Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δώσε 50-60 ευρώ και πάρε ένα τροφοδοτικό καλό να ησυχάσει το κεφάλι σου από πολλές απόψεις. Και η πηγή του προβλήματός σου να μην είναι μόνο καλό θα σου κάνει.

Καλησπέρα, λοιπόν τελικά πήγα και πηρά 730w τροφοδοτικό: http://www.msystems....0&product=17262

Όπως δείχνουν τα πράγματα μέχρι στιγμής το πρόβλημα ήταν το τροφοδοτικό τελικά.

Αν και από χθες το απόγευμα μετά από καθαρή επανεγκαταστση των οδηγών της κάρτας σταμάτησαν τα κρασαρίσματα των οδηγών και τα restart κατά την διάρκεια του 3dmark σε stock clocks, δεν δεχόταν όμως καθόλου overclock. Ακόμα και ένα overclock +20 στον πυρήνα είχε αποτέλεσμα crash. Σήμερα μετά την αλλαγή κατάφερα και ανέβασα στον πυρήνα μέχρι +100, παραπάνω δεν αντέχει από ότι είδα (δεν έχω πειράξει ρεύματα) και +300 την μνήμη η οποία πιθανόν να ανεβαίνει και παραπάνω αλλά δεν δοκίμασα.Όλα τα τεστ με το 3dmark και το furmark ήταν χωρίς κάποιο πρόβλημα. Βέβαια όταν πρωτοπήρα την κάρτα αν θυμάμαι καλά είχα καταφέρει στον πυρήνα και +150. 

 

Σας ευχαριστήσω όλους για την βοήθεια παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Καλησπέρα, λοιπόν τελικά πήγα και πηρά 730w τροφοδοτικό: http://www.msystems....0&product=17262

Όπως δείχνουν τα πράγματα μέχρι στιγμής το πρόβλημα ήταν το τροφοδοτικό τελικά.

Αν και από χθες το απόγευμα μετά από καθαρή επανεγκαταστση των οδηγών της κάρτας σταμάτησαν τα κρασαρίσματα των οδηγών και τα restart κατά την διάρκεια του 3dmark σε stock clocks, δεν δεχόταν όμως καθόλου overclock. Ακόμα και ένα overclock +20 στον πυρήνα είχε αποτέλεσμα crash. Σήμερα μετά την αλλαγή κατάφερα και ανέβασα στον πυρήνα μέχρι +100, παραπάνω δεν αντέχει από ότι είδα (δεν έχω πειράξει ρεύματα) και +300 την μνήμη η οποία πιθανόν να ανεβαίνει και παραπάνω αλλά δεν δοκίμασα.Όλα τα τεστ με το 3dmark και το furmark ήταν χωρίς κάποιο πρόβλημα. Βέβαια όταν πρωτοπήρα την κάρτα αν θυμάμαι καλά είχα καταφέρει στον πυρήνα και +150. 

 

Σας ευχαριστήσω όλους για την βοήθεια παιδιά.

 

με γεια, πολύ καλή επιλογή. τούβλο-χ τροφοδοτικό είχες πριν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς αυτή την 980; ( http://www.e-shop.gr/asus-geforce-gtx980-strix-gtx980-dc2oc-4gd5-4gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.513696 )

 

Όταν κλείνω το pc τα φωτάκια της συνεχίζουν ν' ανάβουν όλο το βράδυ. Είναι φυσιολογικό αυτό; Πρέπει να κάνω κάτι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα, λοιπόν τελικά πήγα και πηρά 730w τροφοδοτικό: http://www.msystems....0&product=17262

Όπως δείχνουν τα πράγματα μέχρι στιγμής το πρόβλημα ήταν το τροφοδοτικό τελικά.

Αν και από χθες το απόγευμα μετά από καθαρή επανεγκαταστση των οδηγών της κάρτας σταμάτησαν τα κρασαρίσματα των οδηγών και τα restart κατά την διάρκεια του 3dmark σε stock clocks, δεν δεχόταν όμως καθόλου overclock. Ακόμα και ένα overclock +20 στον πυρήνα είχε αποτέλεσμα crash. Σήμερα μετά την αλλαγή κατάφερα και ανέβασα στον πυρήνα μέχρι +100, παραπάνω δεν αντέχει από ότι είδα (δεν έχω πειράξει ρεύματα) και +300 την μνήμη η οποία πιθανόν να ανεβαίνει και παραπάνω αλλά δεν δοκίμασα.Όλα τα τεστ με το 3dmark και το furmark ήταν χωρίς κάποιο πρόβλημα. Βέβαια όταν πρωτοπήρα την κάρτα αν θυμάμαι καλά είχα καταφέρει στον πυρήνα και +150. 

 

Σας ευχαριστήσω όλους για την βοήθεια παιδιά.

 

 

Χαίρομαι. Παρ' αυτά σκέψου αξίζει την φασαρία ο υπερχρονισμός σε σχέση με το πραγματικό του όφελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έγραψα και στο θέμα το gtaV και μου προτείνανε ρυθμίσεις τα παιδιά αλλά δεν γίνεται τώρα μία 970 να δυσκολεύεται να παίξει 60fps με όλα ultra στα 1080p.Έχουμε μία απο τις καλύτερες κάρτες γραφικών της nvidia(μετά υπάρχει η 980 και h titan x,δεν βάζω μέσα κάτι z που δεν έχουν λογική) και δεν μπορεί να το τρέξει σωστά!Δηλαδή τι πρέπει να κάνω στο κόσμο...μπαίνω στο σκεπτικό ότι η αγορά δεν άξιζε τελικά για το value for money,βλέπω κάτι benchmarks και ονειρεύομαι την titan x.τρελελε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έγραψα και στο θέμα το gtaV και μου προτείνανε ρυθμίσεις τα παιδιά αλλά δεν γίνεται τώρα μία 970 να δυσκολεύεται να παίξει 60fps με όλα ultra στα 1080p.Έχουμε μία απο τις καλύτερες κάρτες γραφικών της nvidia(μετά υπάρχει η 980 και h titan x,δεν βάζω μέσα κάτι z που δεν έχουν λογική) και δεν μπορεί να το τρέξει σωστά!Δηλαδή τι πρέπει να κάνω στο κόσμο...μπαίνω στο σκεπτικό ότι η αγορά δεν άξιζε τελικά για το value for money,βλέπω κάτι benchmarks και ονειρεύομαι την titan x.τρελελε

Ναι και σε αλλα παιχνιδια οπως Witcher 3 και Batman για να παιξεις Ultra 1080p λενε οτι θελεις 980 αρα που θες να καταλληξεις? :)

Οσο για το GTA αφου βλεπεις σελιδες στις σελιδες οτι το παιχνιδι εχει θεματα με το performance γιατι τρελενεσαι ετσι. Μην το παιξεις τωρα στα Ultra αλλα πχ σε Very High(σιγα τις διαφορες που εχει το Console port ποσο μαλλον σε 1080p που φανταζομαι οτι εισαι),και οταν αργοτερα βγουν και καποια Patch βελτιωσης το γυρνας σε Ultra.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και σε αλλα παιχνιδια οπως Witcher 3 και Batman για να παιξεις Ultra 1080p λενε οτι θελεις 980 αρα που θες να καταλληξεις? :)

Οσο για το GTA αφου βλεπεις σελιδες στις σελιδες οτι το παιχνιδι εχει θεματα με το performance γιατι τρελενεσαι ετσι. Μην το παιξεις τωρα στα Ultra αλλα πχ σε Very High(σιγα τις διαφορες που εχει το Console port ποσο μαλλον σε 1080p που φανταζομαι οτι εισαι),και οταν αργοτερα βγουν και καποια Patch βελτιωσης το γυρνας σε Ultra.

Δεν θέλω να τα καταλήξω κάπου αλλά τους τα χώνω γιατί σε τέτοια φάση με μία 970 έπρεπε να παίζεις σε Ultra στην ανάλυση 1080p και το gtav έχει θέματα ακόμα και στα very high.Ποιός να φανταζότανε πώς πρέπει να δώσει κάποιος πάνω απο 400 ευρώ για μία κάρτα για να παίξεις σωστά και ακόμα δεν έχουν βγεί τα παιχνίδια που θα την κάνουν να φτύσει αίμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να τα καταλήξω κάπου αλλά τους τα χώνω γιατί σε τέτοια φάση με μία 970 έπρεπε να παίζεις σε Ultra στην ανάλυση 1080p και το gtav έχει θέματα ακόμα και στα very high.Ποιός να φανταζότανε πώς πρέπει να δώσει κάποιος πάνω απο 400 ευρώ για μία κάρτα για να παίξεις σωστά και ακόμα δεν έχουν βγεί τα παιχνίδια που θα την κάνουν να φτύσει αίμα!

Lol ...δεν φταίει η κάρτα το παιχνίδι φταίει. Κατα καιρούς βγαίνουν τέτοια για να έχουμε να ασχολιόμαστε. Π.χ βάλε το crisis 1 στην τελευταία πίστα χωρίς κανένα patch (παιχνίδι +7 ετών) και αν δεν σου έρθει να την πετάξεις από το παράθυρο θα έλεγα ότι είσαι τέρας ψυχραιμίας:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, με 4690k και gtx 970 τα far cry 4 και dragon age inquisition ειναι unplayable με τοσο stuttering και η καρτα φτανει μονο μεχρι 80% gpu usage ακομα και στο forum της nvidia εχει θεμα με 160 σελιδες....ακομα και clean  windows instalation εκανα αλλα τιποτα... Μην μου πειτε πως φταινε τα παιχνιδια γιατι με τετοιο stutter δεν παιζοντε, τα 30 fps  κονσολας ειναι πολυ καλυτερα σε φιλο που επαιξα... τραγικα πραγματα....να την στειλω για κανα 300? ποτε βγενουν η καινουργιες amd?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρέμησε, χαλάρωσε για το far cry δεν μπορώ να μιλήσω μονο άκουγα οτι γενικά ειχε stuterια οχι μονο στην 970,και στο DragonAge που έπαιξα κατω απο 96% usage δεν την ειδα ποτέ να πηγαίνει, γενικα ηταν smooth παντου εκτος και αν αναφέρεσαι στο stutering των cutscenes οπου το κανει σε ολες τις gpu.. Αρα δεν παιζει πρόβλημα.. Αρα κατι παίζει με εσενα . Αρα η καρτα ειναι μια χαρα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα, με 4690k και gtx 970 τα far cry 4 και dragon age inquisition ειναι unplayable με τοσο stuttering και η καρτα φτανει μονο μεχρι 80% gpu usage ακομα και στο forum της nvidia εχει θεμα με 160 σελιδες....ακομα και clean  windows instalation εκανα αλλα τιποτα... Μην μου πειτε πως φταινε τα παιχνιδια γιατι με τετοιο stutter δεν παιζοντε, τα 30 fps  κονσολας ειναι πολυ καλυτερα σε φιλο που επαιξα... τραγικα πραγματα....να την στειλω για κανα 300? ποτε βγενουν η καινουργιες amd?  

 

Με τι patch εισαι ? Σε τι αναλυση ? και με ποσο ΑΑ?

...απο οσο καταλαβαινω με το παιχνιδι απο τον ΘΕΙΟ εισαι και χωρις κανενα patch!  :-D  :-D  :-D

 

Με τελευταιο patch σε 1440p+ x2MSAA + ULTRA + Nvidia Gameworks sets -> ουτε 3,0gb vga ram καταναλωση! 

 

Το engine eχει εσωτερικο θεμα με stutter με την τεχνικη stream texturing που εφαρμοζει και γι αυτο εβγαλαν 9 patches.... 

 

Οσο για το Inquisition σε 1440p + x2MSAA + Ultra ουτε 2,5gb καταναλωση στη μνημη της 970gtx δεν εχω....

 

examples

1440p + ULTRA + X4MSAA -> 2,5gb vga ram 

Dragon_Age_Inquisition_2015_04_17_21_54_

 

 

1440p + ULTRA + X4MSAA -> ουτε 3,0gb vga ram 

Far_Cry4_2015_04_17_22_01_28_816.jpg

 

 

Κανένα θέμα με GPU USAGE! Μόνιμα καρφωμένο στο 98-99% με SLI....

 

 

Αντε παλι θα τραβαμε βιντεο για να πεισουμε.... psycho warhead αναλαμβανεις! Εγω τελος!   :-D 

Επεξ/σία από Titanomaxos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, με 4690k και gtx 970 τα far cry 4 και dragon age inquisition ειναι unplayable με τοσο stuttering και η καρτα φτανει μονο μεχρι 80% gpu usage ακομα και στο forum της nvidia εχει θεμα με 160 σελιδες....ακομα και clean  windows instalation εκανα αλλα τιποτα... Μην μου πειτε πως φταινε τα παιχνιδια γιατι με τετοιο stutter δεν παιζοντε, τα 30 fps  κονσολας ειναι πολυ καλυτερα σε φιλο που επαιξα... τραγικα πραγματα....να την στειλω για κανα 300? ποτε βγενουν η καινουργιες amd?  

Κάτι παίζει φίλε μου, απο χθές παίζω far cry 4, μπόλικες ώρες και πάει νερό. 1080P όλα Ultra και ενεργοποιημένα επίσης τα nvidia settings, minimum ~60 fps, μέσος όρος πρέπει να είναι κοντά στα 70+. Stuttering ούτε κατά διάνοια. 

GPU στο 98-99% μόνιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε παλι θα τραβαμε βιντεο για να πεισουμε.... psycho warhead αναλαμβανεις! Εγω τελος!   :-D 

 

Και βίντεο να ανεβάσεις δεν πείθονται κάποιοι.

 

Σ' αυτό εδώ το βίντεο σύμφωνα με μερικούς, θα έπρεπε να βλέπω εικόνες απλά. Και μιλάμε για 2520x1575(Ήταν με DSR) ΣΥΝ 180% Resolution Scale με τα πάντα στο Ultra ΣΥΝ 4xMSAA και δεν υπάρχει το παραμικρό κολληματάκι παρά μόνο ότι έχει λίγα FPS αφού μιλάμε για εξωπραγματικά settings.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...