Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi και διαμοιρασμός αρχείων


belafode

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

 

Έχω ένα Raspberry Pi model B+ και θέλω να κάνω το εξής:

 

να το συνδέσω με την tv ώστε να βλέπω εκεί όλες τις ταινίες - σειρές που έχω στους σκληρούς δίσκους αλλά ταυτόχρονα να μπορώ να streamaro και στους άλλους υπολογιστές και tablet (win).  3 σκληροί δίσκοι θα είναι συνδεμένοι στο raspberry (1 ταινίες 2 σειρές 3 φωτογραφίες - προγράμματα κ.τ.λ.)

 

Από όσο μπορώ να καταλάβω ψάχνοντας λίγο κάτι τέτοιο είναι εφικτό αλα δυσκολεύομαι  λόγο των αγγλικών. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ή αν υπάρχει κάποιος ελληνικός οδηγός?

 

Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικες ερωτησεις :P

Εχεις ηδη καποια διανομη εγκατεστημενη στο rpi σου?

Η τηλεοραση εχει δυνατοτητα streaming μεσω dlna ή απλα θα συνδεσεις το rpi πανω της με ενα hdmi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το σκεφτω λιγο...

Το openelec εχει 5-10 φακελους που ειναι shared απο default και ο καθενας ειναι για συγκεκριμενο σκοπο, πχ ο music ειναι για τη μουσικη σου και οτι μουσικη ριξεις πρεπει να την ριξεις εκει μεσα για να τη σκαναρει και να τη βαλει στη βιβλιοθηκη του, o movies το ιδιο κλπ.

Δεν δινει καποιο τροπο να ορισεις εσυ τους δικους σου κοινοχρηστους φακελους, οποτε πρεπει να παιχτει καποια πατεντα, πχ να γινει symlink ο φακελος στον οποιο γινεται mount ο ταδε σκληρος μεσα στο φακελο που βλεπει για ταινιες το openelec.

 

http://wiki.openelec.tv/index.php/Accessing_Samba_Shares

 

Η τηλεοραση σου δεν υποστηριζει dlna.

 

Οποιος εχει ετοιμο image openelec για vmware ας με ελεησει :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενδιαφέρει να κρατήσω το openelec μπορώ να βάλω οποια έκδοση χρειαστεί. Μερικά από αυτά που λες μου φαίνονται κινεζικα οποτε αν μπορείς σε παρακαλώ μετέφραζε τα για χαζούς!!! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δεν καταλαβαινεις? Ολα εξαρτονται αμεσα απο τις γνωσεις που εχεις πανω σε λινουξ, οποτε πες οτι θες να το εξηγω.

 

Προσπαθω εδω και λιγες ωρες να κανω ή να βρω ενα image για vmware με openelec, αλλα τιποτα ακομα :/ Αν σου πω να βαλεις κατι αλλο, πχ rasbian, θα το κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η vmware ειναι εταιρια που ειδικευεται στον τομεα του virtualization. Εγω ζητησα ενα ετοιμο image σκληρου με το openelec προεγκατεστημενο, για να το "κουμπωσω" στο vmware player, μιας και δεν μπορω να κανω εγκατασταση του openelec εκει.

 

Αφου βαλεις το rasbian, κανιες εγκατασταση σε αυτο τη samba και το xbmc. Για το xbmc δεν χρειαζεται να πω κατι, απλα το τρεχεις απο το εικονιδιο του. Οταν κανεις εγκατασταση και εισαι ετοιμος, δωσε οτι σου βγαλει η εντολη (την τρεχεις σε ενα τερματικο και αντιγραφεις εδω οτι σου βγαλει)

sudo blkid
εχοντας και τους 3 σκληρους πανω.

 

Μετα παμε βλεποντας και κανοντας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα αυτόν τον οδηγό. Ακλουθώ τα βήματα όπως τα λέει ή κάνω κάτι διαφορετικό για την περίπτωση μου? 

 

http://mikrosmanolis.wordpress.com/2013/09/12/%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CE%B1%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CF%8C-raspberry-pi-%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%BF%CF%82-4%CE%BF-samba/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν εγκατέστησα το Raspbian και Samba και κατάφερα να κάνω share τους δίσκους μου (το έκανα με στικάκια μιας και ήταν δοκιμαστικό μην κάνω καμιά πατάτα) στο laptop και στο tablet. (υπάρχει τρόπος να γίνει και σε wp 8.1?) Τώρα πως κάνω εγκατάσταση το XBMC? Πιο είναι το εικονίδιο που μου είπες να τρέξω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα wp (ολα ανεξαιρετως) δεν βλεπουν network shares. Ο πιο απλος τροπος για να streamαρεις στο κινητο εινια να στησεις εναν dlna σερβερ και να streamαρεις μεσω dlna με μια εφαρμογη σαν το smart player (και μια αλλη της nokia που δεν τη θυμαμαι).

 

Αλλα... τα αρχεια που μπορουν να παιξουν απο stream πρεπει να ειναι σε τυπο που να υποστηριζει η καθε συσκευη. Πχ το 620 μου δεν παιζει avi, ουτε απο stream, ουτε τοπικα (= αρχειο αποθηκευμενο στο ιδιο το κινητο ή την καρτα μνημης).

Επιπλεον, δεν παιζει υποτιτλους αν αυτοι ειναι σε ξεχωριστο αρχειο, εκτος αν εχεις καποιον ειδικο player, πχ moliplayer pro. Αν τους κανεις softsubbed (muxed) σε αρχειο mkv παιζουν κανονικα. Και εννοειται πως hardsubbed παιζουν, μιας και δεν ειναι πλεον ξεχωριστο αρχειο.

 

Για dlna σερβερ μπορεις να βαλεις το minidlna. Δεν εχει καποια εφαρμογη για να το ρυθμισεις, μονο ενα πολυ απλο αρχειο ρυθμισεων που εξηγει τα παντα. Πχ το δικο μου, που λεει οτι streamαρει οτι βιντεο βρει στο /mnt/Private/Movies (18η γραμμη).

 

http://pastebin.com/cMNpi1c0

 

To xbmc το βαζεις με ενα απλο

sudo apt-get install xbmc
Το εικονιδιο βγαινει αφου το εγκαταστησεις :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

 

Για το stream στο κινητό δεν με ενδιαφέρει απλός το ρώτησα εγκυκλοπαιδικά για να έχω μια εικόνα. Μικρό το κακό.

 

Πάμε στα σημαντικά τώρα

 

Αν δώσω:

pi@raspberrypi ~ $ sudo apt-get install xbmc

 

μου δίνει:

Reading package lists... Done

Building dependency tree

Reading state information... Done

Some packages could not be installed. This may mean that you have

requested an impossible situation or if you are using the unstable

distribution that some required packages have not yet been created

or been moved out of Incoming.

The following information may help to resolve the situation:

The following packages have unmet dependencies:

 xbmc : Depends: xbmc-bin (>= 2:11.0~git20120510.82388d5-1) but it is not instal                                                                                                                               lable

        Depends: xbmc-bin (< 2:11.0~git20120510.82388d5-1.1~) but it is not inst                                                                                                                               allable

        Recommends: python-qt3 but it is not going to be installed

E: Unable to correct problems, you have held broken packages.

 

Και κάτι άλλο. Αυτό που έκανα μέχρι τώρα στο Raspbian δεν μπορώ να το κάνω σε οποιαδήποτε διανομή? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να σε βοηθησω με το xbmc αν το repo του rasbian εχει ελλειψεις :/

 

Αυτο με το rasbian μπορεις να το κανεις σε οποιαδηποτε διανομη... θεωρητικα. Και με το openelec ισως να γινεται πχ, αλλα η "διαρυθμιση" του ειναι λιγο περιεργη. Αυτο ελεγα παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...