Προς το περιεχόμενο

Olympus Pen E-P1 Αξιζει ?


Unabomber

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω,  παιδες,

 

Εχω βρει την συγκεκριμενη μηχανη μεταχειρισμενη αλλα σε τελεια κατασταση.

 

Αξιζει να προβω στην αγορα της ?

 

Οποιαδηποτε γνωμη ευπροσδεκτη....

 

Τhanks.

 

Αυτη εδω ειναι http://www.dpreview.com/reviews/olympusep1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μηχανές της σειράς e-pl 1 ..., e-pm1 ..., e-p1 ... είναι αξιόλογες στην κατηγορία των m4/3 (mirrorless) και έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους. Η εξέλιξή τους είναι σημαντική καθώς και των φακών που τις εξυπηρετούν.Το μεγάλο πλεονέκτημά τους είναι το μικρό μέγεθος, ακόμη και με φακό, που σημαίνει ότι μπορείς να την έχεις στην τσέπη και να τραβάς ότι βλέπεις.

 

Είναι παρακινδυνευμένο μα πει κανείς αν μια συγκεκριμένη *καινούργια ή μεταχειρισμένη) είναι καλή αγορά ή όχι, για κάποιον άλλο, αφού δεν γνωρίζει 1) τις γνώσεις και τις απαιτήσεις του από τη φωτογραφία, 2) αν αυτή είναι η πρώτη μηχανή ή όχι, 3) το πακέτο που αγοράζεις (μηχανή, φακός/οί κλπ) και 4) την τιμή αγοράς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τhanks για το info. :-)

 

2) δεν ειναι η πρωτη μηχανη

 

3) Το πακετο ειναι κομπλε, με τον μανισιο φακο  M. ZUIKO DIGITAL ED 14-42mm 1:3.5-5.6

 

αλλα και με εναν Tamron AF 70-300mm F/4-5.6  μαζι φυσικα με τον ανταπτορα του...

 

4) τιμη αγορας, 65 λιρες 

 

Το καλο ειναι αυτο που ειπες οτι ειναι μικρη και ειναι πιο ''μετακινησιμη'' ας το πουμε ετσι , απο την dslr μου.

Επεξ/σία από Unabomber
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ thanks, 

 

Τα εχω δει ολα απο κοντα και ειναι ολα οκ….  :-D

 

Αυτο που μου την ''ψιλοσπαει'' ειναι οτι πρεπει να κουβαλαω και το προσθετο φλασακι του μαζι….

 

Δεν πειραζει, θα το συνηθισω….. :)

 

Eχεις δουλεψει τετοιου ειδους μηχανη ?  ποια θα θεωρουσες τα + και τα - της ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα με την e-pl 1 (refurbished by Olympus) και συνεχίζω με την e-pm1 με τους 2 φακούς κιτ.

Αγόρασα ξεχωριστά το flash και άλλους φακούς. Παρακολουθώ τα νέα μοντέλα με σταθεροποιητές, εξελιγμένους φακούς κλπ 

Αν έχει και και το flash μαζί πρέπει να αρχίσεις να ψιλιάζεσαι ότι κάτι άλλο πρέπει να συμβαίνει.

Δεν υπάρχει αυτή η τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται και το φλασακι μαζι ειναι, δεν παιζει κατι ,την εχω τεσταρει κανονικα την μηχανη, 

 

Γνωστος μου την εχει και μου την δινει, απλα ηθελα να παρω και μια δευτερη γνωμη, διοτι δεν γνωριζα πολλα πραγματα για αυτη την

 

κατηγορια μηχανων….

 

 

Επιτελους δεν θα κουβαλαω την γκουμουτσα μαζι μου….. για απλες φωτογραφιουλες…..  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...