Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, χθες έγινε κάτι περίεργο, ενώ έπαιζα far cry 4 έγινε κάτι περίεργο, παρατήρησα ασυνήθιστα υψηλές θερμοκρασίες με το si afterburner και το rivatuner,  σε full load 75c περίπου ενώ πριν απ' ότι  θυμόμουν ήταν γύρω στους 65c, ψάχνοντας να βρω τι φταίει έβαλα των υπολογιστή σε sleep και ξάπλωσα το κουτί και το άνοιξα να δω εάν δουλεύαν και οι 3 ανεμιστήρες, όλα κάλα. Μετά μην ξέροντας τι άλλο να κοιτάξω πάτησα στο after burner το κουμπί reset, (υπόψιν η κάρτα ήταν με default ρολόγια χωρίς  φορτωμένο  κάποιο overclock profile) Βάζω μετά το far cry  πάλι  και η θερμοκρασίες επανήλθαν στα φυσιολογικά 65c περίπου. Καμία ιδέα τι παίχτηκε, πρέπει να ανησυχω; Και σήμερα που κοίταξα μια χαρά  οι θερμοκρασίες.

Κάτι άλλο που με έχει μπερδέψει είναι ποιο είναι το default  boost clock της κάρτα. Εγώ αυτό που βλέπω στην κάρτα μου και στο site της gigabyte είναι 1354. Κάποιος έγραψε στο thread ότι το boost clock μπορεί να πάει αυτόματα χωρίς να χρειάζεται να κάνεις κάτι και 1380 εάν κρίνει η κάρτα ότι μπορεί να πάει, στην δικιά μου περίπτωση για να πάει 1380 πρέπει από το gigabyte oc guru να τικάρω την επιλογή OC που έχει, όταν είναι τικαρισμένη η "default" πάει μέχρι  1354. Έχω καταλάβει κάτι λάθος;

 

base και boost ειναι το ιδιο, το turbo αλλαζει απο κομματι σε κομματι... 

 

Εγω που εχω 2 x MSI 970 gtx τωρα, η μια με το 74 asic εχει turbo ρολοι 20-25mhz παραπανω απο την αλλη με το 69 asic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

base και boost ειναι το ιδιο, το turbo αλλαζει απο κομματι σε κομματι... 

 

Εγω που εχω 2 x MSI 970 gtx τωρα, η μια με το 74 asic εχει turbo ρολοι 20-25mhz παραπανω απο την αλλη με το 69 asic.

Με μπέρδεψες, το base και το boost  τα ξέρω αυτά αναφέρει στην gigabyte:

BASE: 1178 mhz / BOOST: 1329 MHz(1203/1354 MHz in OC Mode 

 

Το turbo που λες είναι αυτό που αναφέρει σαν oc mode?

Αυτά που γράφει ισχύουν στην κάρτα μου απλά για το 1380 που ανάφερε κάποιος πρέπει να το ενεργοποιήσεις από το  gigabyte  OC guru. Δηλαδή εάν κατάλαβα καλά υπάρχουν κάρτες που αντί για 1354 πηγαίνουν από μόνες τους 1380 και είναι λαχείο τι θα σου κάτσει;

Έχεις καμιά ιδέα για το τι παίχτηκε με τις θερμοκρασίες;

Ευχαριστώ πολύ και καλημέρα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Μιλαμε για GRAPHICS SCORE 

2. Μιλαμε για το 3D MARK 2011 Performance.

 

Δωσε screen να δω...

ωπ τωρα το ειδα , για firestrike ελεγα οτι βγαζω 12.000, τρομαξα λεω ουτε η 980 δεν βγαζει τοσο πολυ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με μπέρδεψες, το base και το boost  τα ξέρω αυτά αναφέρει στην gigabyte:

BASE: 1178 mhz / BOOST: 1329 MHz(1203/1354 MHz in OC Mode 

 

Το turbo που λες είναι αυτό που αναφέρει σαν oc mode?

Αυτά που γράφει ισχύουν στην κάρτα μου απλά για το 1380 που ανάφερε κάποιος πρέπει να το ενεργοποιήσεις από το  gigabyte  OC guru. Δηλαδή εάν κατάλαβα καλά υπάρχουν κάρτες που αντί για 1354 πηγαίνουν από μόνες τους 1380 και είναι λαχείο τι θα σου κάτσει;

Έχεις καμιά ιδέα για το τι παίχτηκε με τις θερμοκρασίες;

Ευχαριστώ πολύ και καλημέρα. :-)

Το oc mode ειναι αλλο πραγμα...Το turbo ρολοι εξαρταται απο ποιότητα πυρήνα, temps, φορτίο.

 

Για τις temps δεν μπορω να πω με σιγουρια, απλα παρακολουθα το φαινομενο.

 

Παντως εχω δει Giga G1 να turbαρουνε και 1.409mhz.

Ειναι η συμπεριφορα του πυρηνα....

ολα οκ μετα απο φορματ, ευχαριστω για το help αλανια !. 99% usage  στο dragon age...   θα κανω δωρο στην υπερ καρτα ενα backplate τωρα

Η μουφα, προβληματικη και κουτση 970gtx εγινε με ενα φορματ υπερκαρτα, τιτανοτεραστια και τιτανομεγιστη!

 

Αυτα ειναι...

Επεξ/σία από Titanomaxos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ακούσατε πρώτοι εδώ.

 

H Nvidia θα βγάλει bundle τις GTX 970/980 με Witcher 3 και Batman Arkham Knight για να pushάρει το stock της ενόψει του launch της GTX 980Ti (η οποία θα είναι πολύ αλμηρή btw).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.gamespot.com/articles/witcher-3-and-batman-arkham-knight-free-with-selec/1100-6427098/Δες τι γραφουν τα παιδια απο κατω γιαυτο. Οσο για το Πλαισιο ας ρωτησει καλου κακου και ας δειξει και την εν λογω προσφορα αν εχει κανενα κινητο μαζι στα παιδια εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεω να δωσω τα 970 SLI και να αγορασω 980 SLI βάζοντας αλλα 450 ευρω  :-D

 

image.jpg

 

Το SLI scaling σε αυτο το game ειναι στο 55-60%, ισως απο τα χαμηλοτερα που εχω δει!

Σε SLI GTX Titan X το scaling ειναι στο 35%.  :fear:

 

CPU limited μυριζομαι! ή ΦΟΛΑ το review του hardocp!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα από ένα βιντεο στο YouTube είμαι σίγουρος ότι αν το έβλεπες στον υπολογιστή σου θα είχες άλλη γνώμη

 

 

αντε μια τιταν και πολυ ειναι. ενα σορο αχρηστα εφε !!!

στις 4 τιταν θα δικαιολογουσα κατι τετοιο : https://www.youtube.com/watch?v=t8G2wGd4488 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα επιστρεψω την 980 και θα παρω πιστωτικο για να παρω την 980ti που θα βγει.Βαρεθηκα να ψαχνω καταλληλες ρυθμισεις καθε φορα που παιζω ενα παιχνιδι ακομα και σε 1080p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα επιστρεψω την 980 και θα παρω πιστωτικο για να παρω την 980ti που θα βγει.Βαρεθηκα να ψαχνω καταλληλες ρυθμισεις καθε φορα που παιζω ενα παιχνιδι ακομα και σε 1080p.

Και 7-8 μηνες μετα θα επιστρεψεις την 980ti και θα παρεις την 1080 η αντιστοιχη της σειρας επειδη θα εχεις βαρεθει να ψαχνεις καταλληλες ρυθμισεις καθε φορα που παιζεις ενα game ακομα και σε 1080p

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 1080 πιστευω να τα παιζει σε ultra ολα τα επομενα χρονια.Μερικοι θελαν και 4κ τρομαρα τους(βαζω και τον εαυτο μου μεσα).Προσωπικα προτιμω να παιζω 1080 ultra παρα 4k και medium.Εξαλλου δεν τρελενομαι για οθονες μεγαλυτερες απο 24 ιντσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...