Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση σώματος ή αλλαγή συστηματος?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτή την στιγμή έχω μια d3200 με 18-55 , 35/1.8 και έναν tamron 17-50 2.8/vc.

 

Σκέφτομαι λοιπον για αναβάθμιση διότι δεν με καλύπτει σε low light κυνηγώντας τον γιο μου.

 

Η αγορά θα γίνει απο εξωτερικο και είμαι μεταξύ των 2 επιλογών.

 

1. Κραταω τον tamron και τον 35αρι πουλάω τα υπόλοιπα βάζω 500€ και παίρνω μια d7100 + meike 910

 

2. Πουλάω τα παντα βάζω 550€ και πάω σε Sony a7 με τον κιτ 24-70 3.5/5.6

 

Οπότε απο την μια έχουμε μια βαριά (+φλας) DSLR με γρήγορο 2.8 και απο την αλλη μια ελαφριά FF με αργό φακό αλλά καλύτερο iso.

 

Ποιά η γνώμη σας?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

o tamron γενικά είναι αργός σε φοκους δεν κάνει για τέτοια δουλειά αν και είναι εξαιρετικός φακός όποια μηχανη και αν παρεις δεν κερδίζεις κάτι.

Θα σου ελεγα να δώσεις και τους 2 ζουμ και να πάρεις έναν sigma 17-70 θα χάσεις το 2.8 σταθερό αλλά σε ταχύτητα εστίασης δεν συγκρίνεται. Σε low light βέβαια η λύση είναι μια φλας παγώνεις την κίνηση.

Αν δεν σου φτάνουν η 7100 είχε το καλύτερο af γενικά σαν μηχανή σε προσιτό budget αλλά μιλάμε πια για εργαλείο για wildlife ή σπορ όχι απλώς για παιδιά

Με την σονυ και τον κιτ δεν θα τα καταφέρεις καλύτερα παρότι είναι καταπληκτικη μηχανή. Εχω ακούσει καλά λόγια για τον βαρύ σονυ αλλά πια σε budget πας αλλού

Επεξ/σία από TAKE5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ταχύτητα πιάνεις τώρα με την 3200? Σε Full Frame αν πάς δεν θα σου δώσει πολλά παραπάνω, 2 με 3 στόπ αλλα σχετικά αδύναμο AF που δεν κάνει για κινούμενα

 

Πιστευω η καλύτερη επιλογή σου ειναι d7100 με sigma 18-35 1.8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To AF δεν ειναι τόσο προβλημα (αντε να χάνω 1 στις 10) και δεν με απασχολει.

 

Αλλά χωρις φλας με τον 35αρι (που δεν εχει VR) για να μεινω κοντά στο 1/80 πρεπει να ανεβω 1600 iso + 1.8f σε εσωτερικό χώρο.

Μια τα ιδια με τον tamron , λόγο του VC , ειμαι στα 2.8f στο 1/60.

 

Με την a7 έχω καλλήσει γιατί jpg που ειδα εδω πχ https://www.flickr.com/photos/eskin/sets/72157638234036716/με μεγαλα iso κατευθειαν από την μηχανή με τον κιτ ειναι καταπληκτικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρε ένα φλας τότε να κάνει bounce στο ταβάνι και μην ψάχνεσαι για τίποτα περισσότερο θα σου λυσει τα χέρια

 

Η α7 είναι εργαλείο (η a7s είναι ότι καλυτερο υπάρχει στα ψηλά iso) αλλά τα δείγματα είναι ακούνητα, αν δεν έχεις οικονομικο θέμα και σε παίρνει να πάρεις και έναν prime για τα πιο δυσκολα εκτός από τον κιτ πάρτην

Επεξ/σία από TAKE5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To AF δεν ειναι τόσο προβλημα (αντε να χάνω 1 στις 10) και δεν με απασχολει.

 

Αλλά χωρις φλας με τον 35αρι (που δεν εχει VR) για να μεινω κοντά στο 1/80 πρεπει να ανεβω 1600 iso + 1.8f σε εσωτερικό χώρο.

Μια τα ιδια με τον tamron , λόγο του VC , ειμαι στα 2.8f στο 1/60.

 

Με την a7 έχω καλλήσει γιατί jpg που ειδα εδω πχ https://www.flickr.com/photos/eskin/sets/72157638234036716/με μεγαλα iso κατευθειαν από την μηχανή με τον κιτ ειναι καταπληκτικά. 

 

Φλας και διαβασμα χρειαζεσαι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Διάβασμα παντα,όπως όλοι.

Τελικά πήρα την d7100 απο purnimadigital.com και ενα meize 910 απο Κίνα μερια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...