Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το καλό είναι ότι η 390X με τα 850, θα είναι γρηγορότερη από την Titan X, οπότε ίσως δούμε πτώση στις τιμές.

 

ΔΕΝ συντρέχει κανένας λόγος να μειώσουν την τιμή μιας Τitan X από την στιγμή που έχουν την δικαιολογία των 12 γίγα framebuffer. Mπορούν άνετα να την διατηρήσουν την τιμή στα ίδια επίπεδα και να παίξουν με την τιμή της 6GB/GM200 SKU. Ποιά θα είναι γρηγορότερη απομένει να το δούμε μιας και το FIji WCE στο οποίο αναφέρεσαι είναι μια στάλα γρηγορότερο από τον Τιτάνα αλλά καταναλώνει και ένα πιο σεβαστό ποσοστό παραπάνω ρεύμα. Αν θελήσουν λοιπόν οι πράσινοι ή ακόμα καλύτερα οι κατασκευαστές τους να καννιβαλίσουν την κατανάλωση της 6GB/GM200 εσύ κάτσε να περιμένεις ότι θα είναι γρηγορότερη η άλλη και ότι θα ρίξουν οι πράσινοι και τις τιμές :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 Δράμα η κατάσταση δηλαδή :D

 

΄Ασχετη αγορά αλλά προ καιρού μίλαγα με ένα πωλητή της Volkswagen. Τον ρώτησα γιατί δεν ρίχνουν τις τιμές από την στιγμή που υπάρχουν τόσες καλές προσφορές από άλλους κατασκευαστές. Η απάντηση ήταν ότι δεν υπάρχει λόγος από την στιγμή που πουλάνε ακριβώς όσα προβλέπουν ή θέλουν. Για πόσο καιρό στο παρελθόν ήταν κατά πολύ πιο ακριβή η 680 έναντι της 7970 και όμως και πάλι οι πρώτες πουλάγανε απροβλημάτιστα;

 

Πόσους Τιτάνες να πουλάνε άραγε ανά μήνα ανά χώρα; Αν είναι πάνω από διψήφιος αριθμός θα μου κάνει τρομερή εντύπωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτω από 800 θα με εντυπωσιάσει αν την τιμολογήσει η nvidia.Οι επόμενες μέρες θα δείξουν.

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα στο σχολιο μου αναφερω οτι ειναι για να παιξεις οτι παιχνιδι εχει βγει φουλ γραφικα κ να μην κανει κιχ η καρτα κ ειδικα σε ατομα που εχουν gaming οθονη ενα παραπανω.Τωρα για να σου απαντησω σε αυτο που λες ναι με μια 960 μπορεις να παιξεις ανετα τα περισσοτερα παιχνιδια στα 1080 αλλα εγω μιλησα κ μελλοντικα οπως για παραδειγμα w3 gta κτλ που βλεπεις τι ζορι τραβανε πλεον οι καρτες.

Θα μου πεις τι παραπανω θα δωσει η 970 απο την 960 θα σου απαντησω και σε αυτο με ενα απλο συγκριτικο χωρις να εχω δει κ τις 2 καρτες στην πραξη.

Αν θεωρητικα η 980 με την 970 εχουν ενα πολυ μικρο ποσοστο διαφορας 15-20% επιδοσης που νομιζω παλι πολυ λεω απο αυτα που εχω διαβασει η διαφορα 970 με 960 πιστευεις ειναι 15-20% ή κοντα στο 30-40%??Γιατι απο τα λιγα που εχω διαβασει στο ιντερνετ ακουω οτι γινεται το δευτερο εχω δει πχ bf4 να τρεχει με 78 και 42 fps αντιστοιχα αλλα δεν το δενω σχοινι κορδονι γιατι απο παιχνιδι σε παιχνιδι αυτα αλλαζουν ενα παραδειγμα εφερα.

Εν ολιγοις η 970 θα μπορει να δωσει εστω και 10(το λιγοτερο) fps παραπανω απο την 960 αρα δεν το λες κ μικρη διαφορα ειδικα αν πχ σε ενα παιχνιδι εισαι αναγκασμενος να παιξεις με 960 και 50 fps και απο την αλλη 60αρι με 970 κ αυτο φιλε μου εχει διαφορα γιατι ακουω πολλους να λενε δεν εχει διαφορα τα 30 fps με τα 60.Παιξε με 30 για πολυ ωρα και μετα γυρνα το στα 60 να δεις αν εχει διαφορα η οχι.

Η 960 θα τσιμπησει μπαλες νωριτερα αυτο πιστευω εγω και η 970 θα αντεξει ισως για 0.5-1 χρονο παραπανω απο την 960 αυτην ειναι η απαντηση μου αρα εχει διαφορα...Ολο αυτο τα λεω βαση απο αυτα που εχω διαβασει στο ιντερνετ για τις επιδοσεις της εν λογω καρτας σορρυ αλλα μια 970 εχω οποτε δεν βαζω κ το χερι μου στη φωτια καθαρα οτι εχω διαβασει εδω κ εκει στο ιντερνετ.

Eκτιμήσεις κάνουμε με ότι έχουμε my friend, και εγώ την 970 έχω φορεμένη στο σύστημα μου, και ότι βλέπω στα διάφορα benches για την 960. Μόνο το gta v, unity και το Witcher (αυτό όχι και τόσο) έχουν δείξει τα δοντάκια τους στις κάρτες μας. Ναι μια  970 μπορεί να σου δώσει και μισό χρόνο παραπάνω ποιοτικού gaming συγκριτικά με μια 960 αλλά με υποχωρήσεις όταν είναι και αυτή στα τελευταία της. Οπότε δεν θα κερδίσουμε και κάτι σοβαρό έναντι μιας 960 στα 1080p. Αν είχε 256bit memory bus και έβγαινε στα 4Gb από την αρχή, ίσως να μιλαγάμε για μια πολύ καλύτερη περίπτωση. Αυτό στην ουσία την ρίχνει την gpu. 

 

Θυμάμαι χαρακτηριστικά συζητήσεις πριν βγει η 960 ότι αν την έβγαζαν και αυτή στα 4Gb -256bit θα ακύρωναν ουσιαστικά την 970. Εγώ προσωπικά θα πήγαινα για την 960 σε αυτή την περίπτωση αν δεν είχα ήδη αγοράσει την 970. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια benchmarks της 980ti (έτσι θα την πουν τελικά?) από videocardz: http://videocardz.com/55566/nvidia-geforce-gtx-980-ti-performance-benchmarks

 

Και μια εικόνα από ένα χαρτί που μάλλον λέει ότι η 980ti έχει 2816 cuda cores.http://www.hwbattle.com/bbs/board.php?bo_table=news&wr_id=1484&ckattempt=3

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια benchmarks της 980ti (έτσι θα την πουν τελικά?) από videocardz: http://videocardz.com/55566/nvidia-geforce-gtx-980-ti-performance-benchmarks

 

Και μια εικόνα από ένα χαρτί που μάλλον λέει ότι η 980ti έχει 2816 cuda cores.http://www.hwbattle.com/bbs/board.php?bo_table=news&wr_id=1484&ckattempt=3

Αφού τελικά κόβουν cuda cores  κτλπ 700$ θα τη βγάλει στην Αμερική.(Όπως και την 780ti) Εδώ 800€-850€ Λογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 250 shaders παραπανω του Τιταn X δεν λενε τιποτα. 

 

Γιατι με custom cooler φορεμενο απο το εργοστασιο το 980Τi θα ριχνει στον Τιτανα Χ με ανεση.

Ασε που θα εχει τον αερα για καλυτερο oc potential λογου του καλυτερου tdp μιας και δεν θα κουβαλαει τα επιπλεον 6gb και δεν θα χρειαζεται τοσο αλλαγη bios.

 

Αγοραζεις την custom cooler 980Ti στα 850 ευρω, ριχνεις ενα 1.300mhz / 2.000mhz και εισαι top.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλά όλα αυτά guys αλλά στην πράξη για να κάνεις τι με την ti ή και την Τατιάνα; Να παίξεις 4K 60 fps με μια μόνη της; Δεν νομίζω Τάκη..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και είσαι οριακά υπόψιν για ultra + ΑΑ στην ανάλυση αυτή ακόμα με μια 980. Τώρα με την ti δεν ξέρω τι θαύματα περιμένετε να δείτε για παραπάνω από 1440p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...