Προς το περιεχόμενο

Νέα φωτογραφική (όχι dslr), δεν ξέρω από που να ξεκινήσω


alexzzz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν από μερικά χρόνια είπα να ξεκινήσω την φωτογραφία. Πήρα μία απλή dslr αλλά το όλο εγχείρημα απέτυχε παταγωδώς. Πλέον, με δυσκολεύει ακόμα και στις απλές περιπτώσεις η dslr να βγάζω φωτό (πχ χτες που είχε γενέθλια ο ανιψιός μου) οπότε θέλω μία φωτογραφική compact για τα κλασσικά, γιορτές, ταξίδια κτλ

 

Δεν έχω όμως ιδέα από που να ξεκινήσω να το κοιτάω. Τα mpx δεν είναι πάντα οδηγός. Η τιμή δεν ξέρω που είναι λογικό να κινηθώ.

 

Θα ήθελα κάτι value for money με προοπτική η μηχανή που θα καταλήξω να αγοραστεί δύο φορές για να την κάνω και δώρο στην αδερφή μου που έχει μείνει με μία πολύ παλιά

 

Κάθε βοήθειά δεκτή, ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατι σε δυσκολευει η dslr; Λογω μεγεθους; Ή λογω οτι πρεπει να κοιτας μεσα απο το viewfinder και οχι απο την οθονη(οι νεωτερες δεν εχουν τετοιο θεμα);

 

Για κλασσικη compact δεν θα συνιστουσα, εχουν ουσιαστικα πεθανει σαν κατηγορια, τα κινητα ειναι σχεδον στο ιδιο επιπεδο.

Δες για καμμια mirrorless.

Πχ αυτην:

Nikon 1 J3

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω/μπορώ να την ρυθμίσω για κάθε συνθήκη. πχ χτες μέσα στο σπίτι είχε λάμπα οικονομίας, φως έξω και δεν μπορούσε να εστιάσει καλά. Οπότε θέλω κάτι που να σημαδεύω και να βγάζει.

 

Δεν έχω πρόβλημα να πάω και στην κατηγορία που λες αρκεί να μην χρειάζεται τα παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω/μπορώ να την ρυθμίσω για κάθε συνθήκη. πχ χτες μέσα στο σπίτι είχε λάμπα οικονομίας, φως έξω και δεν μπορούσε να εστιάσει καλά. Οπότε θέλω κάτι που να σημαδεύω και να βγάζει.

 

Δεν έχω πρόβλημα να πάω και στην κατηγορία που λες αρκεί να μην χρειάζεται τα παραπάνω

Και οι dslr εχουν auto και δεν χρειαζονται ρυθμιση θεωρητικα.

Μαλιστα συνηθως λογω ανωτερου επεξεργαστη και συστηματος εστιασης, με τις dslr μπορει καποιος ασχετος να βγαλει πιο ευκολα καλες φωτογραφιες απο οτι με μια compact.

 

Ισως απλα η δικια σου να εχει θεμα με την εστιαση ή με τις συγκεκριμενες συνθηκες που βγαζεις συνηθως εσυ φωτο.

 

Και οι mirrorless εχουν auto προγραμμα ωστε να αρκει "point and shoot".

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ότι παίζει να έχει πάθει και κάτι η φωτό το σκέφτομαι. Οπότε να κοιτάξω για mirrorless... σαν μοντέλο αυτή που έβαλες είναι που; entry level, μέση, high;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά ότι παίζει να έχει πάθει και κάτι η φωτό το σκέφτομαι. Οπότε να κοιτάξω για mirrorless... σαν μοντέλο αυτή που έβαλες είναι που; entry level, μέση, high;

Ειναι entry level για mirrorless. Την προτεινα, γιατι απλα ειδα οτι ειναι η φθηνοτερη mirrorless στο skroutz.

 

Φανταζομαι γνωριζεις τα πλεονεκτηματα των mirrorless εναντι των compact:

1) πολυ μεγαλυτερος αισθητηρας, σχεδον σαν των dslr, οποτε πολυ καλυτερη ποιοτητα φωτογραφιων, ειδικα σε δυσκολες συνθηκες ,  που βγαζουν φωτο με λιγοτερο θορυβο

2) δυνατοτητα εναλλαγης φακων (αυτο δεν ενδιαφερει τον μεσο αγοραστη mirrorless και προφανως δεν ενδιαφερει και εσενα)

3) ταχυτερο και ικανοτερο συστημα εστιασης 

4) γενικοτερα ειναι σε ποιοτητα φωτογραφιας κλπ πολυ κοντα στις dslr, αλλα εχουν μεγεθος ελαχιστα μεγαλυτερο απο μια compact.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ψιλό έψαξα τώρα... νομίζω ότι θα προχωρήσω σε αγορά mirrorless. Οπως είπες για τα απλά έχουμε τα κινητά (oneplus one 13mpx)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια dslr έχει και με τι φακό?

Είναι κρίμα να δινεις ξανά και ξανά λεφτά ενώ το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να διαβάσεις 5 πράγματα για ρυθμίσεις. Αν δεν είναι πολύ παλιό μοντέλο αυτή που έχεις (και δεν έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα) καμία σχεδόν mirrorless δεν θα σου δώσει ας πουμε καλύτερο σύστημα εστίασης (εξαιρούνται οι νεότερες αλλά ακριβότερες sony olympus). Οτι και να πάρεις μόνο κατα τύχη θα βγάλεις καλύτερες φωτογραφίες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια dslr έχει και με τι φακό?

Είναι κρίμα να δινεις ξανά και ξανά λεφτά ενώ το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να διαβάσεις 5 πράγματα για ρυθμίσεις. Αν δεν είναι πολύ παλιό μοντέλο αυτή που έχεις (και δεν έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα) καμία σχεδόν mirrorless δεν θα σου δώσει ας πουμε καλύτερο σύστημα εστίασης (εξαιρούνται οι νεότερες αλλά ακριβότερες sony olympus). Οτι και να πάρεις μόνο κατα τύχη θα βγάλεις καλύτερες φωτογραφίες

Θα συμφωνησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Olympus E-420 έχω. Αυτό που με ενόχλησε χτες είναι ότι κάνει εκείνο με το φλας για πολύ ώρα μέχρι να εστιάσει και να βγάλει φωτο. Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω για αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Olympus E-420 έχω. Αυτό που με ενόχλησε χτες είναι ότι κάνει εκείνο με το φλας για πολύ ώρα μέχρι να εστιάσει και να βγάλει φωτο. Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω για αυτό

Τι να πω.

Γενικοτερα, πιο γρηγορα εστιαζει απο μια compact και με πολυ καλυτερα αποτελεσματα.

 

Ισως απλα ησουν τυχαινει στις συνθηκες που τραβας να αργει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακαλω :-D

Παλιο μοντέλο με εξαιρετική ποιότητα σε χαμηλά iso αλλά αδυναμίες στο af, έχεις δικιο λογικά θα "ψαρευε" αρκετά πριν εστιάσει.

Σιγουρα οποιαδήποτε ακόμα και εισαγωγική mirrorless θα είναι μαλλον καλυτερη στη ταχύτητα εστίασης από αυτή που εχεις. Ισως και καλες ακριβές compact

 

Τι budget εχεις και εχεις τίποτα εξοπλισμό  (φακούς, φλας κλπ) σε olympus?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να έπαιρνες ένα iPhone 6; :P :P :P

 

καλύτερα να τα κάψω να δω τι χρώμα καπνό βγάζουν  :-D

 

Ανακαλω :-D

Παλιο μοντέλο με εξαιρετική ποιότητα σε χαμηλά iso αλλά αδυναμίες στο af, έχεις δικιο λογικά θα "ψαρευε" αρκετά πριν εστιάσει.

Σιγουρα οποιαδήποτε ακόμα και εισαγωγική mirrorless θα είναι μαλλον καλυτερη στη ταχύτητα εστίασης από αυτή που εχεις. Ισως και καλες ακριβές compact

 

Τι budget εχεις και εχεις τίποτα εξοπλισμό  (φακούς, φλας κλπ) σε olympus?

 

Budget δεν έχω κάτι υπόψη μου (όπως έλεγα και στην αρχή) απλά βλέπω τώρα ότι ξεκινάνε από 200 οπότε ότι μπορούμε σχετικά οικονομικά μιας και τα λεφτά είναι ήδη πολλά. 

Η Olympus δεν έχει τίποτα (ευτυχώς). Ήθελα να πάρω κάποτε έναν cake(πωςτονλενε) φακό αλλά το άφησα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα εκτιμουσα πως οι συγχρονοι αισθητηρες 1'(π.χ nikon J1) θα εχουν εφαμιλα αποτελεσματα αποτελεσματα με την Ε-420 σε ποιοτητα φωτο+δυνατοτητες iso.Αλλα πιθανοτατα θα εισαι καλυτερα στην εστιαση.

Εαν σε καλυπτει αυτο προχωρα,εαν οχι δες για καμια mirrorless aps-c.  

 

 

Υ.Γ Η Ε-420 εδινε πολυ τιμια αποτελεσματα οταν ειχε φως.Αλλα στην ελλειψη του το καταλαβαινες και απο το συστημα εστιασης+απο το σπασιμο που ξεκινουσε στα 400iso.

 

Την ειχα δανεικη απο φιλο και ειχα κανει ~10.000 κλικ με αυτη πριν παρω την d5100.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...