Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

560 εχει η 980 τωρα...κανα 700αρι εγω σου λεω και βαλε!

600€ έχει στα σοβαρά μαγαζιά και πάνω! Και αυτή η τιμή πολλούς μήνες μετά...

Η 980ti πιστεύω θα πωλείται στην Αμερική 800$ και εδώ 1000€

 

Εδώ θα είμαστε και θα τα πούμε... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ειδα οτι τα vrm της καρτας μου εχουν θερμοκρασια 57c την ωρα που ανοίγω τον υπολογιστή και τωρα η θερμοκρασία ειναι στους 65c.

 

και η θερμοκρασια στην gpu ειναι στους 50c+. 

 

ουτε εχω τρεξει καποιο game ουτε τιποτα.  

 

εκδωση καρτας: asus strx 970 με drivers 347.88

 

ιο για μινινγκ δεν εχω, σκαναρισα το pc με: 360, avast, και malwarebytes. 

 

ουτε εχω απλα την καρτα βαλμένη επανω στην μητρική οστε να σκεβρώνει το pcb της. την εχω βαλει, και την εχω στερεώσει σε ευθεία γραμμη. 

τι λετε να παιζει ?

 

Γενικά το vrm παίζει σε υψηλές θερμοκρασίες. Τώρα βέβαια οι δικές είναι πολύ υψηλές. Έχω την ίδια κάρτα και το VRM είναι στους 42-43 βαθμούς και ο πυρήνας στους 36 με τα φουρφούρια κλειστά. Όταν παίζω έχω δει μέχρι και 74 βαθμούς σε VRM και 63-64 σε πυρήνα. Υπόψην ότι έχω πειράξει το fan curve από Tweak Tool της Asus. 

 

Όσο αφορά το τελευταίο και εμένα κρεμάει κάπως η κάρτα αλλά την έχω αφήσει έτσι. Λέτε να την ισιώσω δένοντας την με λίγο σπάγκο ή δεν υπάρχει θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να κανω underclock την gpu γιατι εχω την εντυπωση οτι τα stock της g1 μου δημιουργουν θεμα στο gta 5 και κρασάρει(τουλαχιστον να αποκλεισω αυτο το ενδεχομενο), βαζω -50 πχ core και memory η θελει διαφορετικα values πχ -50 core και -25 memory αυτο δεν γνωριζω και ψαχνω google αλλα δεν βρισκω κατι σιγουρο. Επισης δεν πειραζω ρευμα σωστα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το θεμα εχω περισσοτερο http://steamcommunity.com/app/271590/discussions/0/611703709830303956/#p89καθως και random crash στο desktop. Αρκετοι λενε για downclock καθως και οτι η gigabyte γενικα τα ανεβαζει πολυ τα ρολογια. Το περιεργο ειναι οτι μπορει 1-2 μερες πχ να παιζω οκ και την τριτη καθε 30min crash κτλπ, θα δοκιμασω να βγαλω και το OC στη cpu και βλεπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέξε κανα τεστάκι να δεις τη συμπεριφορά και στα δύο. Είχα και εγω παλιότερα το ίδιο θεματάκι στο bf3 και μόλις επέστρεψα τον επεξεργαστή σε εργοστασιακά ρολόγια όλα μέλι γάλα. Στο κάνει και σ'άλλα παιχνίδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν το κανει σε αλλα οτι εχω παιξει ειναι μια χαρα, stress tests εχω κανει και στα 2 χωρις προβλημα. Θα κανω αυτο που λετε stock τη cpu και βλεπουμε, παιζει απλα να μαγκωνει το gta με τα OCs δεν ξερω και εγω τι να πω πλεον. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγα μην βαλουν την 980ti στα ιδια λεφτα με την τατιανα Χ. ειπαμε greedy ειναι οχι μλκς. οι αντιστοιχιες τιμων θα ειναι 780-780ti-titan και θα πουληθουν σαν ζεστα ψωμακια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεει ενας:

 

The reference clock speeds: (figures from Nvidia) 
 
GTX 970 is Base 1050 MHz Boost 1178 MHz 
 
GTX 980 is Base 1126MHz Boost 1216 MHz
 
Most non reference cards are factory overclocked... 
 
Yeah it seems to be the factory overclocks. The issue with Elite was resolved by dropping the base clock to below 1200 Mhz Never had a crash again.... 
 
Both D3D issues...

 

Εμενα τρεχει παντα 1420 in game το βλεπω στο OSD του afterburner, λιγο υπερβολικο δεν ειναι?? Δεν εχω πειραξει τιποτα στην καρτα..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει την διαφορά των 100€ ανάμεσα σε αυτές τις δύο κάρτες;

 

Link.png Site: 1

Link.png Site: 2

Διαφορά ιπποδύναμης my friend. Διάβασε τα χαρακτηριστικά και των δυο, καταλαβαίνεις γιατί υπάρχει η διαφορά των 100 ευρώ. Αν θέλεις την γνώμη μου με αυτά τα games που μας πετάνε στο pc(console ports) στα 1080p η 970 είναι overkill, οπότε  πήγαινε καλύτερα για την 960 αν για αυτό ρωτάς. Αν δεν σε πειράζουν τα 100 ευρώ παραπάνω, πήγαινε για 970.  Εγώ κάθε σειρά/γενιά gpu (πάρε το όπως θέλεις) αρχίζω και κατεβαίνω, αφού εδώ και αρκετές σειρές ήμουν 80ακιας (480,580,680 κτλ) τώρα για πρώτη φορά είμαι 70ακιας και στην επόμενη από ότι φαίνεται θα γίνω 60ακιας. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...