Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστεύω οτι η nvidia δεν βγάζει τώρα την 980ti στην αγορά  επειδή δεν φοβάται την νέα σειρά της amd και περιμένει να πουλήσει όσες titan x μπορεί.Αν την φοβόταν θα την έβγαζε τώρα την κάρτα για να προλάβει να απορροφήσει τους χρήστες που ψάχνονται να αγοράσουν καινούργια flagship κάρτα σε λογική τιμή.Τώρα που δεν φοβάται όμως,περιμένει να την βγάλει παράλληλα με την σειρά της amd καθώς έχει την αυτοπεποίθηση οτι η 980ti δεν θα έχει κανένα πρόβλημα να συναγωνιστεί τις 390-390χ.

Λογικη ας το πουμε τιμη ηταν η Gtx 970 οταν πρωτοβγηκε με παιχνιδακι δωρο που επεφτε και αλλο η τιμη της. Ειδαμε και με την 780ti ,650ευρω οταν πρωτοβγηκε και μετα λιγο παραπανω απο μισο χρονο ηρθε η Gtx 970 στην μιση τιμη με σχεδον ιδιες επιδοσεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάποιοι από εδώ μου είπαν ότι δεν στέλνει Ελλάδα. Τελικά δεν ισχύει;

 

 

Ναί, οι overclockers δεν στέλνουν Ελλάδα. Εμείς είμαστε Κύπρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς πως κάνω overclock την κάρτα μου με το Asus GPU Tweak; Έχω την Asus Gtx 980 strix DirectCU II OC

Θα μπείς στο πρόγραμμα και θα πατήσεις κάτω αριστερά το ενδιάμεσο απο τα τρία κουτάκια για να μπεί σε advanced mode.Θα βάλεις το gpu boost clock στο 1450,το gpu voltage στο 1200,το power target στο 0110 και το memory clock στο 7300,θα πατήσεις save κατω δεξιά στο profile 1 και θα απολαύσεις ένα stable κλοκάρισμα στην κάρτα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπείς στο πρόγραμμα και θα πατήσεις κάτω αριστερά το ενδιάμεσο απο τα τρία κουτάκια για να μπεί σε advanced mode.Θα βάλεις το gpu boost clock στο 1450,το gpu voltage στο 1200,το power target στο 0110 και το memory clock στο 7300,θα πατήσεις save κατω δεξιά στο profile 1 και θα απολαύσεις ένα stable κλοκάρισμα στην κάρτα σου.

Το Gpu Boost δεν ανεβαίνει πάνω από 1400...  :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Gpu Boost δεν ανεβαίνει πάνω από 1400...  :unsure:

Προσωπικά το έχω πάει μέχρι και 1550mhz αλλα είναι και θέμα bios....Έχω την msi reference με asic quality στο 83% που είναι απο τα υψηλότερα που έχω δεί.Οπότε βάλτο στο 1400 άμα δεν πάει παραπάνω και δοκίμασε και το afterburner της msi μήπως σε αφήνει να το πάς παραπάνω.Προσωπικά χρησιμοποιώ το πρόγραμμα της asus καθώς βολεύει πιό πολύ τα γούστα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, έκανα ότι είπαμε (και με +50Mhz από το afterburner), έτρεξα μετά το 3DMark και μου έβγαλε σκορ 13307 (κάπου 1300+ από όταν η κάρτα ήταν χωρίς oc). Μετά δοκίμασα ν' ανεβάσω κι άλλο λίγο και το 3DMark κόλλησε (κράσαραν οι drivers της κάρτας). Δοκίμασα δυο τρεις φορές και τα ίδια. Τώρα το γύρισα πάλι στο πρώτο oc και πάλι κράσαρε το 3DMark  :blink:  !!

Εσείς με πoιο πρόγραμμα τεστάρετε σταθερότητα, βλέπετε επιδόσεις κλπ.;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, έκανα ότι είπαμε (και με +50Mhz από το afterburner), έτρεξα μετά το 3DMark και μου έβγαλε σκορ 13307 (κάπου 1300+ από όταν η κάρτα ήταν χωρίς oc). Μετά δοκίμασα ν' ανεβάσω κι άλλο λίγο και το 3DMark κόλλησε (κράσαραν οι drivers της κάρτας). Δοκίμασα δυο τρεις φορές και τα ίδια. Τώρα το γύρισα πάλι στο πρώτο oc και πάλι κράσαρε το 3DMark  :blink:  !!

 

Εσείς με πoιο πρόγραμμα τεστάρετε σταθερότητα, βλέπετε επιδόσεις κλπ.;

Κρασάρει με τον πυρήνα στα 1450  και τις μνήμες στα 7300?Ανέβασες τα volt που σου είπα?Αν τα έκανες όλα αυτά που σου είπα τότε κατέβασε τον πυρήνα στα 1400 και τις μνήμες στα 7250.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν... αν δεν ανεβάσω τον πυρήνα πάνω από 1400 δεν κρασάρει. Δεν άνοιξα καθόλου τώρα το afterburner και έτρεξα το 3DMark με 7600 στις μνήμες και όλα καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελει ρευμα προφανως για να παει παραπανω αλλα οι strix δεν φημηζονται για το καλο overclock γιατι εχει ενα 8pin και ενα 6 δεν μπορει να παρει πολυ ρευμα...εμενα εχει τρια προφιλ ετοιμα η καρτα στο ενα κανει boost στα 1500 μονη της και μνημες στα 7800 χωρις ρευμα ..παει και μεχρι 8000 και 1530 core αν την πιεσω και ανεβασω βολτ,δεν υπαρχει λογος ομως γιατι στο παχνιδι απο το 1500 που ειναι ολα auto με 1530 δεν βλεπω διαφορα εκτος αν θελεις score τοτε εχει ...zotac 980 amp extreme einai η καρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελει ρευμα προφανως για να παει παραπανω αλλα οι strix δεν φημηζονται για το καλο overclock γιατι εχει ενα 8pin και ενα 6 δεν μπορει να παρει πολυ ρευμα...εμενα εχει τρια προφιλ ετοιμα η καρτα στο ενα κανει boost στα 1500 μονη της και μνημες στα 7800 χωρις ρευμα ..παει και μεχρι 8000 και 1530 core αν την πιεσω και ανεβασω βολτ,δεν υπαρχει λογος ομως γιατι στο παχνιδι απο το 1500 που ειναι ολα auto με 1530 δεν βλεπω διαφορα εκτος αν θελεις score τοτε εχει ...zotac 980 amp extreme einai η καρτα

Τα 8πινα βυσματα δεν βοηθανε πουθενα την 980 που εχει χαμηλο tdp.Εχω παει τον πυρηνα της msi στα 1550 και εχω 2 εξαπινα καλωδια.Ειναι θεμα bios περισσοτερο που στην strix δεν σε αφηνει να χρονισεις παραπανω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως ξέρω οτι η strix δεν πάνε πολυ πανω η Msi ειναι πολυ καλές αντιθετως σε αυτο το κομμάτι και γενικότερα για μένα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...