Προς το περιεχόμενο

Cinnamon Crashed


maou28

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορείς να μου εξηγήσεις τι είναι αυτό δεν ξέρω πολλά από ωρολογίες περί Linux


Μόλις πατάω την επιλογή No στο μήνυμα που μου εμφανίζει μ αφήνει να μπω αλλά το menu δεν είναι το ίδιο όπως όταν το εγκατέστησα, το θέμα πάντα είναι η κάρτα γραφικών, πως μπορώ να εγκαταστήσω τους σωστούς drivers και πως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην οθονη του login, εκει που λεει για επιλογη session επιλεγεις το κανονικο cinnamon (υποθετοντας οτι εχει κανονικο και fallback).

 

Στο fallback session που εισαι τωρα, δουλευουν ολα κανονικα? Εχεις πχ πανελ κατω, ταπετσαρια, συντομευσεις στην επιφανεια εργασιας κλπ? Τα προγραμματα ανοιγουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταπετσαρία είναι μαύρη, συντομεύσης έχει το home και άλλο ένα, τα προγράμματα ανοίγουν, απλά το περιβάλλον δεν είναι όπως όταν το εγκατέστησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα session που έχει είναι Last-Run Xclient script-Cinnamon-Cinnamon (software Rendering), σε όποιο και να μπω βγάζει το ίδιο μήνυμα δηλαδή Do you want to restart Cinnamon? ''Cinnamon just crashed. You are currently running in Fallback Mode''. Άλλες φορές αν έμπαινα σε κάποια από αυτές τις επιλογές δεν μου εμφανίζει ούτε μπάρα και οι συντομεύσεις απλά έχει το εικονίδιο. Πως μπορώ να το επαναφέρω όπως ήταν; Μήπως πρέπει να το εγκαταστήσω από την αρχή; Μου το έχει ξανακάνει και το είχα εγκαταστήσει πάλι από την αρχή, κάποιο λάθος γίνετε με τους drivers τις κάρτας γραφικών ίσως, δεν ξέρω, ποια είναι η λύση σε αυτό το πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν για πες μας τι κάρτα γραφικών έχεις γιατί για να σε πετάει σε flashback μάλλον θέμα driver της κάρτας είναι.

Για δώσε και σε terminal ένα 

 

glxinfo

 

και ανέβασε εδώ ότι σου εμφανίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα γραφικών μου είναι η NVIDIA GeForce GT 9500, σε ένα forum είχα δει για το πως να την εγκαταστήσω, να σ πω την αληθεια δεν θυμαμαι το μονο σίγουρο είναι ότι δεν ήταν το σωστό μάλλον,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρες αυτο το λινκ για το φορουμ, να δουμε τουλαχιστον αν ελεγε τιποτα σωστο...

Και καλου κακου, τσεκαρε αν εχεις τιποτα εγκατεστημενο απο nvidia

dpkg -l | grep nvidia
και φορτωμενο

lsmod | grep nvidia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω για τον driver manager. Εδω παντως φαινεται οτι ειναι φορτωμενος ο nvidia και οτι εγκατασταθηκε προβλεπομενα, δηλαδη οχι με τη μεθοδο "κατεβασε αυτο απο την nvidia, βαλτο εκει, τρεξε αυτο κλπ".

 

Δεν μου ερχεται κατι αλλο προς το παρον :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...