Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tι ακριβώς δεν μπορείς να ευχαριστηθείς ρε man? Ότι έχει βγει δεν το έχεις παίξει στα ultra? Τώρα θα μου πεις για Gta V και το Wither..

Στο ένα ρίχνεις ένα setting και είσαι above 45 fps avg, και στο άλλο αν θέλεις τα πάντα ultra+hairworks κάνεις lock στα 30 και εκεί μένεις, ούτε frame παρακάτω δεν πέφτει.

Για να είμαι ειλικρινής, όχι, δεν μπορώ να παίξω στα ultra ό,τι έχει βγει τελευταία όπως θέλω. Οι απαιτήσεις και οι προτιμήσεις του καθενός μας στο gaming διαφέρουν. Άλλος κλειδώνει το witcher στα 30 fps και είναι οκ. Εγώ αυτήν την περίοδο (παλαιότερα μπορεί να έπαιζα στα 24 και να ένιωθα Θεούλης) θέλω να τρέχω το Assetto στα 60fps σταθερά με όλα Ultra και AA max επειδή έχω την οθόνη πολύ κοντά και η 970 δεν μπορεί να το κάνει. Πες ότι έχω απωθημένο αυτήν την περίοδο να βλέπω τις μπάρες γραφικών τέρμα δεξιά, αν και δεν είναι θέμα καπρίτσιου. Τις ίδιες παραξενιές έχω αναπτύξει τελευταία και στο θέμα θορύβου pc. Παλιότερα δεν είχα πρόβλημα να κάνει σαν αεροπλάνο, τώρα 1 db πάνω με ενοχλεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να είμαι ειλικρινής, όχι, δεν μπορώ να παίξω στα ultra ό,τι έχει βγει τελευταία όπως θέλω. Οι απαιτήσεις και οι προτιμήσεις του καθενός μας στο gaming διαφέρουν. Άλλος κλειδώνει το witcher στα 30 fps και είναι οκ. Εγώ αυτήν την περίοδο (παλαιότερα μπορεί να έπαιζα στα 24 και να ένιωθα Θεούλης) θέλω να τρέχω το Assetto στα 60fps σταθερά με όλα Ultra και AA max επειδή έχω την οθόνη πολύ κοντά και η 970 δεν μπορεί να το κάνει. Πες ότι έχω απωθημένο αυτήν την περίοδο να βλέπω τις μπάρες γραφικών τέρμα δεξιά, αν και δεν είναι θέμα καπρίτσιου.

Το τέρμα δεξιά που λες στις μπάρες γραφικών, πολλές μεταφράζεται σε τίποτα τρελά ΑΑ τύπου ΜSAA x8 και supersampling σε μερικά games. Θέλεις δηλαδή ακατέβατο 60αρι με x8 MSAA; Νομίζω είναι λίγο δύσκολο (αναλόγως φυσικά το game και resolution) να το καταφέρει αυτό μια κάρτα μόνη της. Εσύ θέλεις άλλη μια 970. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δε λέμε; Και με 4x MSAA ευχαριστημένος είμαι. Περισσότερο με απασχολούν τα drawing distances, σκιές και φωτισμοί. Οπότε, περιμένουμε να βγουν οι νέες κάρτες, για να πάρουμε φθηνότερες 970 (γιατί να τις πουλήσεις τότε, δε θα αξίζει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκτωβριο 2014 έδωσα μια 700αρου σε SLI με MSI 970gtx 4G απο εξωτερικο και απο τοτε επαψε να με απασχολει το οτιδηποτε σε 1440p.

Επομενος σταθμος τα μικρα Pascal.  B)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 1080P ναι, για 1440P τι γίνεται ; Αναγκαστικά θες SLI ή GM200.

 

Η ζωή είναι πολύ σύντομη για τους εικονικούς σας ψυχαναγκασμούς. Η αλήθεια είναι ότι με ένα TitanX θα κάνεις στα 1440 κατά 40% περίπου μικρότερες θυσίες και όχι ότι θα σου σώσει την μέρα. Αν σου βγάλει 20 μέσο όρο π.χ. η 970 και σου βγάλει 28fps ο Tιτάνας αφόδευσε η φοράδα στο αλώνι....

Αυτό δε λέμε; Και με 4x MSAA ευχαριστημένος είμαι. Περισσότερο με απασχολούν τα drawing distances, σκιές και φωτισμοί. Οπότε, περιμένουμε να βγουν οι νέες κάρτες, για να πάρουμε φθηνότερες 970 (γιατί να τις πουλήσεις τότε, δε θα αξίζει).

 

Ασχέτως της μεγάλης μου αδυναμίας στο antialiasing ήταν πάντα η ρύθμιση που άνοιγα τελευταία. Δεν θα θυσιάζα π.χ. ποτέ καλύτερο φωτισμό όπως λες ή ευκρίνεια υφών για να βάλω multisampling. Εάν το επέτρεπαν οι επιδόσεις ΝΑΙ σαφώς, εάν όχι ήταν το πρώτο που παρέλειπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν θα φτάσουμε να βλέπουμε CGI επίπεδο σε real-time, ξυπνήστε με ή μήπως θα με 'χει σκεπάσει το χώμα ως τότε με τους σημερινούς ρυθμούς ; Πολύ πιθανό..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν θα φτάσουμε να βλέπουμε CGI επίπεδο σε real-time, ξυπνήστε με ή μήπως θα με 'χει σκεπάσει το χώμα ως τότε με τους σημερινούς ρυθμούς ; Πολύ πιθανό..

 

Είσαι πολύ γέρος (ψυχολογικά) τελικά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι ακριβώς δεν μπορείς να ευχαριστηθείς ρε man? Ότι έχει βγει δεν το έχεις παίξει στα ultra? Τώρα θα μου πεις για Gta V και το Wither..

Στο ένα ρίχνεις ένα setting και είσαι above 45 fps avg, και στο άλλο αν θέλεις τα πάντα ultra+hairworks κάνεις lock στα 30 και εκεί μένεις, ούτε frame παρακάτω δεν πέφτει. Αν θέλεις 60αρι με αυτά τα settings θέλεις sli και από το να πάρεις μια ti ή titan x, καλύτερα πήγαινε για μια ακόμα 970. Δεν νομίζω να τεθεί θέμα ποιο είναι πιο δυνατό..

Γιαυτο τριβουν τα χερια τους οι εταιριες με τις πωλησεις των ακριβων καρτων. Και παιζουμε τις αθλιες μεταφορες παιχνιδιων απο κονσολες(το αγαπημενο Console port που λεμε συνεχεια)και βλεπουν να σκαμε(γενικα οι Pc gamers)ενα καρο λεφτα για να βλεπουμε ελαχιστες διαφορες οπτικα απο αυτες(εκτως του 4κ οπου εκει ομως το Budget ξεφευγει ουτως ή αλλως).

Εβλεπα πχ απο περυσι που για 1080p σε Ultra κυριως η 980 εβγαζε σε ολα τα παιχνιδια 60fps,ακομα και στο μετριο The Crew. Ε τωρα τι παει να πει αυτο οτι για να παιξουμε σε 1080p πρεπει να σκασουμε 650ευρω?:P

Φυσικα οπως ειπε ο Psycho ο καθενας αναλογα με τις αναγκες του(ή οπως λεω εγω αναλογα με την τσεπη του καλυτερα)αγοραζει αναλογα. Αλλα σε γενικες γραμμες με βαση αυτα που βλεπουμε ως τωρα απο τις εταιριες και το κεντρο αναπτυξης που εχει γινει πλεον οι αδυναμες κονσολες μεχρι και 1440p μια 970 ή R9 290x ειναι μια χαρα και απο πλευρας επιδοσεων αλλα κυριως απο πλευρας κοστους.

 

Γιατι και με την 980ti αν ισχυουν αυτα,ιδια κατασταση δεν εγινε και περυσι κοντα τον Γεναρη???780ti τιμη 550 με 620ευρω και επιδοσεις διπλα με την Τατιανα των 6gb Vram,βγαινει σε λιγοτερο απο χρονο(δεν θυμαμαι ακριβως ποσο να πω την αληθεια)η 970 καλη ωρα στα 330ευρω(Zotac απο DigitalMaster)και γεμισανε οι αγγελιες με 780 και 780ti,(παρολο που ακομα και σημερα μια χαρα κραταει η 780ti απο πλευρας επιδοσεων,παρολα αυτα η χρηματικη διαφορα ηταν τεραστια για ουτε ενα χρονο).

 

Αρα για αυτο το λογο και εγω θα συμφωνησω με το παραπανω σχολιο του Ailurου.

 

Οσο για το Direct X12 τα ιδια βλεπω και γραφουν ορισμενοι κατοχοι Gtx 960''Γιατι προτιμησες Gtx 960 σε σχεση με R9 280 πχ''

Και ενας απο τους λογους λεει ''Για υποστηριξη Direct X12'' που οταν με το καλο βγουν παιχνιδια που θα υποστηριζουν πληρως DirectX 12 η καρτα θα σερνεται οπως πιθανων και η 970 :D.

 

Μακαρι οι ακριβοτερες καρτες να δινανε το οπτικο αποτελεσμα του The Order πχ ή των παλιων Fps(Doom 3,Far Cry,Crysis κλπ)αλλα δυστηχως πανε αυτα.(καταραμενες κονσολες,ειδικα το Ps4 με τις πωλησεις που εκανε και κανει :D)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχέτως της μεγάλης μου αδυναμίας στο antialiasing ήταν πάντα η ρύθμιση που άνοιγα τελευταία. Δεν θα θυσιάζα π.χ. ποτέ καλύτερο φωτισμό όπως λες ή ευκρίνεια υφών για να βάλω multisampling. Εάν το επέτρεπαν οι επιδόσεις ΝΑΙ σαφώς, εάν όχι ήταν το πρώτο που παρέλειπα.

 

Ετσι ειναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα βάλε ένα 720P CGI cinematic από ένα παιχνίδι, και πες μου ότι εσύ βλέπεις καλύτερο το παιχνίδι σε 4Κ με ΑΑ..32Κ να το φτάσεις, τους φωτισμούς, τις σκιές και τις υφές του CGI ΔΕΝ θα τις δεις ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φωτορεαλισμος οπως εχουμε πει πολλακις και το ξερουμε ολοι, ειναι κατι τελειως ξεχωριστο απο τις αναλυσεις και τα δειγματα εξομαλυνσης. Το οτι δεν μπορω να αποφασισω ας πουμε αν θα παιξω το W3 σε 4k/30fps με υποχωρησεις σε AA και τριχες (γιατι δειχνει μιναρος και με τρομερη ευκρινεια) ή θα το ριξω σε 1440p στην TV με ολα μεσα για να εχω 60αρια, ειναι κατι που προσωπικα για εμενα ειναι διλημμα και επηρεαζει το IQ αρκετα για τα δικα μου δεδομενα (τελικα επικρατησε η λογικη του παιζω την παιχνιδαρα στα 60 περιπου οπως του πρεπει γιατι κανει τρελη διαφορα στο gameplay). Με λιγα λογια απολαμβανω να βλεπω την μεγαλυτερη αναλυση, δεν ειναι κατι που απλα το θεωρω προσθετο προσον. Δεν το μπερδευω ομως με το φωτορεαλισμο των γραφικων που ειναι αλλο καπελο. Και φυσικα αν ηταν να διαλεξω θα διαλεγα τις νεες τεχνολογιες. Εκτος και αν ειναι πραγματα ανουσια οπως φιλτρα blur και CA ας πουμε που δεν στοιχιζουν και τιποτα..

Το οτι η βιομηχανια του gaming εχει ριξει και συνεχιζει να ριχνει ρυθμους με γεωμετρικη προοδο στα φωτορεαλιστικα γραφικα ειναι κατι γνωστο και εξηγειται εν μερει. Δεν ειναι ευκολο να πουσαρεις τοσες τεχνολογιες που απαιτουν απιστευτες ποσοτητες επεξεργαστικης ισχυος, στα παιχνιδια και να το κανεις και μεσα σε ενα μικρο κυκλο ζωης. Να δουμε τι θα φερει με τον καιρο και το DX12 στο τραπεζι απο αυτα που υποσχεται γιατι αυτο ειναι το επομενο μεγαλο βημα και τα ξαναλεμε. Δεν αρκει να προσπαθουμε να χωρεσουμε περισσοτερα τρανζιστορ πανω σε ενα pcb, αλλα πρεπει να κοιταμε και πως θα κανουμε το API πιο σωστο απο θεμα coding/efficiency.

Αν συνυπολογισουμε και το γεγονος οτι μυριστηκαν αιμα με την "αναβιωση" του PC gaming τροπον τινα και εχουν αρχισει και πλασαρουν νεες "καινοτομες" τεχνολογιες για να δημιουργουν νεες αναγκες στις νεοτερες γενιες των gamer, καταλαβαινουμε οτι ειμαστε σε μια πραγματικα μεταβατικη περιοδο για το PC gaming.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω να ρωτησω για ποιο λογο μια 970 και μια 7870(ps4) ειναι σχεδον ισοδυναμες,ας πουμε στο witcher 3.

Σχεδον ιδια γραφικα και ιδια fps  που σαφως δεν δικαιολογειτε,αφου η 970 ειναι πολυ δυνατοτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...