Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρει τώρα να μου κανείς και για την άλλη μου ερώτηση; Τι φάση παίζει με τις Titan;

Σε ευχαριστώ Fulgore.

Μια καλυτερη(αλλα και αρκετα ακριβη Single καρτα)που για να δικαιολογησει την υπαρξη της(στα παιχνιδια τουλαχιστον)λενε οτι ειναι η μονη καρτα γραφικων για 4κ gaming,αλλα πρεπει να ριξεις απαιτησεις στα καινουργια παιχνιδια και δεν εχεις στην τελικη τα αποτελεσματα που περιμενεις,ειδικα αν το καλοκαιρι πεφτει κιολας η αποδοση της λογω θερμοκρασιων/reference cooling.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα έλεγα πριν το 2015 οτι οι σημερινές κάρτες είναι οριακές για τα παιχνίδια του τώρα και τα παιχνίδια που έπονται. Δεν έπεσα έξω.

 

Το GTA είναι μια ιδιόρυθμη κατάσταση. Στις περισσότερες των περιπτώσεων, εάν εξαιρέσουμε προβλήματα του παιχνιδιού που οδηγούν σε framedrop, η CPU peakάρει. Π.χ. στα 4κ που τρέχω τον 2500κ βλέπω οτι ενώ η GPU έχει σχετικά χαμηλό Utilization η CPU έχει αρκετά υψηλό. Εάν κλοκάρω την GPU το μόνο που καταφέρνω είναι να μειώσω ακόμη πάραπάνω το utilization της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα υπάρξουν 20/16nm, θα πάνε κατευθείαν στα 14nm του χρόνου(?) με το Pascal.

 

΄Οτι δεν θα υπάρξουν GPU chips σε 20SOC/TSMC είναι σίγουρο. Για το υπόλοιπο μην βάζεις το χέρι σου στην φωτιά ακόμα.

Τα έλεγα πριν το 2015 οτι οι σημερινές κάρτες είναι οριακές για τα παιχνίδια του τώρα και τα παιχνίδια που έπονται. Δεν έπεσα έξω.

 

Το GTA είναι μια ιδιόρυθμη κατάσταση. Στις περισσότερες των περιπτώσεων, εάν εξαιρέσουμε προβλήματα του παιχνιδιού που οδηγούν σε framedrop, η CPU peakάρει. Π.χ. στα 4κ που τρέχω τον 2500κ βλέπω οτι ενώ η GPU έχει σχετικά χαμηλό Utilization η CPU έχει αρκετά υψηλό. Εάν κλοκάρω την GPU το μόνο που καταφέρνω είναι να μειώσω ακόμη πάραπάνω το utilization της.

 

Γιατί άλλαξε κάτι σε σχέση με το παρελθόν όσων αφορά το πρώτο; Το Νοέμβριο του 2006 μόλις 4 μέρες μετά την ανακοίνωσή της είχα σκάσει 650 ευρώ για την 8800GTX. Θέλεις να σου πω πόσα παιχνίδια της εποχής μπορούσε τότε να παίξει στα 2048*1536 με 4xMSAA ομαλά και που καταλήξανε τα παιχνίδια που κυκλοφόρησαν μόλις μήνες μετά; Αν κατάφερνα να μείνω στα 1600*1200 με 2xMSAA αισθανόμουν τυχερός. Και φυσικά εδώ μιλάμε για ΤΗΝ εξαίρεση όπου σε μέγιστες ρυθμίσεις και μέγιστη ανάλυση κατέληγε μέχρι και 3x φορές γρηγορότερη από την 7800 που είχα πριν και με σαφώς καλύτερη ποιότητα απεικόνισης.

 

Κοντός ψαλμός αλληλούια: δεν ξέρω τι περιμένετε μερικοί από μια κάρτα γραφικών όσο κι αν αυτή στοιχίζει, αλλά όσοι νομίζουν ότι ότι και να πάρουν δεν θα υπάρξει ανάγκη για θυσίες αν θέλουν super duper ultra ρυθμίσεις στην πιο τρελλή ανάλυση καλό θα ήταν να δοκιμάσουν τον αυτόματο πιλότο για ομαλή προσγείωση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καρτάρα η 8800, έχω την φρεσκαρισμένη έκδοση της 9800gtx+. Μέχρι πριν 1.5 χρόνο φόρτωνε Battlefield3 που κ πού :)

 

OT αλλά αν δεν μου έκανε κλίσμα με μπύρα η εφορία κάθε χρόνο για την κρίση που δεν τελειώνει ποτέ ίσως να μην το είχα παρατήσει το άθλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοντός ψαλμός αλληλούια: δεν ξέρω τι περιμένετε μερικοί από μια κάρτα γραφικών όσο κι αν αυτή στοιχίζει, αλλά όσοι νομίζουν ότι ότι και να πάρουν δεν θα υπάρξει ανάγκη για θυσίες αν θέλουν super duper ultra ρυθμίσεις στην πιο τρελλή ανάλυση καλό θα ήταν να δοκιμάσουν τον αυτόματο πιλότο για ομαλή προσγείωση.

 

Ή κάνεις SLI με 3-4 Titan X και έχεις 150-200FPS παντού στις μέγιστες ρυθμίσεις. Με μονή κάρτα πάντως το ''Constant 60'' σε μέγιστες ρυθμίσεις με 8xMSAA που ονειρεύονται μερικοί δεν υπάρχει σε όλους τους τίτλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μεταξυ μιλώντας για κάρτες του 2015 και 4Κ κάπου χάθηκα..(πάλι) Τωρα σοβαρά πιστεύετε με τα ports που μας πετάνε στα μούτρα στο PC ότι θα τα παίζουμε 4Κ με sgpu; Εδώ και με sli/crossfire και είσαι στην αμφιβολία αν θα τα παίξεις με αξιοπρεπή framerate σε μερικά games.

 

Αυτή την στιγμη και τα επόμενα δύο χρόνια αρχίζει να γίνεται mainstream τα 1440p.

 

 

Όποιος θέλει φυσικά το παραπάνω ας πάει για διπλές και τριπλές gpu λύσεις αλλά και πάλι μικρό καλάθι.

 

Ας το αφήσουμε το 4Κ σε αυτούς που τα σκάνε και ρισκάρουν.Εγώ προσωπικά παίζω safe γιατί τα βλέπω τόσα χρόνια τι γίνεται στην gaming βιομηχανία. Δεν αξίζει τον κόπο να σκας 500/600/1000αρια για gpu all the time για αυτά που μας δίνουν. Just my opinion.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή κάνεις SLI με 3-4 Titan X και έχεις 150-200FPS παντού στις μέγιστες ρυθμίσεις. Με μονή κάρτα πάντως το ''Constant 60'' σε μέγιστες ρυθμίσεις με 8xMSAA που ονειρεύονται μερικοί δεν υπάρχει σε όλους τους τίτλους.

 

Σιγά μη βγάλεις σε όλους τους σημερινούς τίτλους 150 και βάλε με μέγιστες ρυθμίσεις σε 4k έστω και με quad SLi. ΄Οσο ανεβαίνει ο αριθμός των GPU σε mGPU τόσο μικραίνει και η αύξηση των επιδόσεων.

 

Μη μου πει μόνο κανείς ότι θα δώσει 4 χιλιάρικα + μόνο για κάρτες γραφικών για να παίξει σε 1080p γιατί θα διαρρίξω τα ιμάτιά μου....

Στο μεταξυ μιλώντας για κάρτες του 2015 και 4Κ κάπου χάθηκα..(πάλι) Τωρα σοβαρά πιστεύετε με τα ports που μας πετάνε στα μούτρα στο PC ότι θα τα παίζουμε 4Κ με sgpu; Εδώ και με sli/crossfire και είσαι στην αμφιβολία αν θα τα παίξεις με αξιοπρεπή framerate σε μερικά games.

 

Αυτή την στιγμη και τα επόμενα δύο χρόνια αρχίζει να γίνεται mainstream τα 1440p.

 

 

Όποιος θέλει φυσικά το παραπάνω ας πάει για διπλές και τριπλές gpu λύσεις αλλά και πάλι μικρό καλάθι.

 

Ας το αφήσουμε το 4Κ σε αυτούς που τα σκάνε και ρισκάρουν.Εγώ προσωπικά παίζω safe γιατί τα βλέπω τόσα χρόνια τι γίνεται στην gaming βιομηχανία. Δεν αξίζει τον κόπο να σκας 500/600/1000αρια για gpu all the time για αυτά που μας δίνουν. Just my opinion.

 

Ε να πω και γω άλλη μια τσατσαριά μπορώ; Να γίνουν mainstream τα 1440 & γιατί όχι πολύ μεγαλύτερα "p" αλλά δεν πάσχουν από ευκρίνεια οι σημερινές καλές οθόνες PC. Είναι προτιμότερο να επενδύσετε σε μια όσο πιο ποιοτική οθόνη γίνεται με κυρίαρχο γνώμονα την προστασία των ματιών σας και μετά όλα τα άλλα. Από κει και πέρα λατρεύω όταν βλέπω τεράστιες οθονάρες ή ακόμα και TV sets σε γραφειάκια μινιόν με σκαμπουδάκια των οπισθίων για κάθισμα. Και ο πισινός μου εμένα θέλει την πολυθρόνα του....δεν ξέρω για τους άλλους :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω.. Το να κρατάς το BIOS της gpu up to date, είναι σημαντικό; Η Gigabyte έχει βγάλει μερικά bios updates από αυτό που φοράει η κάρτα μου και σήμερα ενώ ήμουν στο site και έβλεπα νέα και προϊόντα να περάσει η ώρα, έπεσε το μάτι μου και στο description του updates bios:

1. Release for SKHYNIX Memory
2.  NVIDIA Source BIOS Version: DP: 84.04.31.00.B1/ DD: 84.04.31.00.B0
3.  Base Clock/Boost Clock1228/1329 MHz
4.  Memory Clock7102 Mhz
5.  Improve compatibility with some monitors

BIOS γενικά δεν πειράζουμε παρά μόνο αν έχουμε πρόβλημα -δεν έχω.

 

Btw, όταν κάνεις bios update, χάνετε καμιά εγγύηση, ή βλακείες λέω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω.. Το να κρατάς το BIOS της gpu up to date, είναι σημαντικό; Η Gigabyte έχει βγάλει μερικά bios updates από αυτό που φοράει η κάρτα μου και σήμερα ενώ ήμουν στο site και έβλεπα νέα και προϊόντα να περάσει η ώρα, έπεσε το μάτι μου και στο description του updates bios:

1. Release for SKHYNIX Memory

2.  NVIDIA Source BIOS Version: DP: 84.04.31.00.B1/ DD: 84.04.31.00.B0

3.  Base Clock/Boost Clock1228/1329 MHz

4.  Memory Clock7102 Mhz

5.  Improve compatibility with some monitors

BIOS γενικά δεν πειράζουμε παρά μόνο αν έχουμε πρόβλημα -δεν έχω.

 

Btw, όταν κάνεις bios update, χάνετε καμιά εγγύηση, ή βλακείες λέω;

Όχι δεν χάνεις κάτι από το BIOS, βέβαια στην περίπτωση της στραβής καλύτερα μην τους πεις ότι έκανες πειράματα με το BIOS κτλ.. :P

Από εκεί και πέρα το απάντησες και μόνος σου. Αν δεν έχεις κάποιο θέμα δεν είναι τόσο απαραίτητο να είσαι up to date στο BIOS και πόσο μάλλον να ψάχνεσαι με custom. Δεν είναι drivers που είναι απαραίτητοι για να τρέξει καλύτερα πχ ένα game.

Τώρα πάλι αν έχεις κανένα auto update πρόγραμμα όπως το liveupdate της msi, μπορεί να στο κάνει και μόνο του το download και να σε ρωτήσει αν θέλεις να το βάλεις. Έχω βάλει δηλαδή δυο BIOS με αυτόν τον τρόπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν χάνεις κάτι από το BIOS, βέβαια στην περίπτωση της στραβής καλύτερα μην τους πεις ότι έκανες πειράματα με το BIOS κτλ.. :P

Από εκεί και πέρα το απάντησες και μόνος σου. Αν δεν έχεις κάποιο θέμα δεν είναι τόσο απαραίτητο να είσαι up to date στο BIOS και πόσο μάλλον να ψάχνεσαι με custom. Δεν είναι drivers που είναι απαραίτητοι για να τρέξει καλύτερα πχ ένα game.

Τώρα πάλι αν έχεις κανένα auto update πρόγραμμα όπως το liveupdate της msi, μπορεί να στο κάνει και μόνο του το download και να σε ρωτήσει αν θέλεις να το βάλεις. Έχω βάλει δηλαδή δυο BIOS με αυτόν τον τρόπο.

 

Εχει και η Gigabyte ενα αντιστοιχο το @BIOS εντοπιζει την υπαρχουσα εκδοση BIOS που εχεις και σου βρισκει την τελευταια.

Το ειχα χρησιμοποιησει στη μητρικη μου και στην τωρινη καρτα μου με απολυτη επιτυχια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...