Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτά είναι τα αποτελέσματα της μη ανταγωνιστικότητας της Amd.Ελπίζω κάτι να κάνει με το fiji διότι το έσκισε το θέμα της τιμής της gtx 980ti η nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φταιει κ ο καταναλωτης που παει κ τα σκαει....για να γινοταν να συνενοηθουμε ολοι να μην αγορασει κανεις σε αυτες τις τιμες και να αγοραζαν ολοι τα πιο φθηνα μοντελα να δεις για ποτε θα επεφταν οι τιμες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φταιει κ ο καταναλωτης που παει κ τα σκαει....για να γινοταν να συνενοηθουμε ολοι να μην αγορασει κανεις σε αυτες τις τιμες και να αγοραζαν ολοι τα πιο φθηνα μοντελα να δεις για ποτε θα επεφταν οι τιμες...

Έτσι πάει αλλά μην ανυσηχείς ακόμα και αυτοί που γκρινιάζουν στο τέλος πάνε και τα σκάνε, το ξέρουν το παιχνίδι οι εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε 7 δις, θα βρεθούν ουκ ολίγοι για να πουληθούν ακόμα και GPUs με δύο χιλιάρικα..Εδώ υπάρχουν άτομα που σκάνε 15 χιλιάρικα και βάλε για ενισχυτές, καλώδια και ηχεία, στις GPU με τα 800-1000 θα κολλήσουν ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε 7 δις, θα βρεθούν ουκ ολίγοι για να πουληθούν ακόμα και GPUs με δύο χιλιάρικα..Εδώ υπάρχουν άτομα που σκάνε 15 χιλιάρικα και βάλε για ενισχυτές, καλώδια και ηχεία, στις GPU με τα 800-1000 θα κολλήσουν ;

Αλλο hobby το ενα αλλο hobby το αλλο.

Και πιστεψε με στο hobby του ηχου που ανεφερες τα 15χιλιαρικα για ενισχυτη ειναι μικροποσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E δεν χρειαζεται να εχεις ενα χομπυ πανακριβο, μπορεις να εχεις 2-3 μετρια αν θες (και μπορεις φυσικα). 

Για πιο λογο εγω ας πουμε θα πρεπει να εχω χομπυ τα πανακριβα αμαξια ή τον ηχο και οχι το gaming, τα ταξιδια και την φωτογραφια ας πουμε; 

Ξεφευγει η κουβεντα ας μην πλατιασουμε αλλο αλλα δεν παιζει κανενα ρολο αυτο που λετε.

Σαφως και υπαρχουν ατομα που θα τα σκασουν, και καποιοι που δεν τα εχουν αλλα παλι θα τα σκασουν. Ετσι γουσταρει ο καθενας σιγα μην του κανω κουμαντο και στην τσεπη του.

Αυτο δεν σημαινει οτι η πολιτικη της Nvidia δεν σκοπευει στην αφαιμαξη ολων των price points. Γιατι αν εμπαινε πολυ απλα πιο κατω η Ti τοτε θα επεφτε και η τιμη της 980, και αν επεφτε και της 980 υπηρχε και μια περιπτωση να πεσουν και λιγο παρακατω τα υπολοιπα price points ειδικα αν ειχε καλο price/perf ratio η Ti.

Ετσι παει και οχι αφου θα τα σκασουν παλι, αυτο δεν ειναι λογικη, δεν εξηγουνται ολα απλα με τον νομο της προσφορας και της ζητησης και ουτε ειναι τοσο μεγαλη η ζητηση εδω για τις Ti που αποφασισε η Nvidia ετσι απλα ενα προιον που το τιμολογουσε μεχρι σημερα ενα X ποσο να το ανεβασει.

Αλλιως ο μισος κοσμος ειναι τρελλος που δεν χρησιμοποιει στο ελαχιστο κατα ενα μεγαλο ποσοστο τα smartphones απο λειτουργιες και σκαει τετοια ποσα καθε τρεις και λιγο για να σου φερω ενα αλλο παραδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Παιδιά εγώ πιστεύω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα στο τομέα του hardware είναι ο οπαδισμός. Όταν υπάρχουν άτομα που λένε πχ nvidia και ξερό ψωμί ή amd και ξερό ψωμί υπάρχει πρόβλημα. Οι εταιρίες βλέπουν ότι, ότι και να κάνουν κάποιοι τις ακολουθούν πιστά σαν πρόβατα.

Δεν υπάρχει καταναλωτική παιδεία, δηλαδή αγοράζεις το καλύτερο για τη δουλεία που θες προϊόν στη καλύτερη δυνατή τιμή και όχι τυφλά αυτό που σου πλασάρουν.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα τέτοιας εταιρίας είναι η nvidia με το δρόμο που χει πάρει τελευταία. (για να μη παρεξηγηθώ ότι κάνω επίθεση στην Nvidia, οι περισσότερες κάρτες μου ήταν και είναι nvidia από το 2007 και μετά, κυρίως διότι έτυχε όχι λόγω συγκεκριμένης προτίμησης. )

 Οι κινήσεις της τελευταίας το τελευταίο καιρό δε μου αρέσουν καθόλου, βλέπε τη μπινία που έκαναν με τη μνήμη της gtx 970, η καινούργια μεσαία τους κάρτα η 960 η οποία σε σχέση με αντίστοιχα μοντέλα παλαιότερων γενεών είναι πετσοκομμένη μέχρι αηδίας βλέπε 128 bit δίαυλο 2 gb ram, οι υπερτιμολογήσεις που κάνουν στα προϊόντα τους, το κρέμασμα όσων δεν έχουν αγοράσει τη τελευταία αρχιτεκτονική τους με το witcher 3 όπου είδαμε την 960 να περνάει τη τιταν που έκανε 1000 πριν δύο χρόνια, το να σαμποτάρουν παιχνίδια ώστε να  τρέχουν απαράδεκτα στης αντίπαλης εταιρείας τις Gpu.

Όλα αυτά προσωπικά με έχουν ξενερώσει πολύ και τα θεωρώ επικίνδυνα για το μέλλον του Pc gaming, αλλά ταυτόχρονα βλέπω ότι οι μάζες των pc gamers δε τα βλέπουν και αυτό είναι που με ανησυχεί περισσότερο...

Σίγουρα σε όλο αυτό έχει συμβάλει και η ανεπάρκεια και ασυνέπεια της AMD το τελευταίο καιρό αλλά τό θέμα είναι τι κάνουμε και εμείς ως καταναλωτές..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο hobby το ενα αλλο hobby το αλλο.

Και πιστεψε με στο hobby του ηχου που ανεφερες τα 15χιλιαρικα για ενισχυτη ειναι μικροποσο.

 

Ναι αυτό λέω, το PC Gaming είναι σχετικά φθηνό χόμπι σε σχέση με άλλα(Όπως γρήγορα αμάξια, ακριβά ηχεία κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό λέω, το PC Gaming είναι σχετικά φθηνό χόμπι σε σχέση με άλλα(Όπως γρήγορα αμάξια, ακριβά ηχεία κλπ).

Το ένα τραβάει γκόμενες το άλλο όχι (φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις :P ) .

 

 

Σε έναν κόσμο που το συναίσθημα επικρατεί της λογικής (είναι και ένας λόγος που δεν μπορεί να λειτουργήσει σωστά η δημοκρατία) σημασία έχει να μπορεί να το δεί ο άλλος και να ζηλέψει.Οπότε ότι και να πούμε ο άλλος θα το δει ως πεταμένα λεφτά,ασχέτως αν περνάς ευχάριστα εσύ την ώρα σου.

Και καλό θα ήταν να μην ανοίγουμε τέτοιες συζητήσεις εδώ μέσα.Ειδικά εφόσον υπάρχουν τρανά παραδείγματα πως η προβατίωση είναι το κυρίαρχο μέσο σκέψης.Ότι θα σε κάνει να φανείς καλός,θα θεωρείται και αυτόματα σωστό.Είτε είναι λογικό,ηθικό,νόμιμο είτε όχι.(για παράδειγμα,η ζωή ενός μαύρου αλητάκου αξίζει παραπάνω από ενός άσπρου αστυνομικού,σε σημείο να κινητοποιούνται όλες οι ΗΠΑ.Δεν υπάρχουν πολλές γυναίκες σε θέσεις εξουσίας,άρα οι γυναίκες είναι καταπιεσμένες (εγώ μια ζωή θυμάμαι στην ελλάδα να ακούω ιστορίες ότι ο άντρας έτρωγε παντόφλα.Και το έχω δει κιόλας.Δεν ξέρω για έξω από ελλάδα όμως :P) και πρέπει να χώσουμε γυναίκες σε όλα τα μέσα προβολής πχ δείτε EA και BBC)

 

 

Και στο κάτω κάτω αρνούμαι να με πεί nerdουλα ο άλλος που έχει 14 εβδομαδιαία περιοδικά για αυτοκίνητα και τα διαβάζει κάθε μέρα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει δεν πειραζει,τουλαχιστον οσοι εχουμε παρει 980 δεν θα δουμε να πεφτει η αξια της.Και οσοι κραζουν την 980ti ας μην την παρουν,παρτε τις καινουργιες rebranded amd και την 390x που θα ειναι στα ιδια λεφτα με την 980ti.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ουσία είναι ότι με τέτοια τιμή της 980ti η amd θα ακολουθήσει τιμολογιακά με την hbm της κάρτα( που είναι κάτι πραγματικά καινούργιο εδώ και καιρό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη απο περιεργεια ολοι εσεις που κραζετε(και οι περισσοτεροι βλεπω εχετε την 970),κραζετα γιατι αν ειχε πχ 650ευρω θα την αγοραζατε ή απλα κραζετε ?:P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα ειμαι δεμενος λογω οθονης με την nvidia πλεον αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα τα σκασω για 980ti ειπα αν με συμφερει τιμη-αποδοσης σε σχεση με 970 sli εχει καλως αλλιως με βλεπω να περιμενω ακομη και με μια 970 και να αλλαξω καρτα ακομη πιο μελλοντικα με οτι υπαρχει την δεδομενη στιγμη ειπαμε ωραιο χομπι το gaming αλλα δεν θα κατσω να μου βαλουν κ δαχτυλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...