Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλα ας μαθουμε να ξεχωριζουμε το mouse lag λογω παιχνιδιου απο το input lag και το rt και τα ξαναλεμε..

Εγω με 60Hz παιζω εδω και χρονια, μονο σε CRT (a long time ago) ειχα πολλα fps, αλλα δεν ειναι κατι που μου λειπει.. Ριξτε μια ματια και στο average reaction time σας επαγγελματιες μου, που εχετε λυσει ολα τα αλλα προβληματα και σας εχει μεινει το input lag μοναχα να σας κραταει πισω..

Να μην πω για joystick τωρα και τι input lag και @@.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ας μαθουμε να ξεχωριζουμε το mouse lag λογω παιχνιδιου απο το input lag και το rt και τα ξαναλεμε..

Εγω με 60Hz παιζω εδω και χρονια, μονο σε CRT (a long time ago) ειχα πολλα fps, αλλα δεν ειναι κατι που μου λειπει.. Ριξτε μια ματια και στο average reaction time σας επαγγελματιες μου, που εχετε λυσει ολα τα αλλα προβληματα και σας εχει μεινει το input lag μοναχα να σας κραταει πισω..

Να μην πω για joystick τωρα και τι input lag και @@.. 

Oχι κανεις λαθος.Το ιδιο παιχνιδι με vsync on και με vsync off εχει μεγαλη διαφορα η οποια φενεται αμεσα.

Aν παιζει fps παιχνιδια με gamepad τοτε παω πασο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

~1200 Mhz ελπίζω να φτάνει με OC

δύσκολο βέβαια με reference cooler......... :shock: κ χωρίς WC

 

Εξαρταται απο το transistor count/die size και το ποσο ενεργοβορα λυση θα ειναι.. Εαν φτανει σε αυτα τα clocks παντως θα εχει πολυ καλες επιδοσεις.. Δυσκολακι το βλεπω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το V-Sync προσθέτει input lag, και δεν κάνει για FPS MP παιχνίδι(BF4 π.χ.). Το G-Sync από την άλλη, το μειώνει αρκετά αλλά και πάλι έχει, βέβαια δεν έχω παίξει με G-Sync monitor να δω αν όντως ενοχλεί ή αν είναι τόσο μικρή η αίσθηση που δεν σε νοιάζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι κανεις λαθος.Το ιδιο παιχνιδι με vsync on και με vsync off εχει μεγαλη διαφορα η οποια φενεται αμεσα.

Aν παιζει fps παιχνιδια με gamepad τοτε παω πασο.

 

Τι σχεση εχει το vsync τωρα με αυτο που ειπα εγω και που διαφωνησα σε αυτο; Δεν παιζω fps με joystick ποτε, ακομη και sp, αλλα ξαναειπα.. Λυστε ολα τα αλλα σας προβληματα και αν καταλαβετε οτι δεν ειστε competitive στα mp απο αυτο τον λογο τα ξαναλεμε.. ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

V-Sync προσωπικά ενεργοποιώ μόνο στα παιχνίδια που δεν είναι FPS(Ακόμα και αν παίζω SP μου τη σπάει η ''καθυστέρηση'' που προσθέτει στην αίσθηση), κυρίως σε παιχνίδια τύπου AC όπου τα παίζω με gamepad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχεση εχει το vsync τωρα με αυτο που ειπα εγω και που διαφωνησα σε αυτο; Δεν παιζω fps με joystick ποτε, ακομη και sp, αλλα ξαναειπα.. Λυστε ολα τα αλλα σας προβληματα και αν καταλαβετε οτι δεν ειστε competitive στα mp απο αυτο τον λογο τα ξαναλεμε.. ;)

 

Δεν ειπα οτι ειμαι competitive player πουθενα αλλα λεω και να θες να γινεις εκτος απο skill θελει και χαμηλο input lag που με vsync on απλα το ξεχνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

V-Sync προσωπικά ενεργοποιώ μόνο στα παιχνίδια που δεν είναι FPS(Ακόμα και αν παίζω SP μου τη σπάει η ''καθυστέρηση'' που προσθέτει στην αίσθηση), κυρίως σε παιχνίδια τύπου AC όπου τα παίζω με gamepad.

 

Με το gamepad ουτως ή αλλως την αισθηση της πιο αργης περιστροφης της καμερας την εχεις για αυτο και παρατηρεις και λιγοτερο input lag.. Ειδικα αν την συγκρινεις με ενα mouse @5-6000dpi και πανω που κανει πολυ πιο αισθητη την διαφορα.. 

Σε αλλα παιχνιδια το θελω, σε αλλα παλι οχι.. Εξαρταται και απο πολλους αλλους παραγοντες για εμενα οπως το fov και ποσο με κουραζει/ζαλιζει, το ποσα fps εχω στο παιχνιδι, αν ειναι μεγαλες οι αποκλισεις με vsync off, τι ειδος ειναι κοκ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα οτι ειμαι competitive player πουθενα αλλα λεω και να θες να γινεις εκτος απο skill θελει και χαμηλο input lag που με vsync on απλα το ξεχνας.

 

Αντε πες το αυτο σε καποιους console gamers που αν δεις τι κανουν καποιοι απο αυτους με joystick θα παθεις πλακα..Εγω αν πιασω joystick να παιξω mp θα στραμπουληξω τα δαχτυλα μου..

Να μου το πει αυτο ενας επαγγελματιας gamer ή καποιος που παιζει μονο τετοια παιχνιδια να συμφωνησω.. Για ολους τους αλλους να μου επιτρεψεις να θεωρω οτι το προβλημα βρισκεται αλλου και οχι στο input lag μιας και πιασαμε αυτο το θεμα..

Βεβαια ξαναλεω.. Καποιοι ανθρωποι ειναι πιο ευαισθητοι στο input lag και καποιοι αλλοι οχι και εξαρταται και απο το τι παιζεις..

Αλλα να αναγουμε τωρα το input lag σε #1 προβλημα σορρυ αλλα μου ακουγεται καπως..

 

υ.γ Να προσθεσω επισης οτι επειδη αρκετα παιχνιδια αποτελουν ports των κονσολων πλεον, ολοενα και λιγοτερη ειναι η αισθηση και η αναγκη για χαμηλοτερο input lag σε αρκετα παιχνιδια.. Ο λογος ειναι εμφανης.. Ειναι κυριως φτιαγμενα για κονσολες και για tv..

Το Unity ας πουμε το επαιξα στην tv με mouse+kbrd και με joystick .. Προτιμησα εμφανως το joystick το παιχνιδι παιζοταν πολυ πιο ωραια ετσι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε πες το αυτο σε καποιους console gamers που αν δεις τι κανουν καποιοι απο αυτους με joystick θα παθεις πλακα..Εγω αν πιασω joystick να παιξω mp θα στραμπουληξω τα δαχτυλα μου..

Να μου το πει αυτο ενας επαγγελματιας gamer ή καποιος που παιζει μονο τετοια παιχνιδια να συμφωνησω.. Για ολους τους αλλους να μου επιτρεψεις να θεωρω οτι το προβλημα βρισκεται αλλου και οχι στο input lag μιας και πιασαμε αυτο το θεμα..

Βεβαια ξαναλεω.. Καποιοι ανθρωποι ειναι πιο ευαισθητοι στο input lag και καποιοι αλλοι οχι και εξαρταται και απο το τι παιζεις..

Αλλα να αναγουμε τωρα το input lag σε #1 προβλημα σορρυ αλλα μου ακουγεται καπως..

Ασε το θεμα competitive player.Eγω οτι παιζω με ποντικι single player και οτιδηποτε το vsync το κλεινω γιατι δινει καθυστερηση στο mouse που ειναι αρκετα αντιληπτο.Mε gamepad δεν φενεται τοσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε το θεμα competitive player.Eγω οτι παιζω με ποντικι single player και οτιδηποτε το vsync το κλεινω γιατι δινει καθυστερηση στο mouse που ειναι αρκετα αντιληπτο.Mε gamepad δεν φενεται τοσο.

 

Ε ναι εννοειται οτι με ενα γρηγορο mouse θα εχεις προσθετο input lag ή μεγαλυτερη αισθηση.. 

Και εγω οχι μονο αυτα αλλα τα περισσοτερα παιζω με vsync off, εκτος και αν το framerate ειναι τοσο inconsistent που με αναγκαζει να κλειδωσω..

Δες απλα αυτο που ειπα στην τελευταια παραγραφο για τα σημερινα παιχνιδια.. Προσωπικα περα απο BF4 που παιζω σχετικα συχνα, ολα τα αλλα ακομη και τα driving τα παιζω στην tv χωρις θεμα.. But that's just me ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιχνιδια τυπου ac unity κλπ ειναι δυσκολο να τα παιξεις με keyborad/mouse.Θελει τρελο skill..

Oκ ενταξει,bf4 να το παιξεις με gamepad θα γελανε κι οι πετρες  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...