Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι και overkill η 970 για 1080 νομιζω ειναι ταμαμ αν θες να παιξεις φουλ γραφικα ενα παιχνιδι κ ειδικα αν εχεις gaming οθονη ωστε να αξιοποιησεις τα παραπανω χερτζ και τα παραπανω καρε που θα βγαλεις με την εν λογω καρτα.Ασε που οσο βγαινουν παιχνιδιαπαρατηρω οτι πολλα ζητανε τρελες απαιτησεις για φουλ γραφικα στα 1080..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

H 970 ήταν το sweet spot για 1440P μέχρι που βγήκε το GTA V και το Witcher 3 τώρα όπου πρέπει να κόβεις σιγά σιγά, τώρα πρέπει να βγει η 980Ti για 1440P.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι και overkill η 970 για 1080 νομιζω ειναι ταμαμ αν θες να παιξεις φουλ γραφικα ενα παιχνιδι κ ειδικα αν εχεις gaming οθονη ωστε να αξιοποιησεις τα παραπανω χερτζ και τα παραπανω καρε που θα βγαλεις με την εν λογω καρτα.Ασε που οσο βγαινουν παιχνιδιαπαρατηρω οτι πολλα ζητανε τρελες απαιτησεις για φουλ γραφικα στα 1080..

Πες μου ένα game του 2014 και μέχρι τώρα το 2015 που η 970 το παίζει στο τέρμα στα 1080p και η 960 με τα 4Gb vram υπάρχει περίπτωση να έχει κάποιο θέμα. Θα έχουν τις διαφορές τους φυσικά, αλλά όχι τίποτα το τραγικό.

 

Με λίγα λόγια, όταν θα τσιμπάει μπάλες η 960 κάποια στιγμή (μοιραίο είναι) θα τσιμπάει και η 970. 

 

Λίγοι έχουν 120/144 hz monitor γενικά. Επιπλέον είναι εξαιρετικά δύσκολο-αδύνατο με single gpu να πιάσεις 100+ frames στα απαιτητικά games. Και μια 960 λοιπόν το ίδιο πράγμα είναι πάνω σε αυτό αφού και πάλι η απόκριση και το refresh rate θα είναι 120/144hz. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
  Περιγραφή

 

  • Διασύνδεση Μνήμης: 256 bit.

 

Είναι η μόνη διαφορά που μπορώ να παρατηρήσω στην οποία υπερτερεί η GTX 970.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 
  Περιγραφή

 

  • Διασύνδεση Μνήμης: 256 bit.

 

Είναι η μόνη διαφορά που μπορώ να παρατηρήσω στην οποία υπερτερεί η GTX 970.

 

Aυτό είναι στην ουσία που την ''καίει'' την gpu καθώς πρακτικά κάνει τα 4Gb vram ολίγον άχρηστα λόγω χαμηλού bandwidth και process power, εκτός και αν τα maxwell λειτουργούν κάπως διαφορετικά πάνω σε αυτό.

 

Αναφέρεται και εδώ αυτό.

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-2572458/gtx-960-4gb-970.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου ένα game του 2014 και μέχρι τώρα το 2015 που η 970 το παίζει στο τέρμα στα 1080p και η 960 με τα 4Gb vram υπάρχει περίπτωση να έχει κάποιο θέμα. Θα έχουν τις διαφορές τους φυσικά, αλλά όχι τίποτα το τραγικό.

 

Με λίγα λόγια, όταν θα τσιμπάει μπάλες η 960 κάποια στιγμή (μοιραίο είναι) θα τσιμπάει και η 970. 

 

Λίγοι έχουν 120/144 hz monitor γενικά. Επιπλέον είναι εξαιρετικά δύσκολο-αδύνατο με single gpu να πιάσεις 100+ frames στα απαιτητικά games. Και μια 960 λοιπόν το ίδιο πράγμα είναι πάνω σε αυτό αφού και πάλι η απόκριση και το refresh rate θα είναι 120/144hz. 

Κοιτα στο σχολιο μου αναφερω οτι ειναι για να παιξεις οτι παιχνιδι εχει βγει φουλ γραφικα κ να μην κανει κιχ η καρτα κ ειδικα σε ατομα που εχουν gaming οθονη ενα παραπανω.Τωρα για να σου απαντησω σε αυτο που λες ναι με μια 960 μπορεις να παιξεις ανετα τα περισσοτερα παιχνιδια στα 1080 αλλα εγω μιλησα κ μελλοντικα οπως για παραδειγμα w3 gta κτλ που βλεπεις τι ζορι τραβανε πλεον οι καρτες.

Θα μου πεις τι παραπανω θα δωσει η 970 απο την 960 θα σου απαντησω και σε αυτο με ενα απλο συγκριτικο χωρις να εχω δει κ τις 2 καρτες στην πραξη.

Αν θεωρητικα η 980 με την 970 εχουν ενα πολυ μικρο ποσοστο διαφορας 15-20% επιδοσης που νομιζω παλι πολυ λεω απο αυτα που εχω διαβασει η διαφορα 970 με 960 πιστευεις ειναι 15-20% ή κοντα στο 30-40%??Γιατι απο τα λιγα που εχω διαβασει στο ιντερνετ ακουω οτι γινεται το δευτερο εχω δει πχ bf4 να τρεχει με 78 και 42 fps αντιστοιχα αλλα δεν το δενω σχοινι κορδονι γιατι απο παιχνιδι σε παιχνιδι αυτα αλλαζουν ενα παραδειγμα εφερα.

Εν ολιγοις η 970 θα μπορει να δωσει εστω και 10(το λιγοτερο) fps παραπανω απο την 960 αρα δεν το λες κ μικρη διαφορα ειδικα αν πχ σε ενα παιχνιδι εισαι αναγκασμενος να παιξεις με 960 και 50 fps και απο την αλλη 60αρι με 970 κ αυτο φιλε μου εχει διαφορα γιατι ακουω πολλους να λενε δεν εχει διαφορα τα 30 fps με τα 60.Παιξε με 30 για πολυ ωρα και μετα γυρνα το στα 60 να δεις αν εχει διαφορα η οχι.

Η 960 θα τσιμπησει μπαλες νωριτερα αυτο πιστευω εγω και η 970 θα αντεξει ισως για 0.5-1 χρονο παραπανω απο την 960 αυτην ειναι η απαντηση μου αρα εχει διαφορα...Ολο αυτο τα λεω βαση απο αυτα που εχω διαβασει στο ιντερνετ για τις επιδοσεις της εν λογω καρτας σορρυ αλλα μια 970 εχω οποτε δεν βαζω κ το χερι μου στη φωτια καθαρα οτι εχω διαβασει εδω κ εκει στο ιντερνετ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

600€ έχει στα σοβαρά μαγαζιά και πάνω! Και αυτή η τιμή πολλούς μήνες μετά...

Η 980ti πιστεύω θα πωλείται στην Αμερική 800$ και εδώ 1000€

 

Εδώ θα είμαστε και θα τα πούμε...

Η κάρτα θα βγεί για να στοχεύσει το αγοραστικό κοινό των 600-700 δολλαρίων,δεν θα είναι ακριβότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ακολουθησει (που μεχρι στιγμης το κανει) το ιδιο πλανο που εκανε με την σειρα 7ΧΧ δεν βλεπω πως θα γινει αυτο. θα ριξει την τιμη της 980 και στα 150-200 πανω κατω διαφορα θα παιξει η ΤΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην έχει ίδια τιμή με την 980, τουλάχιστον ένα 250άρι πάνω θα 'ναι η τιμή της.

Η τιμη της 980 θα πεσει δεν θα μεινει στην τωρινη τιμη.Προβλεπω την 980 στα 500 ευρω και την 980ti στα 700 ευρω εδω στην ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμη της 980 θα πεσει δεν θα μεινει στην τωρινη τιμη.Προβλεπω την 980 στα 500 ευρω και την 980ti στα 700 ευρω εδω στην ελλαδα.

700€ στην Ελλάδα; Πολύ αισιόδοξο σε βρίσκω μάλλον δεν ξέρεις καλά την nvidia :P . Αλλά εξαρτάται και το τι θα κάνει η AMD με την σειρά R9 300 που οι πρώτες πληροφορίες (αν είναι έγκυρες) λένε θα κυμαίνεται στα 850€ περίπου .     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

700€ στην Ελλάδα; Πολύ αισιόδοξο σε βρίσκω μάλλον δεν ξέρεις καλά την nvidia :P . Αλλά εξαρτάται και το τι θα κάνει η AMD με την σειρά R9 300 που οι πρώτες πληροφορίες (αν είναι έγκυρες) λένε θα κυμαίνεται στα 850€ περίπου .     

Άμα βγει σαν την 780ti 700$ εδώ θα έρθει 850 -900€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...