Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η 970 τουλάχιστον από όσο παρατηρώ εδώ μέσα,πούλησε και πουλάει σαν ζεστό ψωμάκι

 

Το ερώτηματα λοιπόν που γεννιούνται είναι τα εξής.

 

1.Ως παρατηρητές της καταναλωτικής συμπεριφοράς του κόσμου ,πως θα χαρακτηρίζατε εκείνους

τους καταναλωτές που τους πλασάρατε μια απάτη και αυτοί εις γνώση τους την απογείωσαν σε πωλήσεις;

 

2.Ποια εταιρεία δεν θα ήθελε να έχει τέτοιο καταναλωτικό κοινό;

 

Παρατήρηση:Αυτοί οι καταναλωτές ψηφίζουν και καθορίζουν την τύχη αυτού του τόπου

Όσο απάτη είναι το hbm της amd άλλο τόσο είναι και η μνήμη της 970

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όσο απάτη είναι το hbm της amd άλλο τόσο είναι και η μνήμη της 970

 

 

άρα κατά τα λεγομενά σου,εξάγεται το συμπέρασμα οτι όλοι εδω μέσα είναι άσχετοι τελείως διότι

δεν αντιλήφθησαν τις ιδιαιτερότητες μιας συγκεκριμένης τεχνολογίας.

 

Ιδιαιτερότητες οι οποίες δεν δύναται να χαρακτηριστούν ως τεχνολογική αστοχία.

 

Επομένως,κακώς καταφερόταν ολόκληρος ο πλανήτης εναντίον της Nvidia

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα κατά τα λεγομενά σου,εξάγεται το συμπέρασμα οτι όλοι εδω μέσα είναι άσχετοι τελείως διότι

δεν αντιλήφθησαν τις ιδιαιτερότητες μιας συγκεκριμένης τεχνολογίας.

 

Ιδιαιτερότητες οι οποίες δεν δύναται να χαρακτηριστούν ως τεχνολογική αστοχία.

 

Επομένως,κακώς καταφερόταν ολόκληρος ο πλανήτης εναντίον της Nvidia

 

Κακώς όχι.

Απλά οι περισσότεροι που φώναζαν δεν είχαν καν την κάρτα και υπήρχε και μια τεράστια παραπληροφόριση.Γενικώς στο hobby μας δικαιολογίες ψάχνουμε για να φωνάζουμε. (πχ φώναζαν όλοι για τα nvidia physx ότι δεν μπαίνουν σε παιχνίδια και ότι τζάμπα τα διαφημίζει η nvidia.Τώρα τα βάζει στα παιχνίδια και φωνάζουν να μην τα ξαναβάλουν επειδή είναι βαρία στις επιδόσεις (duh)+ τους φταίει η nvidia που δεν έχει βγάλει κατάλληλο driver η amd για να τρέχει ομαλά.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον λες οτι παρακολουθείς το thread και οτι ενω διαμαρτύρονται συνεχίζουν να την αγοράζουν, θα έπρεπε επίσης να γνωρίζεις οτι η όλη φάση με τη μνήμη ξεσκεπάστηκε αρκετά αργότερα απο τότε που έγινε released η κάρτα. Αυτό σημαίνει οτι ήδη πολύς κόσμος είχε  αγοράσει τη κάρτα όταν έσκασε το σκάνδαλο. Αυτό όμως όπως σωστά λες δεν σταμάτησε τις πωλήσεις και συνέχιζε ο κόσμος να τη προτιμάει ακόμα και μετά απο αυτό, γιατι όλοι είδαν οτι οι επιδόσεις που έχει η κάρτα με τα "νέα δεδομένα" (3.5gb + 0.5gb) δεν διαφέρουν απ'αυτές που έδειχναν τα benchmarks εξαρχής. Είναι λογικό να χαλιέσαι όταν συνειδητοποιήσεις οτι σε έπιασαν κορόιδο αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση ναι μεν η nvidia έκανε π@@@ αλλά δεν μας επηρέασε τις επιδόσεις της κάρτας τουλάχιστον όχι τόσο ώστε να δούμε διαφορά σε πραγματικό χρόνο γιατί άλλωστε αυτό μετράει. Με την ίδια λογική, αυτός που πριν ένα χρόνο πλήρωσε την 780ti χρυσάφι έπρεπε να πάει να κάψει τα κεντρικά της nvidia γιατί έβγαλε μια κάρτα η οποία την φτάνει σε επιδόσεις με σχεδόν τη μισή τιμή και όλα αυτά σε διάστημα ενός έτους. Οπότε όπως καταλαβαίνεις είναι λογικό να την αγοράζουν ακόμα ειδικά όταν η mainstream ανάλυση είναι 1080p και η 970 διαπρέπει σχεδόν σ' όλα τα παιχνίδια στη συγκεκριμένη ανάλυση. Το φοβερό είναι να πέσουν και λίγο οι τιμές αυτοί που έχουν ήδη μια 970 να κάνουν SLI που πραγματικά εμένα με ενθουσίασαν τα αποτελέσματα ενός συμφορουμίτη παραπάνω στα οποία φαίνεται οτι είναι μια αρκετά καλή λύση ο συνδυασμός 2x 970 ειδικά αν πέσουν οι τιμές το σκέφτομαι για άλλη μια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι καταλαβαίνω η post-ιά της nvidia έχει νομιμοποιηθεί από τους ίδιους τους χρήστες.

Δεν βαριέσαι μια post-ια ήταν και πέρασε.

Απο τη στιγμή που δεν ξεπερνάς τα 3,5 gb εισαι μια χαρά.

Ρε συ να στο πω και αλλιώς; Μέχρι να έρθει η ώρα να χρησιμοποιήσεις 4 gb vram
θα έχεις αλλάξει άλλες δυο κάρτες.

Τι να λέμε τώρα
Αγόρασε εσύ μια 970 και άσε την nvidia να κάνει post-ιες.

Ρε συ nvidia στον post-τη post-ιες; Έκανες post-ια για να μην αγοράσω το προιόν;

Εγώ δεν είμαι κοροιδο.Θα αγοράσω την 970 για να σου αποδείξω οτι σε εμένα post-ιες δεν παιρνάνε
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχουμε ξαναπεί 100 φορες, αν υπήρχε κάτι αντίστοιχο της 970 σε καθαρές επιδόσεις και κατανάλωση όταν είχε βγει ή ακόμα και τώρα τότε θα μπορούσαμε να μιλάμε για τα 3.5gb πιο σοβαρά. Το πρόβλημα της AMD τώρα είναι ότι ακόμα δεν έχουν απαντήσει στην πρώτη φουρνιά maxwell v2, ποσο μάλλον την δεύτερη. Είμαι από τους πρώτους που ελπίζουν να δουν κάτι ανταγωνιστικό από την AMD αλλα πάει με αρκετά αργούς ρυθμούς τους τελευταίους μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H 980Ti θα εχει την τυχη της 780Ti, δηλαδη την τυχη του Λεπρου-Ψωριαρη. Που κανεις δεν θα τον θελει σε 1 χρονο απο τωρα.

 

Ποιος θα δωσει 300 ευρω για μεταχειρισμενη 780Ti ? Κανεις! Σε ολα τα νεα παιχνιδια η 970GTX την σκοτωνει. Αφηστε τα review τα οποια δεν ενεργοποιουν τα Maxwell Nvidia Gameworks setts.

 

Σε ενα χρονο που θα ερθει, το μικρο Pascal σε λιγοτερα nm με Nvlink, 4K performance, new drivers, HBM η τιμη της 980Ti θα καταρρευσει.

 

Αυτη την στιγμη το SLI 970 GTX εχει περισσοτερη δυναμη κατα 20% τουλαχιστον απο 980Ti το οποιο σου κραταει καλυτερα το 60αρι και επισης σε ενα χρονο απο σημερα θα εχουν και λιγο καλυτερη αξια μεταπωλησης.

 

Οσο για 4K με καποιους περιορισμους που θα αναγκαστεις να κανεις λογου οτι θες ρε παιδι μου να πιασεις  οσο καλυτερα το 60αρι θα δεις οτι η 970 GTX δεν θα εχει κανενα θεμα με RAM και θα πιασεις πιο ευκολα το καταδυναμην 60αρι απο μια 980Ti

 

Eπισης εχουμε δυο περιπτωσεις: (εγω προτειμω την 1η περιπτωση γιατι θελω solid picture on screen)

1. Σου αρεσει το VSYNC ON ή GSYNC τοτε πας για SLI 970 GTX

2. Σου αρεσει το VSYNC OFF τοτε πας σε 980Τi

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να δειτε αυτο το video στο CRYSIS III 980Ti απο 0.15 εως 0.22 (min fps 46 για την 980Τi stock clocks 1150-1200Mhz)

 

 

 

SLI 970 GTX (1.450Mhz/7.800Mhz) στο ιδιο σημειο με fraps -> Avg: 59.917 - Min: 58

Το ιδιο gameplay με ανατίναξη και περασμα μεσα απο τους καπνους.

 

image.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο απάτη είναι το hbm της amd άλλο τόσο είναι και η μνήμη της 970

 

 

Μα και εσύ θα αγοράσεις HBM …

Τώρα κατά πόσο θα νοιώθεις απατημένος δε ξέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιοι θα πρεπει να καταλαβουν 2-3 βασικα πραγματακια, γιατι οι αερολογιες κουραζουν απο ενα σημειο και δεν προσφερουν σε τιποτα.

 

1. Η 970GTX ειναι και παραμενει μακραν ο price/perf king την δεδομενη χρονικη στιγμη. Ειτε συνεβη το περιστατικο ειτε οχι.

2. Οποιος χρειαστει παραπανω μνημη θελει αναλυση 4k, που σημαινει οτι ισως θα πρεπει να κοιταξει για ποιο δυνατες λυσεις με περισσοτερη μνημη ουτως ή αλλως. Μια τρυπα στο νερο κανουν τα 4Gb της 980, τρεξτε κανα benchmark μπας και δειτε τιποτα γιατι σε πραγματικες συνθηκες gaming σε 1080p/1440p (δηλαδη για τις αναλυσεις που προοριζεται η καρτα) η διαφορα λογω μνημης ειναι αστεια.

 

Κανεις δεν σας αναγκασε να την αγορασετε. Κανεις δεν σας αναγκασε να το θεωρησετε και εξυπνη αγορα. Οποιος επισης καταφερεται εναντιον συμφορουμιτων με εκφρασεις τυπου "προβατα" και "θυματα" απο εμενα τουλαχιστον θα εχει και την αναλογη αντιμετωπιση απο εδω και στο εξης. 

Εχουμε φαει την τεχνολογια με το κουταλι και θα καθομαι να ακουω αναλυσεις απο τους πιτσιρικαδες που πρωτοεπιασαν pc στα χερια τους προχθες...

 

Εαν δεν μπορειτε να κανετε διαλογο και να σεβεστε τις επιθυμιες και τις επιλογες του καθενος, οσο τρελλες και αν φανταζουν σε εσας, και αν ερχεστε να μας τα κανετε τεραστια σαν μετα Χριστον προφητες, τζιμανια μου δεν εχετε θεση στα φορα.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπισης εχουμε δυο περιπτωσεις: (εγω προτειμω την 1η περιπτωση γιατι θελω solid picture on screen)

1. Σου αρεσει το VSYNC ON ή GSYNC τοτε πας για SLI 970 GTX

2. Σου αρεσει το VSYNC OFF τοτε πας σε 980Τi

 

Άστο το V-Sync, είναι κονσολιά..Παίξε με G-Sync και ας μην έχεις 60άρι και έλα να με βρεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι καταλαβαίνω η post-ιά της nvidia έχει νομιμοποιηθεί από τους ίδιους τους χρήστες.

 

Δεν βαριέσαι μια post-ια ήταν και πέρασε.

 

Απο τη στιγμή που δεν ξεπερνάς τα 3,5 gb εισαι μια χαρά.

 

Ρε συ να στο πω και αλλιώς; Μέχρι να έρθει η ώρα να χρησιμοποιήσεις 4 gb vram

θα έχεις αλλάξει άλλες δυο κάρτες.

 

Τι να λέμε τώρα

Αγόρασε εσύ μια 970 και άσε την nvidia να κάνει post-ιες.

 

Ρε συ nvidia στον post-τη post-ιες; Έκανες post-ια για να μην αγοράσω το προιόν;

 

Εγώ δεν είμαι κοροιδο.Θα αγοράσω την 970 για να σου αποδείξω οτι σε εμένα post-ιες δεν παιρνάνε

 

Όπως είπα στο post μου,οι πιο πολλοί που κλαίνε δεν έχουν καν την κάρτα

Μα και εσύ θα αγοράσεις HBM …

Τώρα κατά πόσο θα νοιώθεις απατημένος δε ξέρω

Δεν θα αγοράσω fury η όπως αλλιώς θα λέγεται.Θα αγοράσω απο του χρόνου που θα είναι full.Περιμένετε και θα δείτε τι εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μερικά παιχνίδια δεν υπάρχει το πρόβλημα αυτό, οπότε δεν έχεις θέμα με το vSync (π.χ Batman AC & AA). Σε άλλα πάλι το vSync κόβει πολλά fps.. και σε άλλα πάλι, έχεις εκείνο το "lock framerate" σε 30 & 60 (Evil Within) και είσια κομπλέ. Σε όλα τα παιχνίδια δεν είναι απαραίτητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...