Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σας. θα ηθελα την βοηθεια σας για να κανω update το bios της καρτας μου. Εχω την 970 G1 και το gpu-z δειχνει οτι εχω το 84.04.28.00.4d . Στην σελιδα ομως της gigabyte τα βλεπω ως F(xx). Εαν μπορει να μου εξηγησει καποιος για να μην κανω καμια χαζομαρα! Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατέβασε το utility της Gigabyte (@ΒΙΟS) και με αυτό θα δεις ποιό BIOS φοράς.

 

Σ ευχαριστω για την αμεση σου απαντηση! Gaming-4GD_P.F50 λεει εδω. Αυτο σημαινει οτι εχω το F50;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μπες στην Gigabyte και τσέκαρε (δεν το θυμάμαι απ'έξω) εάν έχει βγάλει updated BIOS για αυτήν την version. Αν ναι, τότε ακολούθησε κατά γράμμα τις οδηγίες που έχει και προχώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε τίποτα για μικρές maxwell 950(ti)?

 

Δεν υπάρχει τίποτα ανάλογο προγραμματισμένο για την ώρα και θα είναι τουλάχιστον η τρίτη φορά που απαντάω σχετική ερώτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θέμα της σχέση απόδοσης/τιμής μεταξύ 780 Ti  (490 ευρώ) & 970 (380 ευρώ) σε αληθινά παιχνίδια:

 

http://www.computerbase.de/2014-09/geforce-gtx-980-970-test-sli-nvidia/6/#diagramm-rating-1920-1080-4xaa-16xaf

 

1920*1080 4xAA/16xAF:

 

780Ti (default clocks) 91.9 %

GTX970 (default clocks) 89.3 %

-------------------------------------------------

διαφορά                         3%

 

http://www.computerbase.de/2014-09/geforce-gtx-980-970-test-sli-nvidia/6/#diagramm-rating-2560-1600-4xaa-16xaf

 

2560*1600 4xAA/16xAF

 

780Ti (default clocks) 93.3 %

GTX970 (default clocks) 88 %

-------------------------------------------------

διαφορά                         6%

 

Oποιοδήποτε μονοψήφιο ποσοστό και ειδικά τόσο χαμηλά από καθόλου εώς καθόλου δεν δείχνουν διαφορά σε πραγματικό χρόνο.

 

Επίσης για τις τυχών διαφορές των εκάστοτε GTX970 από διάφορους κατασκευαστές:

 

http://www.computerbase.de/2014-10/nvidia-geforce-gtx-970-test-roundup-vergleich/3/#abschnitt_leistung

 

Στο κάτω drop down box υπάρχουν οι συγκρίσεις επιδόσεων ανά παιχνίδι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γνωστό ότι η Ti είναι ελαφρώς γρηγορότερη, αλλά και με 1GB λιγότερο VRAM(Και μην αρχίσετε τα περί 3.5GB κλπ γιατί σε πραγματικό χρόνο μια χαρά αξιοποιούνται και τα 4GB και έχω ποστάρει και βίντεο από BF4/Dying Light που το αποδεικνύω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γνωστό ότι η Ti είναι ελαφρώς γρηγορότερη, αλλά και με 1GB λιγότερο VRAM(Και μην αρχίσετε τα περί 3.5GB κλπ γιατί σε πραγματικό χρόνο μια χαρά αξιοποιούνται και τα 4GB και έχω ποστάρει και βίντεο από BF4/Dying Light που το αποδεικνύω).

 

Ε δεν θα σου φύγει και κανένα κομμάτι αν πεις ότι έχει 512MB περισσότερη γρήγορη μνήμη και όχι 1GB :P ΄Οπως και να έχει παραπάνω μνήμη έχει. Μόνο σε εξεζητημένες περιπτώσεις GPGPU έχει προβάδισμα το GK110 πράγμα που μόνο σε σπάνιες εξαιρέσεις θα μπορούσε να αφορά χρήστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδήποτε είναι bandwidth hungry, τρέχει καλύτερα σε GK110. Για παράδειγμα το Unigine.

 

http://www.overclockersclub.com/reviews/msi_gtx_970_gaming_4g/12.htm

 

Mε αυτές τις ρυθμίσεις πρέπει να φτάσεις 4k για να καταλήξεις σε πολύ χαμηλές επιδόσεις σε καθαρά συνθετικό μετροπρόγραμμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με διάφορους χρήστες, ακόμα και η απλή 780 είναι πιο γρήγορη στο συγκεκριμένο από την 970 και μερικοί λένε ότι με O/Ced 780Ti vs O/Ced 980 ίσως η πρώτη να κερδίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με διάφορους χρήστες, ακόμα και η απλή 780 είναι πιο γρήγορη στο συγκεκριμένο από την 970 και μερικοί λένε ότι με O/Ced 780Ti vs O/Ced 980 ίσως η πρώτη να κερδίζει.

 

Δεν το έχω ψάξει για να είμαι ειλικρινείς γιατί έτσι κι αλλιώς οι εξωφρενικές ποσότητες tessellation σε extreme ρυθμίσεις είναι μόνο και μόνο για να ενισχύσουν το προτέρημα GeForce στον συγκεκριμένο τομέα. Οι διαφορές σε πραγματικά παιχνίδια είναι που ενδιαφέρουν ή που θα έπρεπε να ενδιαφέρουν τον μέσο χρήστη και όχι οι εξαιρέσεις σε μετροπρογράμματα. Καλές οι διαπιστώσεις που δίνουν τα συνθετικά μετροπρογράμματα, αλλά παραμένουν διαπιστώσεις όσο δεν αναπαράγονται σε πραγματικά παιχνίδια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...