Προς το περιεχόμενο

Το μονοπατι προς την καλη φωτογραφια


@topos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

-εχω γινει μελος μιας φωτογραφικης λεσχης και παρακολουθω σεμιναρια ~ενα χρονο

-μετραω θα ελεγα ~30.000κλικ

-εχω δωσει αρκετο χρονο διαβαζοντας 

 

Θεωρω πως εχω φτασει στο σημειο να βγαζω σωστες φωτογραφιες αλλα αναρωτιεμαι πως θα καταφερω πλεων να βγαζω καλες φωτογραφιες...

 

Ας πουμε σε προσφατες διακοπες τραβηξα ~700 φωτογραφιες σε διαρκεια 7ημερων.Απο αυτες οι 650 ηταν σωστες(ακολουθουσαν κανονες συνθεσης,προσεγμενο φοντο κοκ) αλλα δεν θα εδειχνα πανω απο 20-30 σε καποιον και το σημαντικοτερο, καμια δεν θεωρω οτι ηταν καλη.

 

Οποτε απευθυνομαι σε αυτους που βρισκοντε στο ιδιο επιπεδο η ακομα και σε αυτους που περασανε αυτο το σταδιο και τραβανε καλες φωτογραφιες.

 

Ποιο ειναι λοιπον το μονοπατι προς την καλη φωτογραφια?

 

Περισσοτερα κλικ?

Λιγοτερα μηπως?

Περισσοτερο διαβασμα?

Μελετη του φωτος?

Δουλεια στο Photoshop?

Συμμετοχη σε διαγωνισμους?

 

Η Απλα χρειαζετε περισσοτερος χρονος?

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι άλλο να τραβάς σωστές φωτό κ άλλο να τραβάς φωτο που σου αρέσουν..<br> Η φωτογραφία ειναι μορφή τέχνης οπότε υπαρχει κ υποκειμενικότητα..<br> Δε χρειάζεται όπως λες να τραβάς 700 φωτογραφίες σε 7 μέρες για να βγάλεις κατι που θα ξεπηδήσει απ την οθόνη σου.<br><br> Οι δικές μου καλύτερες φωτο πραγματοποιούνται συνήθως όταν βγαίνω με τη κάμερα, χωρίς να με κυνηγάει κατι να τραβήξω όπως πχ διακοπές για να θυμάμαι, και πάω για βόλτα με διάθεση και φαντασία..<br><br> Όλα παίζουν ρόλο. Ακόμα και το Photoshop.. Εκεί μπορεί να παίξεις κ με το συναίσθημα λίγο..<br><br> Φαντασία κ υπομονή θέλει.. Μη δίνεις πάντα σημασία στο τι αρέσει στους άλλους.. Εσυ είσαι ο φωτογράφος. Οι διαγωνισμοί δε μου αρέσουν.. Εγώ είμαι αυτός που κρίνω τις φωτο μου. Δε χρειάζομαι άλλους.. Καλές οι δεύτερες γνώμες αλλα να κατανοούμε γτ λέγονται δεύτερες...<br><br> Sent from my iPad using Insomnia

Επεξ/σία από KAKADI
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aνάλογα τι εννοείς καλές φώτο.

 

1) τι σου αρέσει να βγάζεις

2) δείξε δουλεια κάποιου φωτογράφου που σου αρέσει να δουμε τι στυλ σου αρέσει

 

. Το σωστές φωτογραφίες ειναι παραξηγήσημο. Σε πολλα σεμινάρια παράδειγμα λένε να κοιτάς το instagram και σου λένε οτι εφόσον η πληροφορία σου βρίσκεται στην μέση έχεις σωστό εxposure...@@ρια λέω εγώ, το 90% των φωτογραφιών μου δεν είναι έτσι καθώς μου αρέσει το dramatic look. 

 

. Πολλοι λένε οτι πρέπει να δουλευεις την μηχανή μονο manual...Προσωπικά πάντα σε τίγκα ήλιο την δουλευω AV με exposure compensation , ειναι πιο γρήγορο και αποδοτικό

 

, Ο φωτισμός ειναι το Α και το Ω σε πορτραίτα και people photography. Η τοποθεσία δεν παιζει τόσο ρόλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    η μεταβαση στην ψηφιακη φωτο,αλλαξε δραματικα την ματια του εκκολαπτομενου φωτογραφου.θυμαμαι επι εποχης φιλμ,πριν πατησω το κουμπι,επρεπε να ειμαι σιγουρος οτι το καδρο που παω να βγαλω,θελω να το ξαναδω,αλλιως ηταν ενα χαμενο καρε.......

   το να βγαλεις 700/7,δεν ειναι κακο.αλλα αν περασες απο την περιοδο των πειραματισμων,και εμαθες τουλαχιστων τα βασικα τεχνικα για μια crystal clear φωτο,πλεον ,το μονο που μενει ειναι να βρεις τα ενδιαφεροντα για εσενα θεματα,και να ασκηθεις πανω σε αυτα.

 αν ειναι να βγαζεις οτι βλεπεις ανεξαιρετως,τοτε μπορεις να παρεις μια βιντεοκαμερα 4κ και στο τελος της ημερας να εχει ενα τιτανοτεραστιο βιντεο,οποτε σιγουρα εκει μεσα θα εχεις ,αρκετα ,καλα πλανα που θα θελεις να κρατησεις.....αλλα ποια θα ειναι αυτα?αν τα γνωριζες ,δεν θα χρειαζοσανε το βιντεο,αλλα μια φωτογραφικη.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πνευματική καλλιέργεια,όσο περισσότερο καλλιεργήσεις την σκέψη σου τόσο καλύτερες φωτογραφίες θα βγάζεις.

Μετά είναι το κάδρο κ το φως ,και μετά τα κλικ.

Επεξ/σία από MoviemakerGr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις φτάσει σε σημείο να περπατάς(ή να οδηγάς) χωρίς να έχεις την μηχανή και να βλέπεις-φαντάζεσαι γύρω σου κάδρα και φωτογραφίες και να σκέφτεσαι αν υπάρχει σε αυτά φωτογραφία καλή είμαστε στο ίδιο σημείο. Προσωπικά έχω πάρει απόφαση ότι στο καλλιτεχνικό κομμάτι αυτά που μου αρέσουν δεν υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να δημιουργησω κάτι αντίστοιχο οπότε φροντίζω να είμαι τεχνικά σωστός στις μη καλλιτεχνικές μου προσπάθειες (αναμνηστική φωτογραφία οικογενειακές, τοπία κ.λ.π) που μου μένουν και να αφήνω τις καλλιτεχνικές μου προσπάθειες στο συρτάρι που λένε

 

Δεν ξέρω αν στο διαβασμα εννοείς τεχνικά θέματα, αλλά εγώ προσωπικα τα τελευταία χρονια προτιμώ να διαβάζω βιβλία φωτογράφων (ή να βλέπω άπειρες φωτογραφίες στο ιντερνετ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπαν και τα αλλα παιδια βασικο ρολο παιζει να βλεπεις δουλειες αλλων φωτογραφων και γενικα η πνευματικη καλλιεργεια που μπορει να προελθει απο διαφορες μορφες τεχνης. Απο εκει και περα πρεπει να χαμηλωσεις τις προσδοκιες σου, αρκετοι κλασικοι φωτογραφοι που θεωρουνται "πατερες" της φωτογραφιας ηταν χαρουμενοι αν τον χρονο επαιρναν 3-7 καλες φωτογραφιες.

 

Θα θελα ομως να δω καποια δειγματα απο φωτογραφιες σου για να μιλησουμε πιο συγκεκριμενα. Αλλα να ξερεις ακομα ειναι πολυ νωρις νομιζω και δεν θα επρεπε να εχεις τοσο μεγαλες απαιτησεις μιας και ασχολεισαι οπως λες μολις 1 χρονο με την φωτογραφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καλη φωτογραφια ειναι να καταφερεις να αποτυπωσεις αυτο που ηθελες

αν δε τα καταφερες δεν εισαι καλος εσυ η/και ο εξοπλισμος σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι τοσο ευκολο... Μάλιστα ειναι δύσκολο να αποτυπώσεις αυτο που θές, αν σκεφτείς και οτι η camera δεν βλέπει οπως εσυ

 

Θέλει χρόνια εμπειρίας και εκαντοντάδες χιλιάδες κλικ για να φτιάχνεις την είκονα με το μάτι και να την αποτυπώνεις με την μηχανή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι τοσο ευκολο... Μάλιστα ειναι δύσκολο να αποτυπώσεις αυτο που θές, αν σκεφτείς και οτι η camera δεν βλέπει οπως εσυ

 

 

 

true.TRUE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

In other news

Τώρα που το ξανασκεφτομαι, ειναι καλη η ιδέα της φωτογραφικής λέσχης. So I gotta ask, τι παίζει με αυτα τα πραγματα στην αθηνα;

 

Thanks και sorry για το hijack

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rush13->

Τι μου αρεσει να βγαζω...

Εχω τραβηξει αρκετες με long exposure (στην πλειονοτητα seascapes),αλλα θεωρησα πως γενικα το long exposure μαλλων ειναι επιτεδευμενη φωτογραφια.Κυριαρχει πιστευω η φορμα και οχι το θεμα.

To τελευταιο τριμηνο θα ελεγα οτι εχω τραβηξει αρκετες "ταξιδιωτικες" που προφανως περιλαμβανουν απο street photography μεχρι αρχιτεκτονικες.

 

Εχω δει φωτογραφιες και καποια ντοκιμαντερ για τον Αnsel Adams.Αλλα για να πω την αληθεια μαλλων δεν τον εχω μελετησει. Επιπλεων εχω δει το συνολο της δουλειας του Joel Tjintjelaar καθως και καποια tutorials.

 

dollyyy19

 

Το 1/100 ειναι μια "αναλογια" που κραταει απο την εποχη του φιλμ.Πιστευω πως η αναγωγη στην ψηφιακη εποχη θα μπορουσε να ειναι 1/10000.Βεβαια σε αυτην δεν αναφερονταν οι καλες,αλλα οι εξαιρετικες φωτογραφιες.

Δεν συζηταω για τετοιου επιπεδου φωτογραφιες...

 

MoviemakerGr

 

Πιθανοτατα να εχεις δικιο, αλλα θα ελεγα οτι κανω προσπαθειες προς αυτη την κατευθυνση.Παντα με γοητευε ο Κινηματογραφος και θα ελεγα πως πλεων δεν βλεπω απλα ταινιες.Αυτο το διαστημα εχω ξαναπιασει κλασικο Ιταλικο Κινηματογραφο.

Τελος ξεκινησα να διαβαζω το Χρονικο της Τεχνης του E.H. Gombrich.

.

 

Αλλα εαν θα ειχες καποιο αλλο ερεθισμα υποψη σου θα χαιρομουν να το ακουσω...

 

 

TAKE5

 

Ναι μου συμβαινει,οπως επισης μου εχει τυχει καποιες ελαχιστες φορες να εχω οραμα -vision- για καποια φωτογραφια που θα ηθελα να δημιουργησω.

 

Για πες ποια βιβλια φωτογραφων εχεις διαβασει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά οτιδήποτε μπορώ να βρω σε σχετικά καλή τιμή καθώς υπάρχουν και άλλες προτεραιότητες. Από Οικονομόπουλο εως Salgado (πχ αυτή την εβδομάδα παραγγειλα το The End of Polio που έχει προσφορά το bookdepository ) για να καταλάβεις τι μου αρέσει. Και βέβαια άπειρες φωτογραφίες και βιντεο για φωτογράφους στο youtube

O Joel Tjintjelaar είναι "μονότονος" για τα δικά μου γούστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τον Ριβελλη τι γνωμη εχετε?

Ξεκινησα εχθες  ->Η Τεχνη της φωτογραφιας

 

Υ.Γ Τον joel βρισκεις μονοτονο η το ειδος του?Ας πουμε τo ιδιο νοιωθεις για την Γοσποδαρου

Η αληθεια ειναι πως αυτου του ειδους οι φωτογραφοι εχουν μια κλινικη προσεγγιση κυριως στην διαδικασια επεξεργασιας της φωτογραφιας.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον Ριβέλλη ρωτάς σαν φωτογράφο ή σαν δασκαλο?

Σαν δάσκαλος είναι μάλλον ο σημαντικότερος της χώρας για την λεγόμενη καλλιτεχνική φωτογραφία (σε τεχνικά προφανώς υπάρχουν καλύτερη), σαν φωτογράφος οι μαθητές του νομίζω τον ξεπερνάνε. Ωραία η εκπομπή δες τη, κάθε χρόνο ο Φωτογραφικός Κυκλος κανει διαφορα σεμινάρια και παρουσιάσεις όποιος έχει την δυνατότητα είναι πολύ ενδιαφέροντα

 

Ωραία η τεχνική τους αλλά προτιμώ η φωτογραφία να έχει και ανθρώπινη παρουσία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...