Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ενημερώσω οτι το LORDS OF FALLEN και τα προβληματα που λεγανε με την μνημη σε 970 gtx δεν ΙΣΧΎΟΥΝ σε SLI. To προβλημα ειναι το Nvidia Turbolence το οποιο προκαλεί stutter σε SLI γιατι περναει μεσα απο gpu physx. Χωρις αυτο παει ζουμι ασχετα εαν το περναει μεσα απο CPU! 

 

Ακομα και σε 4Κ παιζει κομπλε με vsync on. Βεβαια οταν χανεις το 60αρι λογου vsync on εχεις λιγο θεμα αλλα παιζει γενικα μια χαρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χτες δοκιμασα 970 gtx SLI (1450/8000) τα FAR CRY 4 και AC Unity σε με VSYNC ON με ULTRA (Αλλα χωρις τα Nvidia gameworks setts ενεργοποιημενα) 

 

Eπαιζαν πέτσα!!!! ...οποιος εχει ας δοκιμασει χωρις τα Nvidia gameworks setts ενεργοποιημενα.

και

καθολου stutter απο την μνημη. (εικονες πανω δεξια τα fps)

 

Far_Cry4_2015_04_05_13_16_07_59.jpg

Far_Cry4_2015_04_05_13_14_58_96.jpg

Επεξ/σία από Titanomaxos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει καποιος παρει 960 να μας πει εντυπωσεις,αποδοσεις και τπτ μετρησεις???γτ απο reviews,sites εγω δεν πειθομαι...

 

μαπα καρτα! Βαλε το κατι παραπανω και παρε την 970gtx να τελειωνεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαπα καρτα! Βαλε το κατι παραπανω και παρε την 970gtx να τελειωνεις!

κατι παραπανω τα +150 και βαλε ευρο?

καλυτερα ας βαλει κατι παραπανω και ας παει σε r9 290...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαπα καρτα! Βαλε το κατι παραπανω και παρε την 970gtx να τελειωνεις!

 

Πότε ήταν η τελευταία φορά που δοκίμασες μια 960 σε κάτι όπως 1080p; Eίναι ακριβώς μια 980 κομμένη στη μέση (υπεραπλουστευμένα) δηλαδή τι πρέπει να κάνει μια mainstream GPU; Nα στοιχίζει =/>220 ευρώπουλα και να κάνει και πιμπούκια στα 1440p;

 

http://www.computerbase.de/2015-01/nvidia-geforce-gtx-960-im-test/3/#abschnitt_leistungsratings_spiele

 

~30% γρηγορότερη από την GTX660 που διαδέχεται όσο και η 970 είναι κατά 30% γρηγορότερη από την GTX770 που διαδέχεται και στα περίπου ίδια επίπεδα επιδόσεων με τον άμεσο ανταγωνισμό (280/285).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχθές έστησα το καινούργιο σύστημα ενός φίλου, κι αφού τον κατεύθυνα/έπρηξα στο τι κομμάτια να αγοράσει, πλέον έχει ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά  :-D

Του έβαλα την 960 OC (την κοντή όμως με τον ένα ανεμιστήρα λόγω του ότι στήθηκε mini atx) μιας και δεν παίζει απαιτητικά παιχωίδια και η οθόνη που βάλαμε είναι 1080p (καταπληκτική η U2424H παρεπιπτόντως και ζήλεψα πολύ το bezel της). Το υπόλοιπο σύστημα είναι cpu 4460, 8Gb ram, asus h97 mobo.

Λόγω περιορισμένου χρόνου πρόλαβα να τρέξω απλά το Unigine Heaven απλά για να έχω μιά τιμή αναφοράς, σε 1920x1080, max όλα (tesselation, aa κλπ) έβγαλε average fps 34 και score 845.

 

Προσωπικά στα χρήματα που κόστισε την θεωρώ πολύ καλή (αν όχι την καλύτερη) επιλογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα και εγώ την 960 για 3 λόγους βασικά, ο ένας είναι ότι το σύστημα μου έχει έναν παλιό i7 920, το μόνιτορ μου πάει μόνο 1680 x 1050 και γιατί ήθελα μια κάρτα που να ζητά λίγα Watt. Έπαιξα μόνο Dragon Age Inquisition και μπορώ να πω ότι πάει μια χαρά, το παιχνίδι πετάει και η ποιότητα εικόνας είναι super. Θόρυβο δεν κάνει πολύ (πήρα και εγώ την compact με τον ένα ανεμιστήρα). Για κάποιον που δεν ψάχνει το 100% η κάρτα είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαπα καρτα! Βαλε το κατι παραπανω και παρε την 970gtx να τελειωνεις!

 

Καλη καρτουλα η 960, απλα με 40 ευρω πιο πανω βρισκεις 280Χ που την θεωρω πιο γομαρακι σαν καρτα...

Καλή είναι η 960, ή μάπα τελικά? Αποφάσισε. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήρα την 960 για 3 λόγους χαμηλή κατανάλωση support που θα είναι 3-4 χρονια σίγουρα και nvidia στα 1080p που παίζω εγώ είναι μονόδρομος το μονο αρνητικό για εμενα 128 bit memory bus 2gb μνήμη αν και δεν είναι τόσο κακό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή είναι η 960, ή μάπα τελικά? Αποφάσισε. :P

 

Για την κατηγορία της καλή χωρίς να σημαίνει ότι αντικειμενικά δεν θα μπορούσε να ήταν και καλύτερη. Θα μπορούσε να είχε π.χ. 192μπιτο δίαυλο και 3 γίγα μνήμης αλλά θα έπρεπε να έχει και τουλάχιστον 10 SMMs. Mε τον περιορισμό των 28nm δεν μπορεί κανείς να περιμένει θαύματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς σας από 'δω ή έστω να έχει δει το Asus ROG Swift εν δράση ; Είμαι μεταξύ αυτού και του Acer XB270HU, απλά στο Asus κολλάω στο ότι είναι TN, αλλά λένε το ΤΝ του είναι πολύ αναβαθμισμένο και δεν έχει καμία σχέση με τα υπόλοιπα.

Εγω εχω το Asus Rog Swift pg278q φιλε μου, πριν ειχα μια dell 2713HM δεν υπαρχει καμια επαφη, η πεντακαθαρη κινηση χωρις θολούρα, μου εκανε εντυπωση ακομα και στο browsing διαβαζα τα γραμματα ενω μετακινουνταν η σελιδα, το υπερβολικα χαμηλο input lag που νιωθεις το mouse να ακουει ακαριαια σαν προεκταση του χεριου σου μεσα στην οθονη, η απιστευτα smooth κινηση ειναι κατι που μου αλλαξε την εμπειρία μια για παντα και δεν προκειται να ξαναπαρω οθονη που να μην εχει αυτες τις τεχνολογιες στο μελλον , δηλαδη g-sync, ulmb και 144hz, ειναι TN πανελ αλλα ειναι 8bit και εχει ακριβως τα ιδια ζωντανα χρωματα (αλλωστε καλυπτει πληρως το srgb) με την IPS dell που είχα. Μονο οι γωνιες θεασης στον κατακορυφο αξονα πασχουν ελαφρως, στον οριζόντιο ειναι τελεια δεν εχω κανένα παράπονο. Την δουλευω με δυο 980 GTX SLI (προσεχως ερχεται και τρίτη 980) , τα fps μου στα games ειναι παντα ψηλα και ειναι απολαυση. Εαν δεν εχεις δυνατη καρτα γραφικων ομως δε θα στην προτεινα, γιατι οταν τα fps ειναι πανω απο 60 δειχνει τα δοντια της...πιο χαμηλα ειναι σα να παιζεις σε ενα κοινο 60hz μονιτορ απλα εχεις πιο καθαρη κινηση εαν ενεργοποιήσεις το ULMB.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή είναι η 960, ή μάπα τελικά? Αποφάσισε. :P

 

Kαλη για καποιον που θελει nvidia αναγκαστικά. Προσωπικα δεν θα την επερνα! 

 

Αλλα για καποιον που δεν κοιταει στα μεταχειρισμενα και εχει 220 ευρω αυστηρα στη τσεπη, μονο αυτη αγοραζει απο την πρασινη.

 

Με αυτη τη λογικη, καλη ειναι! Αναγκαστικά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 1080p είναι μια χαρά η 960. Το θέμα είναι η vram της. Δεν φτάνουν τα 2Gb για τα σημερινά games και πόσο μάλλον ότι άλλο θα βγει το 2015. Τα βλέπετε άλλωστε τι τραβάνε από τα συστήματά μας. 

 

Αν είναι να βάλεις new gpu και αμέσως να πρέπει να κάνεις  υποχωρήσεις σε settings στο παιχνίδι,(για να τρέχει όπως πρέπει) να το βράσω..

 

 

Και η 4gb έκδοσή της φεύγει 60 ευρώ πάνω από την τιμή της.(από 220 στα 280 ευρώ) Οπότε ναι,  και εγώ θα πρότεινα λίγη υπομονή σε όσους ενδιαφέρονται μόνο για nvidia, να προσπαθήσουν να μαζέψουν τα παραπάνω χρήματα ή στην τελική ας ψάξουν για μεταχειρισμένη 970.

 

*To κακό είναι ότι έχουν ανέβει οι τιμές εδώ στο Ελλάντα για τις 970. Ήταν που ήταν και πριν ακριβότερες, συγκριτικά πάντα με τις τιμές του εξωτερικού, τώρα το *άμησαν εντελώς το θέμα...

 

Παράδειγμα η δική μου κάρτα, ξεκίνησε στα πιο μικρά καταστήματα στα 380, εγώ δεν ήθελα να περιμένω και την πήρα από το Πλαίσιο(είχα και δωροεπιταγή για το κατάστημα) στα 409 και τώρα έχει εκτοξευτεί στα 450(και 470 στο κατάστημα). wtf..  

 

**Τώρα μην μου πει κάποιος ότι για το κουπόνι με το Witcher 3 είναι εκεί η τιμή. Έχω έτοιμο επιχείρημα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...