Οι αγορές και πωλήσεις είναι όχι μόνο εύκολες αλλά και αρκετά απλές στο να ολοκληρωθούν. Μια από τις αγορές που έκανα ήταν και στο παρακάτω κατάστημα που είχε δημιουργήσει κάποιος

 

gyR9Iel.png

 

Φυσικά πουλούσε κουράδες ελέφαντα και δεν μπορούσα να μην μπω στον πειρασμό να αγοράσω μερικές. Η αγορά ολοκληρώνετε με τα παρακάτω βήματα

 

tYiwKfF.png

 

cO0R2iH.png

 

Υπάρχει και πληθώρα καταστημάτων για περιήγηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Άνοιξε και η σελίδα μετάφρασης του Open Bazaar και υπάρχει ομάδα στα Ελληνικά για όποιον θέλει να βοηθήσει

 
 
Σιγά σιγά αρχίζουν να εμφανίζονται και μεγάλες εταιρείες του Bitcoin οικοσυστήματος και να δημιουργούν το κατάστημα τους στην πλατφόρμα. Σήμερα άνοιξε και η Lamassu το δικό της
 
 
CdrB2vPXIAABRZP.jpg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...