Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί να μην κάνεις υποχωρήσεις ρε 'συ, μεσαία GPU δεν βάζεις ;


Εγω εχω το Asus Rog Swift pg278q φιλε μου, πριν ειχα μια dell 2713HM δεν υπαρχει καμια επαφη, η πεντακαθαρη κινηση χωρις θολούρα, μου εκανε εντυπωση ακομα και στο browsing διαβαζα τα γραμματα ενω μετακινουνταν η σελιδα, το υπερβολικα χαμηλο input lag που νιωθεις το mouse να ακουει ακαριαια σαν προεκταση του χεριου σου μεσα στην οθονη, η απιστευτα smooth κινηση ειναι κατι που μου αλλαξε την εμπειρία μια για παντα και δεν προκειται να ξαναπαρω οθονη που να μην εχει αυτες τις τεχνολογιες στο μελλον , δηλαδη g-sync, ulmb και 144hz, ειναι TN πανελ αλλα ειναι 8bit και εχει ακριβως τα ιδια ζωντανα χρωματα (αλλωστε καλυπτει πληρως το srgb) με την IPS dell που είχα. Μονο οι γωνιες θεασης στον κατακορυφο αξονα πασχουν ελαφρως, στον οριζόντιο ειναι τελεια δεν εχω κανένα παράπονο. Την δουλευω με δυο 980 GTX SLI (προσεχως ερχεται και τρίτη 980) , τα fps μου στα games ειναι παντα ψηλα και ειναι απολαυση. Εαν δεν εχεις δυνατη καρτα γραφικων ομως δε θα στην προτεινα, γιατι οταν τα fps ειναι πανω απο 60 δειχνει τα δοντια της...πιο χαμηλα ειναι σα να παιζεις σε ενα κοινο 60hz μονιτορ απλα εχεις πιο καθαρη κινηση εαν ενεργοποιήσεις το ULMB.

 

Είναι τόσο κοντά με το IPS το TN(8bit) ; Μωρέ μπράβο, να φανταστώ τότε ότι όσοι αναφέρουν ως δικαιολογία το να μην πάρουν το ROG που έχει TN ότι απλά δεν το έχουν δει από κοντά, και απλά θεωρούν πως είναι σαν τα άλλα TN. Δεν ξέρω, περιμένω μήπως πάρω το Acer Predator XB270HU με όλα τα καλούδια του ROG αλλά IPS αλλά δεν ξέρω αν κρατηθώ, στο τσακ είμαι να χτυπήσω το Asus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ULMB τι κανει ακριβως; Σε σχέση με το g-sync κανει δουλεια;

Απο οτι έχω διαβασει δεν μπορείς να τα εχεις και τα δυο ενεργοποίημενα ταυτόχρονα...

Psycho η acer θα έχει g-sync?

Και κάτι τελευταίο:P

Μια 970 ή μια κάρτα που θα βασίζεται σε GM200 θα μπορεί να "βγάλει" τα αντίστοιχα fps σε αυτή την ανάλυση;

Δεν με ενδιαφέρει να παίζω στα ultra εξάλλου με τα console ports έχουν ελάχιστες διάφορες με high καμια φορά ακόμη και με medium...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δεν γίνεται να δουλέψει το ULMB μαζί με το G-Sync, διαλέγεις ένα από τα δύο. Προσωπικά προτιμώ να έχω G-Sync με smooth κίνηση παρά ULMB. Η Acer έχει G-Sync ναι. Ένα GM200 θα είναι ότι πρέπει για τέτοια οθόνη.

 

Το ULMB(Ultra-Low-Motion-Blur) είναι τεχνολογία της NVIDIA σαν το LightBoost:

 

http://www.blurbusters.com/lightboost-sequel-ultra-low-motion-blur-ulmb/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα...Ευχαριστώ!

Και γω στο ίδιο δίλημμα με εσενα είμαι, βέβαια εγώ θα φτιαξω νεο pc μετα το καλοκαίρι οποτε θα έχουν κατασταλάξει και οι τιμες και με βλέπω να πηγαινω στο πιο φτηνό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ψήνεσαι και 'συ για ROG ;

 

...κατι με χαλαει σε ACER!   :-D

 

-> 4k res http://www.prad.de/new/monitore/test/2015/test-asus-pb279q.html#Einleitung 

 

For players of ASUS PB279Q is also recommended because it is a fast response time and has a short latency.  :-) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, είναι Acer αλλά είναι και το καλύτερο gaming monitor αυτή τη στιγμή. Το 4Κ καλό αλλά είναι νωρίς ακόμη, εκτός και αν σκοπεύει κάποιος να πάρει και 2*Titan X.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με τα TN , και έχουν περάσει πολλά απο τα χέρια μου αλλά καταλαβαίνω τις αδυναμίες τους , και γιατί "την σπάνε" σε πολλούς.

Έχω  δει την ROG για λίγο στο mediamarkt  . Μια χαρά μου φάνηκε ,αλλά όσοι έχουν αλλεργία στην παραμικρή TN-ίλα , καλό θα ήταν να την (διπλο)τσεκάρουν οποσδήποτε πριν σκάσουν τόσα €  . Enough said...**

 

 

**(προσοχή , δεν έιπα ότι δεν έιναι καλή...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε πιο πολύ οι γωνίες θέασης είναι, αλλά σαν gamer δεν σε νοιάζει τόσο αυτό. Εγώ στο ROG θα πάω πάντως, σιγά μην κάνω beta testing στην Acer με τα dead/stuck pixels.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι γωνίες μια χαρά είναι , αλλά κάνοντας browsing και συγκεκριμένα στην κεντρική του youtube , παρατήρησα μια θαμπάδα στο λευκό -χαρακτηριστικό γνώρισμα των ΤΝ. Σε  gaming  που να καταλάβω με τόσα φώτα και  cod να παίζει με κάρτα της κακιάς ώρας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με κάλυψε ο ''Markbass'', από τη στιγμή που είχε την 2713ΗΜ που είναι IPS και πήγε στο ROG και δεν του κακοφάνηκε..Τέσπα, πιο πολύ περιέργεια για το G-Sync έχω που όλοι λένε ότι μετράει άσχημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με κάλυψε ο ''Markbass'', από τη στιγμή που είχε την 2713ΗΜ που είναι IPS και πήγε στο ROG και δεν του κακοφάνηκε..Τέσπα, πιο πολύ περιέργεια για το G-Sync έχω που όλοι λένε ότι μετράει άσχημα.

 

Λάθος τρόπος σκέψεις . Μπορεί ο ''Markass'' να μην είδε διαφορά αλλά εσύ να δεις μεγάλη  δεν είναι όλα τα μάτια ίδια .   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...