Προς το περιεχόμενο

Προσθήκη επιπλέον ram σε xerox 6125n + ξαναγέμισμα toner + συντήρηση.


filarhos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο βιβλιαράκι λέει ότι μπορεί να πάρει ddr2 σαν αυτή των laptop μέχρι 1gb.

Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου μια τέτοια και σκέφτομαι να την εγκαταστήσω αλλά δεν ξέρω πως (πρέπει να ξεβιδώσω τα πλαστικά όλα; ) αλλά και σε τι θα βοηθήσει τον εκτυπωτή.

Άλλη μια ερώτηση κάποιες πληροφορίες για το ξαναγέμισμα π.χ. από η αγορά καλής ποιότητα γραφίτη και τι συντήρηση μπορώ να του κάνω μετά από τόσα χρόνια λειτουργίας (σε πολλά σημεία βλέπω γραφίτη θέλει καθάρισμα; ).

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας εκτυπωτης για να χρειαζεται αναβαθμιση η μνημη του ,σημαινει οτι μπουκωνει απο τα τεραστια σε μεγεθος αρχεια που του στελνεις,ή τυπωνει πολυς κοσμος επανω του με αποτελεσμα παλι να μπουκωνει και να μην μπορει να διαχειριστει αυτα που λαμβανει,αποτελεσμα να καθυστερει.Αν δεν εχεις τετοια προβληματα,δεν χρειαζεται να την αναβαθμισεις.

 

Οσο αναφορα την συντηρηση,ποτε δεν χρησιμοποιουμε φυσερο,παρα μονο ηλεκτρικη σκουπα και πινελακι.Με μια κινηση σκουπιζουμε με το πινελο και αμεσως με την σκουπα ρουφαμε.Μεχρι εκει που μπορουμε να φτασουμε και ποτε να μην λυνουμε πραγματα που δεν ξερουμε πως ξανατοποθετουνται.Σαν κολπακι,μπορουμε να σηκωσουμε ολο τον εκτυπωτη(αν ειναι μεγαλος θελει δυο ατομα)και να τον ταρακουνησουμε αριστερα δεξια πανω κατω ελαφρυα ετσι ωστε να εμφανιστει το κρυμμενο χυμενο τονερ.Ολα αυτα πριν την συντηρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας εκτυπωτης για να χρειαζεται αναβαθμιση η μνημη του ,σημαινει οτι μπουκωνει απο τα τεραστια σε μεγεθος αρχεια που του στελνεις,ή τυπωνει πολυς κοσμος επανω του με αποτελεσμα παλι να μπουκωνει και να μην μπορει να διαχειριστει αυτα που λαμβανει,αποτελεσμα να καθυστερει.Αν δεν εχεις τετοια προβληματα,δεν χρειαζεται να την αναβαθμισεις.

 

Οσο αναφορα την συντηρηση,ποτε δεν χρησιμοποιουμε φυσερο,παρα μονο ηλεκτρικη σκουπα και πινελακι.Με μια κινηση σκουπιζουμε με το πινελο και αμεσως με την σκουπα ρουφαμε.Μεχρι εκει που μπορουμε να φτασουμε και ποτε να μην λυνουμε πραγματα που δεν ξερουμε πως ξανατοποθετουνται.Σαν κολπακι,μπορουμε να σηκωσουμε ολο τον εκτυπωτη(αν ειναι μεγαλος θελει δυο ατομα)και να τον ταρακουνησουμε αριστερα δεξια πανω κατω ελαφρυα ετσι ωστε να εμφανιστει το κρυμμενο χυμενο τονερ.Ολα αυτα πριν την συντηρηση.

 

Καλημέρα, κάποιες φορές που έστειλα pdf πολλών σελίδων σε booklet δεν τύπωνε ή αργούσε πολύ δεν ξέρω αν θα βελτιωνόταν με την επιπλέον μνήμη.

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές, θα τον καθαρίσω σύντομα γιατί έχει γεμίσει με σκόνη τόνερ.

Άρα πέρα από ρούφηγμα δεν θέλει κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν δεν εχεις προβλημα τροφοδοσιας χαρτιου,τον αφηνεις ετσι.

Εαν εχεις,ψαχνεις να βρεις τα αναλωσιμα pickup rollers γι αυτο το μοντελο,τα παραγγελνεις και τα αλλαζεις.

Τυπωσε και ενα configuration page να δεις τον συνολικο αριθμο σελιδων που εχεις τυπωσει,ετσι ωστε να γνωριζεις στο περιπου ποσο ζωη εχει απομεινει στον φουρνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστώ πολύ!!!

 

Έχω τυπώσει κοντά στις 4.000 μέχρι στιγμής, ποιό είναι το όριο στη ζωή, μήπως ο κύκλος ζωής του ή μηνιαία απόδοση 40.000;

Όταν λες τροφοδοσία χαρτιού τι εννοείς; Πώς μπορώ να ελέγξω αν δεν φτάνει η μνήμη;

Επεξ/σία από filarhos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει ακομα πολυ ζωη ο φουρνος.Συνηθως το οριο των φουρνων ειναι 200.000 σελιδες +- 20.000 οποτε δεν εχεις να ανησυχεις.

Η τροφοδοσια χαρτιου ειναι τα pickup rollers και τα separation rollers ή separation pads.Ψαξου λιγο και θα τα βρεις.

Βγαζεις το tray και τα βλεπεις.

Επαναλαμβανω για να μην γινει ζημια,αν εχεις προβλημα τροφοδοσιας τα αλλαζεις,αν οχι δεν τα πειραζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Επιστρέφω στο θέμα αυτό γιατί μου τελείωσαν τα έγχρωμα τόνερ και ψάχνω μάλλον συμβατά γιατί τα καινούρια είναι πανάκριβα 3χ50€ με τόσα παίρνω καινούριο. Να σημειώσω ότι τον έχω από το 2008 και τώρα τελείωσαν τα έγχρωμα. 

 

Οπότε σε συμβατά έχουμε καμία μάρκα που αγοράζουμε από ελληνικό κατάστημα;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...