Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα πάντως το gta,έχω με τα λύπης να πω,πως η κάρτα μου δεν "σκοτώνει ". 6 μήνες μετά και πέφτω κ κατω απο 40 (ανάλογα τα σετινγκς). Πριν απαντήσετε, ειναι γνωστό οτι για να μένεις στην αιχμη του δορατος θέλει συνεχή επένδυση

Δηλαδή εγώ που μόλις πήρα την MSI 970, αναπηρικό καροτσάκι φάση;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μετα πάντως το gta,έχω με τα λύπης να πω,πως η κάρτα μου δεν "σκοτώνει ". 6 μήνες μετά και πέφτω κ κατω απο 40 (ανάλογα τα σετινγκς). Πριν απαντήσετε, ειναι γνωστό οτι για να μένεις στην αιχμη του δορατος θέλει συνεχή επένδυση

 

Τι περίμενες? Με 350€ να παίζεις τέρμα τα πάντα για 2 χρόνια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι για 980 8ρα έχει στην υπογραφή του...όχι 970...όχι 350€.

Και η 980 να έχει...Το gta v είναι πολύ βαρύ εάν τα θες όλα τέρμα. Εδώ εγώ με titan x και με overclock cpu και gpu και με το ζόρι κρατάω 60fps σταθερά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι για 980 8ρα έχει στην υπογραφή του...όχι 970...όχι 350€.

η 980 ισως να ειναι απο τις μεγαλυτερες μαρκετινιστικες απατες της nvidia οσο αφορα τον λογο αποδοσης/τιμης και συγκριτικα παντα με την αμεσως προηγουμενη της ιδιας σειρας (970) οποτε δεν θα πρεπει να εχουμε τετοιες απαιτησεις απο την καρτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η 980 να έχει...Το gta v είναι πολύ βαρύ εάν τα θες όλα τέρμα. Εδώ εγώ με titan x και με overclock cpu και gpu και με το ζόρι κρατάω 60fps σταθερά. 

 

η 980 ισως να ειναι απο τις μεγαλυτερες μαρκετινιστικες απατες της nvidia οσο αφορα τον λογο αποδοσης/τιμης και συγκριτικα παντα με την αμεσως προηγουμενη της ιδιας σειρας (970) οποτε δεν θα πρεπει να εχουμε τετοιες απαιτησεις απο την καρτα...

 

Σε άλλο πράγμα απάντησα...όσο για το αν η 980/970 επαρκούν: http://www.guru3d.com/articles_pages/gta_v_pc_graphics_performance_review,5.html, ενδεικτικά πάντα.

 

Με τα τελευταία Patch και αντίστοιχα τους οδηγούς, τί εικόνα υπάρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει το GTA είναι εξαίρεση, έχουν βάλει ρυθμίσεις για κάθε είδους σύστημα(Από Low-end μέχρι High-End με 2*Titan X). Τα υπόλοιπα παιχνίδια δεν είναι έτσι, αν σκεφτεί κανείς ότι μια 980 θα τρέχει το Witcher 3 με 60FPS Maxed out/1080P από ότι λένε. Το Batman Arkham Knight ζητάει μία 980 για Ultra settings, και τα Batman δεν τα λες και ελαφριά παιχνίδια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω απλα ειπα οτι ειναι μεγαλη κοροιδια η 980 λογω του οτι κοστιζει 300 ευρο παραπανω  απο 970 και τι αποδοσεις παιρνεις?

5%?10%?

καποιος δλδ που δεν ξερει καθεται και λεει ολοι διαφημιζουν την 970 που ειναι τουμπανο στα 350-400 οποτε λεει με 600 σχεδον που κανει η 980 θα παιζω 4k 60fps...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι η NGreedia χρεώνει 200-250 ευρώ παραπάνω το flagship της για ένα 10-15% έξτρα επιδόσεων είναι γνωστό και χιλιοειπωμένο. Οι GTX 970/980 φτιάχτηκαν για να αντέξουν 2 χρονάκια και θα αντέξουν διότι τα περισσότερα παιχνίδια είναι console ports. Το GTA πάντως οκ έχει ωραία γραφικά, αλλά δεν δικαιολογεί τις απαιτήσεις που έχει σε max ρυθμίσεις κατ' εμέ. Σε πολλά σημεία κάνει μπαμ ότι πρόκειται για Ps3/X360 παιχνίδι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, επείγον εάν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με πρόβλημα στην gigabyte gtx 970 g1 που αγόρασα την Παρασκευή. Όλο το ιστορικό εδώ:

 

http://www.insomnia.gr/topic/562705-overclock-σε-gtx970/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, επείγον εάν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με πρόβλημα στην gigabyte gtx 970 g1 που αγόρασα την Παρασκευή. Όλο το ιστορικό εδώ:

 

http://www.insomnia.gr/topic/562705-overclock-σε-gtx970/

 

Πολλά μπορεί να παίζουν, αλλά το πρώτο που θα έπρεπε να σημειώσει κάποιος είναι να σε αποτρέψει από ασκήσεις υπερχρονισμού όταν είναι ένα άθλημα με το οποίο δεν είσαι εξοικειωμένος. Στο ερώτημά σου στην τελευταία σου συμμετοχή στην ενότητα πολλές θα μπορούσαν να είναι οι αιτίες. Για να αποκλείσεις ωστόσο ότι το afterburner δεν έχει κολλήσει σε καμιά ρύθμιση θα σου συνιστούσα να επανέλθεις σε εργοστασιακές ρυθμίσεις, να το απεγκαταστήσεις και να κάνεις μια καθαρή εγκατάσταση οδηγών για να παρακολουθήσεις την κάρτα γραφικών αν σου κάνει καθόλου νερά. Εάν όλα βαίνουν καλώς μπορείς να ξαναξεκινήσεις τις ασκήσεις υπερχρονισμού βήμα-βήμα (αυξήσεις της τάξης του 5% την φορά) επιβλέποντας αν υπάρχει σταθερότητα ή όχι. Αναλογίσου ωστόσο αν το σχετικά μικρό κέρδος σε επιδόσεις που αποκομίζεις από τον υπερχρονισμό πραγματικά αξίζει τον κόπο για όλη αυτή τη μαλλούρα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που θα έπρεπε να τον ρωτήσει κάποιος, εφόσον ο φίλος δεν είναι εξοικειωμένος με OC, είναι γιατί θέλει να κάνει εξ'αρχής overclock την κάρτα του.

 

Το ίδιο συμβαίνει και με τα BIOS που θέλουν πολλοί (μη εξοικειωμένοι)να πειράζουν.

 

 

Πολλοί την κάνουν γιατί νομίζουν πως θα πάρουν frames με το τσουβάλι σε games, τα οποία τις πιο πολλές φορές είναι shitty console ports. 

'Aλλος το κάνει για να λέει ότι έχει μια 980 σε stock speeds. Εγώ προσωπικά (για να μην λέω μόνο για τους άλλους) ότι έχω κάνει από ΟC είναι για καθαρά δοκιμαστικούς λόγους για κάποια benchmarks για να δω πως  αποδίδει η gpu με τα ρολόγια της στα όρια.

Επεξ/σία από Alex21121988
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω και τους δύο. Βασικά το overclock το δοκίμασα για τον ίδιο λόγο που το έκανε και ο Alex, δεν είχα σκοπό να το αφήσω. Θα δοκιμάσω αυτά που προτείνει ο Ailuros. Να διευκρινίσω ότι στο overclock δεν άγγιξα  καθόλου ρεύματα, μόνο το power limit ανέβασα στο 112%. Έχει περίεργη συμπεριφορά, την μια στιγμή μπορεί να κρασάρει με default ρολόγια και την άλλη να δουλέψει χωρίς πρόβλημα με ρολόγια σε μνήμη και πυρήνα +100. Τα κρασαρίσματα τα έχω δει  σε evga OC scanner X και 3d mark. Σε Furmark δεν μου έχει εμφανίσει πρόβλημα, το ίδιο και σε παιχνίδια.

Λέτε να έχει πρόβλημα η κάρτα ρε γαμώτο; Μου έχει μπει η ιδέα μήπως υπάρχει θέμα και με το psu αν και δεν πιστεύω ότι είναι πολύ πιθανό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω και τους δύο. Βασικά το overclock το δοκίμασα για τον ίδιο λόγο που το έκανε και ο Alex, δεν είχα σκοπό να το αφήσω. Θα δοκιμάσω αυτά που προτείνει ο Ailuros. Να διευκρινίσω ότι στο overclock δεν άγγιξα  καθόλου ρεύματα, μόνο το power limit ανέβασα στο 112%. Έχει περίεργη συμπεριφορά, την μια στιγμή μπορεί να κρασάρει με default ρολόγια και την άλλη να δουλέψει χωρίς πρόβλημα με ρολόγια σε μνήμη και πυρήνα +100. Τα κρασαρίσματα τα έχω δει  σε evga OC scanner X και 3d mark. Σε Furmark δεν μου έχει εμφανίσει πρόβλημα, το ίδιο και σε παιχνίδια.

Λέτε να έχει πρόβλημα η κάρτα ρε γαμώτο; Μου έχει μπει η ιδέα μήπως υπάρχει θέμα και με το psu αν και δεν πιστεύω ότι είναι πολύ πιθανό.

 

Πες μας και τι τροφοδοτικό έχεις ή το ανέφερες και μου διέφυγε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...