Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αμα ρωτήσεις κάποιους που έχουν titan στο overclock.net θα δεις τι θα απαντήσουν.

Δεν υπάρχει ίχνος stuttering σε κανένα παιχνίδι,ούτε σε αυτά της ubilol ακόμα και με 8X MSAA.

 

Όλα οφείλονται στη vram.Σε 1080π δεν υπάρχει stutering. 

 

 

To FAR CRY 4 και WATCH DOGS και σε ΝVIDIA VOLTA με 100gb RAM με νεφτι στο κωλο bandwidth παλι stutter θα εχει...  :-D

 

Εχω φιλο με Titan Black, 290X και εχoυν stutter σε 1080p...

 

Το Far Cry 4 σε 1080p 2,5gb ram με το ζόρι τραβάει.... αλλα ναι ο Titan X με τα 12gb δεν θα εχει stutter γιατι εχει 9gb παραπανίσια που θα ξύνουν τα @@ τους...  :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To FAR CRY 4 και WATCH DOGS και σε ΝVIDIA VOLTA με 100gb RAM με νεφτι στο κωλο bandwidth παλι stutter θα εχει... :-D

 

Εχω φιλο με Titan Black...

 

Το Far Cry 4 σε 1080p 2,5gb ram με το ζόρι τραβάει.... αλλα ναι ο Titan X με τα 12gb δεν θα εχει stutter... :P

Το ζητημα δεν ειναι τι κανει ο Τιτανας ρε Τιτανο-μαχε ( :P) και ποση vram εχει..

Το ζητημα ειναι οτι ειναι αδιανοητο να βλεπουμε ακομη και σε 1080p αναλυσεις τετοια αλογιστη χρηση της vram..

Αν ειναι δυνατον να συζηταμε για μια καρτα που δεν εχει βγει καν οτι χρειαζεται για να παιξεις μερικα παιχνιδια σε 4k.. Ακομη και πανω απο 5 που ακουω με πιανει ταρακουλο.. Τι λεμε τωρα;

Το stuttering υπηρχε υπαρχει και θα υπαρχει σε αρκετες μηχανες γραφικων.. Υπαρχει στην Unreal, υπαρχει στην Dunia, στην Disrupt και οφειλεται σε καθεμια σε διαφορετικους λογους.. Απλα πολλες φορες συμπιπτει με την αλογιστη χρηση της vram λογω κονσολων και τα κανουμε ολα ενα αχταρμα.

Οπως βεβαιως δεν κατηγορω και κανενα ουτε φυσικα επιτιθεμαι στην επιλογη του καθενος να τον διαλεξει, επειδη νομιζει οτι τα προβληματα του θα λυθουν με το stuttering εσσαει, επειδη θα εχει 12Gb vram.

Η αληθεια ειναι οτι τα προβληματα που οφειλονται στην χρηση της vram ειδικα σε μια απαιτητικη αναλυση οπως τα 4k θα λυθουν, αλλα οταν αυτο δεν συνοδευεται και με την αναλογη αποδοση σε performance να το χεσω, excuse my language.. Για 1200+ euro σε μονη καρτα θα ηθελα 100% τουλαχιστον 980SLi αποδοση παντου,οσο τρελλο και αν ακουγεται αυτο.. Γιατι τοσο τρελλη ειναι και η τιμη της..

Αλλιως οπως ειπα περιμενεις τις 6αρες και περνεις με τα ιδια λεφτα περιπου πολλαπλασια αποδοση απο SLi συστηματα σε λιγο καιρο για 4k..

 

Και ουτε φυσικα ολοι οι devs οταν κάνουν ενα port ή φτιάχνουν ενα παιχνιδι τοσο καιρο στο pc ειχαν και εχουν κατα νου τις καρτες με τα 12Gb για surround gaming και υψηλες αναλυσεις. Ποιες κάρτες με τα 12Gb; Μια υπαρχει και τωρα βγαίνει.. Μην χανουμε το μετρό και την λογική παιδιά. .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στο dying light και στο watch dogs και assassin's creed un...

 

δεν λέω μόνο για 970..κ για την 980 τα ίδια παίζουν πάνω κάτω...

Το Dying Light έχω ανεβάσει και βίντεο που με την 970 ξεπερνάει τα 3.5GB και πάει νερό, το ίδιο και το BF4 με εξωπραγματική ανάλυση(55% πάνω από το 4Κ). Το Watch_Dogs έχει κολλήματα ακόμα και σε Titan, οπότε φταίει το παιχνίδι(Αν και σε κάποιους πήγαινε νερό ακόμα και με GTX 670 2GB, άγνωστο γιατί) και το Unity με το patch 1.2 επίσης νεράκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το stutter το κατα ποσο θα κανει μπαμ εξαρταται και απο το monitor αλλα και απο το ματι του user.

O Big Boss στο σαπιο 4Κ TV που παιζει θα ειναι stutter fest.

 

Ενας που παιζει σε 144hz, TN, 2ms responce με 3ms input lag θα εχει αλλη αισθηση....

 

Εγω πηγα να παιξω σε TV με 50 avg input lag και αισθανόμουν ripple τι να λεμε τωρα  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο Dying Light δεν παίζει νεράκι σε 1440p με 970 + 980 όλα στο θεό...για κανένα λόγο...

το ίδιο βέβαια και με 290Χ της Asus...

 

ειδικά τα frame drops σε αναμενόμενα αλλά κ μη σημεία φτάνει μέχρι και 25fps....

 

προβληματικό παιχνίδι ή ανεπαρκείς οι μνήμες ή υλοποιήσεις των δεδομένων καρτών δε γνωρίζω...

απλώς μην λέτε οτι τρέχει νερό όλα στο τέρμα και μετά βγάζετε ή κατεβάζετε σε κάθε γκέιμ 1-2 ρυθμίσεις κ στρώνει...

 

αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν τα λέτε για να τα πιστέψετε ή να πικάρετε τους άλλους...

 

γιατί αν είναι το πρώτο, είναι οκ...400άρια κ βάλε για κάρτες γραφικών που δεν αποδίδουν ούτε τη χρονική

στιγμή που κυκλοφορούν όλα στο μεγιστο...είναι κάπως για να το αποδεχθεί ο μέσος εγκέφαλος..

 

αν είναι το δεύτερο, κακό του κεφαλιού σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το stuttering θα εμφανιστεί ούτως ή άλλως ειτε με 30fps ειτε με 60 ειτε με 144 ειτε με 200.. Ακυρο παραδειγμα..Επισης..

Δεν υπαρχει 4κ panel με 144 fps. Οποτε οποιαδηποτε συγκριση με ενας κατώτερης ανάλυσης και ποιότητας μονιτορ ειναι ανουσια. Οταν θα υπαρξει τα ξαναλεμε.. Επισης δειξτε μου ποσα παιχνιδια εχετε οχι 144fps αλλα 60+ avg fps και μετα συζηταμε για ολα τα αλλα και για rs και input lag..

 

Την καναμε αυτη την συζητηση λιγες σελιδες πριν με ολα τα συν και τα πλην της καθε λυσης όχι πάλι. .

 

Υ.γ Απο την συζητηση εχω την εντύπωση οτι πολλοι μπερδευουν τα fps dips/drops με τπ stuttering. ΔΕΝ ειναι το ιδιο πραγμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με 45+FPS θεωρώ ότι πάει νερό, το Dying Light δεν είχε κανένα θέμα σε 1440P με όλα στο max, και μιλάω πριν βγει το τελικό patch..


Υ.γ Απο την συζητηση εχω την εντύπωση οτι πολλοι μπερδευουν τα fps dips/drops με τπ stuttering. ΔΕΝ ειναι το ιδιο πραγμα..

 

Εννοείται ότι δεν είναι το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.γ Απο την συζητηση εχω την εντύπωση οτι πολλοι μπερδευουν τα fps dips/drops με τπ stuttering. ΔΕΝ ειναι το ιδιο πραγμα..

 

εγω γνωρίζω ξεκάθαρα τι είναι stut + fps drops...προφανώς δεν είναι το ίδιο απλώς για χάρη συντομίας μπήκε στο ίδιο μήνυμα.

 

το stut φεστιβαλ έγινε στο far cry 4...ακόμη και με 980 μέχρι το 1.6 όταν οδηγούσες τέρμα γκάζια σε ορισμένες περιοχές ή σε εναλλαγές νύχτα/μέρα..το καταλάβαινε ακόμη και τυφλός !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το stuttering θα εμφανιστεί ούτως ή άλλως ειτε με 30fps ειτε με 60 ειτε με 144 ειτε με 200.. Ακυρο παραδειγμα..Επισης..

Δεν υπαρχει 4κ panel με 144 fps. 

 

Εννοειται αλλα δεν ειναι το ιδιο σαν αποτελεσμα...

Τα 4Κ panel ειδικά των 4K HD TV ειναι για NON GAMING καταστάσεις, κοινός για κλωτσιές για τον pc gamer. 

Stutter, ripple, θολουρα fest!

Aν αρχίσεις και προσθετεις ms θα χασεις το μέτρημα....

 

Για 4Κ TV το philips αλλα και αυτο με αρκετους αστερίσκους:

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/philips_bdm4065uc.htm

 

Για το pc μονο αυτο:

https://pcmonitors.info/reviews/asus-pb279q/

 

Θες ποιοτητα ? Εδω εισαι ->  http://www.tftcentral.co.uk/reviews/acer_xb270hu.htm

image.jpg
 
image.jpg
 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θολουρα fest; Ripple; Ενα IPS 4K panel; Εισαι σίγουρος οτι εχεις δει τετοια tv;

 

Για να μην ανοίγουμε τωρα τους ασκους του Αιολου ενα καλο μονιτορ σαφως και εχει καλυτερο rs και input lag.. Αυτο ελειπε να μην ειχε.. Την χρησιμότητα του σε πολλές περιπτωσεις αμφισβητω.. Το 27αρι μου το ips εχει κατσει στη ακρη και χρησιμοποιειται μονο σε mp.. Αλλες αναγκες αλλη χρηση δεν θελουν ολοι frag nonstop καταστασεις μεγαλωσαμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω οτι υπαρχει αρκετη δυσπιστια και μιας που αναφερθηκε το dying light και οτι εχει stuttering κτλ λογω vram.

 

Το ειχα ποσταρει πολλες σελιδες πισω αλλα θα το φρεσκαρω να το δουν και μερικοι που το εχασαν.

 

4K μεσω dsr, καθολου stuttering. Στα 1080p ειμαι avg ανω των 56 frames αρα νερο. Εχετε καποιο αλλο θεμα μαλλον οσοι αναφερεστε σε stutt στο συγκεκριμενο game. Μηπως ειναι λογω ram και του γνωστου θεματος με το memory leak. Στο βιντεο βλεπετε καθαρα τιγκαρισμενη την vram, για αυτο αλλωστε ανεβασα τοσο την αναλυση.

 

ΔΕΝ λεω πως ειναι playable καθως τα frames ειναι κατω των 30 αλλα δεν ειναι αυτο το point.

 

Το fc4 επισης δεν εχει θεματα για μενα μεχρι και το 1.7. Απο το 1.8 και εγω παρατηρησα χαμηλα frames αλλα και παλι δεν εχω stutt. Ειμαι και εγω πολυ ευαισθητος σε αυτο οπως και στο tearing.

 

Τα εχουμε ξαναπει εκατονταδες φορες ολα αυτα εδω. Για 1080p μιλαμε για 6gb (εδω πες παω πασο)και 12gb vram καρτες; Το 2015; Με αυτα που μας πετανε στο pc? Really?

 

Οσοι θελετε τατιανα να πατε να την παρετε και να την χαρειτε,np here, αλλα μην μας λετε οτι την χρειαζομαστε για να μην εχουμε stuttering στο Dying Light, Fc4,SoM, Unity και οποιο αλλο μας πεταξουν μεσα στον χρονο. Και ποσο μαλλον για αναλυσεις 1080-1440p..

 

Γιατι αυτο εχω καταλαβει απο αυτα που διαβαζω τοσες μερες.

 

Εδω πολλες φορες σκεφτομαι αν χρειαζοταν η 970 για αυτα που παιζω και στην αναλυση που ειμαι.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω οτι υπαρχει αρκετη δυσπιστια και μιας που αναφερθηκε το dying light και οτι εχει stuttering κτλ λογω vram.

 

Το ειχα ποσταρει πολλες σελιδες πισω αλλα θα το φρεσκαρω να το δουν και μερικοι που το εχασαν.

 

4K μεσω dsr, καθολου stuttering. Στα 1080p ειμαι avg ανω των 56 frames αρα νερο. Εχετε καποιο αλλο θεμα μαλλον οσοι αναφερεστε σε stutt στο συγκεκριμενο game. Μηπως ειναι λογω ram και του γνωστου θεματος με το memory leak. Στο βιντεο βλεπετε καθαρα τιγκαρισμενη την vram, για αυτο αλλωστε ανεβασα τοσο την αναλυση.

 

ΔΕΝ λεω πως ειναι playable καθως τα frames ειναι κατω των 30 αλλα δεν ειναι αυτο το point.

 

Το fc4 επισης δεν εχει θεματα για μενα μεχρι και το 1.7. Απο το 1.8 και εγω παρατηρησα χαμηλα frames αλλα και παλι δεν εχω stutt. Ειμαι και εγω πολυ ευαισθητος σε αυτο οπως και στο tearing.

 

Τα εχουμε ξαναπει εκατονταδες φορες ολα αυτα εδω. Για 1080p μιλαμε για 6gb (εδω πες παω πασο)και 12gb vram καρτες; Το 2015; Με αυτα που μας πετανε στο pc? Really?

 

Οσοι θελετε τατιανα να πατε να την παρετε και να την χαρειτε,np here, αλλα μην μας λετε οτι την χρειαζομαστε για να μην εχουμε stuttering στο Dying Light, Fc4,SoM, Unity και οποιο αλλο μας πεταξουν μεσα στον χρονο. Και ποσο μαλλον για αναλυσεις 1080-1440p..

 

Γιατι αυτο εχω καταλαβει απο αυτα που διαβαζω τοσες μερες.

 

Εδω πολλες φορες σκεφτομαι αν χρειαζοταν η 970 για αυτα που παιζω και στην αναλυση που ειμαι.

 

 

Εγω με βαση το παραπανω που λες και το εχουμε πει και 100φορες δεν καταλαβαινω γιατι σε ορισμενα αδιαφορα παιχνιδια γινεται τοσο πολυ κουβεντα για το Performance. Τι εννοω.

Να γινει κουβεντα πχ για το Battlefield 4 που 1.5χρονο τωρα και ακομα εχει θεματα, και το σημαντικοτερο,ειναι παιχνιδι που μπορεις ανετα να παιζεις για καιρο το καταλαβαινω. Το να γινεται τωρα κουβεντα για το Dying Light παιχνιδι που  απλα που το παιζεις για να τερματισεις μια φορα και μετα δεν θα ξαναασχοληθεις ποτε μαζι του παλι δεν το καταλαβαινω.

Το Witcher 3 ή το GTA V ή ακομα και το MGS V καταλαβαινω γενικα να γινεται κουβεντα καθως ειναι παιχνιδια(ειδικα το GTA)που θα παιξει ο κοσμος για παρα πολλες ωρες αρα λογικο να τον ενδιαφερει το performance.

 

Θες να δεις χαρα με Performance οπως ελεγε και ο Psycho,βαλε το Resident evil revelations που ειναι η χαρα των Frame drops ακομα και στις κονσολες http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2015-resident-evil-revelations-2-face-off

και θα μεινω στο σχολιο αυτο οσον αφορα το αρθρο '''Things are a tad disappointing on the PC side, with max settings providing a broadly equivalent experience to the Xbox One and PS4 titles'''

 

Κατα τα αλλα TitanX(η οποια καρτα για επαγγελματικη χρηση μπορει οντως να ειναι παρα πολυ καλη για τα χρηματα της αλλα για games δεν) ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κατα τα αλλα TitanX(η οποια καρτα για επαγγελματικη χρηση μπορει οντως να ειναι παρα πολυ καλη για τα χρηματα της αλλα για games δεν) ....

 

gaming vga εγινε η Titan X. Δεν ειναι σαν τoυς old school Titans.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...