Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρομαι. Παρ' αυτά σκέψου αξίζει την φασαρία ο υπερχρονισμός σε σχέση με το πραγματικό του όφελος.

Καλημέρα, κοίτα να δεις γενικά ήμουν της δικής σου άποψης, με τις δοκιμές που είχα κάνει με την προηγούμενη κάρτα μου μια gtx 560ti 1gb δεν άξιζει, χθες αναθεώρησα, καταρχήν βρήκα τι έφταιγε και δεν μπορούσα να ανεβάσω πάνω από +100 core και +200 μνήμες. Mε ρυθμίσεις +120 core (ανέβαινε και +130 αλλά το άφησα ένα κλικ πίσω) & +500 μνήμες  που κατάφερα τελικά σταθερά, η κάρτα πρέπει να αγγίζει επιδόσεις gtx 980. Ένα από τα bench που έκανα και θυμάμαι, Alien vs Predator benchmark, +20 fps παραπάνω, μια βελτίωση γύρω στο 13%. Δεν το λες και αμελητέο. Επίσης δεν νομίζω ότι διατρέχει κάποιο κίνδυνο εάν δεν πειράξεις ρεύματα ειδικά εάν δεν είσαι γνώστης και ακόμα περισσότερο εάν δεν μπλέξεις με custom firmaware και φυσικά η θερμοκρασίες σου να συνεχίζουν να είναι σε normal επίπεδα. Η κάρτα έχει και 3 χρόνια εγγύηση, η οποία ισχύει κανονικά όταν το μόνο overcolock που έχει κάνει κάποιος είναι αυτό που του επιτρέπει η κάρτα να κάνει  με το software που παρέχεται στην συσκευασία της από τον κατασκευαστή. Από εκεί και πέρα μετά τις χθεσινές δοκιμές η κάρτα γύρισε σε stock  ρολόγια και έτσι θα παραμείνει, το overclock θα χρησιμοποιηθεί μόνο εάν στο μέλλον δω ότι θα με βοηθήσει να τρέξω καλύτερα κάποιο παιχνίδι που ζορίζεται, προς το παρόν πάντως τουλάχιστόν στα 1080p που ενδιαφέρει εμένα η κάρτα stock  δεν χαμπαριάζει τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με O/C καλό η 970 παίρνει +20% σε επιδόσεις, οπότε αξίζει τη ''φασαρία''(2 κλικ υπόθεση).

Καλημέρα.

Με την gigabyte G1 που είναι ήδη overclocked θεωρείς ότι είναι σχετικά καλό το overclock που πέτυχα, πυρήνας +120 (πάει και +130) και μνήμες +500; Σταθερά μπορώ να ανεβάσω τον πυρήνα και μέχρι +150 αλλά δεν αντέχει τις μνήμες παράλληλα πάνω από +200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ εγω νόμιζα οτι σχεδόν ολες το +150 το ειχανε για πλακα.. Για δοκίμασε το παρακάτω :

  • Temp Target 80 Degrees C
  • GPU clock +150 MHz
  • Power limiter 112%
  • Mem clock +500 MHz
  • Volatge + 87Mv

Με αυτα εχω +3°C μονο και απο θθόρυβο δεν καταλαβαίνω διαφορα με πριν :P

 

Εγω με αυτα τα settings ειμαι +160 για 24/7,και ειναι rock stable. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ εγω νόμιζα οτι σχεδόν ολες το +150 το ειχανε για πλακα.. Για δοκίμασε το παρακάτω :

  • Temp Target 80 Degrees C
  • GPU clock +150 MHz
  • Power limiter 112%
  • Mem clock +500 MHz
  • Volatge + 87Mv

Με αυτα εχω +3°C μονο και απο θθόρυβο δεν καταλαβαίνω διαφορα με πριν :P

 

Εγω με αυτα τα settings ειμαι +160 για 24/7,και ειναι rock stable. 

Ευχαριστώ. Όλα τα έχω κάνει ήδη εκτός από το voltage, θα το δοκιμάσω, αν και δεν το βλέπω. Εντω μεταξύ το power limit μου είναι ήδη οριακά, φτάνει μέχρι 111% με +120 (+130), +500 ρολόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με msi afterburner κανετε το overclock?το λεω γιατι σε μενα το core voltage δεν μπορω να το πειραξω..εμενα με την g1 εχω φθασει +150 και +300 χωρις να πειραξω κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με msi afterburner κανετε το overclock?το λεω γιατι σε μενα το core voltage δεν μπορω να το πειραξω..εμενα με την g1 εχω φθασει +150 και +300 χωρις να πειραξω κατι αλλο.

Κάπου στα settings υπάρχει επιλογή να το ξεκλιδώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

msaa x2 παιζω... να και το θεμα https://forums.geforce.com/default/topic/781982/geforce-drivers/nvidia-geforce-gtx-900-series-feedback-gathering-low-gpu-load-and-other-issues-/            Μα δεν χρειαζετε να τραβατε βιντεο, εγω αυτο που βλεπω λεω 80 % gpu usage max και τα games unplayable.... να φανταστω εγγυηση η κατι τετοιο οχι εε?  εχετε κατι να προτεινετε να δοκιμασω πριν την πω αντιο? γιατι ο λογος που την πειρα ηταν να παιζω τα νεα games χωρις shuttering, skyrim στα ultra επαιζα και με 760... Το far cry 4 απο θειο το dragon age αγωρασμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το far cry λογικα δες ποιο ειναι το τελευταιο update. Για το DAI,δοκιμασες να επενεργοποιησεις το origin overlay? Πας ιδιότητες παιχνιδιου μεσα στο origin,και τικαρεις το κουτακι που εχει εκει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς τα δέχτηκα!!! 

Σε σχέση με την 290Χ έχω μια μικρή διαφορά (αμελητέα) υπέρ της 970!!.

 

Για την εγγύηση, χρειάζεται να κάνω εγγραφή στην gigabyte??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς τα δέχτηκα!!! 

Σε σχέση με την 290Χ έχω μια μικρή διαφορά (αμελητέα) υπέρ της 970!!.

 

Για την εγγύηση, χρειάζεται να κάνω εγγραφή στην gigabyte??

Αν την αγορασες απο Ελληνικο καταστημα απλα κρατας της αποδειξη για εγγυηση δεν ειναι οπως αλλες εταιριες που αν γραφτεις στο Site τους παιρνεις παραπανω εγγυηση πχ Evga,Xfx κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν την αγορασες απο Ελληνικο καταστημα απλα κρατας της αποδειξη για εγγυηση δεν ειναι οπως αλλες εταιριες που αν γραφτεις στο Site τους παιρνεις παραπανω εγγυηση πχ Evga,Xfx κλπ.

 

Από amazon!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το coming in few weeks εννοείς μπαρούφα?Τα specs που λέει ισχύουν και είναι γνωστά εδώ και καιρό,την ημερομηνία κυκλοφορίας δεν θα αργήσουμε να την μάθουμε πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...