Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προς το παρών το παιζω σε όλα max και msaa 4x.

Ακόμα και έτσι δυστυχώς γονατίζει η κάρτα. Δες εδώ.

 

Measurements conducted at four test sites:

  • # 1: city, urban toll,
  • # 2: Night ride through the countryside,
  • # 3: The road outside the city, along the highway,
  • # 4: crossing the road outside of town, where there is a lot of vegetation (including trees).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτό λέω οτι οι σύγχρονες κάρτες δεν φτουράνε ούτε σε 1080p.Το ανεβασμένο msaa ανεβάζει την ποιότητα της εικόνας πάρα πολύ,γιατί να μην το έχουμε ανεβασμένο δηλαδή σε τόσο πανάκριβες κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δύο απορίες αν μπορεί κάποιος μου τις λύσει.

1. 2x980 αυτή τη στιγμή που μιλάμε, αντέχουν 4Κ gaming με λογικά καρέ (όχι καρφωμένα 60, αλλά ας πούμε πάνω από 40+).

2. Η σειρά Titan της Nvidia, είναι για gaming; Αν ναι, έψαχνα υλοποιήσεις από τις διάφορες εταιρίες και βλέπω ότι δεν έχουν κάνει κάτι διαφορετικό από τις reference κάρτες. Όπως ας πούμε υπερχρονισμούς ή costum ψύξη και λοιπά. Επίσης, μία Titan X ή Z, μπορεί να σηκώσει 4K (40+ και εδώ);

Σε όλα τα παραπάνω, μιλάω πάντα για τα περισσότερα παιχνίδια εκεί έξω. Το 98% ας πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.gamespot.com/articles/witcher-3-and-batman-arkham-knight-free-with-selec/1100-6427098/Δες τι γραφουν τα παιδια απο κατω γιαυτο. Οσο για το Πλαισιο ας ρωτησει καλου κακου και ας δειξει και την εν λογω προσφορα αν εχει κανενα κινητο μαζι στα παιδια εκει.

 

Ευχαριστώ για το λινκ, παλεύω με το amazon μπας και πάρω τα δώρα!

Μάλλον τα @@@@@ μου θα πάρω αλλά δεν χάνω κάτι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτό λέω οτι οι σύγχρονες κάρτες δεν φτουράνε ούτε σε 1080p.Το ανεβασμένο msaa ανεβάζει την ποιότητα της εικόνας πάρα πολύ,γιατί να μην το έχουμε ανεβασμένο δηλαδή σε τόσο πανάκριβες κάρτες.

Το gta είναι open world game. Είναι εξαιρετικά δύσκολο σε όλες τις περιοχές να είσαι με καρφωμένο 60αρι με sgpu. Από εκεί και πέρα στα 1080p δεν βάζεις πχ x8  MSAA, είναι εντελώς ανούσιο και κόβει τον *ώλο του. Μέχρι x4 και αφού το game υποστηρίζει  ΜFAA βάλε το x2 in game και είναι σαν να το έχεις x4 οπτικά ενώ στοιχίζει σαν x2 MSAA. Απλά και όμορφα. Βάλε και το Grass Quality στο Very High αντί για Ultra, όπως κάναμε όλοι, και μια χαρά θα είσαι με 45+avg με όλα τα υπόλοιπα τερματισμένα +MFAA.

 

Τώρα πάλι αν θέλεις να σκάσεις μια 800αρα στην ti όπως λες για το Gta, game του 2013, port στο pc το 2015, είναι επιλογή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δύο απορίες αν μπορεί κάποιος μου τις λύσει.

1. 2x980 αυτή τη στιγμή που μιλάμε, αντέχουν 4Κ gaming με λογικά καρέ (όχι καρφωμένα 60, αλλά ας πούμε πάνω από 40+).

2. Η σειρά Titan της Nvidia, είναι για gaming; Αν ναι, έψαχνα υλοποιήσεις από τις διάφορες εταιρίες και βλέπω ότι δεν έχουν κάνει κάτι διαφορετικό από τις reference κάρτες. Όπως ας πούμε υπερχρονισμούς ή costum ψύξη και λοιπά. Επίσης, μία Titan X ή Z, μπορεί να σηκώσει 4K (40+ και εδώ);

Σε όλα τα παραπάνω, μιλάω πάντα για τα περισσότερα παιχνίδια εκεί έξω. Το 98% ας πούμε.

Στα χρηματα της Titan πας σε 2x980 αρα την ξεχνας ουτως ή αλλως. Τωρα για τα περισσοτερα παιχνιδια ελπιζω να καταλαβαινεις οτι console ports και 4k 60fps gaming ειναι λιγο οτι να ναι. Αλλωστε τι ποσοστο ειναι αυτο που εχει 2x980 για Gaming??1%? :P Προφανως και δινουν βαση μεχρι 1080p κυριως που παιζουν οι περισσοτεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω απλά μερικοί πρέπει να καταλάβουμε την διαφορά high end και enthusiast grade στο hardware γιατι απο ενα σημείο και μετά τα πολλά παραπάνω λεφτά για το κάτι λίγο περισσότερο μας κάνουν να χάνουμε το νόημα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα χρηματα της Titan πας σε 2x980 αρα την ξεχνας ουτως ή αλλως. Τωρα για τα περισσοτερα παιχνιδια ελπιζω να καταλαβαινεις οτι console ports και 4k 60fps gaming ειναι λιγο οτι να ναι. Αλλωστε τι ποσοστο ειναι αυτο που εχει 2x980 για Gaming??1%? :P Προφανως και δινουν βαση μεχρι 1080p κυριως που παιζουν οι περισσοτεροι.

 

Νομίζω απλά μερικοί πρέπει να καταλάβουμε την διαφορά high end και enthusiast grade στο hardware γιατι απο ενα σημείο και μετά τα πολλά παραπάνω λεφτά για το κάτι λίγο περισσότερο μας κάνουν να χάνουμε το νόημα .

 

Κοιτάξτε, εγώ μάζευα λεφτά εδώ και 3 χρόνια (εκτός τη κάρτα που την άλλαξα πολύ πρόσφατα) για νέο σύστημα. Δηλαδή με το που φύγει η εγγύηση των προϊόντων μου, θα πάω σε καινούρια. Έχω μαζέψει ένα λογικό ποσό, απλά αυτό που θέλω να μάθω είναι.. να επενδύσω σε περισσότερη μνήμη ή σε bandwidth; Προς το παρών μένω έτσι και αλλιώς σε HD, γιατί όπως είναι φυσικό, αξιόλογες προτάσεις οθόνης 4Κ, μόνο με χιλιάρικο και πάνω. Δεν αξίζει προς το παρών. Αλλά σκέφτομαι για μέλλον. Φυσικά δεν μιλάω απαραίτητα για 980, μιλάω γενικά ας πούμε για high-end κάρτες σε sli, ή "enthusiast" κάρτα(-ες), μονή. Τι είναι ποιο future proof.

 

Υ.Γ (Τεο): Φυσικά νομίζω ότι όποιος επενδύει λεφτά τόσα για κάρτα, δεν μιλάμε για μέσο χρήστη αλλά για "enthusiast", όπου προσπαθεί να μαξάρει τις επιδώσεις και την εμπειρία, ακόμα και αν αυτό συμαίνει δυσανάλογα ποσά ανάμεσα στο χρήμα/πρόσθετη_απόδοση (1000€ πάνω με μόνο 15% περισσότερη απόδοση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάξτε, εγώ μάζευα λεφτά εδώ και 3 χρόνια (εκτός τη κάρτα που την άλλαξα πολύ πρόσφατα) για νέο σύστημα. Δηλαδή με το που φύγει η εγγύηση των προϊόντων μου, θα πάω σε καινούρια. Έχω μαζέψει ένα λογικό ποσό, απλά αυτό που θέλω να μάθω είναι.. να επενδύσω σε περισσότερη μνήμη ή σε bandwidth; Προς το παρών μένω έτσι και αλλιώς σε HD, γιατί όπως είναι φυσικό, αξιόλογες προτάσεις οθόνης 4Κ, μόνο με χιλιάρικο και πάνω. Δεν αξίζει προς το παρών. Αλλά σκέφτομαι για μέλλον. Φυσικά δεν μιλάω απαραίτητα για 980, μιλάω γενικά ας πούμε για high-end κάρτες σε sli, ή "enthusiast" κάρτα(-ες), μονή. Τι είναι ποιο future proof.

 

Υ.Γ (Τεο): Φυσικά νομίζω ότι όποιος επενδύει λεφτά τόσα για κάρτα, δεν μιλάμε για μέσο χρήστη αλλά για "enthusiast", όπου προσπαθεί να μαξάρει τις επιδώσεις και την εμπειρία, ακόμα και αν αυτό συμαίνει δυσανάλογα ποσά ανάμεσα στο χρήμα/πρόσθετη_απόδοση (1000€ πάνω με μόνο 15% περισσότερη απόδοση).

Απο την σειρα 6 και μετα δεν υπαρχει η εννοια του FutureProof. Futureproof λεγανε πχ πολλοι για την 680 και να τα αποτελεσματα,μια απο τα ιδια και για 770 και 780ti. Ειδικα για την αναλυση που σκεφτεσαι να παιξεις πολυ απλα δεν υπαρχει η εννοια ουτε του FutureProof ουτε του Value For Money. Απολυτως λογικο βεβαια καθως οπως ειπα και πριν μιλαμε για κατηγορια αγοραστων κοντα στο 1-2% υποθετω κυριως λογω της αναλυσης.

 

Αρα αν θες να παιζεις σε 4κ με 40+Fps εκτως του Monitor που θα πρεπει να ακριβοπληρωσεις,θα πρεπει να ακριβοπληρωνεις και τις καρτες γραφικων. Περυσι βγηκε το AC Unity,το Shadow Of Mordor και το Dragon Age πχ που γονατιζανε σε 4κ αναλυσεις. Φετος πχ υπολογισε σε Batman,GTA V και ειδικα το Witcher 3 και παει λεγοντας.

 

Και φυσικα θα πρεπει να εχεις παντα στο μυαλο σου οτι τα παιχνιδια ειναι κυριως μεταφορες απο τις αδυναμες κονσολες,με οτι αυτο εχει να κανει σε θεμα Unoptimized,κακου Performance,προβληματων κλπ.

Κλασσικο προσφατο παραδειγμα το Online του Mortal Kombat και τα διαφορα προβληματα στο PC σε σχεση με τις κονσολες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς. Άρα όταν έγραψα σε τι να δώσω σημασία περισσότερο, μάλλον στον συνδυασμό αυτών τον δύο και όχι ή στο ένα ή στο άλλο. Οπότε όταν μιλάμε για 4K αναλύσεις και σε λογικά καρέ, πάμε για triple/quad sli. Awesome -_-

Σε ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς. Άρα όταν έγραψα σε τι να δώσω σημασία περισσότερο, μάλλον στον συνδυασμό αυτών τον δύο και όχι ή στο ένα ή στο άλλο. Οπότε όταν μιλάμε για 4K αναλύσεις και σε λογικά καρέ, πάμε για triple/quad sli. Awesome -_-

Σε ευχαριστώ.

Κοιτα αν μιλαμε για ολα τα παιχνιδια,ακομα και τα πιο δυνατα ε τοτε μιλαμε για πολυ χρημα προφανως. Σκεψου οτι το Witcher 3 λενε οτι θα παιζει Ultra με πανω κατω 60fps σε 1080P με μια Gtx 980,φαντασου σε 4κ τι θα χρειαζεται οχι φυσικα για Ultra αλλα για Medium προς High σε 35+Fps.

 

Αν πχ παιζεις περισσοτερο παιχνιδια οπως Counter Strike,WoW,Heroes of the storm,Lol κλπ τοτε προφανως και κανεις δουλεια και με μια Gtx 970.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CS:GO 4k (dsr) βαρούσα 60άρια με 970, πλάκα κάνεις; :Ρ

Μιλάω πάντα για νέες anticipated κυκλοφορίες στυλ, Batman, AC franshice (Victory π.χ), Division και πάει λέγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CS:GO 4k (dsr) βαρούσα 60άρια με 970, πλάκα κάνεις; :Ρ

Μιλάω πάντα για νέες anticipated κυκλοφορίες στυλ, Batman, AC franshice (Victory π.χ), Division και πάει λέγοντας.

Εκει τοτε θα πρεπει να πληρωσεις και αναλογα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει τώρα να μου κανείς και για την άλλη μου ερώτηση; Τι φάση παίζει με τις Titan;

Σε ευχαριστώ Fulgore.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...